Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Concepte
cmandrei
Concept Renault Megane 1988

user posted image

Make Renault
Model Megane
Engine Location Front
Drive Type 4WD (standard), Front Wheel
Weight 1011.5 kg

Performance
0-60 mph 11.9 seconds.
Top Speed 119 mph | 191.5 km/h

user posted image

Engine
Engine Configuration V
Cylinders 6
Aspiration/Induction Turbocharged
Displacement 2999.00 cc | 3 L.
Horsepower 250.00 BHP (184 KW)
HP to Weight Ratio 8.9 LB / HP
HP / Liter 83.3 BHP / Liter
Compression Ratio 9.7:1
Vehicles with similar horsepower and weight

user posted image

Transmission Information
Gears 5
Transmission Manual

Dimensions
Seating Capacity 4
Doors 2

Steering
Rack and Pinion with Power Assist

user posted image

user posted image
nashu
daca asa arata prin 88' meganul nostru rolleyes.gif nu vreau sa-mi imaginez cum arata prin 77'(daca exista acest concept)
semit
mult prea tare...... arata super bine pentru vremurile alea...i`m proud to have a Megane... rolleyes.gif
R19/16v
smile.gif) pe' conceptul ala si cu meganul actual nu au in comun decat numele

cmandrei, rogu-te, da-ne si noua linkul ;;)
b06fcn
geamurile alea laterale seamana oleaca cu cele ale unui model Subaru coupe cam din aceeasi perioada...oricum, misto...Renault a stiut intotdeauna sa faca masini...si sa le conceapa...
reno-cstavaru
Eu tin minte ca am vazut la Teleenciclopedia in jurul lui 88 prezentarea conceptului Megane...am ramas mut...mi se parea cea mai tare masina. Aratau cum usile glisau la deschidere, cum luneta glisa sa faca mai mult loc in habitaclu (pacat ca in poze nu se vede), etc smile.gif

Cand a aparut primul Megane chiar m-am gandit daca mai seamana cumva cu conceptul asta, ca nu mai tineam minte exact cum arata...dar acum vad ca nu prea au nimic in comun smile.gif
_182_

si pentru teleenciclopedia era ceva iesit din comun sa arate asa lucru capitalist, tin minte emisiunea aia desi aveam cam 8 ani pe-atunci. De ramas cu gura cascata a fost suspensia, arata cum cade roata in groapa si masina ramane in aceeasi pozitie - nici acum nu exista asa ceva pe piata
R19/16v
uhhmm... de citroen ai auzit? smile.gif
cmandrei
link-ul ... hmmm pai imi stric firma asa smile.gif ... uite aici
R19/16v
il gasisem smile.gif merci mult oricum ^smile.gif^
alex1405
dupa ce aù vazut meganul concept...si cel de acum... ma tot gandesc cum o sa arate Fluence si restul cand vor da de liniile de productie.... dry.gif
A l e x
Interesanta masina pentru acele vremuri... Acum nu mi se pare cine stie ce dar pe atunci cred ca arata foarte S.F.
rotuning
Sunt multe linii ale conceptului care aduc f mult cu Safrane
Just-Jack
mi se pare ca arata prea futuristic pt timpu ala! zici ca era masina Gadget! Plina de surprize:))
twingooo
mai degraba cu avantime-ul...parerea mea!
jack
Subaru SVX e masina cu care mi se pare ca seamana.
prin 96 am mers cu un Subaru SVX - era mai mult decat racheta la vremea aceea...
ce vremuri... blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.