Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cu indicatorul consum instantaneu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
gile
Nu stiu daca este o "problema", dar cum indicatorul respectiv nu se comporta ca inainte, o consider astfel. Descrierea problemei... Indicatorul consum instantaneu obisnuia sa afiseze valori cam de 2 ori pe secunda, dar astazi a marit pasul si acum afiseaza valori de consum cam de 4-5 ori pe secunda, se grabeste rau sa-mi arate smile.gif Valorile afisate sunt corecte, cel putin normale in parametri de mers. Conditiile masinii: aproape 10km inainte sa raman in pana prostului (deh.. n-au fost bani), deci m-a dus gandul ca s-ar putea sa fie si din lipsa motorinei.. poate trage cu goluri de aer sau ceva si a dat senzorul peste cap.. Dar am trecut pe la benzinarie si am alimentat, iar problema persista. Deasemenea, masina ma tot bate la cap de vreo luna sa schimb uleiul (indicator service Change Oil Soon), iar astazi am remarcat ca semnul de cheie (service) nu mai sta cuminte aprins, ci a devenit intermitent. Nu stiu pe ce sa dau vina - pe faptul ca masina vrea la service cu uleiul si computerul de bord face figuri din cauza asta, ori din cauza ca mai aveam doar un strop de motorina in rezervor.. voi ce parere aveti ?
masina: Renault Megane II.1 2005 1.5dCI pack authentique
AlexC
Nu stiu daca are legatura cu vreuna din simptomele de care zici tu, dar la mine nu se actualizeaza asa repede.

Incearca sa lasi BC pe modul kilometri sau consum mediu si revino la modul consum instantaneu peste 80-100km.
richie
Am mai citit pe aici pe forum simptome de genul acesta si se facuse legatura intre aparitia mesajului CHANGE OIL SOON. Un bug de computer sau asa ceva.... Cica dispare dupa ce faci revizia si iti reseteaza intervalul de revizie.... E adevarat, din cate-mi aduc aminte discutia se referea la Megane 1, dar probabil ca e acelasi lucru....
ghetau dan
Chiar ca ciudat lucru cu electronica asta:citeodata mi se aprinde becul de la benzina pe la 100km alteori sub 60...
Atita timp cit n-au fost in stare sa rezolve bugurile din programul CLIP atit de necesar (li se reseteaza pc cam des...) ce sa mai zicem de CB...
ssilviu
100 km sau 60 la autonomie? Vezi ca poate aveai un consum mediu diferit in cele doua cazuri.
claus
gile.. problema ta .. e din cauza ca iti clipeste semnul de service.. si o sa se rezolve dupa ce faci schimbul de ulei, si se reseteaza intervalul de service
si.. pe viitor, te rog sa nu mai scrii cu "tz" sau "k" .. smile.gif
gile
mersi klaus, am notat atat sugestia cat si observatia wink.gif o sa postez aici dupa revizie, sa va tin la curent. thanks again smile.gif
enageM
QUOTE(gile @ 16 Dec 2006, 20:57)
mersi Claus, am notat atat sugestia cat si observatia wink.gif o sa postez aici dupa revizie, sa va tin la curent. thancs again smile.gif
*



OFF: asa ar fi fost corect... fara "k", dupa indicatiile primite biggrin.gif
gile
Am facut revizia si problema este rezolvata acum smile.gif Multumiri pentru informatii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.