Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cat costa taxa de inmatriculare pt. Symbol ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
nickro
Cat costa aceasta taxa pentru un Renault Symbol Dynamique nou, la 98 CP , 1390 cm , din 2006, pe benzina , Euro 3 ? Masina nu am ridicat-o inca. Merci anticipat.
M i h a i
Din cate stiu eu cam 939 E.
CGB
aici poti sa calculezi cat e taxa aia.

ptr symbolul in cauza este 531,67 euroi sau 1878.62 RON.

Ge0rge
Auuuu doare, 22 mil pentru un motor de 1400(valoare cu TVA)?
Dar sigur motorul de 98 Cp este Eur 3?
Sa speram ca taxa aceasta va fi declarata ilegala si ne vor returna banii
In curand in loc de aspect si producator ne vom orienta in functie de taxe...oribil...
"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
mikipet
sa-i ia dracu cu taxa lor cu tot 022.gif mi-au lasat o gaura in buget... la masina din semnatura ,am scs-o pe 23 ian si am tot asteptat poate micsoreaza sau anuleaza taxa ...nimic mad.gif am ramas cu gaura si cu mica speranta de a ne intoarce candva banii inapoi sad.gif
SerbanS
Hmm - masina e facuta in 2006 sau tu ai dat comanda in 2006? Pt. ca daca e a doua varianta eu stiam ca nu trebuie sa platesti taxa asta.
mikipet
...am dat comanda pe 7 dec 2006 nu stiu cand or ansamblat-o turcaletii dar reprezentantul din timisoara m-a anuntat ca:daca intra in tara pana in 15 ian,nu platesc taxa,daca dupa at o platesc..si fuck,n-a intrat mad.gif
kata_voiku
Numai masinile vamuite in 2006 nu platesc, deoarece pt acelea s-a platit acciza wink.gif
Oricum...a durat ceva comanda ta. Destul d emult pt uin Symbol...
cata70
Nu inteleg!..Stiam ca( in varianta initiala) se plateste taxa de inmatriculare doar pt.masinile sh aduse in tara,fiind exceptate cele noi sau deja inmatriculate in Romania... sad.gif
Ge0rge
Aceasta taxa mi se pare o discriminare si atentare la dreptul cumparatorului la o alegere propire si fara influenta
Din cauza acestei taxe am fost fortat sa cumpar alta masina, taxa pentru masina care o doream este de aproximativ 500 Eur +TVA, adica nu cumpar o dotare cum ar fi ESP si in schimb dau banii la stat? mi se pare ridicol....poate in cateva luni se va sesiza cineva si va lua masuri
Ei o numesc taxa de prima inmatriculare dar de fapt este o suma care acopera o gaura in buget
Pana la urma cu cat ati ramasi mai saraci din cauza statului? eu estimez la un motor de 1.6 cam ~8 mil , enorm as putea spune tinand cont ca salariul mediu in romania este de 3 mil
Bafta
CGB
salariu mediu in romania e undeva in jur de 8 mil. ala minim e undeva in jur de 4. oricum taxa asta e o porcarie.
sagetator
Dar pt. un Logan Preferance 1,4 MPI (masina cu vopsea metalizata costa 7335 euro), cat e oare taxa de prima inmatriculare? Parintii mei ar vrea una......
CGB
aici

531 euroi + tva, daca e euro 3
sau 159 euroi + tva, daca e euro 4
sagetator
BOI !!!!!!!!! Ca oameni nu le pot zice....

Merci cristib, dar la pagina indicata de tine scrie acol' ca: "Calculator taxe inmatriculare ("speciale") percepute autovehiculelor cumpărate din afara tarii". Aceste taxe se percep si Loganului autohton?
CGB
sau aici
sau aici

tot rahatu' ala e . taxa de mediu, de prima inmatriculare sau cum i-o mai zice smile.gif .

p.s : in articolu' din primu' link chiar se face referire la un logan 1.4.
Flamingo
QUOTE(mikipet @ 4 Mar 2007, 10:11)
sa-i ia dracu cu taxa lor cu tot 022.gif mi-au lasat o gaura in buget... la masina din semnatura ,am scs-o pe 23 ian si am tot asteptat poate micsoreaza sau anuleaza taxa ...nimic mad.gif am ramas cu gaura si cu mica speranta de a ne intoarce candva banii inapoi sad.gif
*



Mai ai putintica rabdare ca ai mari sanse sa primesti banii inapoi. Cu aceeasi problema s-au coinfruntat si polonezii iar acum statul ii despagubeste pe toti. Am auzit la radio / am vazut la TV ca UE deja a demarat "ostilitatie" impotriva Romaniei pe tema asta. smile.gif
danmegane
la 1390 cmc daca e euro3- 536 euro
euro4- 161 euro
si loganu are aceeasi cilindree ca symbolu
the teacher
a inceput calvarul inmatricularii masinii...am aflat azi ca pe langa taxa de prima inm.,care e calculata la cursul din oct.2006,mai tb.platita si o taxa de inmatriculare! radmasa.gif +taxa talon+taxe ...luni va tin la curent cu toate cheltuielile radmasa.gif

cum spuneam,o sa revin.taxa de p.inm.=594ron;taxa talon=30ron;taxe primarie=55ron;rar=12ron;politie=75ron<asta urmeaza> radmasa.gif
altair
stie cineva cat ajunge inmatricularea+toate taxele unui Symbol Fidji 1.5dCi 70CP daca apelez la o firma ce se ocupa cu asa ceva (am auzit de curand ca se poate face si asa dar nu am nici o idee de ce comision percep, sau daca se ocupa de toate) ?
Codrin-Bacau
Salut.
Eu zic sa te ocupi singur de aceasta treaba , nu are rost sa dai $$$ la o firma pt. un lucru relativ simplu , ce stiu sigur este ca taxa de prima inmatriculare te ajunge 170 euroi...: icon_mrgreen.gif ...pt ca are norma de poluare E4...daca vrei sa afli si restul costurilor le pot afisa deseara (le am acasa...)
PS: eu astept sa intru in posesia masinii din semnatura maine biggrin.gif
AndreiPavel
Am si eu o intrebare: Daca taxa de prima inmatriculare s-a modificat dupa cum sustine domnul ministru al economiei, dar se va aplica de anul viitor, cei care platim acum taxa nemodificata ne luam banii inapoi? Tare sunt curios sa o vad si pe asta: STATUL SA NE DEA BANII INAPOI.
Codrin-Bacau
@AndreiPavel.
Salut.
Ar fi bine sa primim o parte din pretul texei de inmatriculare , dar inca nu am auzit nimic despre asa ceva. Ar fi bine ...cu toate ca la mine taxa este de 170E , daca as primi inapoi macar 70 de E ar fi o treaba...as face o mica excursie biggrin.gif . Daca imi amintesc bine , citisem undeva ca taxa de prima inmaticulare la norma E4 se va reduce cu 50 % , daca este asa , corect ar fi sa primim inapoi diferenta , nu doar o parte.
Vb. aia " Timpul le rezolva pe toate "...biggrin.gif
sa auzim numai de bine .
altair
@Codrin-Bacau

da ma intereseaza. sa stii ca eram curios sa aflu care e comisionul perceput (de la cei care au apelat la varianta asta)
altair
gata, ieri 21.09.2007 am ridicat masina.
senatoru_alex
pentru un clio nou 2007 1.4 8v 75 de cai am imatriculat eu acum o luna te costa in cap 5 mil

cat despre restul motoarelor si ani diferiti intra pe autovit la taxa speciala si afli bafta
altair
tu ai "alergat" pt inmatriculare sau ai apelat la o firma (nu imi este clar) ?
Codrin-Bacau
@altair

Sa o stapanesti sanatos si sa faci cat mai multi km fara probleme...biggrin.gif...( si eu am ridicat masima luni 24.09.07.....biggrin.gif )...nu ti-am mai dat restul taxelor.....de care vorbisem pt. ca am fost plecat 2 zile la pescuit...smile.gif sofer1.gif
Codrin-Bacau
@altair

Salut,
Ti-am promis si aceste preturi....mai tarziu decat deloc biggrin.gif

Nr. rosii=87 lei ( 30 zile )........... icon_evil.gif

Taxa prima inmatric.=170 Euro....... gun3.gif

CEC=30 lei........ nedumerire.gif

RAR=20 lei.......... LolLolLo.gif

Politie=25 sau 50 lei ( nr. la ordine & preferentiale )........ death.gif

Primarie 52 lei.............. furios.gif

Pe langa toate astea , ce optiune alegi->RCA @ CASCO.......... sofer2.gif

PS : inca am nr. rosii........... coolspeak.gif

Sa auzim numai de bine........ cheers.gif

This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.