Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Maciulie schimbator de viteze Laguna 2
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
pep
Salut,
Mi s-a stricat maciulia da la schimbatorul de viteze (mai exact a inceputsa se rupa pielea). Stie cineva unde pot gasi una noua si cum se demonteaza chestia asta(am incercat eu sa trag de ea dar fara succes) ?

Si incenzurateva chestii :
Maina este Laguna 2 Privileg din 2002

1. Unde pot gasii o MUFA pentru stopul spate stanga? Am incercat la service-ul autorizat din Timisoara - candd am dus-o la revizie - si baiatul de acolo nici nu s-a uita la stop - a trecut in fisa de servicela rubrica "De prevazut" - contact imperfect la stopul din spate stanga..... intre noi fie vorba - contact imperfect e in capu lui - la mine are o problema mufa nu stopu - intre timp am bagat eu pe acolo niste PVC dintr-o manta de cablu UTP - si merge - dar din cand in cand mai face probleme .... sad.gif

2. Acum cateva zile - am avut o problema cu bateria (mecanicul care schimba bucsele asculta muzica si a terminat-o ) e de cand cu bateria nu mai imi merge comanda de inchidere a geamurilor de pe card. Any ideea .... ?

3. Nu am inteles exact cum e cu auto lights - am citit o groaza de varinate. Stie cineva cum se activeaza (daca are....) functia, la versiunea asta ?


Merci mult
Pep
laguna_2_interceptor
- mufa cauta la deazmambrari, noua vine cu tot cablajul masinii si nu iti doresti sa afli cat costa...

- sper spre binele tau sa nu ai navigatie pe masina ca in urma povestii cu mecanicul tau vei mai constata un defect... foarte costisitor, initializeaza geamurile... mai precis trage de butoane in pozitia de ridicare 2 cate 2 fata plus spate cate 3 secunde...

- de avut ar trebui sa ai... de activat incearca la reprezentanta...
andrei1302
Si eu sunt interesat de schimbarea maciuliei. O sa ma interesez cat costa cea originala si cum sigur o sa fie peste 130 Ron, cred ca o sa iau una din aceea pentru tuning.
http://www.simoniracing.ro/produse.asp?cat...nete%20speciale

Mai am si eu o intrebare pentru care nu am vrut sa deschid un topic nou. Stie cineva unde se gasesc acele "dibluri" cu care sunt prinse barele si capitonajul hayonului? Am atasat o poza pentru o intelegere mai usoara.
rmg
Si eu caut sa schimb sau sa refac maciulia de la schimbator. Ori ii schimb pielea, insa nu am auzit pe nimeni care si-a imbracat maciulia in piele ph34r.gif ori o schimb cu totul, numai ca as vrea sa aiba pe ea inscriptionate treptele de viteza, ca la cea originala.
claus
daca aveti cutie in 5 trepte.. puteti sa va uitati la topicul dupa bursa, cu maciuliile de logan prestige.. sunt ieftine, si arata demential
laguna_2_interceptor
@andrei1302... le gasesti la orice reprezentanta Renault...
pep
O sa incerc sa aflu un pret de la reprezentanta (ca tre sa o duc cu un teleskop in garantie sad.gif( )

Cu geamurile am reusit - tnx to laguna_2_interceptor.


Later Edit :
Am vorbilt la reprezentanta RENO din Timisoara : mi-au zis ca nu pot afla pret nuami dca il comanda ohmy.gif
Pai si eu ce fac ? il comand asa fara sa stiu cat costa ? si daca vine si zic aia 500 Eur ? Cum poti sa comanzi ceva cand nu stii cat costa .... ? - Uff - greu cu concesionari asti a..... sad.gif
andrei1302
Parerea mea ca respectivul vanzator era praf praf praf... . Logic ca nu poti sa comanzi ceva fara sa sti cat costa.
Daca afla cineva pretul pentru maciulia originala sunt si eu curios.
cristinic
ca idee, costa cam 1 milion(daca o fi 1.2 nu-mi luati capul biggrin.gif )
rmg
Daca imi aduc eu aminte am intrebat la Augsburg de maciulie originala si zicea ceva de 2 mil! Ca se aduce cu cod de culoare, etc.
andrei1302
Pai 1 mil e una si 2 mil e alta. La 100 ron se merita.
hellcat
La Renault, cap schimbator de Laguna 6 trepte in piele 1 mil.... 2 mil?!
Fiti seriosi...ar fi o greseala wink.gif
claus
pai.. la renault, cap schimbator pt megane2 5 trepte.. a costat 3 milioane.. acum cateva luni.. pt laguna.. sigur e mai scump..
micutz
capu de schimbator din piele ptr Laguna benzina cutie 5 trepte - 180 Ron la IPSO
claus
ieftin..
si totusi, la megane.. de ce sa coste mai mult ??
JADRRO
cred ca nici nu se potriveste cea de megane pe o laguna, zic asta pentru ca e arata un pic diferit cea de megane
nikypro
dam nr. de tel. sa comand sute de bucati fara sa stiu pretu . BAI IN CE LUME TRAIM??????????????
E DE CASCADORI PLINSULUI CEA CE SE INTAMPLA.
rmg
Eu am ajuns la concluzia ca daca as gasi pe cineva priceput care sa coasa o bucata de piele pe schimbator iesi muuult mai ieftin!
cristinic
cap schimbator laguna 5 trepte, de piele, la autocobalcescu 1 420 000
andu911
O sa pun poze la cum a iesit la mine....costa in jur de 50 ron.
pep
Am fost sambata la service - si mi-au explicat de ce nu pot sa imi de un pret prin telefon : cica trebuie sa citeasca nus' ce serie de pe o "placuta ovala" si functie de aia imi dau un pret - cica ar fi mai multe modele : cromate, in culoarea tapiteriei .. etc sad.gif

rmg
Confirm si eu asta! v-am spus ca e cu cod de culoare, in functie de dotari, etc. placuta ovala e pe tocul usii din dreapta fata! poti sa-ti iei informatiile de pe acea placuta si sa mergi la renault! dar o sa vezi ca o sa ai o surpriza!!! neplacuta, bineinteles!!
andu911
am revenit
radoi
@andu911
Unde ai rezolvat-o? Ma intereseaza si pe mine ..

Merci
andu911
la un amic, daca vrei imi aduci maciulia si i-o dau sa o faca
radoi
da, vreau.
Nu prea stiu insa cum se demonteaza. stie cineva? trebuie doar sa trag de ea in sus?

pep
Arata chiar bine .......
Unde sta amicu asta al tau ?
Si inca o chestie ... cine stie cum se demonteaza maciulia ?

Pep
andu911
o rotesti 90 grade. O strangi bine in mana, si rotesti 90 grade in oricare sens, cu putere.
andrei1302

Am fost ieri la Augsburg Titulescu si mi-eu dat pretul pt maciulia de Laguna 6 trepte.
1.512.000 lei vechi (in 3 zile ar veni)
Am inteles si de ce nu puteau sa zica pretul fara datele de pe placuta ovala. Pt ca nu stiau cum sa bage in calculator modelul si echipare. Ei le au numai de pe coduri, nu le da calc. si denumirile.
hellcat
Nu e ieftina, dar nici foarte scumpa. Pentru o maciulie imbracata in piele pentru 6 trepte cred ca merita...mai ales daca iti trebuie.
Sunt convins ca in reteaua Renault pretul e cel putin dublu.
E bine de retinut modul de extragere.
andrei0481
Eu nu reusesc sa extrag maciulia,am incercat sa o invart dar nu se clinteste!daca puteti intra in detalii pt asta!
micutz
Modul de extragere este descris foarte exact de andu911. Rotest cu putere stanga-dreapta si sare dupa caneluri.
adi_0434
tot referitor la maciulie am vazut la un passat luminata si era super se vedeau numerele si liniile de la trepte
Intrebarea e : se poate face si la noi asa ceva???
dominy
sal .. si la mine incepe sa sara pielea ..numai bine imi fac una la strung din alumiu si ii pun si placuta nichelata cu treptele de viteza .. cand o termin fac poze .. oricum o sa arate suuuuuuuuuper ! dupa aia daca mai vrea cineva ii fac si lui ... la pret de nimic, pt cei cu laguna only smile.gif
laguna_2_interceptor
- asteptam poze... smile.gif
dominy
sal again ! da am sa pun poze odata terminata lucrarea .. .dar nu prea am timp nici material ... acum vreau sa caut inox ca e mai greu si odata slefuit nu te murdaresti de negru pe maini ... oricum o sa dureze ... smile.gif am facut din aluminium ornamentele de la butonasul pt oglinzi si la butonul geamului din dreapta tongue.gif vreau sa imi fac si pt cadrane dar materialul e problema .. hai ca intram in alt topic (scuze)
matrix67b
Ce-ar fi sa ne scutesti de povestile astea? Aluminiu, daca nu-l eloxezi, in scurt timp va arata ca dracu'. Inox asa gros ma indoiesc ca vei gasi ; si mai vrei sa faci si pentru altii....
laguna_2_interceptor
- nu te pune nimeni sa citesti ''povestile'' daca nu le halesti... macar omul cel putin vrea si poate face ceva... promite si are potential... daca i va iesi sau nu vom vedea si nimeni nu-i va lua capul daca va fi un esec... incearca sa te abtii de la astfel de aciditati
dominy
inox am bara de 10 cm dar nu vreau sa o prelucrez ca imi trebuie la alte piese si nu as vrea sa o stric ! daca nu iese cum vreau eu sau se dovedeste a fi un esec o pun pe aia veche imbracata in piele de mine smile.gif
laguna_2_interceptor
- eu spun sa treci la treaba sa faci ceia ce ti-ai propus... sunt foarte interesat de rezultat... asteptam poze smile.gif
denyradu
Ar mai fi varianta din plexiglas, cu un trandafir inauntru ! radmasa.gif
laguna_2_interceptor
- @dominy... ai mai facut ceva?
dominy
nu sad.gif din pacate merg cu maciulia fara piele pe ea , dar promit ca am sa imi fac timp sa o rezolv .
matrix67b
Si nu te jeneaza deloc? Pune-o pe doamna sa ti-o rezolve. radmasa.gif
byby
Eu mi-am refacut maciulia cu piele si iata ce a iesit. Pt cei din Iasi care au asa problema sa ma contacteze.
hellcat
Off topic: Clause, ajuta-l pe user-ul matrix67b sa se linisteasca cateva zile departe de forum!!!
john_doe
@byby - zi-mi te rog cum ai reusit sa bagi pielea pe sub placuta pe care sunt inscriptionate vitezele ? Se scoate cumva ?...este prinsa in cleme ?
Ti-a iesit super frumos ....zici ca e noua smile.gif

PS: Cum ai scos nuca ? din ce am inteles de pe forum se roteste puternic 90 grade la stanga sau la dreapta si iese.
vlad_laguna
ioi frate matrix asta e dus cu pluta rau. tacanit om. scz de offtopic dar nu m-am abtinut
myky
Salut domnilor!

Stie cineva cum se demonteaza manerul de pe maneta schimbatorului de viteza?Eu asi vrea sal schimb fiindca sa deteriorizat pielea cu care este invelit minerul si daca las da jos ar ramine plasticul transparent de culoarea galbui,arata foarte urat am vazut in mai multe Lagune.

przamfiri
roteste la 90 de grade ...fara frica ... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.