Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Viteza Maxima M II 1.9 dci
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
consmat
Salut,
Deschid acest topic pentru ca nu am gasit nimic in acest sens pe forum.
Problema este ca am un M II sedan de 1.9dci si de curand am avut un mic incident rutier cu el. In momentul in care m-au sunat cei de la service ca-i gata masina..
m-am dus s-o ridic, dar inainte de toate am luat-o la un drive test... sa vada daca au ramas 'sechele' in urma accidentului (am lovit o bucata de bordura tangential cu roata dreapta si am facut-o praf - planetara, bieleta, bascula etc.).
La test cand am inceput s-o ard mai tare..... am constatat ca mai mult de 175km n-am reusit sa prin cu ea.
Intreb de viteza maxima penntru ca nici inainte de accident nu i-am dat mai mult, iar acum mi s-a parut ciudat.... numai 175km/h???
Cei care le-au "fript" sunt rugati sa raspunda!
sorin
200 ultima data,acuma 2 luni.Pana in 185 urca chiar lejer.
i_am_sleek
210 pe bord..., de mai multe ori, intr-adevar pana la 180-185 urca lejer lejer, sincer nu cred ca a afectat-o accidentul descris de tine dar oricum e ciudat, 175 e o viteza care nu ar trebui sa iti puna deloc probleme
prise
cred ca te lamuresti daca iti zic cu motor 1.5 dci 80 cau prind 170 ... deci clar ai probleme...
M i h a i
Ultima data 200 km/h (acu 2 saptamani).Cum a zis si Sorin>>pana la 180 ajunge repede.Din pacate se pare ca ai probleme cu ea..Numai asta este singura problema pe care ai intampinato dupa reparatie?
sylvester
depinde si de conditiile in care ai mers. Daca aveai vant din fata sau urcai...
Bacu
io nu m-as aventura cu megane 2.2 (pachet de drumuri grele), indiferent ce motor are, cu mai mult de 150kmh pentru ca este prea riscant si periculos, stabilitatea tinuta de drum a masinii nu permite astfel de viteze...

cu cele 2.1. este altceva, mai ales daca au si esp...
Solon
Parca nu era voie sa discutam de viteze peste limita legala! sad.gif
andreicri
Confirm 200 pe ceas.Mai mult nu a putut ca eram cu pedala la fund.
consmat
Referitor la drum....... fiind din Constanta, proba am facut-o intre Constanta si Valul lui Traian pe drum relativ drept cu oarece vai (nu cred sa fi avut prea mare insemnatate).
Alte probleme nu am mai simtit. Drept este ca cu am facut decat o tura cu masina (este inca la service pana primesc acceptul de plata de la asigurator).
Cum pun mana pe masina o sa-i dau pana-i sar pistoanele...... ca e cam ciudata! biggrin.gif
s_j_teo
190Km/h fara probleme la modelul 100Cp.
AlinD
QUOTE(Bacu @ 5 Feb 2007, 12:16)
io nu m-as aventura cu megane 2.2 (pachet de drumuri grele), indiferent ce motor are, cu mai mult de 150kmh pentru ca este prea riscant si periculos, stabilitatea tinuta de drum a masinii nu permite astfel de viteze...
*



Te cam inseli... eu am alergat-o pe a mea cu 170 pe autostrada la doua saptamani dupa ce am ridicat-o din service (nu mi-a zis nimeni nimic de viteza si turatii maxime in perioada de rodaj sad.gif ). Masina s-a comportat bine, dar parca nu era la fel de stabila (incredibil as putea spune) ca a sefului - Megane 2.2 sedan, aceeasi motorizare la 180km/h pe un drum cu mai multe denivelari... Peste vreo 5 Km mi-am dat seama si de ce era aceasta diferenta - Era gheata pe jos !!! excl.gif ohmy.gif

Asta s-a intamplat in ziua accidentului in lant pe autostrada inainte de Craciun - peste 20 de masini rasturnate... bine ca se formase coada in dreptul locului si a trebuit sa franez (cu ocazia asta am testat si abs-ul si am crezut ca am si esp biggrin.gif), ca altfel zburam pe langa bietii oameni, sau printre ei huh.gif. totul s-a terminat cu bine, scuze pt. off topic!

Io_mi_s
Merge, a dreaq! 216 pe ceas (minus eroarea... probabil 200). Parerea mea este sa mai incerci. Probleme aidoma cu ale tale am avut cu div. masini care au fost conduse mai mult prin oras. La primele iesiri din localitate nu atingeau nici macar vit. max. constructiva (nu neaparat Reno), nemaivorbind de reprize. Pe E85 (Buzau-Ramnic), dus - intors si-au dat drumu'. Si, intr-adevar, treaba asta cu vantul, rampa etc. ar fi o posibilitate... Totusi numai 175? Nu cred sa aiba vreo legatura cu reparatiile la trenul de rulare.
Short off: @AlinD: Tare-mi place rosu ala! Ptiu, ptiu, ptiu...
Bacu
QUOTE(AlinD @ 5 Feb 2007, 14:23)
Te cam inseli... eu am alergat-o pe a mea cu 170 pe autostrada la doua saptamani dupa ce am ridicat-o din service
*



pai eu nu am zis ca nu poate prinde 170kmh, si eu am mers cu 170 cu a mea, dar asta nu inseamna ca m-am simtit in siguranta la viteza aia! daca iti intra unu in fata brusc la viteza aia si incerci sa il eviti, foarte greu o mai poti controla, o belesti, mai pe romaneste! blush.gif
prise
nu vb in cunostinta de cauza , e doar din auzite ... ca la motorina se infunda nu stiu ce sita, de nu iti permite sa mergi mai tare cu ea si incearca sa o turezi foarte tare ... pana in 4000 sa zicem in a 3 a... si cica is da drumu ...
consmat
Poate ai dreptate "prise". Este posibil sa se fi lenevit masina biggrin.gif , a stat cam mult pe dreapta (aproximativ 1 luna). Inca nu am reusit sa iau masina de la service dar abia o astept!
HighSN
Si eu cu motor de 1.5 diesel 80cp am ajuns la 185 la ora cu 4 persoane in masina biggrin.gif. Nu mi-a venit sa cred smile.gif). Oricum, daca sunt singur ajung la 190. Bafta all.
C a t a l i n
As vrea sa te contrazic un pic biggrin.gif
Numarul de persoane sau incarcarea masinii nu prea influenteaza viteza maxima, ci accelerarea sau reprizele...

Cu 4 pasageri sau doar tu singur, viteza maxima e cam aceeasi.
budy
QUOTE(Bacu @ 5 Feb 2007, 18:30)
pai eu nu am zis ca nu poate prinde 170kmh, si eu am mers cu 170 cu a mea, dar asta nu inseamna ca m-am simtit in siguranta la viteza aia! daca iti intra unu in fata brusc la viteza aia si incerci sa il eviti, foarte greu o mai poti controla, o belesti, mai pe romaneste!  blush.gif
*



la 170 daca bruschezi comenzile esti halit ,de la 150 in sus nu prea ai senzatia de siguranta din cauza vitezei si a timpului de reactie, totul se misca mai repede in jurul tau,din cauza drumului daca nu esti pe autostrada in orice secunda te astepti ca vrun idiot sa faca stanga pe linie continua sa nu semnalizeze din timp sa vezi si tu ce are de gand, nu tine cont ca tu vi din spate cu 120 (vorbesc de portiunea de drum Ploiesti - Campina) si nu isi da seama daca il pupi e posibilitatea sa il arunci pe contrasens si sa il ia unul care vine tot cu 120 , daca iti intra si la 100 unul brusc in fata si nu ai timp sa reactionezi o cam belesti, la 170 daca iei un caine e cam nasol daca incerci sal eviti si bruschezi directia din reflex e si mai nasol
nu vi sa intamplat sa fie trei benzi si marea majoritate sa mearga pe banda trei cu 50 asa se mere la noi, trebuie sa ii depasesti pe banda 1sau2
danmegane
...sper sa nu deranjez pe nimeni cu interventia mea..am un meg II 1,5 dci 80 c.p. si in romania am mers pe "soarelui"190km/h
iar cand l am adus din franta am prins chiar 210km/h ( se intampla in germania si era in vale). chiar si fara vale au fost numeroase datile cand am atins 200km/h
...si asta nu e singura oara...am mai adus un alt meg II 1,5 dci si am prins si cu acela 200km/h biggrin.gif
bine..bine...eram pe autostrada de aproape 100km....motoru era incalzit...motorina altfel....soseaua altfel...

ghetau dan
Se pare ca tu prinzi 200km/h cu orice masina...Cu o MASINA ai incercat?
Ce rost are topicul asta?Parca intr-o vreme era vorba ca nu mai lasam sa se posteze...oricum scrie in talon cit prinde...si nici aia uneori nu e reala...
cj98czh
QUOTE(danmegane @ 13 Mar 2007, 01:38)
...sper sa nu deranjez pe nimeni cu interventia mea..am un meg II 1,5 dci 80 c.p. si in romania am mers pe "soarelui"190km/h
iar cand l am adus din franta am prins chiar 210km/h ( se intampla in germania si era in vale). chiar si fara vale au fost numeroase datile cand am atins 200km/h
...si asta nu e singura oara...am mai adus un alt meg II 1,5 dci si am prins si cu acela 200km/h biggrin.gif
bine..bine...eram pe autostrada de aproape 100km....motoru era incalzit...motorina altfel....soseaua altfel...
*



Cu 1.5 de 80cp 200?????? ma lasi.....
Motorul ala nu ajunge la 200 nici cu slujbe.... daca era cel de 1.9 ziceam...asa....hai las-o ca macane...
Pt. 200 ai nevoie de motor de peste 100cp ....

Dane, vinde Laguna si i-ti 1.5 80cp, merge cu 200, consuma putin... radmasa.gif
M i h a i
danmegane>>cu 1.5 80 cp mai mult de 171 cat scrie in talon nu aveai...si la 1.9 mai mult de 196 nu cred ca se poate..vorbesc de km reali nu de cat vezi pe ceas..
ghetau dan
De ce sa o vind,mai bine sa facem schimb,sa vada si el cum face la 200 setat pe pilot automat...iar daca mai vrea,mai ia vreo 25km/h...insa incepi sa te gindesti la ingerasi...
semit
OK.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.