Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Serie vopsea clio symbol - URGENT!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
bonk
s-a intamplat un mic incident in parcare din urma caruia aripa mea spate a fost putin indoita. As vrea sa aflu unde se gaseste seria pentru vopsea a masini. cei de la service au spus ca se poate afla pe undeva pe caroserie dar chiar nu stiu unde. Poate ma puteti ajuta.
semit
deschizi usa dreapta fata si pe stalp ai o placuta ovala.. vezi ce scrie pe acolo.. wink.gif
moromete
stalpul dreapta fata - placuta ovala - al treilea rand - primul grup de caractere
ionutmar
Astea sunt majoritatea culorilor de pe clio 2

Blanc Glacier OV369
Bleu Roy OV460
Rouge vif OV727
Gris boreal MV632
Gris iceberg MV640
Noir Nacré NV676
Vert steppe NV191
Bleu Cyclade TEF47
Rouge cerise NV713
Vert Vertigo NV901
Gris hologramme NV603
Bleu Methyl NV432
jaune soleil TED30
Bleu Odyssée TED44
Bleu nautilus TED48
Rouge de feu TEB76
Vert abysse NV903
Gris agathe TEB65
Vert Ocean TED92
Bleu Dynamo OVJ45
Gris Titane MV647
Noir doré OV267
Orange Sanguine TED38
Bleu Artic TEJ41
Bleu mondial D43
Jaune Sirus TEJ37
Pour rappel : OV = Opaque Vernis ; NV = Nacré Vernis ; TE = Teinte effet
bonk
multumesc mult...am gasit seria si vopseaua a iesit super
rmada
Poti sa-mi spui unde ai facut-o si cam cat a costat?
bonk
am facut-o intr-un service care este specializat pe tinichigerie auto si vopsitorie...in reprezentatnta renault din tg-jiu sarea toata lucrarea de 300 RON ... Totul a costat aprox 200RON, cu vopsea pe calculator si fara pic de chit in aripa
reptyla
Unde pot sa-mi vopsesc si eu capota la masina ( toata ) ? Am primit iarna trecuta un bulgare de gheata pe ea... am reparat-o dar atunci am vopsit doar portiunea cu pricina.. Tot incerc sa gasesc undeva unde sa o fac mai ieftinache... dar exista o proble.. nu gasesc vopsea originala ( made in Turkey ) . Am fost la Serus si mi-au cerut 7 milioane.. doh smile.gif . Poate stiti de unde sa-mi cumpar si eu vopsea originala ..

Merci,

Bafta
diesel_power
Ca service de tinichigerie e bun Dab Auto Service, nu mai tin minte ce site aveau, mai cauta pe tot forumul ca s-a mai discutat de acesta. Nu garantez ca e ieftinache dar e calitache. Vopsea presupun ca trebuie sa aiba dealerii, adica sa faci comanda.
hellcat
@reptyla: Vezi ca pe autocolantul cu seria de caroserie lipit pe stalpul usii dreapta, primul grup de litere si/sau cifre din stanga pe randul al 3-lea reprezinta codul de culoare al masinii.
Dupa acest cod, iti poti procura vopseaua necesara si de la alt service cu vopsitorie...se face pe loc nuanta ta, binenteles sa aiba calculator de amestec.
cameleon_boy
SAu te poti duce in targ la Vitan unde se afla un magazin special de vopseluri,e o tipa si iti face orice vopsea pe loc,ti-o pune ori in spray ori in cutie pt pistol,eu la Logan am avut o mica julitura,si nu am vrut sa stric casco am cumparat un spray care mi l-a facut pe loc albastru marin si alt spay de lac si nu mi-a venit sa cred ce frumos a iesit nu se cunoaste deloc ba chiar stralucea mai tare portiunea aia si asa am dat cu lac ambele praguri si au iesit mai misto decat facute de astia de la Colibasi care sunt criminali ce vopsea subtire poate sa aiba loganul pe el si fara grund nimic tabla goala .
andutu
Stie cineva un loc prin Bucuresti mai ferit asa , o parcare o ceva unde pot vopsii niste praguri? Le-am luat la polizor ca incepuse sa dea rugina si am zis sa nu inceapa mai rau.
espacern
Ai facut bine ca ai curatat rugina dar daca nu tratezi tabla inaintea vopsirii o sa continuue corodarea chiar sub stratul de vopsea.
Pentru tratament tabla foloseste orice inhibitor de rugina....apoi poti sa aplici vopseaua in parcarea izolata.
andutu
Bineinteles ca am tratat tabla.S-a tratat cu o solutie de la Nigrin s-au asteptat 12 ore, punctele de rugina care au mai ramas au devenit negre.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.