Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Scartie scaunul sofer
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Kata
Salutare fratilor,

Revin si eu pe acest forum cu o problema destul de deranjanta care ma sicie de cateva luni: imi scartie scaunul de la sofer groaznic. Sincer nu am cine stie ce greutate, dar la orice curba/frinare/plecare de pe loc sau inclinare a mea in scaun face groaznic (ca un fotoliu vechi pe arcuri). Sunetul se aude de undeva de dedesubt...

Am fost la revizia de 15mii de km cu masina la Serus, au uns cu ceva vaselina dar dupa 2 zile facea la fel...

Stie cineva vreun remediu adevarat ca macar sa stiu ce sa cer?

multumesc anticipat.
Duyu
Nu cred ca este scaunul de vina....asa mi s-a intamplat si mie, dar mi-am dat seama ca acel zgomot vine de la centura de siguranta...pentru inlaturarea lui, incearca WD40! wink.gif Oricum...pentru mai multe detalii click aici. S-a mai discutat!
Kata
stiu de pb cu centura dar nu e de la ea...adica face si cu centura scoasa

iar zgomotul e destul de evident ca al unui pat/fotoliu vechi care scartie..
Duyu
Pai atunci da o fuga pana la service! wink.gif
ionutzbogdan
la fel dace si al meu la 40000 km
n ai ce sa i faci
la mine face sezutul nu spatarul
i am dat cu niste ulei siliconic si si a mai reventi putin
ionutmar
si la mine face (bine mult mai tarziu 140k km) insa numai cand e umezeala in aer. Banuiesc ca in locurile unde structura metalica (arcuri sau ce o fi prin el) atinge de partea de burete, si cand e umed e ocazia perfecta sa scrtiie.
ady_rotty
si mie imi scartzaia spatarul dar am descoperit ca scartzaie doar cand e lasata tetiera f jos. e cam aiurea. nu e normal sa se atinga cu alte componente din spatar dar dak prin ridicarea tetierei se rezolva prefer sa o tin tot timpul sus, problema e insa tata care e mai mic si il deranjeaza dar asta e problema lui smile.gif
tatelu
Pe mine ma terorizeaza scaunul din dreapta,care cand e liber balangane ca naiba spatarul si face un zgomot naspa.Cum pot sa-i i-au jocul ala.Exista vreun remediu?
CipTal
Problema rezolvata. Daca e cineva interesat pot pune si cateva poze. Pe scurt, este vorba despre un scartait care se auzea doar la demarare si la franare la scaunul de la sofer ( exclus suportul de centura ). Scaunul se fixeaza in sinele culisante pe 2 suporti (talpi) gauriti in care intre 5 suruburi stranse cu 5 piulite (2 stg+3 dreapta). In partea din dreapta spate a scaunului, acolo unde suportul se lipeste de sina culisanta, exista o proeminenta indoita a suportului cu rol de ghidaj. Aceasta proeminenta (ghidaj) al suportului de scaun se freaca de partea culisanta (suportul se deformeza foarte putin la demarare/franare) si scoate acel scartait metalic suparator.
kretzu77
Solutia a fost ungerea acelui loc?

Se poate o poza ceva?

Multumim.
CipTal
Solutia aleasa de mine a fost modificarea pozitiei scaunului fata de sinele culisante (orificiile de fixare pe sinele culisante sunt putin alungite, tocmai pentru a se putea modifica pozitia scaunului). In felul acesta, acea proeminenta cu rol de ghidaj nu mai atinge sina culisanta. Se poate rezolva si cu ceva vaselina dar nu stiu pentru cat timp. Mai tarziu atasez si cateva poze.

3 Feb 2015, 23:08:
Am atasat si o poza cu scaunul si cu suportul (ghidajul) la care se aude scartaitul. Nu e nevoie sa demontati complet scaunul, e suficient sa slabiti cele 5 piulite si sa-l repozitionati astfel incat acel umar sa nu se mai frece de sina culisanta. Eu am demontat scaunul si l-am facut bucati de vreo 2 ori fara succes pentru ca nu descoperisem problema. Cel mai sigur mod de a descoperi cauza este sa nu demontati scaunul de pe suporti si sa faceti probe cu cineva care sa stea pe scaun si o a doua persoana sa asculte cu atentie de unde vine zgomotul. In general, acesta problema se manifesta de obicei la persoanele cu ceva kilograme in plus (fara suparare). Sper sa va fie de folos.
kretzu77
Multumesc mult.
Am dat cu vaselina (spray) in zona respectiva si nu se mai aude.
Deci de acolo este si la mine.
La vara rezolv. Ma ucide zgomotul la drum lung, cand plec in concediu. In rest nu rea sta nimeni in dreapta zi de zi si nu ma deranjeaza.
Alex G. 88
Salut! Nu sunt sigur daca s-a mai discutat de problema pe care o am eu, sper sa nu imi fi scapat vreun topic dar as vrea sa stiu daca mecanismele de prindere si fixare ale scaunelor de pe symbol au posibilitatea de ajustare. Masina pe care o detin a ajuns la 80k km si in timp scaunele au inceput sa aibe un fel de joc, ma refer la spatarul acestora! Cel de la sofer este mai mare dar jocul exista si la cel al pasagerului. Vreau sa incerc sa scap de aceasta problema pt ca la un drum mai 'special'(denivelari, gropi,etc) troncane si este foarte stresant plus ca eu, la volan, daca incerc sa imi schimb pozitia in scaun cand stationez spatarul imi lasa impresia ca intr-un an, in ritmul asta, voi avea un scaun ca cel de pe clio in 2 usi cu un spatar complet rabatabil! Sper ca nu m-am intins inutil cu detaliile!
Daca intre timp isi mai face cineva timp si are vreo idee de ce se aude un 'cloncanit' in spate atunci cand treci peste niste hop-uri sau denivelari i-as fi recunoscator. Mentiinez ca aceasta problema am mai intalnit-o la clio-ul unui prieten (clio |||) si 'm-a lamurit' spunandu-mi ca la el este de la haion...nici el nu stie ce!
Multumesc!
RazvanF
Ce ai putea face este sa "dezbraci" scaunul de tapițerie si sa te apuci de strans suruburile de prin el, cele de la sistemul de reglaj.
Alex G. 88
Multumesc pt pont! Sper sa nu fie asa complicat cum suna la prima strigare! Daca reusesc zilele astea revin cu post ( eventual cu poze).
RazvanF
Eu asa am procedat, am putut indeparta tapiteria de pe spatele scaunului, este prinsa sub scaun cu 1 sau 2 carlige care tin intinse 2 cureluse din elastic. Trebuie sa ai grija daca ai incalzire in scaun, firele sunt fragile.
Alex G. 88
Nu am incalzire in scaune deci am scapat de o grija! Tapiteria insa se mai aseaza ok dupa ce a fost data jos? Mersi pt pont. Poimaine asta fac. Revin cu pareri/concluzii!
RazvanF
Nu am avut probleme cand am pus tapiteria inapoi si cu ocazia aia am mai si strunit arcurile spatarului, acum tine mai bine zona lombara.
CipTal
In atentia moderatorilor!

Daca problema cu scartaitul scaunului a fost rezolvata de ce nu transformati acest topic in tutorial?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.