Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Spalare masina
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
nsergiu
E bine sa speli masina la o spalatorie automata (gen MOL)? Periile acelea mari sunt bune sau nu?
semit
NU
Fratzica
BIS
AlexC
Eu am spalat masina de vreo 5 ori acasa cu furtunul si buretle apoi am ost la o spalatorie "ecologica", d-asta unde nu da cu buretele pe masina. A iesit super-bine, si cred ca numai asa o sa o spal de acum incolo, mai ales ca iarna parca nu imi vine sa o spal eu cu mana mea :-)

La benzinarii nu merg, ca parca prea mult freaca la masina periile automate, si pot sa nu ia niste mici mizerii evidente, pe care omul le-ar curata manual imediat...
Tudor
NU perii sau valturi. NU pentru ca matuiesc vopseaua.
NU spalatorii cu buretele, pentru ca nu poti sa stii cat de curat e buretele. Poate ca inaintea ta, cu acel burete a curatat pragurile unui jeep, a luat ceva pietricele in el, l-a clatit dar nu 100% si cand va da cu el pe masina ta te alegi cu niste zgarieturi (chiar daca superficiale) de toata frumusetea.

DA spalatorie ecologica: masina se stropeste (se inmoaie bine si se curata grosul de murdarie) cu apa, apoi se stropeste (acoperindu-se riguros toata masina) cu spuma ecologica ce curata singura in profunzime, fara sa fie necesara frecarea de vreun fel, apoi se lasa spuma 2-3 minute sa isi faca treaba, apoi se clateste de spuma cu apa, apoi se stropeste cu ceara lichida, apoi se clateste din nou cu apa, apoi se sterge usor cu carpe moi limpezite foarte bine.
cristirenault
daca stai la casa cumpara-ti o pompa cu presiune , foloseste doua galeti una cu apa cu sampon si alta cu apa ca sa clatesti buretele de fiecare data cand il iei de pe masina , cauta un sampon de calitate , nu spala la soare , daca nu ai posibilitate sa o speli singur atunci mergi pe spuma activa , sunt unii care s-au plans ca le-a albit ornamentele de plastic spuma asta ... dar pentru o spalare de calitate tot varianta cu buretele e cea mai buna , spuma activa e destul de agresiva chimic cu vopseaua.
Spalatoriile cu valturi sunt si nu sunt bune , cele noi sunt bune dar cele sh nu , adica perii aceia se tocesc si strica lacul de pe vopsea...
Rareshro
In mod normal cea mai sanatoasa e spalarea unde nu se atinge masina cu nimic(perii, burete), se da jet de apa, jet de spuma activa,jat de apa si ceara. Dar vopseaua nu se matuieste numai de la spalare, mai sunt si praful, pietricelele...
Daca o polishezi de doua ori pe an eu zic ca nu ai probleme cu luciul oriunde ai spala masina.
nsergiu
Va multumesc pentru informatii. Si ca sa continuam discutia: in ce consta procesul de polish?
Tudor
Cauta pe google: "how to polish a car" si vei gasi raspunsuri la nelamurirea ta. Nota: vezi ca avem casuta de cautare pe google chiar pe forum in partea de jos a fiecarei pagini.
DRD
Sa te feresti de spalatoriile automate ca de foc iti zgarie vopseaua,gaseste o spalatorie care da numai cu spuma activa si cu jet de apa,jetul nu afecteaza deloc vopseaua dar nici nu o spala prea bine si o ploisare corecta te scapa de toate problemele daca esti din bucuresti iti recomand link nu am fost niciodata dar am auzit ca sunt buni de tot.
Salut
FISICHELU
QUOTE(Rareshro @ 28 Oct 2006, 18:44)
Daca o polishezi de doua ori pe an eu zic ca nu ai probleme cu luciul oriunde ai spala masina.
*



Polish nu recomand decat daca este chiar nevoie (mici zgarieturi pe caroserie de la gard viu, "harsaitul" obiectelor pe caroseria cu praf, etc). Polish-ul reprezinta indepartarea unui strat subtire de vopsea. Subtire,subtire, dar conteaza!Pentru intretinere - ceara aplicata profesional.

De spalatorii - cele ecologice, cu jet de apa. Fara perii, bureti, carpe, etc.

PS Parca s-a mai discutat despre asta! unsure.gif

ovidiugrecu
Aviz constantenilor si oltenilor
Eu am spalat-o cu un sampon special care o si ceruieste, meserie ce mai... E drept ca dupa o spalare cu samponul asta, daca e prafuita oleaca, dai un jet de apa si gata.
Dar, peste masinuta mea cea noua si super bibilita a venit o furtuna de nisip (eu sunt in Maroc) si am constatat la urmatoarea spalare ca PARTICULELE DE NISIP S-AU IMPREGNAT IN CEARA DE PE VOPSEA SI GEAMURI! (din cauza fortei cu care au fost izbite, de vint)
Nu se duc nici cu apa, nici cu alcool, n-am incercat inca cu benzina. Sunetul stergatoarelor este nasol tare. Daca nici cu benzina nu se duc ,am pus-o!
Nu e la misto, cei care credeti ca ati putea trece printr-o furtuna de nisip, atentie!
MMVI
In curand va trebui sa spal masina mea cea noua si evident am devenit interesat de tipul de spalatorie unde voi face operatiunea.

Pe vechea masina (solenza) o spalam de obicei la o spalatorie automata (nu am observat ceva in neregula in tot acest timp-2 ani si ceva) dupa care am incercat si o spalatorie cu spuma activa (era mai aproape de locul unde m-am mutat) dar dupa cateva spalari am observat ca vopseaua nu mai era asa rezistenta (trebuia sa fiu foarte atent la fiecare gainat pe care daca nu-l stergeam imediat, topea efectiv vopseaua). M-am gandit ca si vopseaua sau lacul care o protejaza au un termen de garantie dar schimbarea a fost extrem de rapida asa ca un pot sa mai am incredere in spalarea cu spuma activa.

As merge la o spalatorie gen tunel unde periile sunt dintr-un material care nu zgarie vopseaua/lacul dar in manualul de utilizare pentru Clio III spune ca autoturismul trebuie sa aiba motorul oprit in momentul spalarii.

Ma aflu intr-o mare dilema asa ca, cu multa umilinta, astept un sfat pe cat posibil documentat.

Dan73
Am vazut la o spalatorie, nu dau numele ca sa nu imi taiati chitanta, in loc de perii cu tepi din aia de plastic un fel de panglici. Am fost foarte multumit desi a costat 20 RON insa la vreo trei zile o cioara ce nu mai facuse de vreo saptamana, cred, s-a scapat pe capota mea si a ramas urma chiar daca am dat cu polish.
Christu
Eu pot sa zic ca am spalat 2 ani loganu' maica-mii singur si se cam matuise vopseaua/lacul. E si normal avand in vedere faptul ca in lipsa unui pulverizator cu presiune freci praful ala de lac....deci nu o mai fac niciodata.

Cred ca spuma activa de la spalatoriile normale (fara atingere) should do it! Si evident, o ceara ulterioara, eu mereu dau.
Turkish
TUNEL

deocamdata nu se matuieste
95puf
Eu mi-am luat un aparat de spalat cu presiune Bosch, dar nu gasesc pe nicaieri spuma activa adevarata. Am luat 2 tipuri de sampon pt aparat cu presiune dar nu sunt multumit de ele (unul cu ceara si unul fara). Are cineva idee de unde se poate cumpara spuma activa caci astia de la spalatorie nu vor sa-mi spuna (e normal, nu?)?
Manuel
http://www.mafra.ro/?id=131
Solon
Iti face rost Semit! El e cu comenzile!
aleksanders
o sa ai nevoie si de un pulverizator de spuma- nu poti intinde spuma cu acel pistol cu presiune - intrucat spuma trebuie lasata sa actioneze cel putin 5 minute- pe unde spal eu masina- au un recipient in care pompeaza aer cu presiune- pt a face spuma si ca sa o poata intinde pe toata masina - vb cu semit- mafra au marfa buna
DRD
Mai gasesti si in Metro, Carrefour la 5L de ta Turtle Wax,mai buna decat cea de la Mafra.
AR-18-MOS
Dar si aia e tot pentru uz profesional? Ca acele ambalate in cantitati mari sunt pentru uz profesional ...
Cristi39
mi se pare un pret de bun simt ca are produsul de la mafra.l-a mai folosit cineva?(jedi self se numeste si e in bidon de 5l )
red_dog
Am si eu aparat de ala cu presiune mare o dau cu sampon o las nitel si pe urma o iau la limpezit dupa ce o limpesesc bine iau apa dupa ea cu piele de caprioara si tot mia aparut acele zgarieturi fine gen panza de paianjen stie cine daca de la pielea de capriora si poate 1 pic de praf care ramane dupa spalat ca nu am spuma activa sad.gif se p oate face zgarieturi fine?aaa pana sa iau aparatu asta de spalat cu presiune am splato 1-2max cu perie normal biggrin.gif
DRD
In primul rand trebuie sa uiti de pielea de caprioara pentru ca nu este buna pentru uscarea masinii,absoarbe apa dar si zgarie vopseaua cauta prosoape cu microfibre.Zgarieturile au aparut de la uscarea neadecvata si de la 1-2 spalari cu peria nono.gif .Daca aveti aparate cu presiune folositi diversele extensii cu care vine aparatul.Clatiti prima data masina,dupa dati cu lancia si cu spuma activa,lasati 3-4 min si clatiti dupa care urmeaza uscarea.Cumparati-va un bidon de 5 L de sampon auto/spuma activa (e acelasi lucru) din Metro etc. si aveti cat de cat bazele pentru ingrijirea exterioara a masinii.



P.S Feriti-va de spalatorii gen Omv cu perii si nu le folositi individul pentru spalarea masinii!
Cristi39
[quote=DRD,21 Feb 2008, 19:56]
.Clatiti prima data masina,dupa dati cu lancia si cu spuma activa...... 5 L de sampon auto/spuma activa (e acelasi lucru)

fi bun si explica ce intelegi tu prin "dati cu lancia"
si inca ceva:crezi ca samponul auto si spuma activa sunt acelasi lucru???
Ma indoiesc....dar in fine....
red_dog
QUOTE(DRD @ 21 Feb 2008, 18:56)
In primul rand trebuie sa uiti de pielea de caprioara pentru ca nu este buna pentru uscarea masinii,absoarbe apa dar si zgarie vopseaua cauta prosoape cu microfibre.Zgarieturile au aparut de la uscarea neadecvata si de la 1-2 spalari cu peria  nono.gif .Daca aveti aparate cu presiune folositi diversele extensii cu care vine aparatul.Clatiti prima data masina,dupa dati cu lancia si cu spuma activa,lasati 3-4 min si clatiti dupa care urmeaza uscarea.Cumparati-va un bidon de 5 L de sampon auto/spuma activa (e acelasi lucru) din Metro etc. si aveti cat de cat bazele pentru ingrijirea exterioara a masinii.
P.S Feriti-va de spalatorii gen Omv cu perii si nu le folositi individul pentru spalarea masinii!
*




Pai si cum sa o ususc ?prosopu ala cu microfibre nu poate sa zgarie lacu ca ori cum nu ajunge la vopsea.si eu care credeam ca pielea de caprioara e buna pe plafon nu sa zgariat lacu asa tare a scapat biggrin.gif
Mutzunache
Depinde si de aparatul de presiune, cat de bine curata, eu la spalatorie, la prima inmuiere ma duc si verific daca a ramas mizerie pe ea, pe praguri, spoilere, si dupa aceea il las sa dea spuma, aceelasi lucru il fac si dupa clatire, daca nu sunt multumit il pun sa o mai clateasca odata.
Solon
Sa inteleg ca tu stai vreo 3 ore sa-ti spele masina! icon_mrgreen.gif
Da domnule, asta da grija pentru masina!
berki
La spalatorii nu numai ca lucreaza oameni subcalificati si subplatiti, dar pe deasupra, acestia au exigente modeste chiar si fata de propria lor munca... altfel nu inteleg ca spala 20-30 de minute masina si tot gasesti mizerii pe ea...
DRD
Asta e o lancie
cea cu care dai spuma pe masina.

Crisxx:nu te lasa influientat de termeni.Spuma "activa" este tot un sampon auto,isi primeste numele de la faptul ca actioneaza si "mananca" mizeria de pe masina. Termenul este folosit doar la noi in tara,pe afara nu am auzit nimic de genu "active foam..." doar sampon auto si degresant.

red_dog: uite aici un ghid bun pentru spalarea si uscare masinii.

http://www.autopia-carcare.com/inf-wash.html


Eu m-am ocupat cu asa ceva la masina mea si am ramas prost cand am vazut cata mizerie ramane pe masina chiar si dupa ce o speli de 3 ori.
In tari mai rasarite nu se mai foloseste de mult pielea de caprioara,s-a optat pentru produse cu microfibre.La noi in tara sunt inca folosite pentru ca sunt ieftine,romanii nu stiu de alte metode si chiar daca stiu nu gasesc sa cumpare,totul trebuie importat.
Cristi39
nu e vorba ca ma las influentat de termeni.pur si simplu ma refer strict la denumire.daca tu consideri ca,daca te duci intr-un magazin si ceri sampon auto iar vanzatorul se va grabi sa-ti livreze spuma activa,te inseli amarnic.Normal ca in definitiv spuma activa este tot un sampon(detergent),ca doar au acelasi rezultat in final,curata masinuta,nu?Numai ca difera metoda de folosire. Iar faza ca numai la noi se denumeste "spuma activa"asta e.Deocamdata traim in Romanica si de-aici ne cumparam produsele.Prea ne grabim sa copiem tot ce se aude sau se face afara...macar de-am "importa"ce e mai bun,dar din pacate....(suna a nationalism,nu?)
Oricum,multumesc ca m-ai "luminat"cu termenul"lancia".Chiar nu stiam despre ce e vorba.

In alta ordine de idei,chiar azi am cumparat de la mafra,spuma-detergentul-samponul(cum sa denumesc pt a nu gresi???).Este la bidon de 5 l.Se dilueaza 1l de solutie la 10 l de apa.
Problema e ca mi-am cumparat si un "pistol"cu presiune pt spalare,scula care are si un rezervor care se ataseaza la "spalator"
Intrebarea mea-pentru cine se pricepe si are rabdare sa explice_e urmatoarea:Cum procedez sa folosesc spuma activa in rezervor?Ce dilutie sa folosesc,daca pun numai solutie concentrata in rezervor si se amesteca ea cu apa in momentul folosirii"pistolului"?Sau pot sa "trag"apa dintr-o galeata in care am solutia activa amestecata cu apa?
Rog indurare si rabdare pentru explicatii.....
SorinV
poi ce sa intelegi din ,,lancia,, cand nu exita in limba romana acest cuvat. Exista lance daca vrei, in contextul de mai sus ar fi ,,lancea,, echivalent. zic si eu pt ca nu mi se pare o exprimare fericita.


DRD
M-dat imi cer scuze am gresit eu acolo,am tradus direct din engleza...

Crisxx: diluarea de 1L la 10 L de apa este mult prea mare,de obicei trebuie sa scrie raportul de dilare pe eticheta de la bidon.In legatura cu folosirea: in functie de cat de mare e rezervorul "pistolului",eu iti recomand ca pui cam 2 cm de sampon,spuma...si restul sa completezi cu apa calduta sau calda,dupa care infilezeti rezervorul.Acum cantitate de spuma obtinuta depinde de performanta "pistolului si de puterea de spumare a samponului.

Eu mi-am cumparat sampon sonax si am pus doua capacele la 10L de apa si a fost ok.
Cristi39
asa scrie pe eticheta.1l solutie la 10 de apa
P.S.vezi ca ti-am scris pe PM.daca esti amabil sa-mi raspunzi....
SwatKat
Auziti, cei care va spalati masinile la OMV,de ex., optati si pt. spalare sasiu sau nu, ca poate intra apa pe la vreun contact ceva? Da' polisare umeda top wax? Mersi
Cristi39
poate ceruire umeda.....daca asta vroiai sa scri,iti pot spune ca e chiar vax.daca vrei sa faci o treaba adevarata,ceruieste-o cum scrie la carte si nu prostreala aia care o fac baietasii aia pe la spalatorii.parerea mea.
Mutzunache
QUOTE(Solon @ 22 Feb 2008, 12:23)
Sa inteleg ca tu stai vreo 3 ore sa-ti spele masina! icon_mrgreen.gif
Da domnule, asta da grija pentru masina!
*



Cam o ora biggrin.gif
DRD
QUOTE(Mutzunache @ 22 Feb 2008, 21:34)
Cam o ora  biggrin.gif
*



Nici o rusine biggrin.gif daca aveam curte stateam si 3 ore numai sa iasa bine.

SwatKat:Treaba cu ceara calda/umeda cum vrei tu sa ii zici,am vazut si eu mai multe variante....este o prostie, practic este numai o emulsie care imita protectia oferita de ceara numai ca tine maxim 1 zi.
SwatKat
QUOTE(Crisxx @ 22 Feb 2008, 21:32)
poate ceruire umeda.....daca asta vroiai sa scri,iti pot spune ca e chiar vax.daca vrei sa faci o treaba adevarata,ceruieste-o cum scrie la carte si nu prostreala aia care o fac baietasii aia pe la spalatorii.parerea mea.
*




Eu ma refeream NUMAI la ce se ofera la spalatoria automata OMV. Si acolo scrie polisare umeda cu Top WAX. Ce o fi, nu stiu, de aia va intreb. Si de aia v-am intrebat si de spalare sasiu...

PS. Scriam de pe mobil, asteptam la coada... si la o masina in fata mea s-a stricat aparatu'.... mad.gif mad.gif
si maine tre sa ma duc la o nunta... si noroiul e de un deget.... mad.gif mad.gif
Unde mai e OMV automat in Bucuresti?
romeod
Exista diferente intre spuma activa si sampon. Spuma activa este foarte concentrata(avand dilutie de pana la 0.05%) iar samponul auto se foloseste ca atare(sau cu o dilutie mica).
La spuma activa de la Karcher dilutia este de 0.05% si spun asta pentru ca asa ceva vand deci nu vorbesc din auzite.
Cristi39
deci banuiesc ca daca vinzi spuma activa te pricepi la ce vreau sa te intreb ,deci,dilutia de 1l solutie la 10 l de apa recomandata de mafra pt spuma activa vanduta de ei ti se pa re ok?ca asa scrie pe eticheta...eu o sa respect cerintele producatorului,dar nu vreau sa prepar un pisvaiter care sa nu curete ca lumea.daca cresc concentratia de exemplu la 2l sol la 10l de apa ce ar putea sa se intample rau?
Astept explicatii.ms.
romeod
Daca asta e dilutia recomandata de producator iti recomand sa o respecti pentru simplul motiv ca daca o faci mai concentrata s-ar putea sa atace lacul, sa matuiasca farurile si stopurile, sa atace ornamentele de crom (daca exista), sa atace causiucul de la chedere si garnituri si lista poate continua.
Nu am vrut sa te sperii dar la Karcher de exemplu solutia ca atere arde tot ce intalneste in cale inclusiv si pielea umana, de aceea exista acest coeficient de dilutie.

Eu personal folosesc detergent auto cu dilutie mai mica.Spuma se recomanda spalatoriilor in special celor care folosesc utilaje de dozare automata, pentru ca acei baietandri din spalatoriile de cartier mai ales, fac dilutia cu spuma activa di ochi in diverse recipiente.
Eu din oferta Karcher prefer sa recomand RM803(Insectan) pentru cei care cunosc, este un detergent mai concentrat care are avantajul ca dizolva si neplacutele insecte din timpul verii.
Cristi39
am inteles.ms. mult pt raspuns.
romeod
Cu placere.
Cristi39
Azi am probat "spuma activa"de la mafra...dezamagire totala.Nici urma de spuma,desi,la un moment dat,am renuntat s-o mai diluez ci pur si simplu am umplut rezervorul de plastic al aparatului de spalat ,lasand sa se dilueze singura prin presiunea apei care curge prin lance.
De ce imi era teama,nu am scapat.A rezultat o stropeala mai mult apa,nicidecum efectul ala de pasta de ras care ar fi trebuit sa ramana pe masina...
No coment!!!
andu911
La mine spalatul masinii dureaza 10 min. La spalatorie, ca la bloc n-am unde.
Eu nu-i las sa-mi stearga masina.
Mai intai o uda, dupa aia spuma, dupa aia iar apa, ceara, iar apa.
Le zic doar sa-mi stearga pragurile.

Dupa aia blana. 30 sec cu 70-80km/h si aproape s-a uscat. biggrin.gif

Nu de alta, dar carpele alea sunt universale... Se sterg zeci de masini cu aceleasi carpe... Tot alea se folosesc si la praguri, jante...etc...

red_dog
am gasit prosoape cu micro fibre excl.gif da acum cine ma sfatuieste si pe mine cum sa scap de zgarieturile alea fine gen panja de painjen sad.gif ?nu sunt multe mai ales pe plafon nu sunt aproape de loc cu cera o merge?
Cristi39
poti incerca cu polish de calitate,de exemplu de la Sonax(www.magazinpiese.ro).Uita-te la gama extreme.depinde acum cat de pronuntate sunt zgarieturile.Intra pe forumul de acolo si o sa-ti raspunda cel ce se ocupa de vanzari.eu asa am facut si sunt f.multumit de produsele pe care le-am luat de la ei.
Bafta.
red_dog
mi=e mila sa dau cu polish ce dreaq are 2 luni wacko.gif prefer sa le las asa si sa o dau la un 1an ori cum mai caut recomand ori cum levete du micro fibre sunt super tari wub.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.