Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot de la 50km/h in partea din fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
shark_kan
Am de ceva vreme un zgomot ciudat. Cand ajung pe la viteza a 3 a sau a 4 a si sunt aproape de 50km/ora pe o portiune de sosea asfaltata ca lumea (dreapta), incepe sa se auda un zgomot surd si sacadat de undeva de dedubt sau de la motor, n-am idee exact. Chestia e ca am fost la service si zicea mecanicu ca ar fi fost o janta deformata... am indreptat janta si se aude acelasi zgomot sacadat... insa parca nu la fel de tare (ca volum).
Culmea e ca pe o portiune de drum denivelat, zgomotul respectiv nu se aude. Daca ajung pe la viteze mai mari, zgomotul parca se transforma intr-un fel de zumzet...
Nu simt probleme la directie sau ceva de genu asta, masina se comporta normal.
Aveti idee ce ar fi?
ionutmar
cand am adus masina mea din franta, fusese la o inspectie inainte de export si rezultatul a fost joc si zgomot anormal rulment fata stanga. Nu l-am reparat inca.
Poate fi asta.
moromete
daca ai capace la roti, scoate-le si vezi daca mai face ; s-a mai intamplat si s-au desfacut masini in bucati(partea de directie) pana s-a gasit vinovatul : un capac unsure.gif
VladSoare
Anul trecut am vînat cu mult sîrg un țăcănit subțire și repetat, care creștea cu viteza. Mi-a trebuit destul de mult timp ca să mă prind că aveam o pietricică înfiptă într-unul dintre șanțurile unui pneu. blush.gif

Totuși, dacă zgomotul este surd și apare abia de la 40 în sus, iar apoi devine un zumzet, e posibil să fie un rulment de roată. Crește cumva în intensitate cu viteza, devenind insuportabil de la 80-90 în sus? Dacă da, e rulmentul.
R19/16v
rulmentu' fara indoiala!
ionutmar
schimbat rulmetul de care ziceam, rezultat alta viata ,

pret rulmet:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=427...ndpost&p=652426
shark_kan
@VladSoare

Pe la 80-90 se aude parca un fel de zumzet-vajait ... probabil din cauza ca e turatia mult mai mare... problema e ca nu-mi dau seama daca e turatia motorului sau a rotii, insa zgomotul e tot sacadat si nu neaparat mai insuportabil...
adyt
Mai poate fi un suspect: un cauciuc terminat, uzat inegal...
Am avut eu o asa ceva la FOcus (aveau cauciucele 57k km)...Ideea e ca se auzea doar la 50-60, dupa 70 nu il mai auzeam pt ca devenea zgomotul rularii prea mare ca sa-l mai aud.

Am schimbat cauciucele, inca mai face discret pt ca e janta stramba... Probabil tot din cauza jentii se tocise si caucicul super ciudat (in valuri, pe interior). O sa o schimb cat de curand...

shark_kan
Cauciucurile sunt noi...

Am uitat sa zic ca zgomotu asta a inceput sa se auda dupa ce a luat nevasta-mea o bordura... la service cand am fost sa o verifice, mi-au schimbat doar un surub de la pivot...
valigruescu
Salutare

Am un clio 2 motor 1.2, 55 kw.Se pare ca la viteze de peste 70-80 km, sau cand merg in afara orasului, se aude un zgomot ciudat, ca si cum ar atinge ceva de o paleta gen ventilator sau ceva.As putea zice ca e comparabil cu zgomotul produs pe sosea facuta din placi beton, daca stiti la ce ma refer.Faza e ca deschid capota, si motorul merge normal,fara nici un zgomot ciudat, insa cand ies din oras si ating 80-90 km...
Stie cineva cam ce ar putea fi ?
mersi de ajutor
verde
Verifica atent anvelopele pe fata. La fosta masina am avut o anvelopa care lipaia ptr. ca era dezlipita banda de rulare pe mijloc (probabil intre straturile de sarme din cord)de la multele borduri pe care le urcam si coboram .Eventual incearca sa le schimbi pe rand cu rezerva.Sau poate fixarea scuturilor de plastic la aripile fata,sa nu falfaie cand e mai puternic curentul de aer.
Duyu
O fi vreun rulment, ceva... mincinos.gif
Laurentziu83
NU cred ca are legatura cu rulmentii de la motor, la mine zgomotul are legatura doar cu turatia, indiferent de viteza.
Eu te sfatuiesc sa verifici piesele de plastic de pe la pasajele rotilor.
valigruescu
ok, o sa verific toate variantele propuse, mersi de sfaturi
o seara placuta
hellcat
@valigruescu: Daca dai search dupa "zgomot" gasesti o multitudine de topicuri despre zgomote, chiar si pe acesta! Nu vad care-i legatura dintre zgomotul de care vorbesti si pleiada de poze...de am crezut ca-i dublura topicului de la bursa... wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.