Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme servodirectie
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
stef1.9D
Salut, mi-am cumparat si eu un Clio second si am probleme cu servo directia, adica cateodata merge cateodata nu, eu cred ca este ceva pe partea elctrica sau o comanda din computerul masinii.
Daca cineva cunoaste un electrician sau un service bun pe partea electrica sa-l recomande.
Multam!
SerbanS
Avand in vedere ca masina e din 99 cred ca servodirectia ta e hidraulica nu electrica ( asta abia acum a aparut pe unele modele renault, oricum nu prea vad eu ce legatura ar avea servodirectia cu partea electrica - sa ma corecteze cineva daca gresesc) un sfat ar fi sa verifici lichidul de servodirectie ( dupa un timp se umple de impuritati si se inegreste la fel precum uleiul si asta duce la rateuri ale servodirectiei). Asa ca cel mai bine verifica lichidul de servo, pune unul nou si vezi daca merge altfel, daca nu s-ar putea sa ai probleme mai grave ( doamne fereste). Dar tu nu ai verificat cum merge servo cand ai cumparat masina ?
stef1.9D
Am verificat pompa de fapt ca sa fiu sincer nu mergea de cand am cumparato dar dupa cateva zile a inceput din senin sa mearga. Am zis ca totul este ok dupa care nu a mai mers, am facut-o jumari si apoi am montato inapoi bineinteles partea mecanica a ei este ok. Dupa asta a mai mers cateva zile si hop iarsi nu mai functioneaza. A nu este pe curea pompa, deci nu este hidraulica ci electrica garantat.
Multam!
SerbanS
Mai din moment ce ai zis cu gura ta ca ai pompa e hidraulica laugh.gif , servodirectia electrica e alta mancare de peste si o gasesti pe Megane II sau Clio III in nici un caz pe bicorp 99
hellcat
Ei, o mai gasesti si pe Clio II bicorp...
@stef: Daca nu-i pe cureaua de accesorii, unde-i amplasata atunci?
Nu cred ca scapi fara sa schimbi pompa...ea e cauza.
SerbanS
Tu stii mai bine - asa ca lamureste-ma si pe mine gasesti pe toate fazele sau doar pe ultimele faze dinainte de clio III
hellcat
Servodirectia electrica pe bicorp a aparut odata cu trecerea la faza 2 in toamna lui 2001 si s-a folosit pana la inlocuirea modelului.
Ge0rge
Salut
Nu am condus foarte multe masini dar am impresia ca la Symbol volanul nu este foarte rigid in sensul ca pe loc se misca intai volanul cateva grade si apoi rotile , in mers parca este si mai accentuat
Care sa fie problema? se poate face ceva in acest sens?
stef1.9D
nu am spus ca pompa este "hidraulica", este electrica. Nu functioneaza invartita de o curea ci de un motoras electric, nu sunt chiar atat de prost. Este situata in stanga fata chiar sub far, iar pe contra aripa stanga se gaseste un panou cu sigurante si relee pt ea
Imi pare rau cautam un sfat util. blush.gif
k0b3
Am avut si eu simptomele tale. Am fost in service, s-a demontat pompa, s-au curatat contactele - si merge perfect acum. Nivelul la lichid era OK.
trami
QUOTE(stef1.9D @ 17 Oct 2006, 19:13)
A nu este pe curea pompa, deci nu este hidraulica ci electrica garantat.


Este o pompa electrohidraulica, adica tot o pompa de ulei, doar ca nu-i actionata de curea, ci de un motor electric. In cazul asta, ansamblul de servodirectie se numeste EHPS (electric hydraulic power steering ).
king_row
QUOTE(stef1.9D @ 18 Oct 2006, 15:39)
nu am spus ca pompa este "hidraulica", este electrica. Nu functioneaza invartita de o curea ci de un motoras electric, nu sunt chiar atat de prost. Este situata in stanga fata chiar sub far, iar pe contra aripa stanga se gaseste un panou cu sigurante si relee pt ea
Imi  pare  rau cautam un sfat util.  blush.gif
*



stef1.9D

Am si eu un clio din 2000 cu acelea simptome care le-a avut al tau la SERVODIRECTIE.
Motorul e tot 1,9 D si pompa nu imi merge de cand am luat-o la mana a doua.
Pe unde sa verific sigurantele sau releele pompei sau ce ia-i facut la a ta si cum
Ajuta-ma te rog cu un sfat .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.