Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault Megane Coupe 1999
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane
McAlig
Tocmaio am cumparat un Reno Coupe din 1999 1.6 benzina de la o cunostinta si problema e ca desi merge bine ( pana acum nu am avut probleme ) nu stiu foarte multe despre aceasta masina, motiv pentru care cer ajutorul cunoscatorilor si a posesorilor .
O sa va trimit si niste poze mai tarziu .
Fanu
Tu ai unul mai vechi. Sa-l stapanesti sanatos.
Am fost posesor de Megane Coupe Dynamique 2.0 16V - 140 CP, fabricat in 2002 - printre ultimele. Galben, cu trapa. A fost masina pe care am iubit-o cel mai tare. Si acum plang dupa ea.
Am avut-o 2 ani, timp in care nu am mers cu ea decat 18.000 km. Jumatate nu i-am facut in Romania. Mi-era mila sa o scot pe strazile din Bucuresti. Treceam peste fiecare groapa cu 2 km/h. Caciucuri Michelin Pilot Primacy 195/50R16.
Exceptionala masina. Motor impecabil. Tinuta de drum beton. Costuri mici de intretinere. Consuma 9.5 l/100 in oras, schimband vitezele la 2500 rpm. Am avut o singura belea - compresorul de AC, care a cedat - garantie. Era sa ma iau la bataie cu directorul de service de la IPSO pentru asta.
Oricum, te felicit de achizitie si ai grija de el.
R19/16v
Phase I a fost mai frumos decat Phase II smile.gif
@McAlig trebuia sa te orientezi al un 2.0 16v :drooling:
@Fanu Si de ce l-ai dat? pt un MII? si de 80 de cai smile.gif eu nu il dadeam decat pt un Clio v6 :drooling: again smile.gif
vlad_dragos
salut . eu am un reno megane coupe dar mai vechi din '96 dar 2.0 8V . masina are 130.000km si merge impecabil . se infige super bine . eu zic ca ai facut o achizitie buna . da super bine si la fete tongue.gif . daca vrei un forum englezesc unde sa gasesti mai multe despre da un pm
McAlig
am desoperit prima problema : de fapt doua :
1 am o problema la sortul ce acopera trapa din interior - se blocheaza . Am observat ca e format din doua bucati si una nu prea culiseaza .
2 geamul de la sofer (electric) iese cand ajunge aproape sus de pe gheder si trebuie sa-l tin cand il dau jos .

merge super masina si pana acum am scos 7,5 consum numai in oras , e drept ca am menajat-o putin pana fac transcrierea .
finu
am 1 coupe exact ca al lui Fanu numai ca este bleumarin metalizat. Tot de la IPSO cumparat in august 2002. Sunt al 3-lea proprietar. S-ar putea sa nu ma credeti dar masina are doar 20000 km. Sunt super incantat de ea. Inca nu am reusit sa-i fac consumul, dar oricum din ce mi-am dat seama pana acum este undeva intre 10-11% in oras cu viteze schimbate intre 2500 si 3000 rpm.
Masina a avut si ea o problema la aerul conditionat , schimbat pe loc la service la serus.In rest masina e bomba.Nu am ce sa-i reprosez.
Ma tot bate gandul sa-i fac un mic tuning. Ce parere aveti?
richie
E verificat kilometrajul la service? Sau...in acte? Daca da, e super cu km aia. Si da, e o masina care se preteaza frumusel la tuning.
finu
il cunosc pe primul proprietar. Imi este prieten.Sunt km reali.Initial am vrut o masina noua , dar cand am auzit ca este de vanzare nu am stat deloc pe ganduri. Masina este super verificata.
Apropo de tuning. NU prea stiu unde sa ma adresez. Ceva sugestii?
RenaultMeganeCC
S-o stapanesti sanatos!
hellcat
N-ar trebui sa ne surprinda kilometrii putini ai acestui model de Megane, mai ales ale celor cumparate de noi din Romania. Nu e genul de masina cu care sa mergi zilnic la servici.
-pedro-
sunt posesorul unui superb megane coupe 1.6 16v galben;full electric si cu canapele de piele ;are toate reviziile facute la ipso si este tinuta in garaj ..are doar 69 mii km -an 2001.Alte imbunatatiri :alarma ungo cu senzor perimetru;magazie cd-uri ..etc.Intrebarea mea este :pot lua pe aceasta masina 7000 euro ? ptr ca ma vad nevoit sa o schimb cu un rx4 daca as gasi.Ma doare sufletul sa o bag pe drumurile desfundate unde urmeaza sa umblu..daca e cineva interesat astept mesaje
alexc_par
salut!vreau sa-mi aduc si eu un megane coupe an fabricatie 1999 motor de 1390cm3 ,din germania .am inteles de aici ca se merita sa-l iau! cine mai are unul cam la aceeasi vechime poate imi spune si mie daca sau ce probleme tehnice a-si putea avea cu el.
Madriann
1.4 ? Cauta 1.6, 2.0...e pacat wink.gif
alexc_par
ma gandeam si eu la un 1598cm3 ....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.