Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: comportare frina dupa accident
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
leontterautu
La o oprire brusca la o trecere de pietoni am fost lovit destul de tare in spate de un Logan neatent, drumul fiind alunecos.Bineînțeles că bara spate s-a deplasat spre interior cu cca. 2 cm., portbagajul nu se inchide decât dacă îl forțezi (incuietoarea nu mai calcă unde trebuie), podeaua portbagaj este deformată, etc. Problema este că la plecarea de la locul accidentului am constatat creșterea sensibilă a cursei la pedala de frînă.De unde înainte frina intra in acțiune la cea mai mică apăsare, acum este nevoie să faci o cursă mai mare pentru a obține același efect de frinare.Martorul ABS din bord nu zice nimic.
Mașina va intra în service pentru reparație pe CASCO (asiguratorul va recupera el cheltuielile pe baza RCA al vinovatului). Intrebarea este dacă este cazul să îmi fac griji că la sistemul de frinare s-a întîmplat ceva, caz în care aș solicita reparatorului să verifice mai atent și instalația de frînă, sau pur și simplu frîna s-a mai "lăsat".
Cum ar trebui să pun problema la service în așa fel încât să îmi facă si o verificare temeinică și să nu mă plimbe cu explicații savante și liniștitoare ?.
mister
O verificare a sistemului de franare pe standul de frane rezolva enigma ta.
leontterautu
Dar service-ul, respectiv asiguratorul, vor accepta să facă verificarea pe stand, pentru că în constatarea făcută de inspectorul de daune nu este menționată această disfuncționalitate ( s-a spus că "este numai senzația dvs.").
mister
Atata timp cat tu reclami o posibila defectiune pe sistemul de franare, te asigur (intr-un procent de 100% ) ca nimeni nu se va opune verificarii. Pentru linistea ta, te sfatuiesc sa platesti tu verificarea. Nu cred ca o sa coste mai mult de 100 roni. Nu stiu cum se procedeaza in cazul sesizarii unei defectiuni in perioada de garantie in service-urile ranault deoarece inca nu am ajuns cu masina.
andu911
100 roni verificarea la frana ?
n-ai de ce sa platesti nimic....tu le spui si ei trebuie sa verifice. Stai linistit ca serviceul abia asteapta sa schimbe ceva...fiindca plateste asigurarea...
mister
andu, ai lucrat cu asigurarile? Iti spun eu ca taie din devizul de reparatie si un singur surub daca nu era pentru reparatia data pe constatare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.