Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Huse - Clio
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Radu718
Baieti, cred ca trec de la una la alt (apropos problemele mentionate nu le-am rezolvat, dar saptamana asta o bag in service si va anunt ce s-a intamplat). Am luat niste huse de clio (asa spunea bulangiul ala, acum stiu si eu...) din targ de la vitan, cam 850.000. Materialul imita textura tapiteriei, nu sunt urate sa stiti.., dar au o problema: nu au gauri pentru tetiere (Ce fac le gauresc cu tigarea sau cu ceva incins??? Locasurile alea de plastic din scaune in care intra tetierele pot fi scoase sau sunt fixate in scaun???; ca as fi vrut sa scot alea, dupa ce gauream husele si sa le montez dupa aia, ca sa arate frumos??).

Astept sugestii, idei............
David
Daca vrei sa arata bine ori scoti plasticurile de pe spatarul scaunului (nu stiu cum, nu am incercat smile.gif ), ori duci husa la o matusa, bunica, ... sa-ti taie ea gaura la dimensiunea plasticului si sa coase frumos cu Singer-ul marginea.
George
mai intai scoti tetierele si apoi plasticele de sub ele. pui husele pe scaune, marchezi gaurile si apoi le gauresti



pt a le gauri le arzi cu tigarea, letconul, pistolul de lipit.

eu am ales varianta 3.



si pentru final operezi in sens invers.



am avut si eu huse dar le-am dat jos pt ca erau cam calduroase vara, si in plus te mai miscai se mai miscau si ele samd ...
clioiii
La ce magazin pot gasi huse pentru CLIO ? ( nu foarte scumpe si de calitate relativ buna)
cmandrei
Nu stiu exact ce inseamna nu scumpe, dar exista niste huse Michael Shumi la Metro - eu le-am vazut la Otopeni si TgMures, care merg pe clio, au diverse culori, textura fina si frumoasa ... si sunt pe la maxim 2.000.000 lei (din cate imi aduc eu aminte). E maxim deoarece in functie de ce stiu sa faca (cate tetiere, cotiere, bancheta rabatabila 1/3 2/3) sunt mai scumpe sau mai ieftine.
clioiii
tks
CGB
Vreau si eu sa iau neste huse ptr trocariciu' meu. Pe unde gasesc ceva mai calitativ si acceptabil ca pret. Am vazut ca au astia de la renault huse dar au neste preturi de te cocoseaza (intre 250-350 euroi!!!!!).
Si ce huse-s mai bune: stofa sau imitaie piele?
cmandrei
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=39682 ... nu e mare lucru dar ...
narcisluca
Am pus huse Michael Schumacher (turcesti) din Metro - Sau potrivit f bine si au si ceva sisteme de prindere. Problema e ca au fermoar (pt spatarul din spate) dar e posibil sa fie si fara!
cmandrei
De care ai luat ? au niste coduri pe acolo ... 1/3 2/3 bancheta rabatabila ... partea pentru tetiere sta ok ?
venom
mi-am luat huse de supraelastic din orhideea ~700.000 . Nu-s cine stie ce dar par racoroase si se monteaza usor.
Pentru cei care vor sa dea si mai putin pe ele am vazut ca se poarta si maiouri chinezesti galbene pe post de huse.
narcisluca
QUOTE(cmandrei @ May 27 2005, 01:05 PM)
De care ai luat ? au niste coduri pe acolo ... 1/3 2/3 bancheta rabatabila ... partea pentru tetiere sta ok ?

Nu mai stiu exact - iar tetierele se potrivesc perfect cele din fata si sunt cam mari pt cele din spate!
Am vazut si alte huse dar acestea s-au potrivit cel mai bine! Daca ai rabdare sa scoti scaunele din fata atunci prinderea huselor e OK si stau f bine.
CGB
Mai sint niste chestii care se pun doar pe scaunele din fata.Un fel de huse.Le stiti sigur.Se pun pe scaun.Sint de burete, de piele, cu bile....etc. Ma interesau alea cu burete. Or fi bune de ceva. Sint rezistente.
Toto - BOD
Am avut eu... nu sunt bune... In primul rand daca le prinzi cu elasticu ala... stau nasol... se ridica ca e elasticul ala prea mic... Si in plus nu sunt comfortabile... ca transpiri pe ele... eu nu le-am suportat si la drum lung sunt si mai nasoale!

ps: dintre cei care si-au cumparat huse M. Schumaher de la Metro... sunt bune? vin bine pe scaunele de clio??? Si mai ales... sunt comfortabile? pls... ca as vrea sa-mi iau si eu si nu stiu de cate...
narcisluca
Eu am huse M. Schumaher de la Metro. Husele pt tetiere: se potrivesc perfect cele din fata si sunt cam mari pt cele din spate!
Am vazut si alte huse dar acestea s-au potrivit cel mai bine! Daca ai rabdare sa scoti scaunele din fata atunci prinderea huselor e OK si stau f bine. Nu stiu cat de rezistente sunt in timp dar sunt f confortabile. Sunt si de diferite culori si le poti asorta cu exteriorul si interiorul masinii.
UFO
La Augsburg sunt niste huse misto si la preturi destul de mici,cam 40 euro.Se potrivesc destul de bine si zici ca sunt husele originale de pe masina! cool.gif
MihaiS
Cine stie unde se gasesc huse pentru scaune sport? Versiunile Dynamique si Extreme vin cu scaune fata sport si pe ele husele "clasice" arata cam ciudat...
Murillo
Confirm si eu in legatura cu husele M.Schumaher din Metro/Radacini/etc. Se potrivesc perfect pe scaunele si tetierele din fata. Pe bancheta din spate are 2 fermoare pt rabatare fractionata (oricum Symbolul nu are asa ceva). Pe tetierele din spate nu le-am pus ca erau cam mari si aratau urat. Pretule e pe la vreo 2 mil.
ess1902
M-am uitat si eu la husele alea si mi se par ok..dar..sincer n-as suporta sa am pe scaune niste huse pe care sa scrie mare M Schumacher!!!!...mi se pare suuuuuper caraghios!!! oricit de bine s-ar potrivi
lusunrf
Tocmai am luat un dinamique dci 80 cp si vreau niste huse nu prea scumpe. O sa trec prin carrefour orhideea.

Vroiam sa intreb daca trebuie sa caut niste huse cu anumite dimensiuni ca sa se potriveasca cu scaunele de pe clio.

Ce caracteristici dimensionale trebuie sa aiba husele?
cmandrei
Trebuie sa scrie pe ele ca sunt bune si pentru clio de care ai tu ... atata tot ... si sa te rogi sa fie asa cum scrie pe ele.
CGB
toate husele au o eticheta unde scrie pentru ce tipuri de masini se potrivesc.

le-am vazut si eu p-alea M.Shumacher. Is frumoase ,da' e nasol ca scrie pe ele :"M.Shumacher".Mai frumoase erau daca nu scria nimic.
Ieri mi-am luat parasolare laterale.Au pe ele un imprimeu cu Duffy Duck biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif . Asa ca daca vedeti un clio cu duffy duck in geam ...eu sint biggrin.gif biggrin.gif
Toto - BOD
la metro... am vrut si eu sa-mi iau cu road runner (ala de-l fugareste tot timpu` 'coyote' dry.gif )... m-am razgadnit ca erau prea colorate... dar cre`k o sa mi le iau... biggrin.gif biggrin.gif

ps: cu winne the pooh nu am vazut biggrin.gif
CGB
De la metro.Avea si cu donald si cu road runner si cu duffy duck.Doua bucati 118.000. La selgros aceleasi parasolare dar fara imprimeuri (ci negre simple)- 2 bucati 54.000.
La megane n-as recomanda.Clio e mai micut, mai haios si ii sta mai bine cu draciile alea in geam biggrin.gif .Da la un megane parca nu prea merg.Parerea mea.
eddie33
QUOTE(MihaiS @ May 30 2005, 09:46 PM)
Cine stie unde se gasesc huse pentru scaune sport? Versiunile Dynamique si Extreme vin cu scaune fata sport si pe ele husele "clasice" arata cam ciudat...

Am cautat si eu huse pentru scaunele din fata sport dar fara succes,am probat tot felul de huse in Vitan,fara succes....daca o rezolva cineva cu ele,sa dea de stire !
iulym
Mi-am luat din Metro niste huse Pufi smile.gif, niste chestii de vreo 1,5 mil, supraelastice, de astea, ma rog, m-am muncit ceva pina le-am pus dar macar nu mai stau cu grija banchetelor pe care le murdareau in permanenta copiii ... pina si cu ciocolata topita smile.gif
idacian
Huse cu bile din lemn a vazut cineva ? Unde? Ca smecherii de la Carrefour le dau numai la pachet cu redresor de baterie, separat nu au de-astea. Mersi
cornel_t
Pai sunt proactivi cei de la Carrefour, se gandesc ca sigur bateria o sa-ti pice candva, si-un redresor nu strica la casa omului. biggrin.gif
Toto - BOD
sunt destul de comfortabile si poti sa te misti bine pe ele... dar in schimb nu prea sunt aratoase... Mie unu nu-mi plac! Lemnu ala nu da bine! Cauta prin Vitan ca sigur gasesti wink.gif
Murillo
Daca ai drum pe Valea prahovei gasesti pe la Sinaia, Azuga, etc pe marginea drumului la cei cu tarabe cu artizanat.
idacian
Mai bine opresc pe marginea drumului si mi le confectionez singur. Si stau si la iarba verde:))).

Serios vorbind acum, mi se par bune vara pentru ca nu se lipeste spatele de scaun.
CGB
Is belea alea cu bile. Mi-am luat eu de la tarabele de pe marginea drumului. Dar daca va luati, luati-va cu bile albe(adica...culoarea lemnului). Daca-s bilele negre sau maro or sa se curete pe tricouri.Eu am dat 350.000 pe 2 chestii d-astea.Ptr scaunele din fata.
clioiii
Exista site-uri care comercializeaza si huse ( pt Clio ) ?
B-20-ARA
Vreau sa va zic ca am vazut niste HUSE foarte misto si simple !! Material textil cred ca era !!

La "CARFUR" orhidea .... undeva la 1.300.000 sau 1.600.000 nu ma stiu sigur !!

PUFI se numesc..iar pe spate scria toate tipurile de masini pentru care se potrivesc...si era si Clio Symbol si Bicorp..!! Erau misto !! Mai multe culori....mi s-au parut cele mai misto..chiar meritau banii !!


Eu o sa-mi iau mai mult ca sigur !! rolleyes.gif
Laurentziu83
Subscriu si eu ca mi-am pus huse Pufi la turcoaica mea. am muncit vreo 3 ore si o ora pauza din cauza ploii mad.gif am stat degeaba, dar la final s-au montat super de zici ca-s din fabrica. Sa folositi si agrafele alea mici pentru prins husele alea, mie nu mi-a sarit niciuna pana acum. La bancheta din spate am prins totusi husa cu sfoara, ca n-aveam de unde sa le agat, dar din portbagaj daca te uiti nu se vede. Gaurile le-am dat cu cutterul si apoi le-am largit fortat cu tetierele. Husele de la tetierele spate le-am montat invers. adica nu am dat gauri in ele. Arata totusi ca niste ciorapi cu 5 numere mai mici dar se vede doar din spate, deci nu ma deranjeaza.
Per total impresia mea e ca sunt parca special facute pentru clio.
Woody
Dar prelate pentru Symbol a văzut cineva de cumpărat pe undeva?
Laurentziu83
Ce-ti trebuie prelata? nu-ti place vopseaua originala si vrei s-o vezi zgariata? apa impregnata in prelata ataca vopseaua mult mai mult timp( ca nu intra vantul) si cand bate vantul afara flutura si prelata si fluturand se misca carpa aia pe tabla uscata si o zgarie pe la colturi. a trecut vremea dacia cand toti prostanii aveau prelata la masina, singurul avantaj e ca nu se vede ce ai prin masina.
Woody
Tu ai dreptate pe alocuri,dar ce zici când un prostan iţi trece cu cheia de la cap la coadă pe vopsea de bucurie ca tu ai maşină nouă?
CGB
Mi-am luat huse d-alea cu bile de la tarabele dinspre busteni.Belea. Vorba aluia de le vindea: "is d-alea late frate, merge si pe tiruri, nu mai gasesti la altii". Si avea dreptate...chiar ca nu mai gaseai...decat la vecinu din dreapta ...ala din stanga biggrin.gif biggrin.gif
Da' una peste alta is belea, iti maseaza bucile biggrin.gif .Si doar 400mii.
Toto - BOD
mi-am luat niste schumacher de la metro... dintr-alea la 202 lei... (vroiam d-alea la 220 de lei dar nu mai erau). In fine... nu sunt complet multumit de ele, ma asteptam la altceva, ideea e ca pe monstra aia e un material super delicat, placut la atingere dar cand deschizi geanta constati ca doar bucati mici din ele sunt din material d-ala... M-am simtit putin inselat la faza asta pentru ca restu husei este dintr-un material sintetic care nu-mi inspira durabilitate! Never mind...
Pe bancheta din spate s-au potrivit perfect... cu exceptia tetierelor care le-am lasat 'dezbracate'. In schimb pe scaunele din fata am avut mici probleme cu prinderea si fixarea lor. Pana la urma m-am chinuit un pic pe acolo, am reusit sa le prind de niste tije care treceau prin scaun dar nu sunt fixate cum trebuie! Adica e nasol ca sunt din doua bucati... daca erau dintr-o singura bucata nu stiu daca intalneam problema asta. Culorile sunt dragute... am luat gri cu albastru... acel gri este identic cu la culoare cu fetele usilor si jumatatea de jos a bordului... Oricum cre`k mai bine mai asteptam 2,3 zile si imi luam d-alea la 220, ca aduceau ei.
Laurentziu83
QUOTE(cristib @ Jul 12 2005, 08:19 AM)
Da' una peste alta is belea, iti maseaza bucile biggrin.gif .Si doar 400mii.

Ai cumparat o singura husa sau doua cu 400 de mii? Ca eu mi-am luat din Metro cu 200 de mii una singura (de pasager ma doare undeva, eu sa ma simt bine).
siporazvan
Am cumparat azi din Cora-Militari "husa auto ortopedica". Este din piele artificiala si arata foarte misto(e si pt. Clio)! Maine pe lumina vreau sa o montez pe scaune. Am incercat dar noaptea nu prea merge (pe bancheta din spate nu mi-am dat seama care e pt. spatar). Este putin larga pentru scaunele din fata si nu se poate strange, are doar niste snururi elasice din loc in loc. Problema este ca nu stiu cu ce sa dau gauri pentru tetiere in fata ca sa nu se strice materialul. Daca si-a mai luat careva acest model si l-a montat astept un sfat rolleyes.gif
Vardan1110
Dupa cum a zis si colegul meu de forum.Stati linistiti nu e nevoie sa apelati la bunice,matusi etc. Arata f bine gaurite cu tigarea am eu unele luate din turcia(830 000 bani romanesti) Sunt super incantat de ele.Cred totusi ca sunt si pe la noi.Tre sa va zic ca mam chinuit la montarea lor cam 3ore de munca pe branci ca au niste elastice care se prind pe dupa scaune cu niste clipsuri.Munca de te cocoseaza dar in final iese marfa wink.gif
Vardan1110
Dupa cum am mai zis dale cu tigarea dar mai mici decat sunt tevile de la tetiera ca in mom in care bagi tevile sa fortezi un pic husele pt a nu se vedea naspa. Si incepeti sa puneti si niste poze sa ne clatim si noi ochii cu huse misthoO sa le pun si eu pe ale mele. Sper sa se mai discute pe topicul asta ca vad ca ultimile mesaje sunt de prin iulie.
EL_BGD
uite ca mai discut eu smile.gif. Am vrut si eu sa-mi iau ieri seara niste huse din carrefour, si s-a intamplat o faza cam ca-n filmele de catrinca:
Ma uitam luung la niste huse de catifea, rosii, cam ca masina si ma ganeam da cum se vor uza, cum ar arata, etc. Ma mai invarteam, ma uitam la pufi&alete alea si cand ma intorc, continuam contemplarea. Intre tim, apare un nene care le ia si incepe sa se uite la ele, iar eu ma uitam la el smile.gif..el..nimic..le tot analiza, m-am facut ca imi caut pe acolo spray-uri silicon/deodorante in speranta ca le va lasa. Intre timp, ma mai conversam cu fumeia "nu cred oricum ca-s bune, se fac varza, se uda naspa" etc biggrin.gif , dar nimic. La un moment-dat le scoate din cutie, si am vazut totusi ca nu-mi placeau (aveau cu negru centrul) si am renuntat si eu, dar si el smile.gif . In schimb am vazut la augsburg niste huse misto (doar scaunele fata) care erau la 70ron si aratau bine (simple, negre). Oricum, discut si eu......
Kata
legat de huse: mie la Serus mi-au zis sa nu pun ca am airbaguri laterale in scaune si deh....

acuma stiu ca sunt huse si pt asaceva... si-a pus cineva?
EL_BGD
Sunt...cele cu shumi de la metro de exemplu. Lista continua.
laur_dci
Kata: "pufi" de la carrefour sunt si pt airbaguri laterale

le cam vanez de mult si ma gandeam ca fac si ei o promotie de sarbatori dar ....
eddie33
Vreau si eu ,daca se potrivesc si pentru scaunele fata sport.Mersi
FidjiAngora
Salut,

Stie cineva niste huse bune pt. Symbol?
Vreau sa se aseze bine pe scaune, sa nu se largeasca dupa un timp si sa fie un material mai ok decat panza care vine in varianta de fabrica.

P.S. Fiind primul meu post pe acest forum, sper sa nu repet un subiect care s-a mai dezbatut pana acum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.