Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Culoare lumini bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
meganeclasic
Salut..
Mi se arsese un bec in display-ul casetofonului asa ca m-am hotarat sa schimb becurile cu leduri... de culoare albastra... si.. a iesit ceea ce se vede...
vreau sa schimb si luminile din ceasurile de bord insa am o mare problema... nu reusesc sa scot acele... asa ca va rog sa ma ajutati...
stie cineva cum le pot scoate fara sa distrug nimic... biggrin.gif
meganeclasic
astept pareri si intrebari...
hellcat
Tot la un bord de Megane classic am incercat sa scot acele...in prima faza am tras de ele in sus (binenteles nu le-am fortat extraordinar de tare), nici vorba sa se desprinda.
Apoi le-am invartit in partea opusa gradatiilor si ...surpriza, au iesit foarte usor.
Acum ce nu stiu sigur sa-ti spun e ca dupa montarea la loc a acelor si efectuarea modului "test" isi autoregleaza pozitia sau trebuie facut un semn al pozitiei lor initiale.
Eu am folosit a doua varianta, dar n-am apucat inca sa-i fac o proba pe masina...
razvano
pur si simplu.....
tragi de ele (le indepartezi fata de cadranul mare-negru) nu patesti nimic.
eu asa am facut.... totul merge ok
astept rezolvarea...
IRONICK
Putea totusi sa pui ceva pentru dispersie ca se vad ledurile cum bat in lcd. Ai incercat sa pui led-urile inclinat ? Sa nu mai bata direct in lcd.
razvano
in loc sa pui led-uri (si rezistenta-daca ai pus), puteai mult mai simplu....
lasai becurile, si in loc de acel plastic portocaliu din spatele afisajului puneai alt plastic albastru sau alta culoare.....(daca nu ai plastic albastru, poti folosi indigo-de copiat)
meganeclasic
am pus pt dipersie o coala de hartie alba... led-urile au fost matuite cu hartie abraziva (am folosit si rezistente intradevar), sunt inclinate insa nu trebuie sa le inclin mai tare... la inceput erau drepte si pe display apareau 3 spot-uri...
meganeclasic
hellcat am incercat sa scot acele cum ai spus tu dar degeaba... oricum multumesc pt sfat...am reusit sa le scot... trebuie doar sa tragi ceva mai tare de ele...
meganeclasic
asa arata ceasurile de bord dupa ce am inlocuit led-urile galbene cu unele albastre pt turometru si vitezometru si violet pt carburant si temp apei
semit
Domnule @meganeclasic exista topic dedicat in alta sectiune pentru modificari bord, si mai cititi regulamentul forumului...nu 3 posturi unul dupa altul,in consecinta va acord un warn prietenesc de 10 % cu rugamintea de a lectura regulamentul smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.