Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Becuri Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2
claudieux
Vreau sa-mi schimb becurile de pe Laguna 2 cu niste phillips Bluevision. Pentru cei curiosi, la Agip se gasesc cu 435.000 lei bucata (faza lunga). Pe asta scrie H1, 12V, 55W, iar pe ala pt faza scurta (nu am intrebat cat costa), scrie T4W, 12W, 4W.
De care imi trebuiesc mie?
Si inca ceva, am citit intr-un alt topic ca se schimba super usor insa mi-am schimbat odata un bec la faza lunga dreapta si s-a chinuit mecanicul ala vreo juma' de ora. Se scoate usor sau nu? Si daca da, cum?
claus
vezi si tu in manualul masinii .. acolo scrie si de tipul becului, si de cum se schimba smile.gif
bh07xyk
Si eu dupa manual am schimbat o faza scurta arsa. Cel mai sigur: scoti becul vechi si mergi cu el in mana la magazin, asa nu poti gresi.

Nu e o chestie simpla schimbatul becurilor la Laguna cand o faci prima oara. Dupa manual: Deschizi capota, desfaci prin rotire capacul de plastic din spatele farului si scoti becul. Problema e ca pozitia e foarte incomoda cum bagi mana pe acolo si fiecare chestie intra si iese intr-un singur fel. Asta e totusi bine pentru ca nu poti monta gresit. Daca se misca ceva sau ai impresia ca nu e chiar la locul sau, ei bine, asa e.

Ai rabdare prima oara si dup-aia o sa-ti fie usor. Eu nu as lasa un mecanic care se chinuie juma' de ora sa faca asta pentru ca sunt sanse foarte mari sa fie la prima experienta si sa nu monteze capacul perfect la loc, sau sa nu bage becul in pozitia care trebuie. Daca intra praf sau umezeala in far e o treaba crunta sa-l cureti.
Filly
Salut cu respect pe toata lumea !

Stie cineva tipurile de becuri care se folosesc la Laguna.
Ne-ar ajuta foarte mult, pentru ca nu ar mai trebui sa mergem cu becul in mina
la magazin.
De exemplu am probleme cu becul de pozitie fata si cu becul pentru numar spate.
Va multumesc anticipat !
saa
are cineva idee cum desfac capacul interior/spate/desupra la beculetul de lumina in spate...?este ars si vreau sa il schimb...si nu vad cum singura idee e sa trag de margini...o fi pe cleme?sau cum?mie sa nu trag si sa se rupa ceva pe acolo...dati mi idei...va rog va multumesc (laguna 2 1.9 DCI dynam...)
Topdigital
Nu ai manualul de instructiuni al masinii?
andu911
W16W de la stopul pe frana suplimentar, se gaseste doar la Renault, nu ?
bh07xyk
Asa am inteles si eu... Ar fi excelenta o alternativa desi ledurile alea tin cat lumea...
adrian@
Faza intalnire: H1 anti UV 55W
Faza lunga: H7 anti UV 55W
Pentru cei cu Xenon: D2R anti UV 55W
Pozitie fata: W5W
Semnalizare: PY21W
Faruri ceata: H11
Pozitie/stop: P21/5W
Mers inapoi: P21W
Lumina ceata spate: P21W
Numar inmatriculare: C5W
Semnalizare usi: W5W
Plafoniera: W5W + C7W

incercati la orice service dacia pentru ca multe dintre ele (daca nu toate) sunt si pe Logan.
rmg
Eu va spun ce am schimbat acum o saptamana: H7 pentru faza scurta, am pus NightGuide iar pt pozitii am pus becuri fara soclu. Nu stiu modelul, tot de la Phillips sunt insa cica asa se numesc: becuri fara soclu, adica e sticla si 2 fire pe lateral.
Laguna 2, 2002!
inalbi5m
S-ar putea ca cele de pozitie sa fi w5w.
ghetau dan
QUOTE(adrian@ @ 13 Jan 2007, 21:48)
Pozitie fata: W5W
*



Exact ce s-a spus mai sus cu doar 2 posturi...Eu nu inteleg ce rost mai avea sa reamintesti.
lagunadude
Mie nu-mi merge becul de stop suplimentar de pe capota din spate. M-am uitat in manual si zice ca pt schimbarea astuia trebuie sa consult reprezentanta.

M-ar intersa si pe mine daca a shcimabt cineva sa-mi zica si mie cum se face si ce bec trebuie

Thx.
C a t a l i n
Nu cumva acolo sunt leduri?
lagunadude
Pai nu stiu. Daca nu am desfacut... Oricum..pacat de stopul ala sa nu mearga ca arata asa de bine..
ghetau dan
Urmaresti un alt model ca al tau cind soferul frineaza...cred ca poti sa-ti dai seama de diferenta dintre un bec si un sir de LED-uri...
lagunadude
Da, e una din solutii.. totusi nu stie nimeni care e treaba cu asta?
b_gabi
In lampa suplimentara este un bec cu un dispersor din plastic. Se poate ajunde la el prin capacul care se gaseste pe interiorul hayonului. Daca astepti pana maine ma uit si cum se poate scoate dar de regula blocurile optice ies spre exterior!
mhoria
am schimbat eu becul asta cand am luat masina...era ars...se schimba f usor, asa cum spune d_gabi, capacul e pe interorul haionului, in partea opusa lampii, se scoate cu grija si se inlocuieste, atentie la dispersorul din plastic, in rest treaba de copii
lagunadude
Multumesc pt raspunsuri. Deci e totusi un bec.

@b_gabi
Daca ai drum pe la becul ala sau deja l-ai mai schimbat, ar fi foarte util sa ne spui ce si cum cu schimbatul.
b_gabi
Uite becul:
antifizic2


vreau sa inlocuiesc becurile de la semnalizare actual galbene cu becuri philips sau asa ceva albe dar cu lumina galbena, care se vad super bine in far

can anybody help me?
tacufmr_lagunaII
Are cineva idee cum se schimba becul de la scrumiera? sad.gif
Sper ca nu sunteti toti nefumatori si acum sa ma luati la 11m. biggrin.gif
ipiq
La scrumiera nu e bec, e LED in mod sigur. dai jos scrumiera (tragi de ea). Bricheta pe lateral are 2 cleme. Nu situ sa explic bine, dar cumva impingi de cleme in ext cu 2 surubelnite sau asa ceva si scoti bricheta din chestia aia de plastic alba. Apoi scoti mufa de alimentare cu curent si bagi bricheta in buzunar smile.gif Du-te cu ea la un atelier de reparat telefoane sau ceva, sa-ti schimbe ei ledul (ar trebui sa aibe asa ceva pe acolo), ca e o treaba migaloasa.
Sunt fumator dar nu fumez in masina ca nu vreau sa-mi miroasa masina a birt! tongue.gif
antifizic2
QUOTE(antifizic2 @ 18 Dec 2007, 11:18)
vreau sa inlocuiesc becurile de la semnalizare actual galbene cu becuri philips sau asa ceva albe dar cu lumina galbena, care se vad super bine in far

can anybody help me?
*


ipiq
Sa te ajutam la ce??? smile.gif becurile de semnalizare sunt: PY21W. Se gasesc, parca de la Phillips si de la Lampa. Daca nu gasesti de cumparat -> www.google.com -> "becuri masina online" tongue.gif Le cumperi le montezi si gata smile.gif Si pe mine ma bate un gand sa-mi pun dinastea...
antifizic2
multam de info ma duc chiar azi sale cumpar biggrin.gif
OVIDIUS
QUOTE(tacufmr_lagunaII @ 18 Dec 2007, 11:24)
Are cineva idee cum se schimba becul de la scrumiera? sad.gif
Sper ca nu sunteti toti nefumatori si acum sa ma luati la 11m. biggrin.gif
*




Iote aici toata operatiunea:

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=46108&hl=
ipiq
antifizic: zi-mi si mie daca e diferenta mare, si eventual pune o poza sa ma conving ca merita smile.gif Mersi.
adi_saba
Azi, aduc masina de la polisat si vopsit. mi-am vopsit bara fata/spate.. insa surpriza: inchid masina si observ ca semnalizarea stanga nu merge! scot becul si observ spre disperare ca nu e ars. de ce nu mai imi functioneaza semnalizarea,m-au rezolvat cu ceva aia care mi-au dat bara jos? va multumesc tare mult
ecstasy_4u06
@adrian@


ai gresit la post`ul cu tipurile de becuri... cele de faza scruta sau intalnire sunt H7!!!!!!! si cele de faza lunga sunt H1!!!!!!!!!!

adrian@
Da, asa e. Cand a scris respectivul post am luat tipul becurilor din manualul de intretinere si acolo asa este trecut... adica gresit.

Mi-am dat seama cand mi-am pus un xenon aftermarket.
tzavalau
s-ar putea sa fiu off topic(deci scuze d-nilor moderatori),am un amic cu una bucata laguna 2 2004 care se plinge ca se arde becul la farul din stinga intr-o veselie ;cam ce credeti ca ar fi motivul si daca stiti vreo rezolvare...............multumesc anticipat blush.gif
Dan73
In principiu un bec se arde din cauza contactului prost pe care il face cu soclul. De acolo rezulta temperatura mai mare care face ca becul sa se arda mai repede. Asta cred eu ca e cauza daca totusi becul functioneaza o vreme chiar daca nu prea mult. Sa incerce intai sa curete pe acolo cu ceva, eventual si cu wd40.
Seba Sama
Salutare

Am schimbat ieri becurile pe faze si am pus ceva "cool" Plasma Xenon (?): scurta 100W si lunga 75W (in loc de 55W/55W)
Azi mi-a spus cineva ca imi pot arde instalatia daca nu pun si relee... stie cineva daca e adevarat, si eventual unde pot vedea daca am acele relee? Eventual si cum arata acestea..
Adevarul e ca am lumina mult mai puternica, vizibilitate marita si o tenta albastra care arata bine si nu deranjeaza la ochi.
Dan73
Da....si in afara de instalatie mai poti arde ochii altora dar ce mai conteaza ca fraierii care vin pe contrasens nu mai vad nimic daca tu vezi mai bine.
La multi watti!
Seba Sama
Nu ard ochii nimanui. Farurile bat jos, am urcat in alta masina in fata si am testat: nu bate in oglinzi. Chestia e de relee: unde sunt ele? Sau nu sunt?
driver_tavi
Pe acest forum se vorbeste de multe probleme insa nu am gasit problema care ma omoara pe mine. LA Laguna mea, s-au ars becurile care lumineaza panoul cu cele trei butoane la aer. Mai migalos dar am reusit sa-l desfac. E belea mare acolo. Becurile sunt de unica folosinta si sunt pe un soclu de plastic prevazut cu doua cleme metalice pentru efectuarea contactului pe cablag. Gen cele care se folosesc la bordul unei Dacii 1310, numai ca soclul este de trei ori mai inalt. Am incercat sa improvizez becuri de scrumiera dar nu am reusit pentru ca are cele doua sarmulite foarte scurte si nici nu se prinde fludorul de ele pentru a le prelungi. Tampenia asta mi-a pus capac. Nu stiu cum sa procedez si nu-mi convine ca nu am acele butoane luminate. Daca a mai inlocuit cineva asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie si raman dator. Dca aveti vreo pagina de net unde se poate comanda acele becuri buclucase va rog sa mi-o trimiteti pe driver_tavi la mess. multumesc.
gheorghita88
referitor de becurile de la scrumiera tin sa va spun ca cele de la dacie 1310se potrivesc, martori de bord(neaparat romanesti), trageti usor de beculet si iese apoi se monteaza normal, eu am reusit dar cum v-am spus trebuie martori luminosi romanesti deoarece aia turcesti, chinezesti sau ce o mai fi sunt lipiti de piciorusele fasongului si se rup cand tragi de ei
cdadan
QUOTE(andu911 @ 13 Jan 2007, 20:41)
W16W de la stopul pe frana suplimentar, se gaseste doar la Renault, nu ?
*


E ars si la mine, l-am scos dar nu am gasit sa cumpar pe nicaieri.
Exista vre-o alternativa, sau trebuie "musai" sa "consult reprezentanta"?
mihnis
eu am gasit la XEDEX in mures...3 lei bucata w16w.am ramas surprins de pretul mic
cdadan
Si XEDEX astia cu ce se ocupa? Mi-e peste mana Tg. Mures, dar poate prind curaj sa mai caut in Cluj.
Francisc 2
driver_tavi - ai aflat ceva de beculetul respectiv?
Am si eu necazuri cu unul din becuri la butonul din dreapta.Arde cand are chef ,odata la cateva zile ,nu e ars dar nu face bine contact..dami te rog cateva amanunte despre modul in care ai scos afara modulul de la clima+aer ca eu am incercat dar n-am reusit...am scos cele doua suruburi cu care este prins si am incercat sal scot afara aplecat dar nu merge...

Pentru cei la care le palpaie lumina in plafoniere...desfaceti soclul becului din plafoniera si dati plasticul transparent jos.veti vedea o rotita care uneste doua contacte de cupru.Apropiati putin contactele de cupru unul de altul si sa rezolvat probema.Ele se departeaza in timp.
mihnis
eu am reusit cu ajutorul unui prieten sa schimb becurile de la aer cu leduri.
Se trage cu incredere francisc.basculezi modulul de fata, dupa ce ai dat jos fata si suruburile si il fortezi spre inafara.in acelasi timp ridici plasticul de deasupra lui sa ii permita trecerea.e o operatiune dificila dar se poate face.am pus leduri alb neon si acu da o lumina cu tenta albastra.e ok si merg tot timpul.
cdadan
QUOTE(Francisc 2 @ 30 Mar 2010, 15:34)
Pentru cei la care le palpaie lumina in plafoniere...desfaceti soclul becului din plafoniera si dati plasticul transparent jos.veti vedea o rotita care uneste doua contacte de cupru.Apropiati putin contactele de cupru unul de altul si sa rezolvat probema.Ele se departeaza in timp.
*


Francisc, trebuie sa-ti multumesc pentru postul de mai sus. Habar nu aveam de ce face asa si eram tentat sa frec pe la sigurante. Bine ca am ignorat ... acum e clar.
DS.Insomnia
Salut

Am si eu o intrebare.Becurile din plafoniera (fata si spate) de la laguna de la semnatura,pe ele scrie 12V 7W,insa nu am gasit in magazin culoarea care imi trebuie decat de 12V 5W si 12V 10W ceva de genu.V-as da linku,da ma gandesc ca suna a reclama eu stiu.Ce as vrea sa stiu,pot sa pun de exemplu unu din alea doua,5 sau 10w,in locu becului meu de 7W ? multumesc.
Dan73
Pai ala de 10 sa nu incinga prea tare.
floryn85
salutare!am observat de curand la deschiderea portierei dreapta fata ca nu mi se mai aprinde becul din interiorul portierei (cel din partea de dreapta jos).am inlocuit becul(w5w) in speranta ca e ars insa dupa ce am pus unul nou tot nu se aprinde.ce ar putea fi?nu am stat sa caut in toate topicurile despre problema mea asa ca am postat aici.ms!
floryn85
nu ma ajuta nimeni?sunt singurul care s-a lovit de problema asta? unsure.gif
OVIDIUS
Este posibil sa fie de vina senzorul de usa.
Incearca sa gasesti o solutie pe-aici:

http://www.reno.ro/-t215933.html
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.