Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Rapoarte cutie de viteza
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
ssilviu
M-ar interesa va rog daca aveti rapoartele cutiei de viteze la motorul de 1,6 de pe Megane 2. Presupun ca nu au aparut diferente la facelift. De asemenea daca aveti, mi-ar fi de folos viteza masinii la 1000rpm in fiecare treapta de viteza. Mersic anticipat
Liviu
Ia de aici ptr masina mea (adica difera masa si coeficientul aerodinamic fata de alte modele).
[attachmentid=33639]
ssilviu
Mersi. Nu conteaza masa si cx-ul daca rapoartele si rotile sunt la fel iar ambreiajul nu-mi patineaza smile.gif
Liviu
Mai ia niste grafice .. poate iti sunt de folos :
[attachmentid=33640]
rkillera
foarte interesante graficele, de unde sunt?
ssilviu
Viteza la 1000 rpm in fiecare treapta de viteza nu o are nimeni? Vad ca totusi ai versiunea de 115 cai. Rezultatele pesemene ca sunt de pe un dyno test.
Liviu
exista un program care se cheama "cartest 2000". Nu mi-l cereti caci e sub licenta ... Ii introduci datele masinii (cat mai complete) si el iti returneaza parametrii teoretici de functionare rezultati prin calcule.
Toate graficele sunt teoretice dar se bazeaza pe algoritmi practici asa ca rezultatele pot fi considerate foarte foarte apropiate de valorile reale.

Ssilviu, daca te uiti in graficul din dreapta sus, ai acolo viteza/rpm in toate treptele. Am sa replotez (dupa ce ajung acasa) mai detaliat.
ssilviu
AM vazut graficul ala, insa vroiam sa nu intervina eroare de citire/interpretare...la mine..
Chrome
QUOTE(Liviu @ 30 Aug 2006, 00:46)
Ia de aici ptr masina mea (adica difera masa si coeficientul aerodinamic fata de alte modele).
[attachmentid=33639]
*



Ce inseamna "launch speed" 2900 rpm?
sandman_
QUOTE(ssilviu @ 30 Aug 2006, 10:14)
Viteza la 1000 rpm in fiecare treapta de viteza nu o are nimeni? Vad ca totusi ai versiunea de 115 cai. Rezultatele pesemene ca sunt de pe un dyno test.
*



le am eu
da-mi un pm si ti le trimit
Liviu
Chrome, launch speed inseamna turatia motorului la care dai drumu la ambreiaj in treapta I.
ssilviu
Asta e o chestie foarte tare. Dar pe ce se bazeaza? Adica aici ai cuplul exact care nu ar duce la patinare excesiva? Sau ce?
Liviu
Launch speed arata cand se da drumu la abreiaj in treapta I pentru a obtine cea mai rapida acceleratie a masinii pana la viteza ei maxima.
Cele 10.8 sec pentru 0-100 Km/h se obtin cu un launch speed de 2900 rpm.

P.S.: mut acest topic la diverse caci discutia deja nu mai tine strict de megane.

Uite si situl de unde se poate comanda programelul : http://www.cartestsoftware.com/cartest2000/index.html
Cipriansen
Unde pot sa vad cu cate rapoarte este cutia de viteze de la un Renault Megane Sedan 1.4 16v ?
espacern
Rapoartele depind de inducele de cutie-care este la cutia ta?........nu sunt universal valabile la orice model M2 sedan cu 1.4 16V.
Cipriansen
Am inteles . Si unde pot sa vad aceste rapoarte ? In cartea masinii ?
espacern
Rapoartele se pot consulta in documentatia Renault....daca cunosti tipul si indicele de viteza.
Te-am intrebat deja daca cunosti datele astea....dar tacere!
Cipriansen
Nu cunosc nici tipul , nici indicele de viteza .

Unde mai exact in documentatie pot sa gasesc aceste rapoarte ? Trebuie sa ma uit in Carnetul de Intretinere SAU in Manualul de utilizare si intretinere ?
espacern
Cutia montata din fabrica pe masina este JH3 137.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.