Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Radio cd compatibile cu comenzile pe volan
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13
sputz
Propun sa scriem aici modele de radiocd (si adaptoarele lor) care sunt compatibile cu comenzile pe volan la megane, clio si restul. Stiu, sunt topicuri cu acest subiect dar sper ca aici sa se adune informatii concrete si sa devina sticky.
Eventual preturi si site-uri de unde le-ati comandat.
semit
Alpine 9847R este playerul.. iar adaptorul este model KCE-940B- R3/KWE-942E...merge si displayul si satelitul de comanda...a costat 110 euro sad.gif



Tudor
Pe Renault Clio I sau II (probabil si III, neverificat), Clio Symbol (oricare), Megane I:
Head Unit: VDO Dayton CD2304 MP3
Adaptor pt afisaj extern si comenzi volan: VDO RC 6204/00 SWRC & Display Cable For Renault via D3 Connector EDI Box
Functioneaza perfect atat afisajul cat si comenzile volan.
driverx
Am un mp3 JVC KD S1501. In ce masura l-as putea face sa se pupe cu comenzile de Clio?
Fratzica
Sputz, ai avut o idee excelenta cu acest thread. Il voi face sticky, o singura mentiune insa, nu uitati sa mentionati toate datele legate de HU si adaptor, dar si modelul autovehiculului si anul de fabricatie.
sputz
Pai vreau sa fac si eu aceasta mutare si am cautat pe tot forumul si n-am gasit decat discutii, nu si solutii directe. Ma gandesc ca asa ii este mai usor de gasit.

bogdanescu
ia uitati ce pdf am gasit... din pacate nu mai stiu exact pe unde.... rolleyes.gif

Sony CDX-GT30RN e vreo 200E in Franta nou da' cred ca e un mare bullshit ca pe ebay l-am gasit cu 80E.
Cred ca ar fi mai interesant de montat o magazie la scula deja existenta pe masina.
paulgsm
Chiar nu exista in RO nici un radio CD compatibil cu, comenzile de pe volan sau o magazie de cd-uri cuplata la radio-cd-ul din fabrica la care sa se poata folosi comenzile de pe volan ? mad.gif
Fratzica
paul gsm, citeste mai sus, si vei gasi modele compatibile. Daca ai megane, alpine sigur are modele + interfete compatibile cu telecomanda/afisaj.
paulgsm
I-am trimis un PM lui @semit. Sper sa-mi raspunda ca sunt curios de unde a luat RADIO Cd-ul si interfata.
semit
ti-am raspuns la pm... mai Paul.. daca vrei sa ramai cu cd-ul stock si sa mai ai telecomanda si displayu-ul .. .pune o magazie ... daca nu... player+interfata... dar cum ti-am mai zis.. la Megane 2006 nu merge... smile.gif au schimbat mufele...
paulgsm
Masina e cumparata in ianuarie 2006 deci e fabricata in 2005!

Poate inca merg cei doi conectori: KCE 940 si KWE 942 cine stie smile.gif

Unul din cele 2 adaptoare are un pret de ma sperie:

KCE-940B - 316 RON - http://www.caraudioshop.ro/prod_details.php?pid=KCE-940B ohmy.gif

(as avea nevoie de modeulul fara ''B'' la coada dar s-ar putea sa fie acelasi lucru)

KWE-942E - 90 RON


http://www.caraudioshop.ro/prod_details.php?pid=KWE-942E
Racky
Uitati un site unde gasiti cateva informatii despre adaptoarele necesare pentru a pastra comenzile pe volan si display-ul pentru Sony,Kenwood si Pioneer pentru toate modelele de Renault cat si la alte marci auto.

LE : pentru alte informatii folositoare merita vizitat si site-ul www.talkaudio.co.uk
MDD
Bravo Racky si merci !
GExGE
Salutare!

Pentru versiunile de clio fara afisare separata audio, doar cu comenzile pe volan, este nevoie de un adaptor ?
Meghitzanul
Eu am pus un Pioneer DEH P80MP....super scula....il am de un an si merge f bine

adaptorul pt comenzi volan si display-ul masinii l-am comandat prin Tornado....cam 100 euro a costat

[attachmentid=35124]
ccezar2004
ce se intampla cu afisajul daca pur si simplu se instaleaza un alt HU pe masina in locul celui stock fara adaptoare.... nu mai afiseaza nici macar ora si temperatura?
IRONICK
Nu o sa mai afiseze informatile de la HU. Vezi ca sunt unele HU (VDO, daca imi aduc bine aminte) care pot afisa date si pe acel afisaj central.
hellcat
Sony CDX F7750 (pe care-l am eu) sau celelalte modele ale seriei 7500, 7550, 7700 impreuna cu interfata DRNS003 de la Connects2. (sau 001, 002 in functie de generatia afisajului)
Luka
Pt compatibilitate HU Alpine aveti aici http://www.alpine.ro/content/cms/index.php?t=302

Pt masina din semnatura, as avea nevoie de: KCE 940B si KWE 942E - pret 400 ron pe www.caraudioshop.ro .
ktmbull
Pentru Megane din 2005 nu exista adaptoare pentru Sony, in Romania am intrebat la Falcon, iar afara la Connects2.


PVF
Stie cineva ce marca e cd playerul de pe clio 3 (cazul meu) si in ce masura un alt player de aceeasi marca se poatriveste la mufa cu asta (comenzi + afisaj)?
eddiemun
Am un megane din 2005 care are radio cd-ul original pe el. Este compatibil cu orice model de magazie de cd-uri?
Lestat_2007
Intrebarea mea este in special pentru Semit , dar si pentru altii care au cunostinte . " adaptor pentru mp3 player sa mearga satelitul la volan si displayul masinii" se potriveste pe orice CD Player / DVD player sau doar pe unele ? De unde il iei si in ce bani ? De la inceput mi-am dorit sa imi schimb cd Playerul , dar nu am vrut sa pierd displayul masinii in special dry.gif .


Multumesc anticipat all!

fara sh, tz... 10 % de la mine smile.gif
semit
Adaptorul trebuie facut de producatorul playerului.. eu nu stiu decat de Sony si Alpine care au adaptoare pentru Renault.. eu am ales Alpine... DAR.. tu avand masina din 2005 e foarte posibil sa nu poti pune adaptor pentru ca Renault a schimbat interfata CAN.. sau sa-ti mearga doar telecomanda fara display... adaptorul a fost 110 euro..adus de un prieten din Austria... alte intrebari?
octav_
Pentru Sony iti pot da eu cateva detalii. La sfarsitul lui 2004 mi-am luat si eu un adaptor pentru comenzi volan si afisaj separat pentru un Sony, de pe Bd. Magheru de la Falcon. S-ar putea sa gasesti acolo deoarece sunt reprezentanti Sony, dar au si preturi mari.
kevin-ray
Pentru Clarion exista adaptoare?
pablo
bagati un ochi si aici
IRONICK
Momentan lucrez la un adaptor (pe fir) pentru functionare satelit de telecomanda Renault cu radiocd Pioneer (pentru Sony nu am facut inca teste dar este functional pe modele cu intrare de jack). Este deja functional (cel pentru Pioneer), dar nu este pus in cutiuta.
Daca intereseaza pe cineva sa imi dati de veste.
PVF
Super... merge telecomanda dar afisajul nu poti sa faci.
Ma intereseaza si pe mine de pioneer(cu toate ca nu l.am cumparat inca).... cat costa biggrin.gif
cristyyy2003
Pentru PEJO 206 ce HU+ADATAPTOR s-ar potrivi?
IRONICK
[attachmentid=44519] [attachmentid=44520]

Satelit de Kangoo montat pe Logan. Cu adaptor home made functioneaza pe Pioneer DEH2800.

EL. Codul de la satelitul de Kangoo. A costat 115RON, fata de cel de Clio la care pretul era in jur de 180RON.
[attachmentid=44523]
DrK
Nu are nimeni o solutie pentru MP3 Panasonic cumparat de la prietenii nostrii www.seleniu.ro ?
semit
Pe un Alpine 9845RB crezi ca s-ar putea monta Ironick?
IRONICK
DrK&semit un link cu manualul ? Sa vad daca are in-ul de remote pe care am testat eu.
bog19ro
salut! eu am un renault twingo cu un mp3 player LG LAC-M3600.ma poate ajuta cineva cu informatii despre cum pot sa-i conectez comenzile de la volan ?
ktmbull
Exista pentru Megane 2005 adaptor functional pt. display si volan?
Are cineva?
semit
NU
ktmbull
Asta am vazut pe un site de afara:
user posted image

mp3 player sony si display functional la clio3, s-a schimbat ceva fata de meganeII(dupa2005) sau care-i faza?
@dutch
Salut

Pe laguna mea am CD Player-ul original care nu reproduce mp3 ( vezi laguna din semnatura) si am hotarit sa schimb cu altul mai nou.
Am cumparat pe asta din imagini mai jos si intrebarea mea ar fi:
A schimbat cineva ceva asemanator si daca DA atunci poate sa-mi spuna daca sunt sanse sa pastrez macar comanda de la volan pentru volum si eventual pause.

Nu prea ma pricep la elektronika si nici nu am in zona pe cineva care ar fi bun elektrician auto.
IRONICK
Pentru cei care vor sa isi construiasca singuri adaptorul pentru satelit Renault<>radiocd (Pioneer&Sony) am explicat aici:

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...ndpost&p=874132
eminescu0
playerele din PDF-ul atasat de bogdanescu sunt facute special pentru Reno si nu neceita adaptor? ce scrie acolo ca mi se incurca ochii in franceza aia...
F_C_
salutare, am si eu o intrebare la cei mai priceputi.

stie cineva daca modelele audio SONY CDX-RA550 si SONY CDX-GT30RN sunt compatibile cu comenzile de pe volan (MEGANE SEDAN 2.2, 2007) si cu displayul din fabrica?

am cautat si pe siteul sony si nu am gasit informatii in acest sens. Eventual daca stie cineva sa imi spuna pe unde sa mai caut (m-am uitat pe site-urile specificate la discutii pe forum, dar nu am gasit informatii despre compatibilitatea cu M 2.2)

multumesc
IRONICK
Cine te impiedica sa iti faci sau sa rogi pe un cunoscut priceput. Ca eu am incercat sa explic mai sus ca ce poate face foarte foarte ieftin ...
F_C_
salut, si-a montat cineva HU modele PIONEER DEH 2900 MP sau DEH 3900 MP pe un MEGANE SEDAN 2.2 in locul HU din fabricatie? Am vazut pe siteul nemtesc al reno ca se comercializeaza special pt varianta asta de megane, dar nu scrie in specificatii daca este compatibil cu satelitul de comanda si cu displayul.
multumesc
F_C_
IRONICK, mersi frumos, m-as baga sa fac singur adaptarea descrisa de tine ( si care e foarte ok si foarte utila) dar mi-am luat masina pe leasing si nu as vrea sa ma bag singur prin ea, mi-e frica sa nu observe alifiile alea de prin service si sa zica ceva de garantie mad.gif

iar ca sa ma duc in service sa imi faca ei schimbarea HU, e cam scump .

toate bune
sly
Salut!


oare HU de aici
sunt compatibile cu telecomanda si display-ul fara nici un alt adaptor?!?

ar fi prea frumos....dar?se poate sa fie? nu avem nici un "reprezentant" renault pe aici?
Io_mi_s
Mi-am luat la sfarsitul lui 2005 un Sony CDX - GT 300. L-am montat anu' asta (mai mult de curiozitate) fara adaptoare, fara complicatii... Functiona perfect. Am renuntat la el pt. ca, d.p. meu d.v., nu se asorteaza cu ambianta din masina.
Ceva interesant si, zic io, complet aici: http://www.forum-auto.com/pole-technique/s...sujet377994.htm
sly
..interesant...pacat ca franceza mea e cam ruginita...
Cornel001
Stie cineva vreo solutie pentru a functiona cu comenzile de pe volan, macar volumul si sarit la urmatoarea/precedenta melodie, pt un mp3-player dar nu in locul HUD-ului, ci conectat la acesta printr-o mufa ?
Singuar solutie gasita pana acum ar fi un ipod care poate simula un cd-changer si un adaptor pt acest cdchanger care face legatura intre ipod si HUD. Problema ar fi aceea ca este mult mai scump decat o solutie standard de mp3 conectat prin mufa aux. 200-250 ron vs 700-800 ron si parca n-ar merita diferenta, chit ca cica ar avea o calitate de transmisie super ok fata de una ok.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.