Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena GPS Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
dbutca
Salutare tuturor,
Sunt nou pe acest forum, dar am citit cu placere topicurile si rezolvarile de probleme. Cam asa se manifesta o comunitate!!!!
Eu am cumparat de curand masina din semnatura din DE. Am o problema cu GPS Carminat 8000. Cu codul de service al GPS, imi da eroare receptie GPS. Unde as putea gasi pe cineva care sa verifica sistemul?
Va multumesc tare mult! wink.gif
daniel11
salut,in legat cu gps,vreau sa te intreb daca ai cumva cd cu harti pt ca cei de la reno nu se pricep sa imi explice cum functioneaza navi-ul si de unde sa imi iau cd cu harti.Mie cd de instalare imi merge se instaleaza,dar dupa zice sa introduc harta.Daca vrei iti dau eu cd meu!
dbutca
Salut, multumesc pentru amabilitate. Eu am cd original cu gps europa - fara romania - toamna 2002-primavara 2003. GPS este instalat, sau nu stiu eu cum se face instalarea. Daca fac rost de harta RO pt Carminat, pot sa o dau cu mare placere. La mine afiseaza RCV ERROR. Astept sfaturi despre cum se face instalarea sistemului, poate este prost instalat.
dbutca
Codul de service pt Carminat 8000 este 4112, se introduce la DIAGNOZE, in NAVIGATION menu.
daniel11
salut,ai rezolvat problema gu gps-ul,eu tot nu am gasit cd cu harti,astept sa plec in concediu pe 29.07 in Italia si o sa caut pe acolo cool.gif
dbutca
salut! nu am rezolvat inca cu antena gps! da-mi, daca stii un fir. Concediu placut!
rady
salut
ai gasit in italia harti pentru CARMINAT?
rady
Am si eu navi Carminat si nu am harti. Stie cineva, ceva?
cri123
Da si tu un search pe forum, ca mai este un topic cu harti pentru Carminat si oameni care sunt dispusi sa le ofere si altora.
teazers
eu am cd cu harti ptr carminat, dar vreau sa va spun ca nu cred ca functioneaza nav fara cd ul introdus in sistem, o sa increc si va spun!
teazers
daca vreti ma puteti contacta pe mess "cambiosrl"
raul4you
Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat bun: vreau sa achizitionez o antena gps pt laguna 2 din 2003, pt ca cea de pe masina nu fuctioneaza . O antena de pe piata care sa fie compatibila si buna .Va rog mult. Multumesc
mihnis
antena gps cu conector SMB-B
pe altshop.ro gasesti
raul4you
Merci mult
mihhai
buna seara. de circa o saptamana am si eu o mic aproblema cu navigatia mea, cni2, mai exact antena de pe display devine rosie, din verde si bineinteles, pozitia de pe harta nu mai e corecta. din cate mai citisem eu pe aici pe forum, am tras concluzia ca antena e defecta si trebuie probabil inlocuita. doar ca, de regula, dimineata cand plec cu masina, antena apare ca fiind verde, pozitia pe harta e ok, dupa care, dupa un anumit timp, 10, 20 de min, apare defectul: antena rosie, pozitia pe harta nemiscata. deci, antena totusi, rareori, functioneaza. acum 2 zile am plecat de la bucuresti la constanta si in max 20 de min de la intrarea pe autostrada, aceeasi poveste: antena de pe display a devenit rosie. interesant a fost faptul ca pana la iesirea de pe autostrada, pozitia de pe displayul navigatiei a fost ok, adica era in miscare ( ca si cum ar fi functionat antena, cu toate ca era rosie), pana cand la iesirea de pe a2, a ramas nemiscata. ieri am urmarit cablul din bord pana pe plafon, in spate sus si nu pare intrerupt. nu am reusit sa dau jos antena pt ca momentat nu sunt acasa si nu am cheia aceea destul de mare, pt a demonta antena, si nici testerul pt a verifica cablul. intrebarea mea e daca cineva a demontat antena in sine, ea se poate repara, are ceva piese electronice in ea, sau pur si simplu se inlocuieste? multumesc.
andru1973
nu cred sa fie antena mai degraba modulul (cred) antena e asa ai 2 poze (nu stiu ce model ai de antena)

<span class='edit'>7 Dec 2017, 18:10:</span>
doar sa fie vreun cablu rupt de la antena
mihhai
QUOTE(andru1973 @ 7 Dec 2017, 19:09)
nu cred sa fie antena mai degraba modulul (cred) antena e asa ai 2 poze (nu stiu ce model ai de antena)

<span class='edit'>7 Dec 2017, 18:10:</span>
doar sa fie vreun cablu rupt de la antena
*



Antena e cea din stanga. modulul acesta unde se afla, in antena? caci pe fir nu cred ca am gasit nimic.
in foto e ultima mea pozitie gps... si azi s'a miscat de colo colo un pic, dar in directia opusa...
ms mult.
andru1973
acel modul il ai in aparatul de la gps (cred nu ma pricep prea bine in electronica)exemplu la mine modul antena am/fm il am pe haionul din spate in dreapta sus ,posibil sa ai si tu la fel dar ca e pentru radio si gps(nu stiu exact zic si eu)modulul meu este cel din poza

11 Dec 2017, 09:45:
incearca sa vezi pe unde duce firul de antena pina la unitatea de navigatie ,poate ai problema cu unitatea de navigatie

11 Dec 2017, 09:56:
modulul ala e de fapt un amplificator de semnal,si sigur si al tau face "figuri"m-am uitat pe un forum de aici si multi se pling de lipsa semnal gps (posibil ca acel aplificator de semnal sa fie exact in antena.o dai jos si o desfaci)

11 Dec 2017, 09:57:
poate sa dezlipit ceva de pe acolo mai multe nu stiu ce sa zic
mihhai
ok. ms mult pt foto. cum ajung inapoi in buc, testez tot circuitul. ms mult.
Marius 2.2
mihhai
Ai rezolvat problema cu antena?
Kungen
Nu fac reclama, dar eu mi-am luat antena de aici - https://www.aliexpress.com/item/Superbat-Ca...iceBeautifyAB=0
mihhai
Salut. de circa o saptamana am revenit acasa, am cumparat o antena de la dezmembrari, am ilocuit-o, dar se pare ca tot nu functioneaza, antena tot rosie e pe display si harta ramane la aceeasi pozitie... Kungen, tu cu antena de pe aliexpress, ai rezolvat problema? inainte de a o cumpara, ai avut aceeasi problema, antena rosie? multumesc.
mihhai
Mda. azi a sosit si antena de pe aliexpress...nou nouță. Am montat-o, de fapt, conectat-o si bineinteles, nu am semnal, antena de pe display ramane in continuare rosie. ConcluzieȘ cu antena sh din dezmembrari, fara semnal, cu antena noua, fara semnal. Banuiesc cum ca problema e din unitate. Sa mai existe vre-o procedura pt reinitializare gps, sau ceva de genul asta, sau ...cautata alta unitate gps?
andru1973
Uite aici
Andrei.fnt
Salut.Am si eu probleme cu gps.Pe display am antena cu rosu dar si TMC cu rosu.Stie cineva ce inseamna TCM?
Kungen
QUOTE(andru1973 @ 16 Jul 2018, 11:18)
Uite aici
*


Nu are treaba amplificatorul de semnal radio cu antena de gps

8 Mar 2019, 15:45:
QUOTE(Andrei.fnt @ 7 Mar 2019, 07:38)
Salut.Am si eu probleme cu gps.Pe display am antena cu rosu dar si TMC cu rosu.Stie cineva ce inseamna TCM?
*


TMC este traffic message adica mesaje de traffic - la noi nu o sa folosesti ever asa ceva - de fapt merge decat pe autostrada soarelui si numai pe europa FM dar sunt mesaje de traffic false ca sistemul este in teste
MrGii


Am si eu o problema in sensul ca de am intrat in meniul secret, la self diagnosis imi arata ca toate echipamentele comunica, sunt cu chenar verde (antena gps, unitate, sistem audio, etc.). Problema este ca nu imi gaseste pozitia, cum arata si in foto, la calculation sunt out of range.



Aveti idee daca trebuie facuta vreo setare ceva sau un update de soft ? Sau o fi problema la antena ?



Ce as putea sa mai fac avand in vedere ca din meniu secret imi spune ca navigatia comunica cu antena ?

P.S. Adaug si alte 2 foto poate explica ele mai bine decat o fac eu in cuvinte


Multumesc,
AutoVic
Salutare! incerc sa ajut si eu pe cineva cu deslusirea problemei GPS-ului pe o Laguna 2 ph2 combi. Pe display, GPS si TMC apar gri (masina a fost luata SH si cica asa au fost de la inceput), iar in meniul de service apare GPS Error 50, 11, etc, asta dupa cateva "delete log". Dupa repozitionarea manuala, masina folosind ceilalti senzori poate sa navigheze fara GPS in zonele in care exista clar parametri de ghidare (cum ar fi in orase, unde sunt strazi si intersectii, astfel ca masina mereu are dupa ce sa se ia, dar daca o scoti in camp, la intrarea pe drumul vectorizat pe harta, te vede complet in alta parte decat trebuie, si practic "se pierde"). Ma gandesc ca in cazul acesta problema este de receptie GPS, masina fiind din 2006, posibil ca antena sa ii fi fost afectata de timp, mai ales ca nu stiu de cand nu mai functioneaza GPS-ul. Sa inteleg ca antena se afla in "codita de rechin" de pe plafon? se poate ajunge la legatura si prin plafoniera a 3-a, cea de peste portbagaj? (la combi)
Munteanucosmin
Salutare! Poate cineva sa imi spuna unde vine bagata mufa neagra in navigatie ? Nu as vrea sa o înfig eu unde nu trebuie...nu am semnal la Gps ..si poate ca din cauza asta nu merge.Mentionez ca asa am luat masina...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.