Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cursa stergator parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
mefmef
Nu stiu daca si la voi este la fel dar la mine ramane in partea stanga a parbrizului o portiune de vreo 5-6 cm neacoperita de stergator. Portiunea respectiva impreuna cu stalpul stanga creaza un unghi destul de mare care iti blocheaza vizibilitatea, mai ales cand parbrizul este destul de murdar.

Intrebarea mea este daca stie cineva cum se poate regla cursa stergatorului stanga astfel incat sa se apropie mai mult de marginea parbrizului.
Se poate rezolva in service?

Am vazut la alte tipuri de masini ca stergatorul stanga se lipeste aproape de laterala parbrizului.

FireChief
ceva de genul asta e aici,insa nu stiu cit te ajuta!! http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=42919
mefmef
Din ce inteleg eu acolo i se "muta" cursa. Daca il reglez sa mearga mai mult spre stanga o sa se opreasca mai sus cand revine. Si atunci o sa ramana in partea de jos o zona nestearsa.
Eu vroiam sa vad daca se poate sa i se mareasca cursa astfel incat in partea de jos sa ramana la fel.

Chiar nu mai e nimeni deranjat de faza asta? Ca ramane o zona destul de mare nestersa in partea stanga?

Mi se pare doare mie ? smile.gif
chipson78
daca la tine ramane in partea de sus mult inseamna ca jos stergi mult din banda aia neagra. daca muti mai sus banda ramane nestearsa, nu vad cu ce te-ar deranja.
Bacu
@chipson:

pai tu nu ai inteles: poza cu stergatorul mai sus este ce "Inainte", iar cea cu stergatorul mai jos este cea "Dupa"... biggrin.gif
chipson78
nu e asa. problema lui mefmef este ca in partea de sus la sofer stergatorul se opreste la citiva centimetri de stalpul din stanga. deci el are, teoretic, pozitia "dupa" din topicul lui cipman. eu l-am intrebat ce il deranjeaza daca isi regleaza stergatorul in pozitia "inainte". daca il regleaza in pozitia "inainte" ar insemna ca, tot teoretic, portiunea aia de langa stalp va fi stearsa, in schimb ramanandu-i banda neagra de jos nestearsa. sper ca acum m-am facut inteles.
Bacu
a, ok, am crezut ca te referi la pozele alea de aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=42919

unde era vorba de stergatorul din dreapta soferului, nu de cel din dreptul lui... biggrin.gif
mefmef
@chipson, nu te contrazic. S-ar putea sa mearga asa, adica sa nu ramana jos o portiunea prea mare neacoperita.
Dar ma gandeam ca s-ar putea cumva mari cursa stergatorului astfel incat sa plece din acelasi punct de jos dar sa merga mai mult inspre stanga.

PS: Dar la voi cum e? Vi se pare ca sterge bine in partea stanga? Mie mi se pare destul de deranjanta portiunea aia de 5-6 cm neacoperita.
collinro2
Asta e o problema generala la renault si la rude (vezi forum logan, ce uriase dezbateri s-au facut pe tema asta). Eu nu imi dau seama de ce se intimpla timpenia asta. Acelasi triunghi nesters sus, in dreptul soferului, spatiul din stinga de linga stilpul A, descris aici in topic... Si am mai observat la megane ca exista si un triunghiulet mic, mic, in partea de jos a parbrizului, intre cele doua stergatoare. La logan nu aveam asa ceva. La megane am! Si totul este din dimensionarea pirghiilor de actionare a stergatoarelor. Se pot modifica lungimile lor. Dar cine se baga la asta?!
VladL
La mine portiunea respectiva are maxim 2cm de la stalp.
Meghitzanul
si pe mine ma deranjeaza portiunea de 5 cm nestearsa de langa stalp

daca mut stergatorul cu un dinte, oare acesta nu ajunge la cheder? ...pt ca nici asa nu as vrea smile.gif.....as vrea doar sa stearga 2-3 cm in plus langa stalp....a facut careva treaba asta?
mefmef
@Meghitzanul, ai incercat pana la urma mutarea stergatorului?
Meghitzanul
nu...pt ca daca il mut mai sus cu un "dinte", imi va ajunge in mod sigur stergatorul pana la stalp, mai ales cand rulez cu viteze mari din cauza curentului de aer...
acum, daca rulez cu viteza mica imi lasa cei 5 cm nestersi, dar la viteza mare imi lasa cam 2-3 cm ...deci ma innerveaza cei 5 cm pe serpentine sau la curbele stanga de ex sad.gif ...imi ia putin din vizibilitate

ma gandesc sa desfac ornamentul ala de plastic de la baza parbrizului (ala unde e axul cu piulita + gaurile pt scurgerea apei) si sa vad daca s-a slabit ceva la mecanismul stergatoarelor sau daca exista vreun reglaj mai "fin"
a desfacut cineva pe acolo? se desface usor sau e lipit?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.