Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Asistenta franare de urgenta
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
sab197
Acu o sapt mi-am luat si eu Renault Megane privilege, marea mea intrebare e...cum se aprind luminile de avarie cand pui frana brusc?Tre sa ai o viteza mai mare de 80 sau ceva de genu asta?Eu am pus ceva frane bruste si nu s-au aprins ...ce-i drept la un 70km/h!Cand am testat masina de la reprezentanta am pus de la 120km/h ..90km/h si s-au aprins.Aveti idee de asa ceva?
andu911
La mine se aprind la viteze mai mari de 100, franand foarte puternic, din ce am sesizat eu.... Nu se aprind asa aiurea.
sab197
Pai la franari bruste....asta stiam..ce nu stiu e daca conteaza viteza sau nu......din cate imi dau seama conteaza
i_am_sleek
conteaza si viteza... ceva peste 60 , ideea e sa existe o deceleratie puternica, la fel ca si pt declansarea airbagurilor.
eu am probat si functioneaza, oricum mai bine sa te fereasca d-zeu smile.gif de situatii de genul asta
cris_a
Am iesit cu masina din Bucuresti si am verificat si eu chestia cu aprinsul avariilor. Am franat de la 150 brusc. S-a comportat perfect si s-au aprins si avariile. Doamne fereste de necesitatea de a frana...
Fuzz
Nu am franat pana acum brusc la vitezele astea, dar cum se comporta ?
kebbius
mi mi s-a intamplat o singura data. aveam peste 100 la ora si mi-a taiat calea o pisica. la viteze mai mici, desi am mai franat foarte brusc, nu s-a aprins
Solon
Deci se aprind in cazul unei franari bruste.Eu credeam ca se aprind doar cand franezi si uiti de ambreiaj. blush.gif
Oricum sper sa nu am aventuri de genul asta!
Mutzunache
In Voluntari, veneam de pe centura, coboram podul avem 110 km/h, am vazut ca e rosu cam tarziu si am calcat frana si s-au aprins....
ghetau dan
QUOTE(Solon @ 7 Mar 2007, 13:22)
Eu credeam ca se aprind doar cand franezi si uiti de ambreiaj.
*



Dar voi cum frinati fratilor?Apasati si pedala de ambreiaj in acelasi timp?Asta e valabil pentru cei care n-au ABS...Si chiar asa,frinarea se face fara apasarea pedalei de ambreiaj,care se apasa in ultimul moment.Astfel beneficiezi si de frina de motor.

Lampile se aprind intr-adevar la viteze ceva mai mari...depinde si de masina...(la comportament ma refer).
uncle
nici la mine nu s-au aprins pana acum... smile.gif
desi am franat o data pe DN1 de la vreo 120 la 60 ... atunci in schimb am aflat si io ce e ala ABS biggrin.gif si era sa imi dau un genunchi in gura
Meghitzanul
luminile de avarie se aprind in cazul micsorarii bruste a vitezei cu mai mult de 30 km/h...adica bagat piciorul brusc in frana, intrat ABS, AFU... si tot neamul lor smile.gif
FireChief
confirm ...si la mine s-a intimplat si nu aveam decit vreo 60...apare la frinare violenta
roty
Ideea e ca in orice tara civilizata avarii puse pe autostrada inseamna "pericol, franeaza!"
Asa ca evitati sa multumiti folosind avariile pe autostrada, folositi proiectorul spate biggrin.gif
tiberiu.anghel
La fel cum le spune si numele, avariile se aprind la franari de urgenta.
La viteze relativ mici, gen 40 km/h nu cred ca se aprind, deoarece fortele de acceleratie sunt destul de mici. Deasemenea, eu stiam ca avariile se aprind odata cu intrarea in functiune a AFU-ului.
Mie mi s-au aprins de vreo doua ori in conditii de trafic normal, odata la o franare 130 km/h->0 km/h.
Si s-au mai aprins la niste teste pe care le-am facut impreuna cu un "mester" din reteaua Renault.

Sincer, mi se pare o inovatie utila aceasta. Unul din acele lucruri atat de simple si atat de eficace.
sab197
Asa am vazut si eu ca se aprind cand faceam un test cu un megane de la reprezentanta....am franat de la 120km/h la 0 si s-au aprins......dar cu a mea am franat de la un 70 80 si nu s-au aprins ....era si ud pe jos...ma gandesc ca nu a fost o deceleratie foarte puternica fiind carosabilul ud si probabil de aia nu s-au aprins. Oricum vorba voastra sper sa nu avem nevoie de chestia asta....dar......sper sa nu constat ca nu merge exact cand e necesara smile.gif
cris_a
QUOTE(Fuzz @ 7 Mar 2007, 10:15)
Nu am franat pana acum brusc la vitezele astea, dar cum se comporta ?
*



Se comporta foarte bine. Nu s-a miscat de pe sosea, dar (normal) te strange centura de gat smile.gif
<dan>
nu conteaza viteza, avariile se aprind la apasarea brusca a pedalei de frana
tiberiu.anghel
Presupunand ca rulez cu 25 km/h si apas brusc pe frana, crezi ca se aprind?
Eu cred ca nu!
O sa fac un test maine...
C a t a l i n
Eu zic că viteza minimă e 30 km /h biggrin.gif
tiberiu.anghel
smile.gif
Nu-i nimic!
Facem testul la 35 km/h.
Vedem...
sab197
Cat de brusca poate sa fie decelarea la 35 km/h???La 35km/h aproape se opreste pe loc:)... am vrea noi:)
C a t a l i n
Vedem mâine, după test...
Și să știi că decelerarea are o valoare aproximativ constantă, indiferent de viteză, la apăsarea cu aceeași forță (pentru aceeași cursă) a pedalei de frână...
tiberiu.anghel
Asta vroiam sa evidentiez.
Se aprind avariile in momentul in care masina este supusa unor forte de accelerare negative puternice la viteze ridicate. Sunt facute pentru a-l atentiona pe cel din spate, care merge la randul lui cu 130 km/h ( de exemplu ) ca tu ai pus o frana puternica.
semit
DECI, DA SE APRIND....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.