Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se conduce un Diesel?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
miezu_000
Iertati-mi lipsa de cunostinte. S-ar putea sa va starnesc zambete, dar....
e prima masina diesel pe care o conduc si am niste intrebari.

1. In primul rand am inteles ca este normal sa tremure un pic, mai ales cand e motorul rece. Chiar este normal ? biggrin.gif biggrin.gif

2. Un prieten si-a luat loagan diesel, a fost ulterior la uzina Dacia si a instalat computer de bord si a observat la consumul instantaneu ca acesta este cel mai mic la turatii un pic peste 2000.
E adevarat ca diesel consuma mai putin daca il tin peste 2000? mi se pare ca se cam forteaza motorul cand trec de 2000 dar poate nu stiu eu cum trebuie sa sune un diesel.
Masina e inca in rodaj si in carte scrie sa nu depasesc 2500 rot/min pana nu trece rodajul
CGB
consumu' minim se obtine tinand masina in garaj smile.gif

da-i cu search pe forum si gasesti raspuns la ce-ai intrebat tu.
Solon
Intai trebuie sa te obisnuiesti cu zgomotul.De aia ti se pare ca il fortezi.
Floppy
Cauta pe forum informatii despre "consum motorina", "consum 1.5 dCi", "turbina", etc. si vei gasi zeci de pagini cu informatii... N-ar rost sa scriem noi, inca o data, tot ce s-a scris deja de vreo 2 ani incoace...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.