Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: chip pe Megane 1,5dci (100 CP)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
dariel
Dupa ce am citit cateva posturi legate de chiptuning, m-am hotarat sa merg mai departe si am luat legatura cu Doc .
Zis si facut. Tuningul pe Meganul 1,5 dci cu 100CP creste puterea motorului cu 25CP si cuplul motor cu circa 25-30%.
Pana aici numai teorie....vroiam sa vad si practica....ca aia ne omoara.....

Impresii dupa tuning?
Practic alta masina.........
DEMARAJ ? incomparabil.......nebunie..............o placere sa conduci.
Ajungi la 100km/h in a-4-a fara sa-ti dai seama........
Crestere de viteza.
Plus ca daca acum merg cu Aerul conditionat, motorul parca nu mai simte nimic........


cool.gif cool.gif cool.gif
s_j_teo
Asteptam si impresii referitoare la consum si la eventuale probleme cu,garantia masinii daca mai ai masina in garantie?
dariel
de consum ce sa zic... momentan am mers cu ea numai in oras, evident un pic forjata sa simt caii putere in plus icon_mrgreen.gif si consumul mediu e undeva la 7,9l/100km, fata de 7,0l inainte.
In weekend plec la drum lung si atunci o sa vad cum evolueaza.

Masina e inca in garantie, insa abia am facut revizia de 30.000 km, asa incat o sa mai dureze ceva sa vad daca se prind baietii..... biggrin.gif

RESPEKT
bashtalu
si pe mine ma batea gandul sa fac un astfel de tuning a motor, dar imi e frica la garantie
stiu ca multi spun ca nu afecteaza, un inginer de la renault mi-a zis ca nu imi recomanda asa ceva, motorul fiind de 1.5 cu 100 de cai este deja destul de forjat, acum eu nu ma pricep la detalii de genul asta, dar parca nu m-as risca
prefer sa dau megane-ul si sa iau un RS...ca o sa scoata si pe diesel, daca nu deja este pe piata
sa ai multa bafta si fara probleme cu motorul, eventual pe parcurs sa ne tii la curent
iar de consum, de ce aveai 7 in oras? la mine dci-ul nu sare de maxim 6 in oras...cu aglomeratii, etc
dariel
pai consum circa 7 in oras deoarece merg de multe ori pe distante scurte, aglomeratie (DN1 pentru cine cunoaste calvarul soferilor) si intr-o maniera sportiva.... biggrin.gif
bashtalu
mi se pare totusi ciudat cand zici ca mergi pe distante scurte si in aflomeratie intr-o maniera sportiva.....o forjezi pe loc?
s_j_teo
Multumesc de raspuns te asteptam cu impresii dupa drumul lung!Este normal sa ai consum mai mare doar acum testezi sa vezi ce si cum se simnte!
dariel
QUOTE(bashtalu @ 24 Apr 2007, 16:49)
mi se pare totusi ciudat cand zici ca mergi pe distante scurte si in aflomeratie intr-o maniera sportiva.....o forjezi pe loc?
*




nu-o forjez pe loc, ci la depasiri prin aglomeratie, unde cuplul motor sporit face toti banii. si cuplu motor in plus inseamna accelerare sporita.....cam despre asta e vorba.


razvanM
unde ti-ai pus cipul?
bogdan1978buc
@razvan: scrie in primul post; chiar tu cand te bagi la asa ceva?
@bashtalu: mi se pare un consum ok pe motorul lui dat fiind ca eu am pe ala de 65 o medie de 6,6, si probabil merge ca mine wink.gif adica a-ntaia, a 2-a, a 3-a, a 4-a si a 5-a in oras smile.gif
razvanM
adun impresii ....si urmeaza...luna viitoare smile.gif
razvanM
si am adunat destule impresii....
mai e valabil discount-ul pentru membrii reno? icon_mrgreen.gif
M i h a i
QUOTE(dariel @ 23 Apr 2007, 23:09)
Impresii  dupa tuning?
Crestere de viteza.
*




Poti sa argumentezi?ce intelegi tu prin ''crestere de viteza''? wub.gif
claus
nu exista crestere de viteza..
A l e x
Cum nu intelegeti ma adica omul vrea sa ii dea blana doar de ce isi face tuning ? Sa stea la relanti ?

tongue.gif
Doc
Este valabil discount-ul pentru membrii. Suna-ma si rezolvam in 30-40 minute. 0751.194.100 este numarul meu de telefon.
Bacu
deci cam cat ar costa o chestia din-asta?
Doc
Pret cu discount pentru membrii reno.ro - 200 euro

Contact in PM sau 0751.194.100

b76bgaarh
doc io am 1,5 dci euro 4 de 85 de cai......
ai ceva si pt motoarele noi.......si daca ai poti sa dai si tu valorile finale.....please
Doc
Si care este problema daca ai 1.5DCi euro 4??? Cresterea de putere la un astfel de motor este cuprinsa intre 20-25CP.
andr3y
buna DOC wink.gif) am si eu o intrebare,daca vin cu 2-3-4 masini ? obtinem un pret mai bun ? cool.gif
Doc
Daca vii cu toate reno, pret mai bun decat ce s-a postat mai sus nu vei obtine. Insa daca vii cu mai multe modele de marci negociem un discount la fiecare.
b76bgaarh
doc io team intrebat.....ca vreau sa ma bag la o liniuta cu un megane euro 4 de 105 cai putere si vreau sa stiu daca il halesc sau nu...........
nu serios vorbind acum. avand in vedere ca e un motor modificat fata de cel euro 3...credeam ca este alt soft si nu stiam daca il ai (mai ales ca la noi motorul a aparut de curand) si mai am o problema cu garantia...se observa sau nu??????
Doc
Este alt tip de ECU. Nu se vede la garantie.
b76bgaarh
doc merci de raspuns.......
cand ma intorg din conced intro vineri seara poate discutam un pic mai detaliat problema......ca ma bate rau gandul asta.......(vreau sa imi explici si mie...asa ca unui profan sa intelege clar si io.......)
Doc
Ok. cand revii in bucuresti ma suni si stam mai mult de vorba.
mihai7
Am un Megane 1.5 dci, 105 cp, la cati km parcursi se poate face chip tunning, tinand cont ca acum am 2000 km?
Multumesc.
draculiq
sal.e prima oara cand postez aici si cu aceasta ocazie vreau sa salut pe toata lumea de pe forum si sa laud aceasta pagina pt toate informatiile utile oferite.
am si eu o intrebare....am un megane classic 1.9dci si as vrea sa stiu cat as putea sa ii cresc puterea motorului cu cip tuning si cat m-ar costa?
Doc
Salut,

@Mihai: poti sa vii cand vrei tu avand in vedere ca deja ai trecut de rodaj si ai facut si ceva km in plus noi consideram ca este apta de asa ceva. Conditia de baza este sa nu o omori mereu si sa ai grija de ea.

@draculiq: daca ai versiunea de 101CP dupa remapare vei castiga cu siguranta 25CP. Costul unei astfel de modificari este de 250 euro.

Cand te hotarasti da-mi un telefon la 0751.194.1000 si in 30-40 minute este gata.
draculiq
mersi mult Doc....sa imi fac bugetul si te sun
apetcu1
Salut,

Pentru cine vrea un power box de la RaceChip.DE pentru motorizare commonrail (eu il am montat pe 1.5dci 110CP), il dau cu 600 de lei negociabil. In Romania este 690 de lei.
Chipul este configurabil pe 2 axe, detalii gasiti la nemti pe site.

Thx!
nonic
Ok, am inteles ca vrei sa-l vinzi dar trebuia sa postezi anuntul la bursa.
Si totusi de ce il vinzi?
Doc
Chiar nu il baneaza nimeni pe asta pentru spam. A umplut forumul cu acelasi anunt.
nonic
A facut un copy-paste peste tot unde scria tuning biggrin.gif dar la intrebare tot nu a raspuns biggrin.gif .
apetcu1
De aproape nou, poate il vrea cineva.
Boggy22
Salut Doc, mai e valabila vreo reducere pentru membrii forumului? Am un 1.5 106cp si parca mai vrea putina putere ca sa fie perfect echilibrata.

Ce ma intereseaza insa e daca apar probleme mai tarziu.
Doc
Da. Oferta de chiptuning este valabila in continuare pentru membri reno.ro. Pentru cresteri cuprinse intre 15-25% nu sunt probleme de fiabilitate la motorul de 1.5dCi.
silviumarin
Salut DOC, m-ar interesa un chip tuning la o alta masina...este vb de un Audi a3 din 2001, 1.9 tdi 130 cp...
imi poti da datele tale de contact?...un PM...

Multumesc.
Doc
Ti-am raspuns in PM. Se face fara probleme acest model.
floricelu71
Salut Doc,

Am vazut intr-un post anterior ca ai ceva reducere ptr. membrii forumului!
imi spui te rog cat ma costa un tunning stage 1 la masina din semnatura.
1,9 Dci 2007.

Merci
Doc
Te costa 850 ron o modificare de putere la modelul acesta de motorizare.
PIL
Insotita de o crestere de putere de cca 20CP mai avem si o crestere a cuplului motor.
Aceste valori se obtin la aceleasi turatii ca inainte de chip tuning?

As putea vizualiza o diagrama cuplu-putere la un motor 1.5 dci de 74Kw inainte si dupa?

In ideea ca m-ar interesa ca masina sa fie mai dinamica la plecatul de pe loc (mai precis in turatii pana la 2000 rot/min), cu un chip tuning motor pot rezolva o astfel de asteptare? Sau influenta cutiei de viteze este semnificativa astfel incat acest plus este observabil doar in turatii superioare lui 2000 rot/min?

Merci.
Doc
Ti-am trimis un grafic dyno pe adresa de yahoo. Modificarea de putere se simte inclusiv la plecarea de pe loc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.