Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dezaburire spate
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25
Cla-Udi
Ce solutii exista pentru refacerea dezaburirii lunetei? (Nu functioneaza toate liniile de dezaburire)
R19/16v
http://www.bison.net/US/en/view.do?UID=af9...fc2c7dd2dc07bb8
70RON la Praktiker.
Mult, dar eu zic ca merita. La mine, din 17 mergeau 7. Acum merg toate, dezaburirea incepe aproape instantaneu, o frumusete!
Extremero
Mai e si varianta "pe genunchi" smile.gif care consta in lipirea unei litze intre partile intrerupte.
Ideea e ca trebuie curatate bine capetele, trebuie folosit un letcon puternic, care sa topeasca cositorul instantaneu => ca sa nu aiba timp sa se incalzeasca geamul si sa nu se dezlipeasca rezistentele de pe geam. (in plus exista posibilitatea sa se crape geamul). Apoi, peste litza, trebuie trasa o dara de superglue, astfel incat sa nu se smulga atunci cand se sterge geamul cu carpa.
Mie mi-a reusit operatiunea pe 2 lunete pe vremea cand nu se gaseau produse speciale pt asta, dar acum as prefera sa dau 70RON si sa scap de bibileala.
deceneu32
Am gasit din intamplare topicul asta mai vechi.Sper ca ma puteti ajuta,cu toate ca postez acum.Cum lipesc bornele laterale ale retelei de dezaburire?Cele in care intra papucii electrici.Sunt dezlipiti complet de pe geam.Am incercat cu un pistol de lipit dar nu prinde fludorul.Va multumesc!
payty
trebuiesc curatate cu grija de oxizi atat papucii cat si contactele de pe geam, apoi iti trebuie un letcon de mare putere, cu pistolul de lipit s-ar putea sa nu mearga. Sau daca incerci cu pistolul de lipit cauta sa faci rost de unul romanesc de pe vremea lui Ceasca. Din cate mi-au trecut prin mana, asta era cel mai bun model (erau unele din ebonita, negre si cu butonul alb, scria pe ele "cooperativa radioprogres").

incearca si sa cositoresti intai ambele parti si apoi sa le imbini, dar cu grija la geam, sa nu crape.

Pe urma trebuie sa folosesti pasta decapanta in momentul in care sudezi contactele, pentru ca desi fludorul contine sacaz, el se arde repede si de multe ori nu apuci sa faci lipitura cum trebuie.
deceneu32
Multumesc pentru sfat.Voi apela la serviciul unui prieten care este electronist si stie sa lipeasca.Eu,un simplu amator, sigur nu voi reusi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.