Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucharest Challenge 2007
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Motor Sport
Pages: 1, 2, 3
rotuning
Rog admin-ii sa dechida un subforum de FIA GT...acum ca tot ne tragem in sfarsit si noi romanii un circuit. Nu e cu Renault, da' nici WRC-ul sau ETCC-ul, din pacate, dar uite ca au si Nissan 350Z....

Regulamente FIA GT aici:
http://www.fiagt.com/downloads.php

Site-ul oficial BucharestRing aici:
http://www.bucharest-ring.com/

Sa auzim de bine!
cri123
Subscriu.

Este cineva de prin Cluj care merge la FiaGT la Bucuresti?
sandman_
momentan, discutiile despre FIA GT sunt foarte stufoase incat au generat un topic cu dimensiunea fabuloasa de 2 posturi. Incepeti sa discutati aici despre FIA GT, iar cand discutia va capata mai mult de 2-3 directii, vom crea un subforum.
rotuning
prima etapa...week-endul asta la Zhuhai...fara Nissan, din pacate, dar cu mserati si AstonMartin ca favorite
Fisicooo
mai sunt 2 luni pana la prima cursa si nimic pe la Casa Poporului nici o lucrare cam suspect nici o vorba prin mass-media.Nu m-as mira daca s-ar amana din nou ca doar traim in Romanica.
Mai stie cineva ceva despre demonstratiile masinilor de Formula 1 Renault pe strazi in Bucuresti?Sau a fost doar un zvon.
rotuning
cred ca nu le mai arde de nici o demonstratie.
zilele trecute erau niste topometristi care-si faceau de lucru pe-acolo, dar e greu de spus ce masurau exact. vad ca pe site-ul cursei s-au pus deja in vanzare biletele si e si o schema cu tipurile de tribune si amplasarea lor. Oare ne vom face de kkt chiar in halul asta?
Solon
Pai exista un site unde poti sa-ti comanzi bilete pentru eveniment.Ce dracu, doar nu anuleaza evenimentul!
rotuning
astazi era ceva agitatie in fata Casei Poporului, spre Fantani...utilaje, placi de beton, tevi metalice....oare cu cat timp inainte se vor apuca de montarea tribunelor? In parcarea din Piata Constipatiei erau si vreo 4 TIRuri...sa fie ceva?
AlexV
FIA nu a omologat inca ciruitul. daca nu il omologeaza nu se tine nici o cursa.
ieri am auzit la radio o reclama cum ca s-au pus in vanzare bilete la vodafone bucharest ring (sau ceva de genul asta).

eu sunt rezervat in a-mi cumpara bilet sad.gif
sandman_
e interesant: daca fia nu a omologat circuitul, dar este in calendar si s-au pus biletele in vanzare, ceva pute...
rotuning
sunt o gramada de televiziuni care au confirmat ca vor transmite in direct cursa +/- antrenamentele, printre care DSF, Channel 4, RTL, ESPN si, mai grav,Al Jazeera (poate se supara si ne pun vreo bomba daca nu se tine cursa). Pt Romania se negociaza cu Telesport, ceea ce e naspa, ca eu il vad alb-negru.
driverx
Si la radiouri e full de reclame si informatii de unde poti lua belete.
ssilviu
http://www.promotor.ro/revista/articole/Ec...lenge-2007/1913
Se pare ca totusi se va tine pana la urma.
rotuning
mda, iar depozitarile de materiale in zona s-au intensificat. Azi dimineata inclusiv pe strada Izvor se descarcau panouri de beton (probabil pt parapeti sau ceva)....deja pe trotuarul dinspre Unirii nu mai poti sa circuli de atatea mormane de garduri, panouri si mai stiu eu ce...
rotuning
si nu numai: pe 13 sept, in fata Academiei, sunt si mai multe mormane; in fata Statului Major am vazut parapetii asezati in fata trotuarului, iar la parcul Izvor se demonteaza gardul
dobro_c
eu sunt 90% sigur ca o sa se tina pt. ca sunt prea multe reclame, bilete se gasesc, in site-ul oficial FIAGT este trecut Bucrestiul... deci, teoretic nu vad motive de ce sa nu se tina...

o intrebare pt. cei din bucuresti: au inchis strazile pe acolo? si daca da, nu au fost scandaluri in legatura cu asta?
AlexV
se munceste cu spor mai ales noaptea in jurul casei poporului. au adus o gramada de parapeti de beton si pe 13 septembrie se lucreaza pe zona dintre benzi.
joi noaptea erau vreo 20 de camioane din acelea de carat balast.

pe site la fia nu stiu de cand nu a mai fost actualizata informatia:
http://www.fia.com/sport/Sporting_Calendar..._2007/2007.html

ar fi frumos un comunicat de presa, ceva cum ca a fost omologat, sau e programata o omologare.
dobro_c
www.fiagt.ro este site-ul oficial

http://www.bucharestring.com/ro/index.php e site-ul nostru unde se pot comanda bilete
AlexV
FIAGT se supune omologarilor FIA.
rotuning
un tur de circuit aproape complet asa cum arata ieri:
rotuning
scuze pt calitatea imaginilor...sunt facute din mers cu o camera nePro:
rotuning
cred ca cea mai mishto portiune e coborarea de la Marriot pe str Izvor, unde insa nu sunt tribune!!!!!!!!!!!!!!! Oare cat o fi o camera la Ibis?

LE: ar trebui sa srate cam asa:
Matei
lucky me!!! de pe terasa de la mine se vede toatat partea de Izvor a circuitului smile.gif
cine vrea bilete, inca mai am locuri wink.gif

@ rotuning : am inteles ca circuitul va fi in sens invers acelor de ceasornic, adica se va urca pe natiunile unite, izvor pana la marriot... poate ma insel totusi.

apropo de organizare a la romania : astia au daramat un gard al parcului Izvor pe care l-au construit in Septembrie anul trecut si in care au investit o gramada de bani... niste idioti.

plus ca traficul s-a dus naibi, recomand ocolirea zonei.
sandman_
pe siteul oficial fiagt se specifica sens orar (se coboara de la mariott, pe la ibis, etc...
A l e x
Ma uitam aseara si eu la viitorul circuit ca eram prin zona, va arata bestial cu imensitatea de casa poporului ca decor..
driverx
Pozele alea imi trezesc amintiri din LFS radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
AlexV
ok, acum vine si intrebarea, care si-a luat bilet, si daca da unde?

felicitari pentru poze smile.gif
Matei
@Sandman : ai dreptate, asa e !

stiri noi de pe situl lor : http://www.bucharest-ring.ro/

Au inceput lucrarile pentru Vodafone Bucharest Challenge 2007!
La inceputul acestei saptamani au inceput lucrarile pentru constructia circuitului stradal din jurul Palatului Parlamentului, circuit pe care se va desfasura in perioada 18 – 20 mai 2007 „Vodafone Bucharest Challenge 2007”. „Vreau sa imi cer scuze pentru toate neplacerile create cu ocazia acestor lucrari si pentru toate problemele de trafic. Sper ca toata lumea sa inteleaga necesitatea acestor operatiuni pentru organizarea unei curse in centrul orasului si vreau sa imi cer scuze, inca o data, tuturor celor care sunt afectati de asta”, a declarat Hartmut Beyer, promotorul Vodafone Bucharest Challenge 2007.

Zidurile de beton au fost aduse de la Bilbao si respecta toate normele de siguranta impuse de FIA. Tribunele sunt confectionate de o companie germana, specializata in acest domeniu, si vor fi montate in punctele cele mai importante ale circuitului din jurul Palatului Parlamentului. Capacitatea totala a tribunelor este de aproximativ 70.000 de locuri.

Circuitul stradal, pe care se vor desfasura cursele din Campionatul FIA GT, Campionatul European FIA GT3, Formula 3 Marea Britanie si Cupa Dacia Logan, are o lungime de 3180 de metri si are urmatorul traseu: strazile din partea de est a Palatului Parlamentului, Bulevardul Libertatii (care va fi linia de start-sosire), se va face apoi dreapta pe Calea 13 Septembrie, se traverseaza strazile Uranus si Izvor, se coboara pe Bulevardul Natiunilor Unite pana la intersectia cu Bulevardul B.P. Hasdeu dupa care se merge pe langa Parcul Izvor pana la intersectia cu Bulevardul Libertatii. Conform datelor furnizate de arhitectul Herman Tilke, designerul circuitelor de Formula 1 din China, Malaezia, Bahrein si Turcia, viteza medie va fi de 148,6 km/h pentru masinile din Campionatul FIA GT, timpul pe tur fiind de aproximatv 1 minut si 15 secunde. Viteza de top pe care o vor atinge masinile din Campionatul FIA GT este de 230 km/h.
St
Preturi intre 70 si 250Ron pentru un Week-end. Dar nu reusesc sa gasesc pentru cursa de duminica doar.

Edit: Cred ca nu sunt decat pentru duminica sad.gif
100E 2 bilete la GOLD e cam mult pentru Romania.
rotuning
pai pe pagina de rezervari zice ca pt week-end
citez: "valabil vineri, sambata si duminica"

si de pe www.bilete.ro reiese la fel, ca sunt pentru cele 3 zile.
a propos, pe site-ul asta dau si programul week-end-ului
Matei
Gata, s-a afisat programul pe site :

Vineri, 18 mai
08.00-08.45h Dacia Logan Cup Free Practice 1 45’
09.00-09.30h British F3 Int. Series Free Practice 1 30’
09.45-10.30h Dacia Logan Cup Free Practice 2 45’
10.45-11.45h FIA GT3 Championship Free Practice 1 60’
12.00-12.30h British F3 Int. Series Free Practice 2 30’
12.45-13.30h Demonstration/ Pitwalk 45’
14.00-15.00h FIA GT3 Championship Free Practice 2 60’
15.15-15.45h British F3 Int. Series Qualifying Practice 1 30’
16.00-17.00h Two Seater Running 60’
17.15-18.00h Dacia Logan Cup Qualifying 45’

Sambata, 19 mai
08.15-08.45h British F3 Int. Series Qualifying Practice 2 30’
09.00-10.20h FIA GT Championship Free Practice 1 80’
10.35-11.25h FIA GT3 Championship Qualifying Practice 20/10/20
11.55-12.25h British F3 Int. Series Race 1 30’
12.40-13.20h Demonstration / Pitwalk 30’
13.30-14.50h FIA GT Championship Free Practice 2 80’
15.20-16.20h FIA GT3 Championship Race 1 60’
16.50-17.20h Dacia Logan Cup Race 1 30’
17.35-18.05h FIA GT Championship Qualifying Practice 15/5/15

Duminica, 20 mai
09.00-09.30h FIA GT Championship Warm Up 30’
10.00-10.30h Dacia Logan Cup Race 2 30’
11.00-11.30h British F3 Int. Series Race 2 30’
12.00-13.00h FIA GT3 Championship Race 2 60’
12.00-12.30h GP Masters Race 1 30’
13.40h FIA GT Championship Pit lane open
14.15-16.15h FIA GT Championship Race 2h
Ov
voi fi acolo
si in standuri
la poze 04.gif
mamaaaaaaa, d'abia astept 168.gif
mateimatei
Din pacate marea cursa s-a lasat cu taiat de pomi ca si asa erau prea multi in parcul izvor. Normal ca pentru o cursa ca aceasta puteau sa taie toti pomii din oras ca doar merita. Problema este ca videanul sa nu mai sustina ca doar a scos din pamant plopii de 15 metri pentru replantare. In rest va urez ocupati locurile si dati cu chistoacele pe jos. O sa curete primaria ca doar de asta respiram in oras si cotizam la buget.
Fir intins.
St
Pana la urma bilete doar pentru duminica nu exista?
ovidiusoft
Stie cineva ce posturi o sa transmita cursele?
rotuning
dintre cele care se vad in Romania fara antena satelit, doar Telesport, cu care vad ca inca se negociaza.....

vad ca s-a modificat putin programul. In varianta initiala se incheia "glorios" cu Dacia Logan Cup Race 2 biggrin.gif.
ssilviu
Spuneti-mi ca nu citesc eu bine sau autorul a gresit ceva in articol:
http://www.promotor.ro/revista/articole/Ca...lenge-2007/2028
Dan Alexandrescu alearga in Logan Cup? ACEL DAN ALEXANDRESCU pe care il stie toata lumea?
St
Iecsact el!

Are valore mai...
rotuning
va dati seama ce campionat de loseri e si LogaCup-ul asta!
Arhimede
Mai oameni buni o fi el dobitoc si sandilau, DAR omul ala a alergat in cupa Porsche.Si nu a fost printre ultimii!!!!!!!!!!!1
cri123
Stie cineva de unde se mai pot lua bilete? Caut 2 bucati Gold + Paddock. On-line nu gasesc nimic, la OMV nu au auzit de asa ceva, la Ticket Hotline ascult muzica de jumate de ora sad.gif Organizare romaneasca, ce mai...
mihai5
QUOTE(ovidiusoft @ 26 Apr 2007, 17:29)
Stie cineva ce posturi o sa transmita cursele?
*



In Cotidianul de ieri se spune ca:
QUOTE
Evenimentul auto bucurestean va fi transmis in Romania de postul de televiziune Antena 1, iar la nivel planetar va putea fi urmarit, in direct, decalat sau in rezumat, in 70 de tari.

Insa, din ce am vazut pe site-ul antena1, nu au decat o transmisie duminica intre 14:15-15:30, dar poate ca nu au actualizat programul TV.
dantes
@cri123...DOAR de la casieriile din parcul izvor... De vineri cica nu se mai dau online... Si eu am luat teapa si a trebuit sa ma opresc pe acolo...

LE: Pe Antena 1 se difuzeaza doar cursa de FIA GT...nimic altceva...

LLE: @mateimatei la postul urmator: Aici se discuta strict de curse propriu-zise...daca ai ceva de comentat poti discuta la Cafenea pe topicul similar. Rog un moderator sa-i lipeasca postul acolo ca aici nu-si are rostul. Multumesc.
mateimatei
Sa luati cu voi cate un pom si 5 litrii de apa. Gropile se dau gratuit din partea organizatorilor.
Hai praf din pupa!!!
sobolanu'
Daca aleea aia printre plopi poate fi numita pista de curse atunci Bucurestiul e ....Monte Carlo. Au mai gasit "baietii destepti" o tzatza de muls! Ma intreb daca pilotii care o sa ia in coarne gropile orasului stiu in ce s-au bagat?
Amedeus
Aseara pe Antena 3 spuneau ca Antena 1 va transmite in direct de la toate evenimentele si pe Antena 3 reportaje , pe toata perioada desfasurarii evenimentului.
dimi229
Deci pina la urma se transmite undeva "live" ?!... eventual pe net.... (ca o sa fiu la servici).
cmandrei
Pe antena2 este in direct si pe net.
St
Este wink.gif

Oricum, duminica va fi cel mai interesant smile.gif
andrei_2006
Niste poze de azi aici si aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.