Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema airbag - mufa deconectata din volan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bonk
acuma 2 zile nu se mai stingea martorul din bord de airbag....ieri am desfacut capacul volanului si mufa ce intra in airbag nu mai era conectata.... sa pun mufa la loc??? exista riscul sa sara airbag-ul??? in caz ca sare ce pagube ar putea provoca???
ionutmar
vezi ca exista un tutorial despre airbag.
Si nu cred ca sare, la mine airbagu lateral are o mufa sub scaun care se cam deconecteaza, o misc un pis si se stinge martorul. Pana acu nu a sarit.

Daca vrei poti sa scoti minusu de la baterie pentru siguranta.
j.d
Pai, in primul rand...de ce nu era mufa conectata de la inceput???
Cred ca cel mai bine ar fi te duci la un service...
ionutmar
buna intrebare, de ce era deconectata?
hellcat
Daca nu se pune contactul poti umbla fara emotii la capsula airbag. E foarte posibil sa fi fost data jos mai demult si n-a fost repusa corect la loc. Oricum dupa mufarea corecta trebuie mers intr-un service sa-ti stearga eroarea inregistrata.
bonk
multumesc pentru ajutor....am fost in service si mi-au pus mufa la locul ei....si mi-au dat o explicatie care nu stiu cate persoane ar convinge : a sarit mufa din cauza drumurilor pe care merg cu masina ....din cauza gropilor radmasa.gif
Laurentziu83
Eu cand am demontat clama de tabla de acolo si am montat un fir am scos si montat firul ala sa vad ce se intampla. Intr-adevar, se aprindea ledul de airbag.
Numai ca nu a ramas nici o eroare stocata pe nicaieri, dupa ceva verificari cu tester OBD 2.
DRD
Si eu am avut problema astazi,a aparut din senin.Se tot aprindea martorul de la airbag si service pt cateva secunde apoi disparea,am urmat sfatul baietilor de pe forum si am strans mai bine contactele de sub scaune si acum a disparut,sper sa nu mai am probleme pe viitor.

Multa bafta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.