Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare fete usi laguna 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
mincucatalin
salutare la toata lumea!
o mica mare problema am si eu si anume:
-a demontat cineva fetele de usi la laguna 2?pt ca eu unu nu reusesc si as cam vrea sa le dau jos sa schimb acele becuri minune de la butoanele pt geamuri caci sau cam ars......
cu respect si astept si eu o solutie.
Abamiha
Salut!Referitor la fetele de usi vezi ca sunt citeva surburi, 2 cred ca sunt in partea de jos a usii.Sa nu te miri cind vei constata ca ai scos suruburile si totusi nu se desprinde panoul acela interior, deoarece panoul are aplicat un strat de mastic si trebuie sa tragi mai tare, dar cu grija.Eu am constatat acest lucru pentru ca mi-au spart geamul hotii si am fost nevoit sa-l schimb.
Indicat ar fi sa-i pui la loc acel mastic deoarece ar putea face zgomot panoul daca nu este etans prins de usa.
Vezi ca si acea consola pe care se afla butoanele de la geamuri este prinsa tot cu o solutie gen mastic, nu am vazut nici un fel de surub.
micutz
Are 2 suruburi in partea de jos, apoi unul in manerul de usa (vezi ca e mascat de un capacel), desfaci apoi capcul interior de la oglinda, iar in final tragi hotarat de panou pana se despringe.
laguna_2_interceptor
- daca tot umbli sa schimbi becurile pune direct leduri... e simplu, cate un led+rezistenta smd la fiecare buton si nu mai ai probleme...
andrei1302
Daca imi aduc eu bine aminte, ca sa umbli la panoul ala de comanda pentru geamuri nu trebuie sa scoti fata de usa. Se scoate doar respectivul panou din manerul usii. Scrie in manualul de service ca se face un fel de lasou dintr-o sfoara subtire care se prinde in jurul lui, il strangi si mentii si apoi tragi de el in sus. Bafta !
mincucatalin
multumesc frumos mia fost de ajutor faza cu lasoul e chiar foarte simplu
drati71
Il citez pe -- mincucatalin -- dintr-un topic inchis:

sall for all!!!
ar cineva idee cum se da jos acel miner de pe usa fata de care se trage usa pt a fi inchisa ?am nevoie sa ajung la acel buton de deschidere a geamului deoarece sa ars becul minune,precizez ca este vorba de usa fata de pe partea pasagerului,am observat ca acel capacel din jurul butonului se poate desprinde dar nu se rezolva nimic practic butonul raminind incastrat in miner,deci solutii...........?
multumesc anticipat-----

Astept si eu raspunsurile deoarece si la masina mea s-a ars acel bec. Totusi nu stiu ce fel de bec trebuie sa pun. Ce a scris --interceptor-- de acel led cu smd ar fi o solutie buna, dar pacat ca nu stiu ce fel de led si ce fel de smd se pune si cum se face. Poate ne scrie el mai detaliat.
ghetau dan
Catalin a vrut sa desfaca panoul usii.Probabil ca n-a inteles cum sau n-a stiut.
Dupa aceea a deschis un nou topic despre "cum se da jos minerul usii" evident cu acelasi scop final.Mai urma sa intrebe cite suruburi sint,cit de tare trebuie sa traga,ce rol are masticul...in topicuri separate...Poate ca nu e asa si sper sa nu fie asa...Voi nu vreti ca informatia sa fie cit mai usor accesabila?
Nu astept un raspuns,mi-am argumentat actiunea.Si nu eram dator s-o fac.
mincucatalin
cel deal doilea topic nu era cu rea intentie,era vorba de o noua problema aparuta chiar aseara dar sa interpretat gresit,in primul topic ma interesa pt usi spate iar acum sa intimplat nenorocirea pe fata care zic eu ca este alta problema deoarece pe usa fata dreapta nu exista acel panou de comanda pt geamuri ca la celelate 3 usi,si imi cer scuze daca am deranjat prea tare sad.gif
mincucatalin
chiar nu stie nimeni cum se scoate cotiera fata sa ajung la butonul de comanda al geamului? sad.gif
ghetau dan
Daca vrei sa scoti doar panoul de comanda cu cele 4 butoane(sau ce o mai fi pe acolo) de pe cotiera stg fata,va trebui sa folosesti ori o surubelnita fina cu care sa comprimi niste pini de blocare din plastic ori sa folosesti un lasou pus pe sub marginea panoului si sa comprimi aceiasi pini.Treaba e destul de delicata mai ales daca ai piele...dar cu putina rabdare si cu multa atentie se rezolva.
Cotiera cu tot cu minerul de inchidere a usii cred ca se da jos odata cu tot panoul.
laguna_2_interceptor
@drati71: eu am folosit aceleasi leduri pe care le-am pus si in tabloul de bord, climatronic si restul butoanelor... sunt leduri speciale pentru industria auto... (similare cu cele folosite in tabloul de bord de catre RENAULT) tu insa poti pune orice led doresti precum si ce culoare doresti cu o rezistenta aferenta... te sfatui sa apelezi la un electronist... e destul de simpla treaba, merita sa schimbi in toate butoanele... sunt singurele locuri in care au pus bec (mai este si bricheta...)
drati71
Multumesc -- laguna_2_interceptor... acum sa vad cu desfac cotiera, cu butonul geamului din dreapta soferului.
Joky
drati71 sa ne spui si noua cum ai desfacut butonul de la pasager fata dreapta si eu aceeasi problema cu becul
Joky
Mai am o intrebare legata de panourile usilor daca vreau sa schimb boxele din usi trebuie date jos panourile sau se poate si altfel? daca stie careva va rog anuntati-ma
ickx
Nu trebuie data jos fata de usa, ci numai fagurele (plasticul perforat) din dreptul boxei.
adi_0434
astazi am schimbat becul ars de la geamul din dreapta fata
se demonteaza panoul se scoate mufa de alimentare iar apoi se scoate interupatorul apasand pe doua cleme laterale,sa nu se scoata ornamentul exterior pentru ca el tine suportul la intrerupator ,este o treaba foarte dificila dar nu imposibila
am pus un bec galben de la o instalatie de brad(acelea cu becuri mici) se potriveste perfect si lumineaza si mai tare, sa nu uitati sa puneti"prezervativul" la loc pentru a lumina la fel.

o poza
macsimus
Salut, se poate desface butonul pt geam din fata dreapta (pasager) fara sa desfac fata de usa ?
audiofilu'
Da,folosesti o surubelnita lata pe care o introduci paralel cu suportul de cot de pe portiera exact sub marginea butonului si dupa ce desprinzi o sa ai acces la buton.
In manual se foloseste ceva gen lasou care preseaza cele 4 lamele in acelasi timp ridicind apoi tot ansamblul.Lasoul se pune sub marginea acelui ansamblu si se stringe.
raresvintea
bordu de laguna e in totalitate alb?

am vazut anumite borduri care aveau acele rosii, ma refer la acele de la vitezometru si turometru. ma interesa o combinatie de alb cu rosu gen audi, dar alb de 5000K ca sa se vada cat mai bine.
flax1000
Degeaba am incercat sa scot fata de usa pentru a avea acces la butonul de ridicare/coborare a geamului dreapta fata. N-am reusit.
Am observat ca manerul in care se afla butonul de deschidere a geamului se desparte in doua.
Nu se poate desface doar partea superioara a acelui maner?
tacufmr_lagunaII
Il poti desface doar daca dai fata de usa jos, pentru ca suruburile de prindere a acestuia sunt pe interior.
audiofilu'
Acum sint in curs de montare a tuturor fetelor de usi, le-am dat jos si am lipit chederul cu prenadez (astept sa faca priza), am gresat macaralele si balamalele, am verificat toate clipsurile si in cca 1 ora e gata tot. Nu e prima data asa ca a mers foarte repede, cam 2 minute/usa.
Fynax
Salutare. Am si eu o problema foarte ciudata. Am usa de la sofer plina cu apa. Ca misc usa si cand franez brusc se aude cum se plimba apa in interior. Ma intreb oare cum a intrat. Ati patit asa ceva?
O sa merg cu ea in service ca sa scot apa, dar problema e cum fac sa nu mai intre pe viitor.
Daca aveti ceva idei despre aceasta problema va rog postati.
Multumesc.
gsalexandru
jos sub portiera trebuie sa fie niste gauri sau o gaura pe unde ar trebui sa curga apa din portiera. Destupa acele gauri cu ceva
oms
QUOTE(Fynax @ 25 Jan 2012, 21:52)
Salutare. Am si eu o problema foarte ciudata. Am usa de la sofer plina cu apa. Ca misc usa si cand franez brusc se aude cum se plimba apa in interior. Ma intreb oare cum a intrat. Ati patit asa ceva?
O sa merg cu ea in service ca sa scot apa, dar problema e cum fac sa nu mai intre pe viitor.
Daca aveti ceva idei despre aceasta problema va rog postati.
Multumesc.
*


stiu ca e vechi topicul dar poti sa-mi spui cum ai rezolvat cu apa? pe unde intra? mie nu mi-a intrat apa, inca, dar se simte un curent intens pe la panoul de comanda al geamurilor (iarna asta nici nu am putut sa sprijin mana stanga pe usa, pentru ca intra un frig ceva de speriat pe la butoanele alea). mersi
boeru_laurentiu
Vezi daca mai ai buretele care optureaza gaura prin care ies firele de la butoane ! E posibil ca pe acolo sa-ti intre aerul rece .

Apa intra pe la chederul pe care culiseaza gheamul , dar ar trebui sa iasa prin niste gauri de scurgere aflate in partea de jos a usii . Cand se infunda , apa ramane in usa !
oms
QUOTE(boeru_laurentiu @ 13 Feb 2016, 08:55)
Vezi daca mai ai buretele care optureaza gaura prin care ies firele de la butoane ! E posibil ca pe acolo sa-ti intre aerul rece .

Apa intra pe la chederul pe care culiseaza gheamul , dar ar trebui sa iasa prin niste gauri de scurgere aflate in partea de jos a usii . Cand se infunda , apa ramane in usa !
*


ok. asta inseamna ca trebuie sa desfac panoul prin metoda sarma-lat smile.gif si sa vad daca mai e buretele acolo, nu? mersi de sfat
boeru_laurentiu
Merge si cu o surubelnita lata , apesi pe rand acele cleme in timp ce tragi usor de acel panou cu butoane !
MrGii
Aveti idee daca se poate scoate lampa de la portiera sofer fara a demonta panoul ?
andru1973
da merge
audiofilu'
Oricare din cele 4 se poate scoate extrem de simplu, eu pot si cu unghia dar de preferat cu o surubelnita plata.
xmisterx
Ies foarte usor, eu le-am pus leduri la toate inclusiv plafoniere si picioare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.