Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Logan - incuietoare fortata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Lonegumen
Salut...am gasit inchuietoare de la usa din partea dreapta fortata. Mai precis inchuietoare nu mai e lipita de de tabla, punctul de sprijin fiind in partea de jos. Tabla de pe usa din partea de jos e putin indoita, semn ca s-a apasat din partea de sus cu forta. Masina era inchisa si se pare ca nu a intrat in ea. Ce imi recomandati? O pot rezolva pe garantia masinii?(Nu sunt semne evidente de lovire mecanica si nici zgariituri pe portiera sau in jurul yalei). Ce atelier auto imi recomandati si cam cat costa?
R19/16v
CASCO?!
Lonegumen
Cred ca valoarea e prea mica pt un Casco...sad.gif
R19/16v
nu cred...pentru ca am mari indoieli ca iti poate schimba cineva doar inchietoarea respectiva. De obicei se chimbat ot setul de incuietori si ti se da o cheie noua. Daca gresesc, astept sa fiu corectat.
bobo77
Dar "incuietoarea" mai merge cu cheia? ai incercat?
hellcat
Daca yala nu mai este utilizabila, singura solutie este o noua colectie de yale (se face comanda la un dealer autorizat) si cuprinde: partile metalice la cheile masinii, yale, buson benzina si contact. Valoare e destul de mare...garantia masinii nu are ce cauta in ecuatie...so CASCO.
Lonegumen
Yala merge. Nu prezinta semne de bruscare. Insa tabla de sub yala e indoita. Ca si cum s-a bagat o cheie in yala si a apasat in jos. Partea de sus(priza cu tabla de la porrtiera nu mai exista). Dupa parerea mea ar trebui refacuta tabla din partea inferioara a yalei si prinsa yala de tabla usii. Cam cat costa operatiunea? biggrin.gif.
dizzy
nimic, daca esti dibaci, vreo ora de munca!
$$ilvviu
Si daca tot ai dat atatia bani pe o masina noua de ce sa nu mai pui 2-3 mil si sa-ti montezi o alarma, sa nu se mai lege tot rapanosu' de masina ta. Eu unul m-am hotarat sa-mi pun asa ceva atunci cand mi-am gasit parbrizul crapat cu urme de sange pe el, semn ca se batusera niste boschetari si l-a dat pe unu' cu capu, cred.
I-am mai sugerat unui coleg azi sa-si puna alarma, sper sa nu devin prea insistent.
Lonegumen
pentru a-mi rezolva masina pe casco mai trebuie sa merg la politie?
R19/16v
Da
asybo2002
Ca informatie generala, din ce stiu eu, la cel putin doi dealeri din Bucuresti, se poate comanda pe baza seriei de sasiu si doar un butuc...parca e vreo 300 ron...oficial Dacia nu schimba decat tot setul: usi, capota portbagaj, contact, buson rezervor...
mister
Am patit acelasi lucru cu un Logan de la firma. Yala este fortata, departata de fata de usa in partea de sus. Nu vreau sa te sperii dar masina mea a fost sparta. Au fost sustras un telefon mobil. Yala functioneaza impecabil. Culmea face ca masina are sistem de alarma(dpmdv este un gadget radmasa.gif ) iar locul unde a fost parcata este sub inregistrare video. Am dus un CD cu inregistrarea video si cu poze la politie. Mi-a fost emisa o nota prin care ma anunta ca autorii nu au fost indentificati dar care imi este necesara la societatea de asigurari. O sa-i repar fata de usa in regie proprie.
Como
Sunt si eu patit, am incercat sa o rezolv pe casco insa inspectorul a refuzat sa-mi inlocuiasca butucul la prima constatare. Indreptarea usii se poate face 'la rece', fara revopsire, in cateva minute. Am incercat, cu cei din service, sa facem re-constatare, insa trebuia sa vina chiar inspectorul care a facut constatarea, ala n-a mai aparut, asa ca am platit singur un butuc si manopera. Butucul costa vreo 240 de lei (pe comanda, din Franta cica), iar setul complet costa vreo 290 de lei (parca). Manopera era ~30 de lei. Am ales sa iau doar un butuc, care vine cu o cheie fara cip si se potriveste cu cheia masinii.
Nici mie nu mi-au deschis masina pana la urma, am alarma cu senzor de perimetru insa masina era inclinata pe stanga in parcare si senzorul era putin ecranat. Mai am si cd-player cu fata detasabila pe care o scot tot timpul.
cristica
Pana la urma, daca butucul este fortat dar inca merge se poate baga la loc in lacas prin desfacerea usii pe interior? A facut cineva asa ceva?
aditã
asa am patit si eu!mi-au furat cd player-ul!depinde cum arata tabla...bine ar fi sa pui o poza!la mine s-a rezolvat repede la dacoserv......mi-au dat jos fata de usa...si mi-au indreptat tabla folosind o surubelnita drept parghie!cam rudimentar dar a iesit perfect!juri ca nu a fost stramba acolo!yala e ok! smile.gif
cristica
Am facut poze si o sa le pun, mi-au fost fortate ambele incuietoare saptamana trecuta (stanga luni, dreapta sambata sau duminica) masina fiind parcata in zona Garii de Nord.
Tabla nu este indoita langa yala Logan, cheie descuie ambele broaste mai greu dreapta, trebuie fortat.
cristica
Cam asa arata!
[attachmentid=1627520446] [attachmentid=1627520447]
ingerulol
La fel si eu am patit , acum 2 seri m-au "spart" au luat CD player default de Logan si o pereche de ochelari . Unde pot repara pozitia incomoda a yalei? Totul e functional acolo , doar vreau sa nu se observe la CASCO biggrin.gif
marksman
Am patit-o si eu. Urmeaza alergaturile de rigoare. Ideea e ca am de gand sa obtin inlocuirea intregului set de incuietori, pentru ca butucul usii stanga-fata e complet deteriorat. Sa nu mai vorbesc si de tabla. Si apropo, singura amprenta de pe usa aia e a mea. Profesionisti "baietii" si cu tupeu: si-au reglat scaunul de la sofer, s-au uitat prin acte sa vada daca am asigurare si au tulit-o.
cristy90
Salut! Acum o saptamana am gasit incuietoarea de la portbagaj fortata, mai precis este rupta pentru ca a iesit de la locul ei. Am fost la casco (ardaf), au facut poze si m-au trimis la service.Problema este ca cei de acolo m-au sunat sa imi ceara codul de la chei pentru a face comanda de un singur butuc dar eu nu mai am factura unde este trecut acel cod si singura solutie este un butuc nou cu o cheie separata. Intrebarea mea este se poate schimba tot setul de incuitori? pentru ca nu vreau sa umblu cu 2 chei ca la vechea dacie.
BZN
Slabe sanse (sa nu zic nule) sa iti plateasca asigurarea intreg setul de incuietori, mai ales ca se poate inlocui (teoretic) numai butucul de la portbagaj. Cel mai bine soliciti dealerului care ti-a livrat masina o copie de pe factura, daca sunt amabili se rezolva repede.
marksman
Mi-au spus de la service ca se poate comanda o singura incuietoare, pe baza facturii masinii. Cica iau de acolo un cod, pe care il trimit in Franta, iar dupa doua saptamani vine butucul configurat pe cheia existenta.
cristy90
S-a rezolvat, am sunat la dealerul de unde am luat masina mi-a cerut seria de sasiu si dupa cateva minute m-au sunat sa imi spuna codul "buclucas" biggrin.gif
MojoGaby
E bine ca voi ati scapat numai cu incuietoarea,la mine sau chinuit la incuietare nu au reusit si mi-au spart geamul(dreapta fata)
kosfunny
Toate incuietorile vi le schimba asiguratorul doar daca v-a fost furata cheia
erdal
salut. cristi la ce service ai fost cu incuietoarea dak tot esti din constanta... ca si mie mi`a fost fortata si nu stiu la ce service sa ma duc...am sunat la reprezentanta si a zis sa ma duc la ei sa vada dak se poate face sau sa o schimbe...ma poti ajuta?
tribunul
Nu cred ca merita sa va bateti capul cu cei de la asigurari si service, vinde cineva la bursa un set de incuietori cu 30 lei.

http://www.daciaclub.ro/-VAND-colectii-yal...an-t163619.html
erdal
Aceeasi problema am avuto si eu , chiar ieri in parcarea unui supermarket.
midancea
mi-a fost spart portbagajul si furata roata de rezerva (comanda!!!). acu vreau sa imi schimb butucul pe CASCO, dar voi fi obligat sa port 2 chei pt ca nu imi schimba tot setul (yale+rezervor+contact) (CASCO nu acopera decat butucul rupt). am auzit ca exista butucuri pt portbagaj care nu au gaura pentru cheie. stie cineva ceva? cine stie il rog sa imi trimita un mesaj cat mai repede. sa pot vorbi cu cei de la service inainte sa duc masina

P.S. Logan - an 2007 cu butucul la portbagaj cu deschidere prin apasare fara sa fie nevoie cheie. consider ca e mai simplu sa nu mai ai gaura de cheie pt ca:
1.riscul de spargere mai mic(nu are unde sa bage surubelnita sa forteze);
2.nu esti nevoit sa porti 2 chei (cazul meu);
3.cand e masina incuiata si portbagajul e incuiat. cand o deschizi se descuie si acesta. SIMPLU smile.gif
BZN
Dai comanda si schimbi doar butucul stricat, nu tot setul. S-a mai discutat, poate te ajuta cu ceva:
http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...9&hl=butuc+yala
bygy007
midancea nu neaparat daca forteaza usa sofer o deschide si apasa pe butonul de deschidere masina se deschide toata , asa mi-a furat si mie roata , incuietoarea a fost facuta dupa codul de factura (te duci cu factura si iti face comanda doar la butuc) casco mie mi-a acoperit butucul , reparatia roata de rezerva si husa (am gpl)vre-o 1800 lei din ce am inteles
XanRO
Confirm, se da comanda si se schimba doar butucul afectat.
In Ianuarie m-au rezolvat si pe mine, dar la usa dr fata.

CASCO la Asiban devenit Groupama si reparat la Meridian Sud in 2 zile.
klaus
La un moment dat am descris eu cum se rezolva cu cateii incuietorii de la portbagaj sa se potriveasca.
La http://www.daciaclub.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=121828
cristica
Am revenit. Intre timp mi-au spart si mie geamul dreapta fata, dar nu au gasit nimic sa fure din torpedeu, asa ca m-am ales cu o paguba de 150RON (aprilie 2010).
Acum cateva zile insa, am ramas si fara roata de rezerva. Problema este ca incuietoarea portbagajului nu este stricata, nu pare a fi fost fortata, insa am gasit portbagajul inchis, dar fara roata si fara o damigeana goala de sticla.
Ramane sa cred ca au avut chei potrivite sad.gif
arnienae
Salut,nu dispera,mie mi-a fortat-o in Franta acum vreo doua saptamani si ceva,iar azi am rezolvat-o simplu,desfaci fata de usa,scoti butucul afara,folosesti o parghie intre mana si tabla,partea de sus a usii,fortezi un pic in zona unde e ondulata si gata,s-a indreptat rapid,aproape ca nu se cunoaste decat daca pipai atent,asa ca si aici sunt d-ainostrii care culmea tot noua ne fac zile negre,si ptr ce,ptr un amarat de pachet de tigari Camel,adica 5,90 E era atunci,in rest gps-ul la locul lui,rcd,la fel.Incearca si vei reusi,nu te duce la service ca banuiesc ca te jupoaie ptr un rahat de 10 minute,ca mai mult dureaza demontatul si montatul decat indreptatul. blush.gif
vad_sunete
cred ca din martie si pana acum si-a reparat-o biggrin.gif
Costi.88
Loganul sorei mele a fost spart de 2 ori in 2011, mai exact odata in martie in fata casei in plina amiaza si odata acum 2 saptamani.
Prima data a fost fortata incuietoarea pe dreapta, iar a 2-a oara a fost pe stanga. Am procurat tot setul de incuietori si am schimbat incuietorile la portierele fata, portbagaj, contact. Dar am o problema legata de schimbarea incuietorii la busonul de rezervor. Va rog daca stiti sa imi spuneti cum se face acest lucru. M-am uitat la capac buson, l-am intors pe toate partile si nu reusesc sa imi dau seama cum se schimba incuietoarea.
spiridon
Salut,
cum te uti la buson dinspre partea interioara prima piesa detasabila e un cilindru de plastic cu o piesa fluture care e prins de ansamblu cu niste pinteni (opritori) exact pe mijloc, practic iti trebuiesc 4 surubelnite mici si una mare, cu cea mare pui o presiune permanenta de dedesubt iar cele mici le bagi sub pinteni si ii tragi un pic in afara !
Ai scos prima piesa, apoi bagi o surublenita mare intre capacul exterior si camasa interioara a busonului ! are niste cleme ascunse, nu fortezi, bagi cite un pic de jur imprejur !
Dupa ce s-au desfacut ai acces la butucul rezervorului !
Ai grija ca sunt 2 garnituri (oringuri) sa le pui la locul lor !
Inapoi se pun prin presare manuala !
Spor !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.