Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Audio - Difuzoare, RCAS,RCD, amplif. si altele
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41
bassfreak
As dori sa se scrie aici ce sisteme audio si-a montat fiecare pe masina sau ce/cum intentioneaza fiecare sa monteze, ce se potriveste, ce nu, si orice referitor la acest domeniu.



Referitor la difuzoarele care se potrivesc pe logan:

pe fatza este loc mai mare decat la solenza, intra dif de 13cm, max 14 in diametru exterior, distanta intre suruburi pe diagonala fiind 14cm (ma refer la suruburile in care cred ca e prins si suportul de plastic, cred ca tot in ala se pot prinde si dif, sau doar in cleme?!). Dif de 10cm de pe solenza nu se potrivesc, sunt prea mici (am si incercat practic cu Sony Xplod XS-F1011). Daca se intentioneaza montarea unor difuzoare de 15.87cm, se poate face o prindere improvizata foarte usor, nefiind necesar decat sa se dea 4 gauri pentru fixarea difuzoarelor; singurul dezavantaj fiind ca nu se mai pot folosi mastile originale ale masinii.



Pe spate, distanta pe diagonala intre suruburi este de 14cm, dar intra dif cu diametrul exterior de 15.87cm (6"1/4). Am incercat sa pun Kenwood KFC-1656 si intra la fix, prinderea se poate face prin portbagaj fara a necesita demontarea capacului din interiorul masinii (problema ar fi totusi strangerea suruburilor).



La Ambiance nu sunt date gaurile pentru difuzoare in polita din interiorul habitaclului, sunt doar in caroseria masinii, fara precablaj pe spate.

Pe fata, este facuta precablarea, mufe cu 2 pini la distanta de 5mm intre ei (stie cineva ce standard este acesta ? am mai vazut si la alte masini).

Capacele difuzoarelor se scot destul de greu. A reusit cineva sa scoata capacul/cutia din consola centrala unde vine player-ul ? Am inteles ca sunt atasate de el firele pentru antena, alimentare, si difuzoare fata.
Andy-LGN
Eu mi-am schimbat casetofonul. Mi-am luat un panasonic cu mp3 si fatza detasabila.

Boxele sa aud mult mai bine decat pe cassetofonul dat de ei. Eu am Logan Preference si eram curios daca pot da gauri in spate pentru boxe fara sa pierd garantia la masina. Alarma a trebuit sa o montez la dealer ca sa nu pierd garantia la partea electrica.



Vroiam sa intreb daca e greu sa montez boxele in sparte. Ma interesa pe unde pot sa trag firele pana la boxele din spate.



Ai dreptate ca boxele din fatza sunt 13 cm si cele din spate la fel.



Acum nu stiu daca se pot monta boxe mai mari in spate pentru ca am inteles ca nu sunt suportati magnetii prea mari din nu stiu ce motiv (faza ca in portbagaj mai pun ceva , magnetul de la boxa e mare ) chesti de-astea ca in Romania
bassfreak
Are cineva idee ce curent suporta mufa de bricheta ? Stiu ca exista tot felul de alimentatoare pt diverse (laptop, cdplayer, dc/ac-convertor) care se pot conecta la mufa de bricheta.

Eu as vrea sa conectez un amplificator si vreau sa stiu ce curent pot trage din mufa (cati amperi suporta).
Nice_Guy
Andy-LGN de la ce dealer ai luat masina de te-a pus sa montezi alarma la ei ca sa nu pierzi garantia?



Ca acelasi lucru l-am intrebat si yo si uni mi-au zis ca pierd garantia iar alti mi-au zis ca nu e nici o problema atat timp cata arma este montata intr-un servis autorizat.



Si la boxele pe spate tot acelasi lucru mi-sa spus la fel uni ca pierd garantia la masina iar alti ca nu enici o crima pentru o bucata de tabla si mocheta pe care o decupez din spate.



Pierzi garantia la motor daca i-ti pui instalatie pe gaz atat.

Ps. La casetofon masina are mufa universala iso? Sau trebuie sa tragem noi fire ca la berlina?
Andy-LGN
Dealer LATIN EFE





Cu mufele nu cred ca vei avea probleme pentru ca la cd-playerul panasonic pe care l-am luat aveam in cutie mufe identice. Ma rog el are altfel de mufe insa este dotat cu un prelungitor atfel incat mufele de la masina intra intr-o parte care este identica cu mufa de la cass standard si la celalat capat sunt mufele potrivite pt nou cd player
maxx
Andy-LGN ce model e Panasonic-ul ca si yo am vazut unu misto cu display albastru(CQ-C3300N) si nu stiu ce sa aleg ca si sony-ul ala din catalgul dacia accesorii e misto, ma gandeam ca-mi poti spune cate ceva despre Panasonic biggrin.gif
Michael
I-am auzit pe unii care au incercat Logan-ul cum ca este cam puturos. Un chip tuning ar putea sa ii creasca puterea si, implicit, demarajul si viteza maxima si, pe de alta parte, i-ar scadea oarecum consumul. Din cate am inteles, la SLZ, pentru vreo 200 euro (fara TVA), poti sa ajungi de la 75CP la 84 CP. Credeti ca merita investitia?
gabriel.dumitru
QUOTE
Are cineva idee ce curent suporta mufa de bricheta ? Stiu ca exista tot felul de alimentatoare pt diverse (laptop, cdplayer, dc/ac-convertor) care se pot conecta la mufa de bricheta.

Eu as vrea sa conectez un amplificator si vreau sa stiu ce curent pot trage din mufa (cati amperi suporta).




12V
Ov
gabriel.dumitru,

V=volti=tensiune

A=amperi=curent



omul a intrebat ce curent, nu ce tensiune :mrgreen:
EvilOne
Mi se pare ca in jur de 100-120W(8-10A). Daca nu stii sigur vezi ce siguranta are bricheta si asa iti dai seama. :inger:



Niste 16 cm capabile pe spate sint de ajuns, nu e nevoie sa pui galeti d-alea ovale.
Andy-LGN
maxx



Mie mi-a recomandat cineva acest panasonic la pretul de 6.500.000.

Display-ul este in doua variante VERDE si GALBEN( ei ii spun galben desi are exact culoarea ceasurilor de la bord) Este acel portocaliu
ave
QUOTE
maxx



Mie mi-a recomandat cineva acest panasonic la pretul de 6.500.000.

Display-ul este in doua variante VERDE si GALBEN( ei ii spun galben desi are exact culoarea ceasurilor de la bord) Este acel portocaliu
Eu mi-am instalat un CQ-C1300AN - radio-CD + MP3/WMA. Este cam 200$ si sunt f.f. multumit de el. Exista si varianta GN (green) - evident ca am preferat AN (amber) ca sa fie in tonul luminii de noapte de la bord. Se integreaza perfect in consola si in iluminare!

Are mufe standard ISO, montarea a durat 15'. Se aude intr-adevar MULT mai bine decat radiocasetofonul ei standard. Si are si fata detasabila.
LucVer
@ave



Ai schimbat si boxele?
Andy-LGN
AVE



Al meu este tot CQ-C1300AN

Ai dreptate ca se potriveste cu bordul. PARCA AR FI DE LA MAMA LUI biggrin.gif tongue.gif 8)



Eu am lasat aceleasi boxe dar tin sa precizez ca se aud mult mai bine ddecat la blaupunktul standard
MMihai
Poate puneti si voi niste poze ca sa apreciem si noi ca tot ne-ati facut curiosi
ave
Maine vin cu pozograful si trag cateva cadre, sa le vedeti si voi.
Sclaud
QUOTE
Maine vin cu pozograful si trag cateva cadre, sa le vedeti si voi.


Cine ti la montat ? Probleme cu "garantia" ceva ... sau pus in discutie ?
leuzzo
Cand v-ati pus alarma la LGN, dupa cumparare sau ati cumparat-o cu totul?
ave
Le-am schimbat la un service de alarme / sisteme audio/DVD din Titan vis-a-vis de Petrom-ul de la Socului. Ca garantie, cei de la Dacia au zis ca pierd garantia "numai la sistemul audio, nemaifiind boxele originale pe sursa (RCAS) originala." Deci nu s-a pus problema de garantie la partea electrica a masinii. Nu mi l-au montat ei pentru ca ei aveau numai varianta pe verde care nu-mi convenea - o sa vedeti maine de ce - si mi-au spus ca "nu-mi pot lua banii numai pe manopera"; daca luam si aparatul de la ei era alta poveste, ca includeau manopera in pretul aparatului. Oricum am iesit MUUUUULT mai ieftin.



Atentie insa, pentru cei care au pus botul la cei 4 (sau 2) x 15W ai sursei de muzica, aia NU SUNT WATI RMS. Sunt PMPO. Stiu cum arata un radiator pentru etajul final al unui amplif de 2 x 30 W si chichineatza aia de tabla care cica face pe radiatorul la aparatul original NU E NICI PE SFERT. Deci aia sunt wati PMPO, adica aproximativ 10 - 12 W RMS (putere reala). La mine si la Andy-LGN s-ar putea sa urcam pana pe la vreo 20 W, dar nu le dau asa tare ca n-am bani de alte difuzoare acum biggrin.gif
rasatus
QUOTE
Cand v-ati pus alarma la LGN, dupa cumparare sau ati cumparat-o cu totul?




dupa cumparare; e optionala!
ave
eu am ales alarma ca optiune si am luat masina cu ea deja instalata.
maxx
ave, audio ce-ai pus mai exact :?:
leuzzo
Se merita ce pun astia de la Dacia?
maxx
parerea mea NU, dar tre' sa cumperi, ca n-ai ce face sad.gif
leuzzo
Ma refeream la alarme.
hyperyon
am vazut in catalogul de accesorii niste difuri Sony XPlode...se merita sa le pui....sa le cumperi de la ei? sau mai bine lasi cu ce vin ele (la modelul Ambition)

cineva le-a luat? :roll:
maxx
dif sunt foarte bune cu un cdx-r3300 biggrin.gif , dar daca le vrei mai bine le iei de la vreun hypermarket(sau ceva de genul asta) le iei mai ieftine, asta daca te uiti la cateva sute de mii, oricum trebuiesc instalate in service
Andy-LGN
Mai AVE se pare ca noi am parcurs aceiasi pasi.

Eu am cumparat rcd-ul de la Panasonic si l-am montat TOT vis-a-vis de Petrom. (spre TITAN) tongue.gif

Alarma am montat-o dupa ce a venit masina in parcul auto Latin Efe si in ziua in care am ridicat-o era cu totul gata:D
hyperyon
QUOTE
dif sunt foarte bune cu un cdx-r3300 biggrin.gif , dar daca le vrei mai bine le iei de la vreun hypermarket(sau ceva de genul asta) le iei mai ieftine, asta daca te uiti la cateva sute de mii, oricum trebuiesc instalate in service


hmm...eu deocamdata nu o sa imi schimb si cd-playerul...poate in timp sper sa imi iau un mp3 player...vad ce...

dar asa cu cd-pleyerul default are vreun rost sa schimb dif-urile sau sa le schimb atunci cand imi iau si mp3 player? :roll:
maxx
dupa parerea mea nu are nici un rost sa le schimbi acum, atunci cand vei schimba radio-cd cu un mp3 vei alege poate niste boxe mai bune la aceeasi banii si automat tre sa alegi ceva care sa se 'inteleaga bine cu cd-ul' pe care ti-l vei lua
ave
Ei bine, uite pozele cu bordul meu facute acu' 10 minute, cand am ajuns acasa tongue.gif



Pozele sunt la

http://mail.asfbuh.ro/PanasonicGolan/
hyperyon
eheheh faci pofta la oameni...oricum si eu in timp o sa trec pe un mp3 player..ca doar nu o sa imi umplu torpedo-ul cu cd-uri...imi fac vreo 3 si sa imi fie de ajuns

voi schimba atunci si boxele

mersi de sfaturi
tazzz
da zicea chiar Andy-LGN in al 2-lea post al thread-ului ca s-a observat diferenta in calitatea sunetului cu boxele originale dupa ce a schimbat doar rcd-ul...deci incearca sa schimbi doar rcd-ul si dup-aia daca nu te satisface schimba-i si boxele...
kire
Daca dau bass-ul la +9 si treble la +9, de la vreo 20 (volumul) nu se mai aude bine. :vmad: Si merge pana la 32. Asta pe radio. Si chiar daca nu e bass-ul la maxim si e 0 tot nu duc difuzoarele. Deci parerea mea ca si cu casetofonul standard si alte boxe se aude mai bine.

Eu vreau sa pun de 16.5cm si as vrea sa pastrez mastile originale. Cred ca merge. A incercat careva?
bassfreak
Da, am incercat eu sa pun de 16.5cm si pana la urma am reusit dupa o zi de munca.

Rezultatul: excelent.

Nu se pot pastra mastile originale decat la difuzoare de pana in 13cm diametru.

Dif de 16cm intra fara a taia nimic, dar trebuiesc date gauri de prindere in marginea castronului acela de plastic, mastile originale nu mai pot fi folosite.

Dif de 16.5cm intra dar trebuie taiate cateva urechi din castronul de plastic, si la fel date gauri de prindere. Atentie ca nu se pot prinde in 4 suruburi din cauza buzunarelor usilor, doar daca fixati suruburile in alte locuri decat diametral opuse (dar mastile de obicei se prind doar in 4 suruburi diametral opuse).



IN NICI UN CAZ NU TAIATI FUNDUL CASTRONULUI. ESTE SUFICIENT DE ADANC PENTRU MAJORITATEA DIFUZOARELOR, SI AM OBSERVAT CA PE SPATELE LUI SE SCURGE DESTULA APA PROVENITA DE PE GEAMURI, FIIND PROIECTAT IN ACEST SCOP (ESTE SI PUTIN INCLINAT PT A FAVORIZA SCURGEREA APEI)
kire
Bassfreak, tu ai tot casetofonul standard? Cu ajutorul lui obtii acest rezultat, EXCELENT? Cel de pe ambiance e acelasi ca cel de pe laureat (in afara faptului ca e doar 2x15)?

Si ce marca si model sunt boxele?
bassfreak
Nu, nu am casetofonul standard, eu am Ambiance si nu am avut deloc player.
Am montat eu temporar un radio-cd philips RC668 (cd defect, doar radio).
Boxele sunt Sony XS-F1723.
Rezultat excelent = m-am referit mai mult la calitatea instalarii, avand in vedere dimensiunile boxelor, si la reproducerea bass-ului la care nu ma asteptam de la ele. Despre fidelitate insa nu pot spune multe acum, deoarece nu se poate discuta despre asa ceva avand ca sursa de semnal un post radio..
Va anunt cand o sa montez un player serios cat de curand.. (momentan optez pentru Sony CDX-R3300 - iluminarea afisajului nu prea se potriveste cu bordul, in schimb carcasa din aluminiu cred ca vine bine..)

Teste am facut si voi face cu mai multe difuzoare.
Am mai testat Kenwood KFC-1656 si nu mi-au placut (ce e drept, erau oricum cam uzate).
Am incercat si difuzoare Sony foarte potente de bass extrase dintr-o combina Sony (~15.5cm) dar lipsa totala de medii/inalte si bass-ul prea jos, accentuat de lipsa celorlalte frecvente m-au facut sa renunt la a le monta in usi.
Ca solutie pentru frecvente foarte joase pregatesc 2x30cm in portbagaj, montate free-air - momentan studiez o solutie de a le fixa/izola de portbagaj fara a gauri masina.
Dsign
va cam c....ati pe voi, astia carora va e frica de garantie atunci cind montezi un amrit de player si doua boxe mai mari decit spatiul destinat... eu am intrebat la meridian multi oameni (inclusiv pe agentul de vinzari) daca pot sa-mi mointez singur deschiderea electrica la portbagaj si au spus ca nu-i nici o problema...

referitor la audio, eu pe preference am montat difuri ovale in spate...am taiat aproape doua zile la tabla aia nenorocita (si asta ajutindu-ma de un "soricel"-ferastrau pendular) si am pastrat pentru moment radioul original si difurile pe fata. difurile din spate sunt Jbl, vechi de 2 ani, si-au facut treaba excelent pe DSN-ul de l-am avut inainte, desi acolo erau prinse in carton... ma gindeam acum serios sa tai o bucata mai mare din plansa aceea de tabla si sa montez difurile pe o placa de lemn, de pal ceva... Oricum se aude excelent acum
Voi ce parere aveti?

PS A trebuit sa schimb mufa de semnal de la Rcas, deoarece avea doar doua iesiri

Mufa Euro sau Iso cum i-o zice : 80 000 pe maica domnului

in legetura cu cablajele, pt difurile spate am cumparat tot de pe maica domnului 10 m de cablu destul de gros - 9000 lei /m

am tras cablul prin bord, l-am legat de celelalte cabluri ale instalatiei ca sa nu cada sa nu atirne, si l-am trecut pe sub marginile chederelor de la usi, unde exista o piesa de plastic in care incape cablul la perfectie, fara sa deranjeze marginea chederului. plasticul respectiv are culoare alba si trebuie sa ajuti cablul cu o surubelnita plata ca sa intre in el

to pe acolo mi-am tras si cablul de deschidere la portbagaj dar deocamdata nu stiu de unde sa iau curent, ca bricheta merge doar pe contact
vad
si la mine a fost aceeasi problema cu bass-ul la +9 de la 20 deja gajaiau putin, insa astazi am montat mp3-ul sony (ala din reclama de accesorii, l-am montat in vitan la niste baieti de treaba, o firma parca TORNADO) si se aude MULT mai bine, ma gandeam ca nu vor duce boxele, ar le mai folosesc pe astea pana mai strang ceva banuti sa pun tot sony xplod! ca fapt divers la latin mi-au cerut 800 000 lei sa imi schimbe casetofonul cu mp-3ul meu si 350 000 pe atifurturi roti, la tornado, 190 000 schimbat casetofon (a durat maxim 20 min) si 50 000 pt montat antifurturi capace cumparate tot din targ la pret de 130 000 din cele ce au suportul prins de suruburile rotilor!
maxx
VAD si unde zici ca-i mai exact firma asta ca o sa ma intereseze si pe mine la inceputu' lu' decembrie biggrin.gif
vad
sper sa nu zica moderatorii ca va fi reclama, ii spune TORNADO la firma si cum intri in vitan pe poarta cu masinile undeva ultimul mgazin pe primul rand de magazine de la stanga la dreapta (mai exact pe acelasi rand cu administratia targului), am mers acolo pentru ca sunt autorizati de sony, mp-3ul l-am cumparat din alta parte la oferta!
kire
Pana la urma am pus pe fata tot 2 boxe de 13cm (Alpine SPS 130A - 30 w rms) dar rezultatul nu e cel asteptat. Cand a conectat vanzatoru boxele la un player Alpine se auzeau super. La cass-u din masina nu mai se aud asa bine. Parca se aud mai bine, da nu cine stie ce. Adica la bass +9 de la 21-22 nu se mai aude bine, aproximativ la fel ca la cele standard (la alea de la 20). In concluzie n-am facut nici o afacere. Acu astept sa-mi iau un player Alpine si poate atunci...
MoneyTalks
QUOTE(bassfreak @ 20 Sep 2004, 15:48)
As dori sa se scrie aici ce sisteme audio si-a montat fiecare pe masina sau ce/cum intentioneaza fiecare sa monteze, ce se potriveste, ce nu, si orice referitor la acest domeniu.


Eu nu mi-am montat nimic in plus de ce are masina din fabrica. Si se aude chiar foarte bine dupa parerea mea. Chiar trebuie sa iti montezi altceva fata de ce are masina? Nu vad rostul. E adevarat ca cd player-ul care il am nu stie si mp3, dar eu nu prea ascult cd. Prefer sa ascult radio (in 99.99% din cazuri), e mult mai relaxant, mai auzi o stire, mai o melodie care iti place dar nu o ai pe cd etc. Iar de boxele care le am sint foarte multumit. Nu imi trebuie altceva, eventual niste BOSE wink.gif ar putea produce ceva sunet mai clar. Cred ca boxele sint Philips wub.gif nu sint sigur.
stefan_arici
ave - avem aceeasi cas amandoi, putem face schimb de fete rolleyes.gif
Eu sunt super multumit cu Panasonic, suna bestial, mi-am cumparat ceva boxe "made in Europe" si se aude super.
Sony
Boxele de la Logan sunt Blaupunckt, iar RCD-ul este Philips. Intre ele nu este o compatibilitate prea ridicata. De aceea daca schimbi RCD-ul cu un Sony, Panasonic sau Blaupunckt rezultatele sunt uimitoare. Daca aveti norocul sa va fure cd-playerul original fara sa va faca alte pagube, luati banii de la asigurari si cumparati-va ceva mai "competent"!
vad
dupa cum am mai spus am montat un sony xplod mp3 si ca baoxe momentan le folosesc pe cele de pe masina, insa astazi am constatat ca daca ridic basul mai mult incepe sa imi vibreze (intra in rezonanta) ornamentul de pe usa de la sofer!
ave
QUOTE(stefan_arici @ 10 Oct 2004, 10:52)
ave - avem aceeasi cas amandoi, putem face schimb de fete rolleyes.gif
Eu sunt super multumit cu Panasonic, suna bestial, mi-am cumparat ceva boxe "made in Europe" si se aude super.
*




Cand ma duc la oradea te anunt, poate ma opresc in Cluj.
xabika
Mi-as schimba si eu RCAS-ul din Preferance 1,4, insa nu-mi permit sa-mi cumpar ceva cool pana nu fac rost de ceva bani. Cei care v-ati pus altceva, ce ati facut cu cel vechi? Se poate vinde undeva mai repede si daca da, cam ce suma pot obtine?
Sunt de parere ca originalul nu merita nici jumatate din pretul la care se vinde. Nu inteleg de ce nu este la alegerea noastra ce vrei sa-ti pui, chiar in momentul in care te duci dupa masina la dealeri???
Manuel
Poti incerca sa-l vinzi chiar aici, la sectiunea "BURSA". De luat pe el, n-o sa iei mare lucru... Se vand intre 1 si 1,5 milioane.
maxx
poti incerca si-n targ la Vitan, unde-i full de asa ceva, dar cum zice si Manuel ei cam putin pe el...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.