Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutia vibreaza la cuplarea ambreiajului
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
aditoiu
am un megane 1 din 2003 cu 18 000 km la bord (pina acum a fost condus doar intr-un orasel de provincie pe distante scurte). Acum l-am adus la Bucuresti si nu-mi plac doua chestii la el:

- dupa un drum mai lung, incepe sa scirtiie pedala de ambreiaj

- si, mai neplacut, dupa ce cuplez a 1-a si demarez, se simte o zdruncinatura de parca tot ansamblul motor-cutie ar culisa inainte.
Daca ridic ambreiajul foarte incet, vibratia e mai mica. Vibratia se simte foarte pregnant daca, in mers, pe la, sa zicem, 100 km/h, calc ambreiajul si-l ridic - am impresia ca motorul si cutia o iau inainte, ca pe sine. La fel, daca doar ridic piciorul de pe acceleratie in mers, se simte aceeasi miscare spre inainte.
E destul de greu de explicat, de aceea...
Ce vreau sa va rog e sa-mi recomandati un service / mecanic care sa stie ce face, ca de cele autorizate m-am lamurit dupa ce am citit o saptamina posturile de aici.

Multumesc cu anticipatie
Duyu
QUOTE(aditoiu @ 11 Feb 2007, 20:13)
ca de cele autorizate m-am lamurit dupa ce am citit o saptamina posturile de aici.


Parerile sunt impartite...bineinteles ca pe forum se expun in deosebi neplacerile din service-uri. Eu iti recomand sa te adresezi unui service autorizat Renault! wink.gif
Sa ne tii la curent cu rezolvarea problemei tale. Bafta multa! wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.