Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cod vopsea Megane I 2003
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
mariusperniu
Salutare!
Am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta: vreau sa-mi cumpar un creion din acela cu vopsea din Carrefour, am o zgarietura de cheie pe portbagaj si vreau s-o repar, dar nu stiu codul vopselei. Masina e Megane Classic din 2003, culoarea e vert glacier din cate stiu eu, dar n-am codul vopselei, sa-mi gaseasca aia in catalog.
Stiti cumva unde pot sa caut codul vopselei?
Sau mai stie cineva de unde sa pot cumpara creion de genul asta, sau dc a mai folosit si altcineva cu rezultate bune?
Mersi mult!
hellcat
Pe eticheta "ovala" a masinii iti vei gasi codul culorii.
Uite, acest topic sigur te va ajuta...J47 e codul culorii respective.
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=58367
mariusperniu
Merci mult, hellcat!
trufasel
O problema similara am si eu....si am fost in Vitan in targ unde mi-au preparat pe loc un marker corespunzator codului meu de vopsea.Inca nu l-am folosit ca sa-ti pot da detalii.A costat 35 de lei
mariusperniu
hellcat: am o problema, am fost la aia acolo si au un catalog cu codurile vopselelor, dar la Renault, unde au "Manufacturer paint code" sunt niste coduri formate din 3 cifre, si nu cum m-ai indrumat tu, J47..........
Stii cumva alta solutie, sau oricine altcineva, cum sa aflu codul vopselei?
trufasel: tie ti-au spus baietii aia ce cod de vopsea ai sau ti-au facut vopseaua dintr-o mostra luata de pe masina?
trufasel
codul meu este 926(verde metalizat)...scrie pe o foaie toate datele de pe placuta ovala si mergi cu ea la ei si ei isi dau seama ce cod ai...la mine scrie de ex NV 926 pe placuta ovala undeva in partea stanga mai jos
mariusperniu
QUOTE(trufasel @ 27 Nov 2006, 14:34)
codul meu este 926(verde metalizat)...scrie pe o foaie toate datele de pe placuta ovala si mergi cu ea la ei si ei isi dau seama ce cod ai...la mine scrie de ex NV 926 pe placuta ovala undeva in partea stanga mai jos
*



Da, exact coduri de genul asta au ei in catalog, de 3 cifre, ceva cu 9 sute....
Pe care placuta ovala tb sa ma uit???
Masina mea e verdele ala mai deschis metalizat, ii zic ei "vert glacier" din cate stiu....probabil ca e tot cu 9 sute, dar 9xx cat? dry.gif
Spune-mi si mie unde e placuta asta ovala..... e cumva aia de la motor?
Gata, am gasit-o, e pe stalpul dreapta, cum deschizi usa dreapta fata se vede jos, la baza stalpului placuta ovala........codul vopselei este MV931.....asa parca mai merge.....acuma merg la baiatu' sa-mi caute creionul pt codul de vopsea 931.....
Mersi mult trufasel.....
hellcat
Pana la urma te-ai descurcat...
La Renault (eu, n-am inteles de ce) sunt coduri formate dintr-o litera si 2 cifre sau 3 cifre. Ce ti-am indicat era cu titlu informativ, sa te ajute in demersul tau, de a identifica pe placuta ovala codul culorii.
Masina mea, spre ex., are culoarea gri hologramme, iar codul culorii e 603.
Norad
Ca tot e vorba de vopsea, pentru cei care au culoarea neagra , vreau sa va spun ca am luat un spray Sinto Negru Briliant ( scrie in engleza , franceza , etc. Atentie ca am mai vazut 2 feluri de Negru Sinto ) din Carrefour . Nuanta eu zic ca se potriveste la fix , iar la 170.000 parca sunt in jur de 400 gr. de vopsea , ceea ce mi se pare destul de convenabil. Mi-a preparat niste vopsea cu lac cineva, acum vreo luna la Radacini, si mi-a zis ca e mai mult de un milion litrul. Cine stie cat o fi la Serus smile.gif .
Bacu
poti sa dai mai multe detalii despre acel spray? pentru ce l-ai folosit, pentru zgarieturi? si cum, direct pe caroserie? ai dat cu polish dupa aia?

am luat si eu un astfel de creion cu vopsea renault cica, pentru o zgarietura cu cheia pe usa, si nu m-a ajutat deloc, se vede ca dracu...
trufasel
revin cu detalii legate de zgarietura mea facuta cu cheia....markeru in sine nu prea a dat rezultate, zgarietura fiind destul de urata asa ca l-am desfacut si am folosit vopseaua din el cu o pensula fina....rezultatul nu este perfect dar pe mine ma interesa sa acoper zgarieture cumva sa nu fie afectata tabla....mai bine inestetic decat sa am probleme mai tarziu....dpmdv la zgarieturi mai urate singura solutie e revopsirea ceea ce eu nu am vrut sa fac

-as fi curios sa aflu si experinte cu spray
mariusperniu
Si eu am tot o zgarietura cu cheia pe portbagaj, dar e destul de superficiala, este luat doar un stratul de suprafata, nici nu a ajuns la chitul de dedesubt, pt ca se vede tot culoarea mea verde.
Oricum, inainte sa dau pe portbagaj, o sa incerc sa repar o zgarietura tot superficiala pe bara fata, chair sub far, facuta de vreun destept care a iesit din parcare si nu a aproximat foarte bine distanta si mi-a sters putin bara, zgariind vopseaua de pe ea(acuma se vede materialul din care e facuta bara, negru); daca o sa iasa bine pe bara, atunci o sa incerc si pe portbagaj, dc nu, atunci o las asa...
Oricum, am inteles ca dupa ce dai cu creionul asta cu vopsea si se usuca, dai cu putin polish foarte putin abraziv, sa finisezi retusul, si apoi eventual cu niste ceara solida, sa-i redai luciul.
Cand o sa am niste timp liber, o sa incerc operatiunea si revin cu amanunte despre rezultat.
mefmef
@mariusperniu, ai incercat vopseaua pe bara fata? A iesit ceva?
Am si eu o problema similara si vroiam sa vad daca sunt utile creioanele astea.
mariusperniu
@mefmef....nu am incercat cu creion, pt ca n-am gasit culoarea mea, 931. Acum sunt in Franta, si am gasit la un dealer de piese Renault ceva asemanator, dar cred ca e mult mai bun, pt ca are 2 tuburi de 100 ml, unul a cu vopsea, celalalt e cu lac transparent, si fiecare are in interior o pensula fina, de aia cred ca e mai bun decat creionul, pt ca poti sa dai altfel cu pensula aia fina, decat cu creionul, lasi vopsea cata vrei in urma, in functie de cat de adanca a zgarietura, plus ca au facut ei la service acolo o corectura cu creionul, si lasa foarte putina vopsea, merge doar daca ai de exempu o ciobitura de la o pietricica, ceva foarte mic si care doar a ciobit putin vopseaua de pe masina.
Mie imi trebuie pt o zgarietura de cheie, si creionul nu era o solutie, asta cu pensula e mai bun.....acuma nici asta nu o sa faca miracole, sunt sigur ca o sa se cunoasca, dar macar sa acopar putin, doar n-o sa vopsesc tot portbagajul pt ca a ''trecut'' un idiot cu cheia prea aproape de masina.... dry.gif
cand ajung acasa saptamana viitoare o sa incerc reparatia si te tin la curent.
pachetelul asta cu 2 tuburi, unul cu vopsea si celalalt cu lac transparent, a fost doar 8 euro.
mefmef
Need help!!

Imi trebuie si mie un creion de vopsea Gri Acier - 266. Sau spray pe culoarea asta, tub de vopsea etc.....

Stie cineva unde pot gasi?
In Carrefour nu au culoarea asta.

Merci!

PS: Masina mea este Megane II, dar am postat aici ca sa nu mai deschid alt topic.
e-SORIN
Spray cu vopsea care sa fie exact culoarea care iti trebuie tie nu cred ca gasesti, sau gasesti f greu. Mai bine te adresezi unui "laborator" care iti prepara vopseaua dupa codul culorii si ti-o pune in spray. Asa ceva gasesti langa Mega Image-ul de la intersectia Stefan cel Mare cu Lizeanu. Eu am luat de acolo de doua ori si de fiecare data culoarea a fost identica cu cea originala. Iti recomand si un spray cu lac sa dai pe deasupra. Dar daca ai o portiune mare de vopsit, mai bine te duci la o vopsitorie specializata. Din spray nu iese prea grozav. Se vede diferenta de luciu.
mefmef
Este o portiune destul de mica pe bara fata. De asta nu vroiam sa vopsesc toata bara pt atata lucru.
Ma gandeam ca totusi se gaseste pe la dealerii Renault chiar vopseaua dupa cod. Dar se pare ca nu au asa ceva pt vanzare.

O sa incerca si la magazinul acela de pe Stefan cel Mare.
Merci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.