Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cea mai buna bere fara alcool
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2
st0rm3ru
hai sa vedem, ce bere fara alcool va place cel mai mult? exista o bere fara alcool buna? smile.gif
semit
nu beau asa ceva...mai bine apa plata sau un Santal decat bere fara gust.... sad.gif
BOG
Bere fara alcool?


mad.gif mad.gif mad.gif

Evident, nici una....
sqryn
Decat bere fara alcool, mai bine cafea sau suc.
alx
Stella fara alcool e aproape identica la gust cu cea cu alcool!
nacht
Daca trebuie sa beau fara alcool as alege Clausthaler fara ezitare.
EL_BGD
nu-mi place de nici un chip....o data am incercat si mai nasoala la gust nici nu se putea....poate n-am ales o marca buna dar oricum, mai bine deloc sau un suc ceva...
sandman_
Clausthaler.
Ce bine ca locuiesc in Austria biggrin.gif
sorin
Stella Artois.
Ce bine ca locuiesc in Belgia biggrin.gif
alx
URSUS - ce naspa ca locuiesc in Romania....
st0rm3ru
alx: exista Ursus fara alcool???
uncle
pt Romania biggrin.gif
>>>>>>>>>
- varianta cheep dar ok este Bergenbier fara alcool
- varianta mai "premium" este Stella Artois fara alcool


ambele baubile dupa parerea mea!!!

hac, hac, hac.... sa traiti ...mai bine
laugh.gif
Laurentziu83
Coca-Cola sau Ursus Rosu+taxi.
octav_
Am primit un urma cu vreo luna stand la semafor un pliant cu o firma care trimite soferi oriunde in Bucuresti pentru a conduce masina respectivelor persoane care au consumat bauturi alcoolice.
Laurentziu83
Si e mai ieftin decat taxiul? Pana la urma e cam acelasi lucru.
florindu
Amstel fara alcool.
richie
Amstel este singura bere fara alcool la care n-am simtit diferenta de gust fata de cea cu alcool.

Dar, oricum...a bea bere fara alcool e la fel cu a face sex c-o papusa gonflabila desumflata si nepeticita.....parerea mea
EL_BGD
am primit si eu un pliant, si era un tarif parca de 30 sau 50 ron/h pt. un sofer "la blugi" si 70 ron/h pentru un sofer "la costum"
ktmbull
richie@ Baga trei pompe in ea si poate iti mai schimbi parerea.

No ofence!


Stella Artois si ar mai fi si Bavaria(asta chiar e super tare).
florindu
QUOTE(richie @ Mar 13 2006, 05:54 PM)
...a bea bere fara alcool e la fel cu a face sex c-o papusa gonflabila desumflata si nepeticita.....
*



Inseamna ca, uneori, se poate folosi si asa???
Ca o bere fara alcool mai merge, din cand in cand.
richie
@ktmbull


Ma asiguri tu ca mi-o schimb? Inseamna ca stii din experienta..
No ofence! biggrin.gif
ktmbull
Prefer berea fara alcool! biggrin.gif
sagetator
Mai bine nimic decat bere fara alcool... parerea mea. Atat pt. gust, cat mai ales pt. lipsa efectului! tongue.gif

QUOTE(octav_ @ Mar 13 2006, 04:35 PM)
Am primit un urma cu vreo luna stand la semafor un pliant cu o firma care trimite soferi oriunde in Bucuresti pentru a conduce masina respectivelor persoane care au consumat bauturi alcoolice.
*


Putin o dau in off-topic, da'-i o faza amuzanta:
Intr-o seara vin spre casa pe jos, si la un moment dat, un motor turat, o frana brusca, un taxi se opreste in fata mea la 10-15 m. Se da jos taximetristul din masina ca din pusca, deschide portiera din spate (pt. o sec. m-am gandit ca vrea sa ma pofteasca la el in masina smile.gif ), si incepe sa injure de mama focului catre cel din spate: "Iesi afara porcule! Cine p**a mea o sa-mi platesca asta? Da buletinul incoace sa vad unde stai! Nu scapi tu!". Nervos taximetristu' la maxim! Si dai cu injuraturi si cu amenintari.
Vrand-nevrand, standu-mi in cale, am trecut pe langa taxi si mi-am bulbucat ochii ca la brosca cand am realizat de ce era foc si para taximetristu': unu' manga, care de-abia statea in fund pe bancheta, i-a borat omului fotoliul soferului, bancheta, portiera, tot ce era pe partea stanga. biggrin.gif Jetul a fost atat de puternic incat l-a borat pe tip inclusiv pe umarul drept! laugh.gif laugh.gif laugh.gif Am ras cu lacrimi dupa ce m-am indepartat, desi nu as fi vrut sa fiu in locul taximetristului. Numai si la miros daca ne gandim... biggrin.gif

Deh, riscurile meseriei. biggrin.gif

Asadar baieti, mai vreti sa conduceti oameni beti acasa? laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Zazie
Am votat Bergenbier.
padre
Suc sau apa, desi am incercat de cateva ori si Stella, Clausthaller sau Bergenbier.
Raman la suc sau apa tongue.gif
RoVal1972
Niciuna !
CGB
bere fara alcool???? ce e aia??? e blasfemie dom'le !!!! mai bine beau apa din baltoace.

P.S daca tot se discuta de bere p-acilea, stie cineva care-i procedeul de obtinere?e o bautura 100% naturala? ce contine?
in ultima vreme au aparut tot felul de marci de bere.sint toate naturale? sau unele is ca vinul ala de se gaseste la sticle de plastic (facut din orice numai din struguri nu)?
sorin1967
Ieri la metro am vazut vin fara alcool huh.gif Cum naiba o fi asta si la ce foloseste?
Da vodca fara alcool ,nu fac? blink.gif
MeganeCC
eu am votat schlossgold! (singurul)
Nici eu nu ma omor dupa astfel de bere, cel mai bine merge la volan o Coca-Cola!
sandman_
@sorin1967
sampanie fara alcool am baut si eu. Mi-am dat teama dupa ce am vazut ca prima sticla n.are nici un efect
micky
QUOTE
P.S daca tot se discuta de bere p-acilea, stie cineva care-i procedeul de obtinere?e o bautura 100% naturala? ce contine?

Avand in vedere ca lucrez la o astfel de firma (nu spun care, sa zicem decat ca este cea care produce berile aflate pe primele 2 locuri in acest topic wink.gif ), aveti mai jos o scurta explicatie. Sorry ca e pe engleza. Si cel putin la noi, raspunsul este da - este 100% naturala.

To make beer, brewers use water and barley to create a sweetened liquid (called the wort), which they flavour with hops, then ferment with yeast. The basic process may be simple but the execution is highly sophisticated. The three most important stages are malting, brewing and fermentation - followed by maturation, filtering and bottling.

Malting is the process of readying barley to be used in brewing. Barley cannot be used to create the wort in its normal state, because the starch in its floury kernel is insoluble. So the grain is steeped in water, then spread out on racks until rootlets appear. The germination process produced enzymes which break down the starch. Once the plumule below the husk grows to three quarters the length of the grain, germination is halted by drying the green malt, as the barley is now called, on metal racks in the kiln house at 50° C. The temperature is then raised to 85°C for a light malt, or higher for a dark malt. The malt shoots are removed for cattle feed, and the dried malt is stored in silos. Although malted barley is the primary ingredient, unmalted corn, rice or wheat are sometimes added, to produce different beer flavours.

Brewing is the process of turning the finely-ground malt, the grist, into a sweetened liquid, the wort. The grist is mixed with warm water then gradually heated to around 75° C in large mash tuns to dissolve the starch and transform it into sugar - mainly maltose. The spent grains are filtered out and the wort is ready for boiling. Hops are added at this point to give a special bitter taste and aroma to the beer, and help preserve it. The wort is boiled for one to two hours to sterilise and concentrate it, and extract the necessary essence from the hops. Cooling follows, using a heat exchanger. The hopped wort is saturated with air, essential for the growth of the yeast in the next stage.

Yeast is a micro-organism that turns the sugar in the wort into alcohol and carbon dioxide. This process of fermentation takes ten days. The wort finally becomes beer. Each brewery has its own strains of yeast, and it is these that largely determine the character of the beer. In some yeast varieties, the cells rise to the top at the end of fermentation, and are then skimmed off. This is called top fermentation, and ales are brewed in this way. When at the end of fermentation the yeast cells sink to the bottom, the process is known as bottom fermentation, used for lager or pils. Some special Belgian beers, called lambic or gueuze, use a third method. Fermentation relies on spontaneous action by airborne yeasts typical of the Zenne valley near Brussels.

The beer has now been brewed, but it can still be improved through maturation. The taste ripens. The liquid clarifies as yeast and other particles settles. Secondary fermentation saturates the beer with carbon dioxide. Further filtering gives the beer a sparkling clarity. Then the beer is ready for packaging - in kegs, cans or bottles. Filling techniques ensure air does not come into contact with the beer, and cannot be trapped within the container. The process is fully automatic and fast. Bottles are filled, capped, labelled and crated at a rate of up to 100,000 bottles an hour.

The final excellence of the beer you drink depends on you. We advise drinking the beer as fresh as possible, serving it at the right temperature, in clean glasses, and properly poured - tilting the glass until it is half full to avoid foam, then straightening up to achieve a good frothy head. Good health.
Dictionar "tehnic":
barley-orz
wort-must de bere
hops-hamei
yeast-drojdie
malt-malt

Tudor
Am votat Driver. Le-am incercat pe toate si asta e singura care mi s-a parut ca are gust de bere. Restul sunt sucuri. Se pare ca sunt singurul care a incercat-o. Pacat ca nu prea se gaseste.
b06fcn
decat bere fara alcool, mai bine apa plata cu lamaie. berea fara alcool este...da' mai bine nu spun, ca risc sa-mi iau warn...
Ake
Driver. Desi e facuta la Galati, mi s-a parut a avea cea mai buna apa. ca oricum restul chestiilor din compozitie nu prea conteaza smile.gif
CGB
dom'le o data am beut si io bere d-asta fara alcool...sau pipilica cum o mai alint smile.gif mi-a fost rau 2 zile, dupa ce-am degustat poshirca aia. stari de greata, cefalee, dureri de burta, pierderea "constintei" - vb unora- smile.gif era sa ajung in operatie dom'le. sa ma taie sa scoata "demonu'" din mine. demonu' era o stela fara alcool. laugh.gif laugh.gif

P.S a beut careva o bere numita BALTIKA. e originara din RepublicaMoldova, de la fratii nostri. Are continutu' de alcool undeva in jur de 8,ceva-9. E beton.Simti ca bei.Nu ca astea autohtone care au intre 3,ceva si 5,ceva.
UXE
Ba baietzi, ieri am fost la un gratar cu niste colegi de munca si am bagat o bere Ursus fara alcool (ca eram cu masina). Berea rece si buna, insa dupa aia am luat un Golden Brau, ba nene avea o aroma de picoare nespalate... ce mama ma-sii are in ea? Am mai baut si altele ,dar asta zici ca avea ceva specific. M-am uitat pe cutie in speranta ca gasesc informatii legate de nu stiu ce aroma .. insa nimic. O fi fost expirata? huh.gif


Oricum, infecta berea aia... imi venea sa borasc..
SandelBS
La Golden brau au fost schimbate nu stiu ce ingrediente si gustu e de kkt. Am luat una ca stiam ca i buna, dar de la aia imi venea sa vomit.

Eu beau de obicei Stella artois si nu difera la gust daca ii cu alcool sau fara.
skmetaly
Ursus / Stella / Holsten mi se par cele mai bune, depinde de local / imprejurari, ce gasesc. Golden e total pe langa, la fel si Bergenbier, nu merita absolut deloc sa iti bati capu cu ele
vallixx
Pã la TeVe se lauda ca cica a aparut CIUC fara.
Mie CIUC cu, imi place, sa vedem aia fara.

Holsten fara nu mi-a placut, are un gust cam coclit.
Stella fara merge, Ursus fara....merge. Nu te da pe spate dar merge.
hellcat
QUOTE(UXE @ 1 Aug 2014, 10:02)
am luat un Golden Brau,  O fi fost expirata?  huh.gif
*


Nu, din pacate ala-i gustu ei...si eu am trecut prin experimentul asta...

Din oferta fara alcool si mie Stella mi s-a parut cea mai apropiata de adevar.
pcs
Traditionala in Bucovina ( si bunicile mele faceau acasa ), fara alcool, din malt de orz, hamei, cicoare si drojdie, cu un gust amarui asemanator berii caramel - acum sunt vreo trei fabrici, dar asta cred ca e cea mai buna
[attachmentid=1627956019]
buzasparta
Eram la cumparaturi si o pampi de la golden mi-a dat o doza.Are un gust oribil.Daca nu ai incotro si vrei sa bei ceva mai bine iei ursus cu lamaie aia fara alcool.Pe aia am incercat-o in ultimul timp ca de altele m-am saturat.
SorinCT
A baut un prieten vreo 450ml de stela' NA si urmatoarea zi pe la ora 10 in urma unor analize de sange i-au gasit alcool... Nu mai stiu valoarea dar era prezent.
buzasparta
O fi mancat mere ca senatorul ala de a lovit un copil si spunea ca are diabet si a mancat mere si au fermentat.
SorinCT
Sau a pus otet in salata laugh.gif Mda astea-s povesti numai ca omu' bea maxim de 2 ori pe an, nu e genul. Ciudata treaba oricum.
La munca avem no-alcohol policy. Cand ni s-a livrat niste bere fara alcool (nu mai tin minte sigur, Bavaria parca) scria pe ea Non-Alcoholic iar pe eticheta era trecut cu scris mic un "may contain 0.1% alcohol sau ceva de genul asta. Oricum, nu rezista vezica la cata bere trebuie sa bei pentru a te matoli dar asa ca idee... nu cred ca e chiar 0.00%.
barbus
QUOTE(buzasparta @ 1 Aug 2014, 18:44)
Eram la cumparaturi si o pampi de la golden mi-a dat o doza.Are un gust oribil.Daca nu ai incotro si vrei sa bei ceva mai bine iei ursus cu lamaie aia fara alcool.Pe aia am incercat-o in ultimul timp ca de altele m-am saturat.
*




Si tanti de la Ciuc mi-a dat o doza, si tanti de la Golden,in acelasi hipermarket. Amanndoua beri de kkt.
vallixx
QUOTE(SorinCT @ 1 Aug 2014, 19:16)
A baut un prieten vreo 450ml de stela' NA si urmatoarea zi pe la ora 10 in urma unor analize de sange i-au gasit alcool... Nu mai stiu valoarea dar era prezent.
*



450 ml de bere CU alcool oricum ies din corp in 3-4-5 ore. Daca mai si mananci si mai si transpiri (vara, cald), atunci ies si in doua ore. Mi-e greu sa cred ca alcoolul gasit era ala din berea NA.
Chiar si cu alcool sa fie, tot mi-e greu sa cred ca se gasea alcool la analize "a doua zi dimineata".


Si da, berea NA, nu e total NA ci are un 0.01 % alcool. Oricum tre sa bei vagoane de NA ca sa-ti iasa din aia 0.01 % si asta fara sa te mai duci la toaleta intre timp.

Eu zic ca e imposibil.
argon
Eu numa din asta beau, e un fel de radler cica, dar la gust nu are nici o legatura.

QUOTE
A Panache or Panaché (French for mixed) is a draft beer mixed with carbonated lemonade in German-speaking areas of Switzerland and in France. A typical Panaché in the Alsace region contains less than 1% alcohol by volume.
SandelBS
Sa nu experimentati bira moretti fara alcool. Acelasi gust ca la noul goldenbrau. Si am dat si 14 lei pe 330 ml in crntru vechi. Mai bn apa plata sau deloc.

Nu inteleg pe cine au testat astia berea inainte, doar pe niste aurolaci si pensionari din parv altfel nu imi pot da seama cum sa vinzi o bere cu un gust oribil.
betamax
Mai clar : nu experimentati bere fara alcool. Daca esti cu covrigu', bagă hașdoio. Aia milenară (cuCOdoi) mi se pare mai bună decat aia chioară (unii îi spun plată, total fals).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.