Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: probleme megane sedan 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
mcdaniel
salut.
azi am fost la munte. am incercat sa urc la bolboci, pt cine stie. jale mare, drum prost, noroi mult. la urcare nici o problema, nu cred ca am agatat de jos. la coborare insa, mi a bipait ceva de cateva ori (acelasi sunet ca atunci cand nu pun centura) si la un moment dat, s au aprins indicatoarele stop si cel de "alte pericole" (semn exclamare intr un cerc) simultan. am continuat coborarea cu chiu cu vai, cele 2 indicatoare nu s au mai aprins, nici nu am mai calcat frana asa des ca inainte, insa bipaiturile au mai aparut de cateva ori.
jos la moroieni (parca) am stat putin, m am uita pe sub masina, parea ok. am verificat discurile, destul de calde, insa nu am sesizat diferenta de temperatura intre cele doua roti spate sau cele doua roti fata. ce i drept discurile din fata erau mai calde decat cele spate.
am mers apoi la trei brazi, nici o problema. m am invartit pe acolo, am mancat ceva, masina a stat. la plecare, totul ok, insa la coborare, drumul e destul de prost, iar bip bip, am dat mai tare in frana, intra abs, se aprind stop si alte pericole. cobor incetisor, in predeal opresc, ma uit la masina, totul parea ok. mentionez ca atunci cand atingeam discurile era un fel de funingine neagra pe discuri. la franat uneori auzeam un fel de huruit (cred ca nu mi s a parut). am ajuns acasa fara nici un fel de probleme, pe drum pana la buc nu a mai bipait si nici nu s a mai aprins nimic. am avut frana in permanenta. pe bord, exceptand stop si alte pericole, nici un mesaj. ulei zicea ca e ok. indicatorul de apa nu a trecut de zona de mijloc. de fiecare data cand s au aprins STOP si alte pericole a intrat si abs, iar suprafata de franare era foarte proasta (pietris sau noroi). am mers destul de des la munte si nu pot spune ca solicit frana excesiv, mai mult frana de motor la coborare. la cumparare masina, am verificat o si mi a zis mecanicul ca placutele mai merg. intrebarea este cu ce problema am de a face? luni am vorbit si merg cu masina in service, dar ar fi bine sa am o idee.
Multumesc
Zetu
Poate s-au murdarit senzorii de la abs
DRD
Funinginea de pe discuri e praf de la placutele de frana,eu zic ca are legatura cu ABS-ul,probabil e o problema la una dintre roti,oricum e bine ca mergi la service sa faci o verificare.
ssilviu
Ce megane ai? Cu facelift?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.