Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Prelata!
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
MrPain
Ma intereseaza o prelata pentru bicorp. Aveti idee ce masuri, tip, material. Am nevoie de niste sfaturi, ca mi-am gasit masina plina de niste ...pete...si nu stiu de la ce... multumesc!
Laurentziu83
Nu pune prelata pe masina. Iti strici vopseaua daca bate vantul si husa incepe sa toceasca vopseaua pe la colturi si o sa arate urat.
mandelu
Pe langa asta dupa ce ploua in loc sa se scurga apa de pe masina ea ramane in prelata mult timp si tine umezeala vopselii. Nu stiu cat conteaza dar e mai bine sa nu faci asa.
adi_s
eu am o prelata luata din Metro dar,nu se prea potriveste.Avantaje:nu mai gasesc frunze pe masina,nici gainati.
dezavantaje:timp pierdut,este foarte usoara si o zboara vantul.
Daca as gasi una care sa se potriveasca perfect nu as ezita sa o cumpar.
MrPain
Nici eu nu sunt de acord cu prealata, dar din cauza CET-ului mi-au aparut niste puncte pe tabla si pe eleron...si la spalat nu au iesit, daca continui asa peste ceva timp masina o sa arate ca un dalmatian. Cand ploua o las fara prelata, doar pentru restul timpului. Cineva.. are idee ce marime ce material etc. ?
rttt_gia
Ce inseamna CET?

Vrei sa stai de fiecare data sa pui prelata si s-o dai jos in functie de conditiile atmosferice?
MrPain
Sunt niste furnale care emit funingine...CET-ul e institutia aia care incalzeste apa... exact in functie de vremea de afara...ca imi nenoroceste vopseaua sad.gif
sagetator
Eu stau intr-un bloc care are in spate o curte si un mic parculet, acestea fiind imprejmuite de un gard ceausist wink.gif din placi de beton, totalizand 2 m inaltime. Acolo vreau sa-mi improvizez un "garaj" marca URSUS ! laugh.gif E vorba de faptul ca voi folosi prelata de la doua umbrele Ursus pe care le voi pune pe un schelet care vine fixat pe acest gard. Am uitat sa spun ca accesul auto se face printr-o poarta inchisa cu un ditamai lacatu'. smile.gif Scheletul va fi la 2 m inaltime si inclinat in jos, in unghi de 15 grade dinspre gard spre bloc. Ce parere aveti? Eu zic ca e mai bine dacat sa stea prelata pe masina.

P.S.: la vara in locul masinii voi sta cu prietenii la o bere! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
Laurentziu83
Mai bine schimbi locul de parcare. Asa nu faci decat sa alegi dintre 2 rele, unul mai rau decat altul.
CGB
io ma intreb cum de rezista prelata pe masina? nu se gaseste nimeni sa te lase fara ea?
aveam si io un vecin care punea prelata pe o solenza. o gasea mereu taiata, rupta...pana intr-o zi cand n-a mai gasit-o deloc smile.gif

P.S mie mi-au furat si o amarata de folie pe care-o pusesem peste parbriz sa nu se mai faca gheata....d-apoi prelata ph34r.gif
Solon
Mai apar si riscuri!
Eu stiu pe cineva care isi pune parasolarul pe parbriz sa nu se mai aseze gheata si deocamdata nu i l-a furat nimeni!
CGB
de fapt nici mie nu cred ca mi-au furat dracia aia de folie (era o folie ordinara), ci pur si simplu au rupt-o din placerea de-a face rau. smile.gif
rttt_gia
Tipic tiganesc... Si in zona blocului meu e un volvo break mai vechi care isi pune ceva pe parbriz... o chestie de panza parca, asa pare cel putin
uncle
mie mi-au furat prelata luata de la Augsburg mad.gif am pus prelata la 9 dimineata pe masina si la 18:00 nu mai era (masina parcata in spatele blocurilor de la pasajul auto subteran de la unirea... tzara de kkt mad.gif
Solon
Deci si in timpul zilei se fura! mad.gif
rttt_gia
Asta cu furatul in toiul zilei nu e noutate. sad.gif
MrPain
Pe mine nu ma intereseaza cu furatul, ca nu o sa se fure...sper...Iar alt loc de parcare nu am si Cet-ul cam polueaza jumatate de Constanta, trebuie sa ma mut la capatul celalalt al orasului ca sa nu mai fiu afectat. Deci...nimeni nu are idee de unde pot gasi o prelata pentru un bicorp?
pablo
La Metro.Vezi ca sint pentru diverse marimi ca si tricourile (de exemplu).
Daca retin bine (am avut pentru Dacie si Oltict) M este pentru Dacia si L pentru Oltict.L cred ca iti trebuie si tie la Clio.
Bafta
ciprian burlacu
Buna seara.
Eu am cumparat de la Metro o prelata din fas, usoara, care nu zgarie vopseaua. Sunt pe mai multe dimensiuni, dar probabil pt bicorp iti trebuie "S".
Pt. a nu o lua vantul, i-am cusut cateva "urechi" pe margini si apoi am legat-o cu o saula pe sub burta masinii si de spoiler.
Avantaje: protejaza de soare, praf, pescarusi, montaj rapid...
Dezavantaje: trebuie spalata relativ des, pt a nu se imbiba cu praf, 2-3 minute pt. strangere, nu este impermeabila ...
Pret: pana in 60 RON
MrPain
Impermeabile nu aveau? Astea se imbiba cu apa daca ploua putin si nu prea e bine. Zici ca pentru bicorp merge marime "S" Multumesc!
pablo
Ciprian pai daca prelata e din fas cum sa se mai imbibe cu apa?
sagetator
Ce ziceti de acest model de prelata ? smile.gif
Solon
Excelenta ideea! smile.gif
Dar o sa se prinda repede borfasii!
uncle
io am avut prelata si mi-au furat-o asa ca nu va sfatuiesc sa dati bani aiurea pe ea ca ramaneti fara in cateva zile... sad.gif tara de kakao .....
Duyu
Eu mi-am luat prelata impermeabila din Cora cu 100 RON! Daca e sa va cumparati, luati-va din aia de Logan, ca se potriveshte perfect(pentru Symbol)! Cea pentru Clio este destul de stramta.... cool.gif

edit: atentie regulament 2.d
houseISmusic
Ca sa nu mai deschid alt topic ....
Are cineva prelata la symbol ? daca da , pareri pro si contra va rog !
De curand s-a facut un parc langa locu meu de parcare si o gasesc plina de nisip , de urme de mingii , pietre si uneori serveste si ca sprijin ! Ma gandeam ca solutia cea mai simpla ar fi sa-mi iau o prelata si am auzit ca sunt in Autovit la 50 -60 ron bucata !

Am citit mai sus ca e bine sa iei8 de logan , e mai incapatoare ...
mad_biker
Daca te intereseaza sa scoti petele alea stiu eu o solutie care costa vreo 20 de ron si se gaseste in comert, numai ca nu stiu exact cum se cheama momentan. Trebuie sa ma duc la masina sa vad ce scrie pe recipient. Daca te intereseaza maine iti comunic exact denumirea
houseISmusic
pete nu am pe ea ca o spal odata la 2-3 zile , problema e ca adun hectare de nisip saptamanal + multe zgarieturi , dasta ma intereseaza o prelata
cmandrei
@mad_biker ... spune totusi cum se numeste solutia. Multumim,
siporazvan
Luat prelata la 80 ron impermeabila pt. Symbol din Vitan. Sa vedem cum se potriveste pe masina acum.
mad_biker
uite am pus o poza cu ambalajul de la solutie. E foarte buna, eu am scos pete de smoala si niste lipici care a ramas in urma indepartarii unor abtipilduri de pe masina.
houseISmusic
@siporazvan , dupa ce o pui , ii poti face niste poze te rog ? Sau macar parere !
verde
Despre avantaje si dezavantaje au vorbit colegii. Eu vreau sa va expun un posibil dezavantaj: Tatal meu tine husa pe masina permanent. Intr-o zi una bucata pisica in calduri s-a refugiat la soare pe portbagajul masinii. Urmarea: un pisoi intaratat de miresmele emanate de husa proaspat parfumata a urcat pe masina si efectiv a sfasiat husa in 7-8 locuri cautand sa scoata pisica de sub husa probabil. A urmat tratarea husei cu benzina ca sa acopere mirosul specific al pisicii. Masina a scapat nezgariata ca husa era captusita cu molton destul de gros. Husa aia era f incomoda in portbagaj dar f utila la iarba verde.
houseISmusic
Am fost in vitan , am gasit prelate , ramane sa si aleg una smile.gif
houseISmusic
voila !
asyst72
Revin on-topic. O prelata pentru Clio II bicorp (hatchback) stie cineva unde gasesc? Merci
George Paul
Exact cum scrie mai sus, in magazinele retailer-ilor francezi de unde cumpara toti romanii.

Husa buna incepe de la 130 roni, PVC gri (impermeabila), cu captuseala sa nu zgarie. Tine maxim 2 ani, ca dupa primul incepe sa se degradeze de la radiatia solara.
Pe lateralul cutiei scrie dimensiunile pe care se muleaza optim. E bine sa le stii pe ale masinii tale, nu te lua dupa ce indica ei ca modele potrivite, mai gresesc.

Leag-o bine, nu te baza pe elasticele tip jartea din capete, oboseste-te sa-i cosi pe sub spoilere niste sfori tari cu cleme de prindere.

Poti sa-ti scrii cu un marker nr. masinii pe ea, daca stii ca se fura din zona unde-o tii.
asyst72
pai nu stiu care sunt magazinele retaileri-lor francezi. Mai sus se discuta de Vitan.. O sa caut acolo.
romanul1977
QUOTE(houseISmusic @ 19 May 2008, 23:03)
Ca sa nu mai deschid alt topic ....
Are cineva prelata la symbol ? daca da , pareri pro si contra va rog !
De curand s-a facut un parc langa locu meu de parcare si o gasesc plina de nisip , de urme de mingii , pietre si uneori serveste si ca sprijin ! Ma gandeam ca solutia cea mai simpla ar fi sa-mi iau o prelata si am auzit ca sunt in Autovit la 50 -60 ron bucata !

Am citit mai sus ca e bine sa iei8 de logan , e mai incapatoare ...
*


Salut ,ca sa iti raspund la intrebare, eu am prelata pentru Symbol ,luata din targ din Autovit.(Master Proffessional) se cheama marca.Este speciala pt Symbol (Thalia) ,este impermeabila si captusita pe interior cu un material moale (80 ron)Eu sunt la a 3 -a prelata in decurs de 6 ani.Am pus prelata pe masina de cand am luata-o de noua si vopseaua arata impecabil ,lucioasa .Am auzit tot feluri de mituri ca toceste vopseaua la colturi,ca tine umezeala etc. Tocitul vopselei la colturi este exclusa pt ca prelata are in partea de jos un elastic care o tine fixa.Umezeala eu nu am avut decat cand facea pori din cauza uzurii firesti ,stat in soare etc sau cand mergi cu ea cand este frig si dupa ce noaptea este frig face putin condens pe parbrize.Atat!
Dezavantaje:
Necesita o ingrijire putin mai atenta a masinii.In ce sens.Nu te sfatuiesc sa ii pui prelata cand ai masina murdara ,pt ca tot nisipul intra in captuseala si dupa aia risti sa iti zgaraie vopseaua.
Si nu te sfatuiesc sa o pui cat este motorul cald.
Avantaje observate de mine.
Mers de mai putine ori la spalatorie,in parcare nu prea pot sa ti-o zgaraie vecinii binevoitori(aici nu vorbim de cei rau intentionati),rezolvat pb gainatului.Iarna pb cu inghetul,zapada.
Imi cer scuze pentru ca am scris atat dar eu am vrut sa iti prezint si partile rele si partile bune.Acum tu decizi .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.