Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cosmote
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
Pages: 1, 2, 3
Fratzica
Pareri pro si contra, discutii generale.
ovidiusoft
Contra - marketing-ul agresiv pe care il fac mi se pare foarte suspect. Astia nu-si fac planuri pe 10 ani, deci nu e imposibil sa vanda peste 2 ani.
CGB
super multumit. am cartela d-aia cu 2000 min in retea. sa tot vorbesti...
i-am facut abonament si lu' maica-mea tot la ei, si-am luat super telefon gratis.
semnalul iar este bun (se extind baietii - la mine la tara undeva intre ploiesti si buzau au montat acum o luna antena si e semnal full, in conditiile in care alt operator n-are nici macar o liniuta in zona aia).

c-or mai rezista sau nu peste 2-3 ani e treaba lor. deocamdata is super multumit de ei. au cele mai bune oferte momentan. si chiar fac investitii si in infrastructura.
ga!nusha
este o strategie foarte buna! fiind noi este singura metoda de a avea clienti. intai trebuie sa ai clienti si dupa ii joci din oferte si bonusuri si tarife ca sa iti iasa de o ciulama... si au un ritm de crestere de vreo 4-5 mai mare decat orange/vodafone in momentul de fata. eu sunt convins ca nu o sa piarda batalia, mai ales ca mamica lor e mare de tot in grecia. si in plus si anrcti-ul a inceput sa tina cont de legea concurentei...
Bacu
au si memese acum!
C@talin
totusi cartela aia de 2000 se va duce naibi in martie ,pacat,poate ne mai da si noua voie macar 300 min si 300 sms,ca mie mai imi da si 2 euro pe luna moca
Vlad Georgescu
Stiu ca suna a reclama, dar: inainte plateam la abonamentul meu Vodafone cam 150 RON si vorbeam putin si stressat ca o sa platesc mult.

Am trecut la Cosmote - abonament de 9 EUR (+TVA) cu 60 minute nationale incluse, plus extraoptiunea de 3 EUR (+TVA) pentru 500 minute incluse in retea.

Acum cu 150 RON pe care ii dadeam inainte la Vodafone tin cu telefoane 3 persoane la Cosmote (3 abonamente din astea = aproximativ 150 RON), vorbim in draci intre noi si nu terminam minutele.

Pur si simplu nu se compara. Sa nu mai aud de Vomafone!

Cosmote = vorbesti mult, platesti putin.

Vomafone = vorbesti putin, platesti mult.

Inca ceva.. la Cosmote reusesc sa vorbesc cu cineva de la suport tehnic mult mai usor decit la Vomafone - la Cosmote au suport tehnic non-stop si nu ma trec prin 600 de meniuri si reclame "apasa 1 daca vrei sa mai asculti inca o data reclama idioata la Vomafone, apasa 2 daca iti vine sa dai cu toporul in telefon, apasa 0 daca speri sa vorbesti cu un operator, desi stii bine ca nu vei reusi".

Cosmote are si suport tehnic non-stop.

Cu acoperirea, surprinzator, dar stau bine. Am vorbit din munti din Fagarasi, de la Azuga de pe pirtie, etc.


Totusi exista si unele dezavantaje la Cosmote:

- Au Internet prin GPRS, dar nu prin 3G (asta pentru ca nu au 3G si nici n-or sa aiba in viitorul apropiat, pentru ca au pierdut licitatia pentru licenta). Asta face ca accesul la net sa fie LENT.

- Nu se aude asa de bine ca la Vomafone, uneori sint mici intreruperi, dar e suportabil, te intelegi fara cine stie ce efort.
ga!nusha
exact ce am zis si eu cu strategia... ai incercat suport tehnic la orange? ca si la aia e mai usor
Vlad Georgescu
Este concurenta pe piata de telefonie mobila, concurenta din care cei care sint dispusi sa se mute de la un operator la altul au cel mai mult de cistigat.

Cred ca urmeaza noi scaderi de preturi pentru ca RDS si ZAPP au cistigat licente de telefonie GSM 3G. Este clar ca vor aparea noi operatori de telefonie mobila, si cum acestia vor dori si ei sa aiba multi clienti, or sa scada preturile.
ga!nusha
rds nu a cumparat licenta pentru telefonie mobila. a cumparat pentru a dezvolta tehnologia voip si a o implementa ca retea fixa.

daca nu ma insel pana in 2009 nu o sa scada vizibil (la buzunar) preturile, pentru ca taxa de interconectare e stabilita pana atunci...
AMW
stati sa vedeti cand se va putea sa iti pastrezi nr cand schimbi reteaua....sa vezi atunci migrare... smile.gif
ga!nusha
nu cred ca o sa fie diferenta mare pentru ca nu o sa fie moka... daca nu ma insel, 30 euro
Vlad Georgescu
QUOTE(ga!nusha @ 12 Feb 2007, 11:55)
rds nu a cumparat licenta pentru telefonie mobila. a cumparat pentru a dezvolta tehnologia voip si a o implementa ca retea fixa.
*


Din cite stiu a cistigat licitatia pentru o licenta GSM 3G.

Nu cred ca vor sa implementeze 3G, cumva, peste o retea fixa. smile.gif
ga!nusha
stiu ca e gsm, dar eu cred ca o sa faca ceva in genul zapp fix tel pentru ca nu cred ca au suficienti bani pt o retea completa de telefonie mobila
Vlad Georgescu
Articol pe http://www.wall-street.ro (site excelent cu stiri economice / despre afaceri pe care-l recomand) despre Cosmote:


Cosmote: 1,23 mil. de clienti si venituri de 43,8 milioane de euro

Claudiu Vrinceanu, 23 Februarie 2007

Operatorul de telefonie mobila Cosmote Romania a raportat pentru anul trecut venituri de 43,8 milioane de euro, in crestere de peste cinci ori fata de opt milioane de euro in 2005, in timp ce pierderile operationale ale companiei s-au marit de peste trei ori, pana la 65,7 milioane euro.

Cosmote: 1,23 mil. de clienti si venituri de 43,8 milioane de euro Raportul companiei arata ca pierderile EBITDA (inainte de plata dobanzilor, a taxelor, includerea deprecierii si amortizarii) ale Cosmote Romania au ajuns anul trecut la 65,7 milioane de euro.

Cel mai tanar jucator de pe piata telefoniei mobile din Romania a raportat in cel de-al patrulea trimestru venituri de 17,2 milioane de euro, in timp ce pierderile operationale au insumat 19,4 milioane de euro.

“Compania din Romania este singura subsidiara a grupului care a terminat anul trecut cu pierderi, fata de restul filialelor care au evoluat bine in termeni ai profitabilitatii, iar cifrele de afaceri au fost in crestere”, se arata in raportul companiei elene.

Compania avea la finele anului trecut 1,23 de milioane de clienti, dupa ce a atras circa 556.000 in ultimul trimestru, din care 19% cu servicii pe baza de abonament. Pe ansamblul anului, numarul de clienti a urcat cu 1,17 milioane.

Potrivit reprezentantilor greci, compania a inregistrat un ultim trimestru al anului trecut foarte bun in conditiile in care au fost depasite obiectivele operationale, iar numarul de clienti a sporit cu 556.000 pana la 1,23 de milioane de clienti. Dintre clienti atrasi in ultimul trimestru, 19% au apelat la serviciile pe baza de abonament. Cota de piata a Cosmote Romania este estimata la aproximativ 7%, conform raportului publicat de operatorul elen.

In prezent, pe piata romaneasca, aproape 95% din populatie are acces la reteaua Cosmote, care acopera teritoriul national in proportie de 72%, dupa ce grecii au investit peste 220 de milioane euro.

Cosmote a anuntat la nivel de grup majorarea cu 6,1% a profitului net inregistrat anul trecut, comparativ cu anul 2005, in conformitate cu prognozele pietei.

"Anul 2006 a fost unul crucial pentru Cosmote, tactica noastra agresiva de extindere pe piata internationala dand deja roade", a declarat directorul executiv al companiei grecesti, Evangelos Martigopoulos.

Profitul net a crescut pana la 360,5 milioane euro (473,6 milioane dolari), depasind nivelul inregistrat in 2005, de 340 milioane euro. in plus, numarul abonatilor companiei a urcat cu 35,4% pana la 11,2 milioane, a precizat compania in comunicat.

Profitul operational (EBITDA) pentru anul 2006 a crescut cu 16,1% pana la 876,2 milioane euro. Vanzarile au crescut cu 32,5% pana la 2,38 miliarde euro.

Grupul de retail Germanos, achizitionat de Cosmote in cursul anului trecut si ale carui rezultate au fost incluse pentru prima data in raportul Cosmote in al patrulea trimestru al 2006, a anuntat venituri de 251,7 milioane de euro in acel trimestru, a precizat Cosmote.

Orange Romania este cel mai important jucator de pe piata locala de telefonie mobila, cu 8,04 milioane de clienti la finele anului trecut, urmat de Vodafone Romania cu 7,71 milioane. Un alt player este Telemobil cu aproximativ 500.000 de clienti.
eminescu0
foarte multumit si eu. au cele mai clare si mai bogate oferte. mi se par penibile ofertele concurestilor cu 10 minute primite la 10 vorbite, 200 de minute in grup 26, sau in anumite zile, anumite intervale orare... comunica dublu cu vodafone, 6 luni, abonament gratis 3 luni ... ma zapacesc.

300m si 300 sms in toata reteaua, clar ! imi pare rau ca n-au castigat si licenta de 3G, poate ar fi facut oferte mai bune.
CriSTI68
QUOTE(ga!nusha @ 12 Feb 2007, 12:55)
rds nu a cumparat licenta pentru telefonie mobila. a cumparat pentru a dezvolta tehnologia voip si a o implementa ca retea fixa.

daca nu ma insel pana in 2009 nu o sa scada vizibil (la buzunar) preturile, pentru ca taxa de interconectare e stabilita pana atunci...
*



rds a castigat liceenta 3G pentru telefonie VOIP
eminescu0
pai si pentru ce-i trebuia 3G ? nu puteau implementa tehnologie prin reteaua de cablu (TV, telefon, internet) ?
ageana
Za best ov za best e Cosmote.
Am abonament din august 2006, de 3E + extraoptiune 3E (300 sms + 300 min in retea). Am fost si pe cartela 2 luni inainte de abonament.
Ce imi place la ei e ca nu te freaca cu ore, zile, grupuri etc. E foarte simplu, vrei sa vb. 1 min in afara de cele platite, dai 15 centi. In orice zi, la orice ora si cu oricine.
Acum aproape toti prietenii mei + prietena mea sunt "in retea" si vorbim in prostie de cei 3E fiecare.
Inainte am avut Vodafone 5 ani si vorbeam strangand din c*r. Vorbeam in 99% din cazuri prin SMS. De cand sunt "in retea" nu cred ca am scris mai mult de 50 SMS-uri. De dat beepuri nici nu se mai pune problema.
La inceput erau toti reticenti, dar acum din ce in ce mai multa lume isi ia Cosmote.
CriSTI68
cool.gif cosmote e bun, multi care vorbesc spun ca nu ai acoperire, ca ai caderi de retea, eu mai intai le zic sa incerce apoi sa vorbeasca
semit
Cosmote e BAZA pentru tineri!... daca ii zic lu` tata sa schimbe Orange cu Cosmote... cred ca ma alearga prin casa laugh.gif
CriSTI68
QUOTE(eminescu0 @ 6 Apr 2007, 02:05)
pai si pentru ce-i trebuia 3G ? nu puteau implementa tehnologie prin reteaua de cablu (TV, telefon, internet) ?
*



pentru comunicatii audio-video printr-un post de teledonic aerian sau teran trebuie liceenta 3G
eminescu0
imi place si RDS-ul, e singurul operator ce dispune de intreaga gama de sisteme de comunicare, bravo lor! in telefonia fixa sunt un fel de Cosmote, ba chiar au tarife mai mici pentru apeluri catre Romtelecom, decat Romtelecom ca ei insisi...
ma bucur ca si-au tras 3G, imi pare rau pentru Cosmote dar, cum ziceam, poate Cosmote sare cu HSPDA tongue.gif
eminescu0
mda, tocmai am citit pe vodafone.ro ca astia deja au implementat serviciile 3G broadband (HSPDA) in 7 mari orase: Bucuresti, Cluj-Napoca, Brașov, Constanța, Craiova, Timișoara și Iași... se pare ca e inclus in licenta pentru 3G.
sorry Cosmote sad.gif
CriSTI68
QUOTE(eminescu0 @ 6 Apr 2007, 23:42)
mda, tocmai am citit pe vodafone.ro ca astia deja au implementat serviciile 3G broadband (HSPDA) in 7 mari orase: Bucuresti, Cluj-Napoca, Brașov, Constanța, Craiova, Timișoara și Iași... se pare ca e inclus in licenta pentru 3G.
sorry Cosmote sad.gif
*



Fa o comparatie la Romtelecom care imi venea factura numai in retea vreo 150 ron, si la rds imi vine maxim 100 ron dar numai convorbiri in gsm, deci au preturi mici nu se compara cu romtelecom up.gif
Alexu7
QUOTE(semit @ 6 Apr 2007, 18:47)
Cosmote e BAZA pentru tineri!...
*





icon_mrgreen.gif up.gif
eminescu0
ai perfecta dreptate Adrianno. La fel si tu AlexU, dar te-ai uitat pe planul Business? Astia dau convorbiri nelimitate in grup contra a 3-10 euro per membru (in functie de abonament).
Sa te tii !
CriSTI68
din 500 de minute in retea rds sa tot vorbesti smile.gif am marit abonamentul pt 5000 rds 500 romtel si 50 gsm up.gif

cat de cosmo mai am inca 250 de minute din 400 nevorbite biggrin.gif
ady85btz
acum 1 luna faceau reclama si ne multumeau ca au ajuns la 1000000 utilizatori....azi vad reclama cu doroftei si la final: va multumim.am ajuns la 2000000 utilizatori... unde poti verifica autenticitatea reclamei?? miroase a placebo blink.gif
AMW
niste porci...nu inteleg cum de ii lasa sa minta cu asemenea nerusinare....atunci cand au anuntat ca au facut 1 milion...chiar aveau...acum au mai scazut.....sursa....dosen`t matter....dar este mai mult decat sigura....vai de capul lor....
eminescu0
de ce sunt vai de capul lor ?!
reclama e veridica si foarte plauzibila, a aparut si-n revistele financiare de prestigiu. ofertele sunt tentante iar de-acum, pentru ca multi au deja cosmote, vor veni si altii pentru ca au cu cine sa vorbeasca. strategie similara are si Vodafone de cand cu cent-ul sau faptul ca minutele anuale de fidelitate sunt tot in retea.
AMW
deoarece mint....si ei o stiu foarte bine....utilizatorii aia de care zic ei .... sunt inchisi demult si cartelele aruncate...dar ei ii iau in continuare la socoteala....gandeste-te ca ei numara toti clientii pe care i-au avut de la inceput pana acum...ca si cum nimeni nu ar fi plecat de la ei....nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic....e ca si cum numai ai aduna si niciodata nu ai scadea nimic...asta fac ei...
cosmin_2300
Pana acum am fost multumit de reteaua Cosmote ...
Astazi la ora 4.58 AM ( adica dimineata ) am primit 14 mesaje , cel mai vechi fiind din data de 7 . Deci eu am primit mesajele la 72 ore dupa ce au fost expediate !!! blink.gif
Nu e prima data cand se intampla , dar de obicei primeam mesajele din ziua respectiva ( tot la 4 dimineata ... de parca ar avea ceva cu mine blink.gif ) ...

Asadar ... recomand Cosmote doar pentru a vorbi nu si pentru a da mesaje ....

L.E. : am vb cu ei si mi-au spus ca durata maxima de trimitere a unui sms e de 72 ore blink.gif blink.gif blink.gif
Iau eu i-am adresat o intrebare simpla : "Daca imi este trimis un mesaj in care sunt anuntat ca a murit cineva drag ... aflu dupa ce il ingroapa ( 3 zile ) ... ?" , la care tipul a ramas fara glas laugh.gif
DAN_DANIEL
ieri pe la 9 seara facea figuri cosmoteul la sms. dar mai incolo, dupa miezul noptii, si-a dat drumul. eram cu o prietena, ne plimbam pe strazi si ne dadeam sms-uri unul altuia ca sa ne distram. se primeau instantaneu. sunt momente si momente la cosmote...
nicu022003
Se mai intampla inca mai au de lucrat la retea insa sunt fff multumit receptie buna si minute multe.
CriSTI68
glumesti nu ? eu nu mai pot de gura si de urechi de la alea 200 minute smile.gif)
Oskar
cat se poate de adevarata faza cu sms nefunctional...acum e unul din nefericitele momente, destul de dese din pacate la ei. Si inca un minus pt serviciul de relatii cu clientii. Dureaza o vesnicie sa vorbesti cu un angajat insa au grija sa-ti repete ca apelul tau e foarte important pentru ei dry.gif
Duyu
As dori sa trec de la Vodafone, la Cosmote. Ce ziceti? Se merita? Cu semnalul cum stau? ph34r.gif
ageana
Eu am facut trecerea asta acum un an si ceva si iti pot spune din ca se merita din plin. Nu m-as mai intoarce la Vodafone sau alta retea. Nu cred ca exista oferte mai bune decat cele Cosmote in momentul actual.
Duyu
Multumesc de sfat ageana. Cu semnalul prin Bucuresti si prin imprejurimi cum stau?
ageana
Cu semnalul stai f. bine prin orase / strazi / sate. Singura zona in care nu am avut semnal pana acum e cea a transfagarasanului. In schimb, la o cabana undeva in padure (la vreo 9 km de cea mai apropiata localitate), unde nu ma asteptam, aveam full.
In rest am semnale prin pasaje subterane, cladiri... nu sunt probleme.
BigEdy
Recent am fost in vacanta in nordul Moldovei si am ajuns si intr-un loc unde intoarce si vulturul ca sa nu intre in Ucraina daca nu are pasaport biggrin.gif

Detin abonamente la Orange,Vodafone si Cosmote si va las pe voi sa ghiciti care abonament mergea si care nu!

Asa ca sa imi mai spuna mie cineva ca astia de la Cosmote nu au semnal sau nu se aude bine ca va fi vai si amar de capul lui radmasa.gif
tudorache
QUOTE(ageana @ 27 Aug 2007, 15:20)
Eu am facut trecerea asta acum un an si ceva si iti pot spune din ca se merita din plin. Nu m-as mai intoarce la Vodafone sau alta retea. Nu cred ca exista oferte mai bune decat cele Cosmote in momentul actual.



Eu am fost 4 ani client Connex si apoi am trecut pe Cosmo...

Nu m-as mai intoarce la Vodaconnex nici mort.



Semnalul, calitatea sunetului,etc ... sunt aproape IDENTICE la toate cele 3 retele GSM (Orange,Vodafone,Cosmote). Doar preturile difera!!! icon_mrgreen.gif
Duyu
Plus ca la Vodafone se face inca o majorare mascata a tarifelor, prin trecerea de la USD la EURO. Adio Vomafone, welcome Cosmote! excl.gif
tudorache
Cosmote: Cine a crezut ca piata se va linisti in 2007 s-a inselat. E loc considerabil de crestere

http://www.zf.ro/articol_138732/cosmote__c...e_crestere.html




Piata locala de telefonie mobila va continua sa creasca puternic si in 2007, continuand astfel performantele puternice din ultimii doi ani - fapt care ii va permite Cosmote sa-si atinga tintele privind trecerea pe profit in 2009, estimeaza reprezentantii operatorului elen de telefonie mobila.

"Pe piata este inca loc considerabil de crestere pentru ca veniturile romanilor vor urca. Cred ca aceasta evolutie va duce intreaga piata in sus - chiar daca tarifele sunt printre cele mai mici din Europa, daca nu chiar cele mai mici, si chiar in ciuda unei competitii dure", a declarat pentru ZF Antonis Kerastaris, director financiar al Cosmote Romania.

"Cine a crezut ca dupa 2006 acest an va fi unul linistit pe piata s-a inselat. De aceea, orice estimare a cresterii pietei in acest moment ar fi hazardata. Cine ar fi putut estima anul trecut cum va evolua piata in prima jumatate a acestui an?", a adaugat el.

Cosmote Romania, filiala locala a grupului elen de telefonie mobila Cosmote, a obtinut in primul semestru venituri de 63,6 milioane de euro, de 4,5 ori mai mult decat in prima jumatate a anului 2006, iar pierderile s-au redus cu 54%, la 20,7 milioane de euro, pe fondul cresterii numarului de clienti.

In perioada aprilie-iunie, compania locala a consemnat pierderi de doua milioane de euro, fata de 25,8 milioane de euro in intervalul similar al anului 2006.

La finele lunii iunie, operatorul roman avea 2,216 milioane de clienti, in crestere cu 317,3% fata de iunie 2006. Potrivit datelor grupului Cosmote, filiala din Romania are o cota de circa 11% pe piata locala. In a doua parte a lunii aprilie, compania a anuntat ca a depasit pragul de doua milioane de clienti. In al doilea trimestru, Cosmote Romania a atras 357.442 de clienti, in urcare cu 39,6% fata de intervalul aprilie-iunie 2006.

Antonis Kerastaris spune ca operatorul este concentrat pe achizitia de clienti, dar este interesat si de profilul acestora.

"Pentru noi nu este important doar sa atragem noi clienti, nu vrem doar sa ne majoram cota de piata - este foarte important ce tip de clienti adaugam, ce profil au acestia. Muncim acum foarte mult, in 2007, pentru a construi segmentul de abonamente dupa ce compania noastra era cunoscuta mai ales pentru segmentul de servicii cu cartele preplatite, care inca este foarte puternic in portofoliul de utilizatori", a spus reprezentantul Cosmote.

El afirma ca piata de servicii cu abonament - care aduce cele mai mari venituri pentru operatori, este si una pe care se manifesta cel mai dur grad de competitie de pe piata locala telecom.

"Piata de servicii cu abonament este extrem de competitiva in Romania. Tarifele sunt foarte mici, iar competitia nu este dispusa sa piarda deloc cota de piata. Nici macar daca asta inseamna ca trebuie sa sangereze pentru a-si tine clientii", a spus Kerastaris.

Venitul mediu pe utilizator (ARPU) a atins 6,2 euro la finele primului semestru, cu 0,8 euro mai mult fata de iunie 2006, conform datelor prezentate de Cosmote.

Directorul financiar al Cosmote afirma ca in ceea ce priveste majorarea ARPU, operatorul intampina probleme, dat fiind faptul ca trebuie sa stimuleze in acelasi timp si traficul in retea.

"Daca va uitati la marii operatori puteti observa ca nu exista cresteri ale ARPU, ci scaderi ale tarifelor pentru a creste traficul si a compensa astfel pierderile. Pentru ca am pornit de la un numar mic de clienti, obiectivul nostru este sa crestem in primul rand ARPU - dar in limitele impuse de competitie. Daca am majora preturile fara a tine cont de concurenta am fi scosi de pe piata. Daca ai un ARPU de 6 euro si vrei sa ajungi la un ARPU de 11 euro nu poti sa dublezi pur si simplu tarifele. Ar fi echivalentul unei sinucideri", spune oficialul Cosmote.

In ce priveste preturile de pe piata locala telecom, Kerastaris afirma ca acestea au scazut puternic, chiar daca operatorii nu au modificat tarifele de lista.

"Nimeni de pe piata nu a scazut tarifele de lista, dar pretul efectiv al serviciilor telecom, care include efectul cumulat al promotiilor desfasurate de operatori, a scazut considerabil. Spre exemplu, cred ca in ultimele 18 luni competitorii nostri nu au avut nici macar o singura zi in care sa nu fi desfasurat o promotie pentru abonamente". Directorul financiar al Cosmote spune, de altfel, ca tarifele de lista ale operatorilor de telefonie mobila din Romania sunt in acest moment mai putin relevante, dat fiind faptul ca firmele opereaza intr-un mediu in care sunt lansate constant promotii menite sa atraga noi clienti.

Referitor la tinta anuntata anterior de Cosmote pentru subsidiara din Romania, de a obtine un profit EBITDA pozitiv in 2008 si profit net in 2009, Kerastaris afirma ca tintele sunt realizabile.

"Avem deja semnale foarte clare ca numarul de utilizatori actual al companiei ne va permite sa ne atingem tintele. Nu avem nevoie neaparat de un numar anume de utilizatori pentru a trece pe profit. Daca eu va spun ca sunt necesari 3 - 3,5 milioane de utilizatori, cifra ar putea sa nu fie relevanta daca mixul de utilizatori nu este cel potrivit. Cred ca avem nevoie de o cota de 15% din piata pentru a putea deveni profitabili", a spus reprezentantul Cosmote.

Potrivit raportului Cosmote, grupul a inregistrat in primul semestru cheltuieli de capital de 219 milioane de euro, din care 84 de milioane de euro la subsidiara din Romania.

"Circa 80% din acesti bani au fost investiti in retea, procent care se va mentine pana la sfarsitul anului. Anul acesta vor fi realizate cele mai mari investitii ale Cosmote pe piata locala", a adaugat Kerastaris.

In raportul Cosmote se precizeaza ca reteaua de magazine Germanos, achizitionata in prima parte a anului precedent, a contribuit cu peste 65% la numarul de clienti atrasi in al doilea trimestru, circa 236.000 de utilizatori, comparativ cu 104.000 de clienti in al doilea trimestru al anului 2006.

Parte a grupului elen de telecomunicatii mobile Cosmote, filiala din Romania si-a relansat activitatea in decembrie 2005. Operatorul avea la finele anului trecut 1,23 milioane de clienti.

Compania a consemnat in 2006 venituri de 43,8 milioane de euro si pierderi nete de 91,6 milioane de euro.

Cosmote Romania este controlata de Cosmote Grecia (70% din titluri) si RomTelecom (30% din actiuni).

Romtelecom este detinut de grupul OTE - 54,01% si statul roman prin Ministerul Comunicatiilor - 44,99%.

Pe piata telefoniei mobile mai activeaza Orange Romania - 8,57 milioane de clienti la finele lunii iunie 2007, urmat de Vodafone Romania, cu 8,223 milioane de clienti (luna iunie) si Telemobil, operatorul serviciului Zapp, cu aproximativ 500.000 de abonati.
Duyu
De azi sunt client Cosmote! cool.gif
CGB
cosmo rullllzzzzzzz. semnal pe unde nici nu te astepti. in locuri in care voda, orange si zapp nici nu viseaza sa ajunga.
cosmo am impresia ca-s singurii care baga la greu pe partea de investitii in infrastructura. ailalti s-au puturosit.

de oferte nu mai zic nimic ca n-are rost. pur si simplu ii umileste p-ailalti. telefoane super dragute la preturi simbolice sau chiar gratis. plus ca telefoanele lor nu-s codate in retea ceea ce e un mare plus ptr multi.
eminescu0
QUOTE(cristib @ 8 Sep 2007, 08:46)
cosmo am impresia ca-s singurii care baga la greu pe partea de investitii in infrastructura. ailalti s-au puturosit.
*


sau poate ca incearca in felul asta sa-si castige niste clienti siguri, care alta varianta nu au.
Duyu
Si la voi zice uneori cand incercati sa sunati "retea ocupata"? (este adevarat ca foarte rar). rolleyes.gif
ady85btz
mai suna ocupat cateodata.dar cea mai tare faza am patit-o acu 2 zile cand am dat un sms pe orinj si a ajuns abia dupa vro 20 de ore!!! 251.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.