Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: RCS&RDS a primit numere de mobil
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Vlad Georgescu
RCS&RDS a primit numere de mobil

13 februarie 2007

ANRCTI a furnizat companiei un milion de numere de forma 0770 xxx xxx pentru furnizarea serviciilor de telefonie mobila prin intermediul tehnologiei 3G.
ANRCTI a alocat noi resurse de numerotare pentru furnizarea de servicii de telefonie companiilor RCS&RDS, Total Inter Media si Transilvania Digital Network, precizeaza un comunicat al institutiei.

Dupa ce a primit licenta pentru serviciile 3G, compania RCS&RDS a solicitat Autoritatii Nationale de Reglementare in Comunicatii si Tehnologia Informatiei (ANRCTI), in cursul lunii ianuarie, alocarea de resurse de numerotatie din domeniul 0Z=07, pentru furnizarea serviciilor de telefonie mobila prin intermediul tehnologiei 3G.

ANRCTI a alocat RCS&RDS un milion de numere nationale non-geografice, de forma 0770 xxx xxx, precizeaza institutia.

Licentele 3G au fost cistigate de companiile Vodafone Romania, Orange Romania, Telemobil si RCS&RDS, ultimele doua obtinind licentele in urma licitatiei organizate de catre Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei anul trecut. La sfirsitul anului 2006, Vodafone Romania a estimat 250.000 de clienti pe segmentul 3G, o cifra similara fiind anuntata si de Orange Romania, incluzind utilizatorii tehnologiei EDGE (denumita si generatia 2,75).

Sursa: Cotidianul
Autor: Iulian Enache
ga!nusha
emotionat.gif my bad...
Duyu
Deci...de cand o sa putem beneficia de serviciile RDS&RCS, in domeniul telefoniei mobile? icon_mrgreen.gif
Duyu
Mai multe informatii aici. icon_mrgreen.gif
eminescu0
cine sunt Total Inter Media si Transilvania Digital Network?
doar 0770? 1 milion de numere? astora de la Vodafone/Orange vad ca nu se mai satura nici cu 10 milioane ca au trecut pe 073/075 ...
horsewhisperer27
nu mi-as lua mobil de la astia nici mort...abia isi misca ei netu! tongue.gif

macar de chestie, au acoperire buna?
eminescu0
pai momentan nu au, dar o sa fie, ritmul lor de crestere e foarte mare.
cat despre viteza, aici nu e vorba de mai multe viteze, reteaua e de tip UMTS, deci foarte rapida, asa ca nu-i mai desconsidera wink.gif
horsewhisperer27
deviem, da eu stiu cel mai bine ce patesc cu netu de la ei de cand cu ip ul variabil...
scuze de off !
Duyu
Mai trebuie sa asteptam mult pana intra pe piata? Sunt chiar curios ce tarife o sa practice! rolleyes.gif
FLP
N`o sa faca fata .. parerea mea... piata telefoniei mobile e lupta stransa.. ei nu stiu ce inseamna concurenta.... ei mizeaza pe monopol....
Duyu
Hmm... nedumerire.gif Sincer, daca vin cu tarife reduse, si cu mici "bonus-uri" pentru cei care au cablu tv, net, sau alte minunatii de la firma lor... o sa se descurce foarte bine. Pai de exemplu telefonia fixa RDS.tel... uite ce succes a avut... eu am renuntat la Romtelecom, si acum sunt pe RDS. Deoarece am cablu si net de la ei, abonamentul lunar este gratuit, si am 500 minute in reteaua RDS si 50 minute in Romtelecom gratuite/luna. Ce depasesc, platesc. (deci, platesc cat vorbesc peste aceste minute gratuite). Mi se pare o oferta destul de tentanta, mai ales ca la Romtelecom nu vorbeam cine stie ce, iar factura nu scadea sub 90 RON. Eu unul, momentan sunt foarte multumit de serviciile lor. Bafta! wink.gif
FLP
Sa oferi minute in reteaua ta este f f f simplu, mai ales ca RDS`ul merge pe trafic de telefonie de tip voip. Si zapp`ul ofera convorbiri free in retea si tot asa ... eu zic de oferte concrete. Aaaa.. si RDS'ul si-a marit reteaua ptr ca au avut monopolul...in GSM se schimba regulile jocului. Aaaa... si eu am RDS acasa si sunt multumit, dar... nu se compara cu calitatea care o aveam pe Romtelecom.... care totusi aveau linii PSTN.. de asta imi e si frica de reteaua lor GSM .. de calitate...
IRONICK
QUOTE(FLP @ 6 May 2007, 20:12)
de reteaua lor GSM
Vrei sa spui 3GSM ...
deconectat
Retea UMTS powered by Nokia-Siemens. Eu cred ca o sa mearga bine.
IRONICK
Mai mult Nokia ...
Duyu
QUOTE(FLP @ 06 May 07, 20:12)
si eu am RDS acasa si sunt multumit, dar... nu se compara cu calitatea care o aveam pe Romtelecom....


Sincer, eu nu am observat nici o diferenta! Adica mi se pare ca se aude la fel... nu s-a imbunatatit, sau inrautatit calitatea sunetului. smile.gif

Intrebarea care ma tot framanta in continuare: Cand apar pe piata? smile.gif
deconectat
@IRONICK: Nokia-Siemens se numeste firma. Nu mai sunt 2 producatori de echipamente.
Supapa_jR
Poate ca aveti net de 9 dolari daca va plangeti...am vazut cum se misca cel de 15 dolari si ma declar multumit...eu unul o sa trec la ei in curand...telefonul...e bun pe RDS dar am zapp share free de 1300 de minute cu orice retea asa ca...oricum vorbesc o gramada.
FLP
cati dolari e asta zapp share free cu 1300 de minute cu orice retea ? ohmy.gif
Supapa_jR
pai in lei vine undeva la ... 6.5 milioane
IRONICK
Valentin, stiu ca asa se numeste firma acum. Dar tu crezi ca au reusit sa implementeze si solutile Siemens pe echipamentele Nokia ? Ca nu a trecut mult timp de cand sunt uniti. Eu as zice ca pe echipamente inca scrie doar Nokia.
Duyu
Ce se intampla? Mai apare sau nu mai apare telefonia mobila de la RCS&RDS? wacko.gif
IRONICK
Cine naiba stie ...
vijelie
Si, mai ales, pe cine naiba intereseaza... ph34r.gif
Duyu
Pe mine ma intereseaza, ca daca au oferte ca pentru RDS.tel wub.gif
Plus ca am si fixu pe RDS si ma gandesc ca tarifele o sa fie atractive... cine stie... tongue.gif Dar vad ca nu mai apar...au primit licenta aia 3G, dar nu stiu ce fac wacko.gif
eminescu0
asta nu inseamna c-o sa ofere si comunicatii de voce clasice ...
deconectat
Pe aici se cam monteaza antene, deci probabil in cateva luni vom asista la o lansare comerciala. Cred ca vor oferi si servicii de voce, dar asta este doar o speculatie; nu vad nici un motiv pentru care nu ar oferi si voce, daca tot au si echipamentele si licenta.
eminescu0
pai licenta e de 3G nu GSM. dar poate se folosesc de reteaua 3G si pentru telefonie normala desi ma gandesc ca poate e putin mai scump asa. ma gandesc ca daca tot sunt o firma specializata ca provider de net vor oferi internet mobil de mare viteza (HSDPA 7,2 Mb)
deconectat
Cred ca nu intelegem acelasi lucru prin conceptul de 3G. Reteaua face doar transportul pentru ce cere telefonul. Antena nu stie daca tu vorbesti la telefon sau te dai pe net.
MSC-uri oricum vor fi necesare, deci nu vad de ce nu ar oferi si voce, mai ales ca exista deja un serviciu de telefonie fixa.
Legat de costurile de exploatare, ele sunt mai mici pe 3G decat pe GSM. O convorbire ocupa vreo 11kbps (cu b mic), iar o antenuta de gsm "tine" 8 convorbiri simultane. O antena 3G tine minim 4mbps.

De HSDPA nu am auzit nimic pana acum; cred ca lansau ei un comunicat de presa daca era cazul. Oricum upgrade-ul la hsdpa se poate face si mai tarziu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.