Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Eclipsa partiala de soare 29.martie.2006
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
cmandrei
Cel mai spectaculos fenomen astronomic din acest an se va produce in ziua de 29 martie 2006.

Este vorba despre o eclipsa parțială de Soare, observabila din toata România. În cazul acestor fenomene Luna, un disc întunecat, trece peste discul Soarelui, neacoperidu-l complet. Durata acestei eclipse va fi de 2 ore și 25 minute, pentru orașul București.


Observatorul astronomic "Vasile Urseanu" Bucuresti

Pentru București eclipsa va începe la ora 12:44, când Luna va intra pe discul solar, din partea dreaptă. Faza maximă a eclipsei se va produce la ora 13:57, când Luna acoperă 76% din discul solar. Eclipsa se termină la ora 15:09.

sursa: astro-urseanu.ro

si se pare ca va fi vreme buna
Solon
Mai nasol e ca maine au anuntat ploaie in Bucuresti si nu o sa se vada nimic!
sqryn
Acum a cam iesit soarele. Maximul la 13.57
sqryn
Se vede super, cu 2 diskete desfacute. Pacat ca nu am fost la observator. Oricum se simte ca e mai intuneric afara.
cmandrei
Tot cu diskete am reusit si eu ... am facut si poze smile.gif ... foarte faina treaba (maine le pun si pe site smile.gif )
Solon
Idem.Tot dischete,misto imaginea.
alx
vazut placut see u next time! peste 83 de ani...
padre
Puteati sa incercati si cu 1 discheta indoita tongue.gif

Si niste poze:
user posted image

user posted image
cmandrei
Si cateva de la mine:

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
bogdanelkva
Si maine,pe la 9 dimineata cica ar fi o eclipsa...sa pun ceasu sa sune... tongue.gif
Executron
Eu ma rog sa nu fie maine innorat sad.gif
Micutzu_BH
Daca vreti sa vedeti eclipsa partiala de soare in timp real si fara riscuri click aici.
Vizionare placuta! cool.gif
spy_oh_joy1389
La 9 si ceva a inceput sau a fost soarele acoperit maxim? Eu vad doar reflexia soarelui in un geam si mi se pare ca e intreg.
Laurentziu83
Uita-te printr-un CD la soare.
spy_oh_joy1389
Ar insemna sa ies afara, n-am asta in plan azi. Nu se vede de blocuri. Am vazut doar reflectat intr-un geam din un bloc vecin.
Executron
Yes! post-336-1110552489.gif

N-au fost nori asa ca m-am putut chiorî 30 de min (cu ochelari speciali de eclipsa, evident).
maho
Se pare ca acum avem prea mult soare....; ne bagam iar pe sub birouri ? cool.gif
UXE
ce treaba are cu titlul topicului?
maho
Difera doar cantitatea: daca la eclipsa e prea putin (soare), acu' nu era sa deschid un topic nou, fiindca e prea mult unsure.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.