Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Manuale Twingo
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Twingo
Pages: 1, 2, 3
depecharu
Am observat ca in forumul acesta nu apare ca model Twingo.
Daca are cineva manual Twingo in format PDF va rog sa ma ajutati.
In special ma intereseaza pentru modelul '99 (Twingo Helios 1999)
mihye
Foarte putine Twingo la noi in comparatie cu restul Europei asta pt ca nu se comercializeaza aici. Si pe mine m-ar interesa acel pdf.
depecharu
Mihye, pe capacul de la benzina am desenat fix avatarul tau doar ca e pe albastru deschis (culoarea masinii mele). laugh.gif
mihye
Merci pt manual, iar la desen pe capacul de benzina nu e o idee rea, cum ai facut, autocolant?
De masina ce poti sa zici, esti multumit?
depecharu
Era gata facut cand am cumparat masina, si are un halo alb in jurul lui. Nu stiu cum e facut, la atingere nu se simte. Saptamana viitoare trimit poza.
Masina e foarte buna, foarte frumoasa, ingrijita, perfecta dpdv tehnic, are trapa panoramica de sticla actionata electric, totul electric, 4 x airbaguri etc.
aerodeck
salut! am si eu nevoie de manual! am un twingo din 2002 1,2 16 v tiptronic, varianta expression. daca aveti careva va rog sa-mi trimiteti si mie! adresa: mk06deck@yahoo. merci mult
depecharu
Mihye: uite cum arata capacul de la benzina, pacat ca pozele sunt prost facute.

[attachmentid=28135]
[attachmentid=28136]
[attachmentid=28138]
mihye
Interesant, incerc sa imi fac si eu asemanator.
mihye
In sfarsit apare Twingo ca model reno, cu toate ca ,avand in vedere ca inca se mai fabrica, locul lui ar fi langa Modus.
depecharu
Totusi e un progres fata de sectiunea "Diverse". tongue.gif
mihye
@depecharu
Helios-ul are clima?, cele cu trapa textila nu au. Are o jaluzea? Suprafata vitrata e f mare.

Legat de consum ,al meu(1,2 8v) ia 6,5 in oras ceea ce e f bine, ale voastre cum stau?
depecharu
Helios-ul nu are clima, insa are standard: 4 x airbag, geamuri el., oglinzi el., trapa de sticla panoramica el..

[attachmentid=28835]

Are jaluzele de la jumatatea trapei spre spate (daca vrei sa dormi in masina ziua sau nimeresti cumva sub un bec). Mi-a spus cineva ca jaluzele s-ar putea trage si spre fata, insa eu inca n-am reusit...

Al meu are 58 CP, dar consumul nu l-am calculat decat in afara. La un drum de 700 Km am scos o medie 4,5 %. Acelasi consum l-a scos soferul care a adus-o in tara (din Germania) la o viteza medie de 120 km/h.

Am pus pe el un CD-Radio Panasonic, si nu-mi sunt active comenzile rapide de langa volan. Se pot lega la alt sistem audio altul decat cel standard?
[attachmentid=28836]
mihye
CD-ul de pe reno are o mufa in plus fata de cele care nu sunt dotate cu asa ceva, mufa se afla langa cea "euro" trebuie sa fi observat cand l-ai schimbat cu celalalt.

Eu mi-am adus singur masina si mi-a consumat la aceeasi medie de 120 cca 5,2.
Ca dotari nu am oglinzile el. si lampile de ceata in rest e la fel.
depecharu
A mea are mici modificari in exterior si interior. Sunt vopsite ramele de la butoanele de geamuri, de la casetofon, e schimbat schimbatorul de viteze, iar in ext e modificata suspenia, arcurile, toba, si am sub masca din fata un spoiler de cauciuc(pt. protectie).
Iar in portbagaj sunt puse leduri albastre, motiv pentru care e decuplata lumina din masina si cea standard din portbagaj.

Lampi de ceata nici eu nu am. Iar la oglinzi cred ca mi-e stricat joystick-ul.(ori nu stiu sa-l folosesc). Daca e pus contactul le pot regla manual. (poate e dusa siguranta, tre sa verific).

Cati CP ai la a ta? Parca motorul 12V are 75.
aerodeck
salut! am si eu un twingo 16v din 2002 model expression.... ce nu mi se parte normal e ce cauta twingo langa modelele fabricate pana in 9...?
nu cumva sunt multe parti similare cu clio?
referitot la twingo eu sunt f multzumit de cum trage motorul... akuma urmeaza sa-l cipuiesc si sa-i schimb evacuarea+filtru de aer... ca e tare al dracu motorasu asta biggrin.gif
mihye
Aerodeck! ti-am vazut masinutza ieri prin oras, arata bine.Pune o poza.
Motorul este identic cu cel de pe clio2&3,kangoo si modus, nu stiu cutia.

user posted image
al meu e stock(capacele de clio au facut treaba buna)
aerodeck
salut! pai o sa pun in weekend niste poze k akuma mi-e lene... si poate imi si montez toba!cutia e tiptronic sau quickshift cum ii zic ei! mihye pe tine te-am vazut in Real?
si am vaz mai sus: motorul de 16v are 75 cai, mai este de 58 si ala mai vechi de 60cp
mihye
Ai trecut pe Bd Cetatii ieri in jur de ora 5. Nu am fost la Real.
Motoarele de 58 si 75cp sunt aproape identice singura diferenta este ca 58=8v si 75=16v, cel de 60 e generatie mai veche si cilindree de 1,3 nu de 1149 cum se fabrica acum.
depecharu
Referitor la topic, cine vrea manual de twingo sa scrie pe messenger, id depecharu .
chiss82
As dori si eu un manual de twingo model 2002,daca ma poate ajuta careva.
Va multumesc
depecharu
Manualul pe care il am este din 96-98 cuprinde primele 2 tipuri de motoare 1236 si 1149 8v si este in limba franceza.
siradu
Salut,

Sunt proaspat posesor al unei masinute din 2001 si am nevoie de un manual. Am probleme multe dar mici cu el si cred ca as putea sa le rezolv cu ajutorul unui manual.

Multumesc
depecharu
Am eu un manual cam de prin 97-98 in limba franceza, si ar fi minunat daca s-ar putea pune pe site-ul lui zizibt si sa dam link la el la cine are nevoie.
twingooo
aici nu se poate posta intr-un topic la sectiunea atasamente sau manuale si documentatie?apropos de traducere,fiind un forum dedicat schimbului de informatii si idei la nivel pro bono,ne putem ocupa de treaba asta!
cmandrei
Manual pdf Twingo ... 15MB ... de la "twingooo"

Din pacate doar aici am gasit momentan spatiu ... user_download:user_download va da posibilitatea sa-l downloadati.

P.S. vom incerca sa-i gasim si alta locatie si/sau alta forma ...
twingooo
hehehehehehe...the man himself!si uite asa suntem primul forum twingo din zona balcanica cu manualul complet!

multumiri conducerii.
cu respect,

tov.twingooo
laugh.gif
yhf
andrei, multumim pentru efort.

am studiat manualul de doua ori si am observat ca este pentru modelele pana in `99. cel putin la motorizare nu apare motorul de 16v. plange.gif
depecharu
@twingooo
Daca vrei iti mai trimit si alte manuale in limbi mai mult sa mai putin balcanice. smile.gif
P.S. Acesta e o lista de coduri. Sunt si manuale de utilizare si de reparatie.
marilena
Buna dimineata la toata lumea!Sunt o noua posesoare de renault twingo model 2001-2002.Sunt incantata pana la Dumnezeu de noua achizitie si nu as schimba-o pentru nimic in lume.Este de culoare verde metalizat si am botezat-o "BROTACUL" .A ajuns vedeta si in familie si la mine la servici.
Problema e ca in Bacau nu prea sunt asemenea "brotacei" si nu am reusit sa gasesc nicaieri o carte tehnica sau schema electrica.Va rog tare mult,ajutati-ma sau indrumati-ma unde pot gasi un astfel de manual.
twingooo
vino cu mine si cu yhf maine dimineata in vitan si iti arat! wink.gif
twingooo
marilena...bine ai venit in randurile noastre!s-o stapanesti sanatoasa si fara incidente.cat despre manual,incearca sa te uiti 2-3 posturi mai sus si ai sa gasesti solutia.daca nu e indeajuns,anunta-ne
Ovitzy
am incercat sa iau manualul da nu pot.....am cont si pe filehost si tot nu merge:(...ce pot sa fac
Ovitzy
ms twingooo.......am primit....o sa iti trimit inapoi ce am promis numa c anu dau de el...ti-am trimis mail pe gmail
twingooo
sa iti fie de folos!din ce oras esti?
depecharu
Daca vreti alte manuale, id-ul meu de messenger e depecharu. Pe mail e prea greu ca-s mari.
cmandrei
@marilena ... bine ai venit ... ce anume din partea electrica iti trebuie ?
cmandrei
Aici aveti cateva chestii electrice pentru Twingo.
ccris
Merci Andrei pt manuale! Din primul nu pricep prea multe dar sunt cateva referiri la D4F care e 16V-ul deci ar trebui sa fie actual.
Ai cumva mai multe pagini de genul celor "wiring diagrams"? cartea aia sau ce o fi pare destul de clar facuta, din pacate e incompleta.
Eu am un manual Twingo "hard copy" in germana, a fost editat insa prin 95 asa ca e depasit pt modelele noi...e insa "4 dummies", pt orice procedura sunt date o gramada de detalii.
cmandrei
Din pacate aia cu wiring e tot ceea ce am despre cablaj ... twingo sad.gif
rcataro
Manualul care se poate downloada de aici e manual de service, pt masinile mai vechi. Eu caut un manual pt modelul 2001 1.2 16v 75cp pt motorul D4F-A7-02, un manual mai domestic, de utilizare a masinii. De ex. ce benzina trebuie pt motorul xxx 95; 98 ? (fara plumb evident) , la cati km trebuie schimbat sau revizuit ceva, etc

Multumesc anticipat !
mihye
Revizia in germania se face la 30mii cu ulei 5w. Sa o faci la 15mii cred ca e cel mai indicat pt utilizarea din romania si pt praful de aici. Atentie la disrtibutie, daca nu stii cand a fost schimbata nu ezita!
rcataro
mercic, ma risc sa merg la Renault, pana inteleg miscarea, ca sa schimb distributia macar. frate, a mea a luat 3.5 afara 100km/h medie+depasiri. ce tare e !!!!!!(sunt nou posesor twingo tongue.gif )
marilena
corectie la adresa de e-mail!!!!!!!!!
Mii de scuze!!!!!!!!!
Intre 2 probleme la servici mai arunc si un ochi pe net

DECI: marilenabalaceanu2005@yahoo.com

twingo, twingo, sunt din Bacau>
Bozi
Salut!
Are cineva un asemenea manual in format electronic? Stiti vreo adresa de unde se poate downloada?
Mersi!
tontzo
pt. depesharu ... vezi ca eu te-am bagat in lista pe messenger ... si acolo sunt cu acelasi ID ... ca ma intereseaza si pe mine un manual pt BUBU !!!

blink.gif

Si eu i-am facut consumul in weekend ... am avut un drum de Bucuresti (a condus nevasta-mea) ... deci la 246 km mi-a luat 10.56 litri de benzina ... un consum de 4.3% tinind cont ca am facut si Bucurestiu (mai ales zona Colentina unde se lucreaza la greu)

Aaaa... am uitat sa mentionez : fara A/C !!!

Moto : Sunt o persoana analoga intr-o lume digitala ! excl.gif
ionutz83
Ai facut consumul de la plin la plin?
tontzo
Exact ... full (ochi) la plecare si apoi la intoarcere acelasi lucru ... nu asa se face ??? unsure.gif


Aaaaaaaaaa ... era sa uit ... o chestie simpatica ... saptamina asta l-am tractat cu Twingo pe cumnatu care avea Polo ... i-a sarit cureaua de distributie de la punct si l-am carat vreo 18 km pina la service ... n-a avut nici o problema ... l-am dus viu la destinatie rolleyes.gif

Forta Twingo fie cu voi smile.gif
ionutz83
Ba da, asa se face. E foarte bun consumul si de aia ma gandeam ca poate e ceva in neregula. De obicei mie imi ia cam 5-5.2% in afara. Bine nu conduc sa iasa consum mic, dar is curios ce stil de condus are sotia ta, sa vad poate imi iese si mie biggrin.gif.
tontzo
Deci a condus nevasta pe ruta Slobozia - Bucuresti dar nu pe autostrada pe unde merg eu de obicei cu Golfu ... ci prin Urziceni ... ca sunt mai multe sate si vroiam sa o invat sa conduca ... si ea a mers regulamentar (50 in sate si 90-95 maxim in exterior).

La stilul meu sportiv de a conduce eu am scos un consum de 7% in oras dar si cu A/C.
Kostyn Twingo
Cine ma poate ajuta sa gasesc o carte tehnica renault twingo ... il am pe "BUBU" de o luna si nu prea ma descurc cu beculetele si multe accesorii de pe masinuta.Multumesc si astept indrumari

11 Oct 2007, 09:20:
astept si eu de la cineva va roaga JE, acel manual pt. un BUBU din 2001 Multumesc
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.