Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Iarna...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
k0b3
Mai pe scurt, dupa 1 saptamana de colindat prin tara, azi am fost la spalatorie si mi-am pus mainile in cap: mi-a sarit vopseaua de pe capota in vreo 3 locuri iar spoilerul zici ca e ciuruit cu mitraliera. mad.gif Am incasat una si in parbriz azi, dar nu e mare chestie, s-a ciupit doar.

Problema mea este ca circul destul de mult (11.000 in 3 luni), in special prin zonele montane si implicit sansa de a incasa pietre de pe contrasens (sau de la dracia aia de masina care arunca "nisip" cu diametrul de 2 cm pe drum si pe masini) e destul de mare.

Nu ma consum, ca n-are rost, (ma oftic si eu ca omul ca e masina noua) problema e ce ma fac cu zonele unde a sarit vopseaua de pe tabla? Nu am idee cum reactioneaza tabla de la Renault la atacul ruginii si a factorilor exteriori... Nu e vorba de suprafete mari (circa 2-3 mm), dar e sarita bine.
hellcat
Aaa, misto subiect...
Din week-end-ul trecut: piatra in parbrizul meu nou si atermic de la "nisipul" imprastiat pe E85 (a fost asa de mare incat am si vazut-o cum vine...), mi-am smuls spoilerul fata intr-un bolovan bine ascuns in zapada.

Eu, pana acum la clio, symbol sau bicorp, (ca asta imi place si ma intereseaza) nu am vazut rugina aparuta, nici pe la aripile spate, praguri sau usi. Si am exemple de prin '99, '00 tinute numai afara. Daca masina e nelovita, adica sa se intervina cu chit, revopsire, tabla trasa, n-ar trebui sa avem nici o emotie.
Chiar, daca cineva are vreun exemplu "negativ" il rog sa ne detalieze si noua.
k0b3
Pe E85 m-a ciuruit mai mult ca sigur un camion de ala de dezapezire care arunca nisip, n-am apucat sa ma feresc... Cand dracu or intelege astia ca e de ajuns sa curete drumul fara sa mai arunce si nisip, sincer nu stiu! Tot asa mi-a decedat si un proiector pe care il inlocuiesc maine (casco), la revizie...

Acuma nu stiu ce sa zic, unde a sarit vopseaua se vede ceva "gri" iar diferenta de "nivel" se simte cand dai cu degetul. Am sa caut la primavara niste creioane corectoare (am vazut pe undeva pe aici pe forum ca s-ar gasi) ca sa mai retusez estetic... si sper sa nu rugineasca.

@hellcat: Proiectoarele ti-au mai ramas intregi macar? sad.gif Spoilerul daca s-a crapat e cam nasol, si cam costa sad.gif
Solon
Daca zgarietura e pana la chit si nu ai vazut tabla in locul in care e zgrariata ar trebui sa n-ai probleme.
Laurentziu83
@k0b3
Daca nu merge cu creioanele corectoare atunci poti sa incerci cu incredere la CASCO.

De curiozitate, cat costa spoilerul? Ca am omorat un caine cu el la Afumati acu o luna si tre sa-l schimb dupa sarbatori pe casco. Mi-a murit si mie un proiector cu ocazia asta, dar sticla nu e sparta, poate il recuperez.
k0b3
Pai si eu am luat un caine cu 2 luni in urma. Rezultat: 1800 RON: spoilerul, vopsit spoiler, pasaj inferior roata stanga fata, sigla Renault si suport numar. Toate pe Casco. Proiectorul a supravietuit si la mine dupa impact, dar in urma cu 2 saptamani s-a spart de tot fara sa fie lovit. Cred ca era usor fisurat de atunci.... l-am inlocuit azi.

Astia de la Casco nu suporta asemenea reparatii fine de vopsitorie decat daca e supervizibila treaba. Oare unde gasesc eu creion corector in nuanta masinii? unsure.gif Pe aici prin Iasi, nici vorba.
eddie33
Magazin Carrefour aveti in Iasi ?Daca nu vorbesti si tu cu cineva care vine in Bucuresti sa-ti cumpere unul.Apropos,ce culoare e masina ?
Solon
Eu nici in Carrefour n-am gasit!
RoVal1972
@k0b3
Ala gri e stratul de chit din fabrica. Sigur n-o sa ai probleme. Doar sa nu fi ajuns la tabla.
Laurentziu83
@k0b3
1800 RON ??????????? ohmy.gif Sa-mi trag cuiul la grenada.
Eu am cam aceleasi daune: spoiler spart, suport numar spart intr-un colt, proiectorul nu mai functioneaza (mergea atunci si cred ca a sarit filamentul), pasaj inferior (aparatoare de noroi) lipsa, asa ca imi arunca noroi prin crapaturile din spoiler. Restul au scapat. Ma gandeam la un maxim 8 milioane(hai 11 cu tot cu proiector daca o sa trebuiasca schimbat), da 18 milioane e enorm de mult.

Si de ce sa nu suporte CASCO asemenea daune fine? mad.gif nu ies la aparatul de pozat al agentului sau ce? tot daune se cheama. Da in telefon la sediul central al sc de asigurari si intreaba-i daca e asa.
k0b3
@eddie33
Carrefour-ul e in constructie smile.gif Culoarea masinii este Gris Platine metalizat...
k0b3
@Laurentziu83
Pai numai spoilerul fara vopsea este 900 RON, deci iti dai seama ce iese in final smile.gif Pasajul inferior e cam 120 RON si tot asa. Vopsitul ajunge si ala, manopera, etc.

Tine cont ca spoilerul e de fapt tot botul masinii....

Referitor la CASCO, da, astia de la asigurari au niste gioarse de aparate foto intrucat de multe ori nici nu ies sparturile de pe parbriz daramite niste lipse minore de vopsea...
eddie33
In Carrefour au la vopsele auto,pe langa spray-urile de vopsea si creioane corectoare .Exista o gama variata de culori,dar sincer iti spun ca greu gasesti culoarea perfecta.Eu am cautat cel mai deschis rosu, am luat unul cod 290 sau 300 si e mai inchis decat ce am eu pe Clio(Orange Malaga),dar arata mai bine ca inainte,mai ales dupa o polisare partiala facuta personal.Nu se mai vede aproape nimic dintr-o zgarietura lunga de 6-8 cm,care era pana la chit si se vedea alba.

La argintiu nu cred ca e vreo problema majora cu diferenta de nuanta.
hebron
Pai intreb si eu ceva...am avut masina lovita, s-a pus si sudura si revopsit integral, gri metalizat...sunt sanse sa ma trezesc cu "floricele" de rugina?Eu sunt din Bucuresti dar masina a fost facuta la "maestrii" de la Dedeman Bacau.Cu ocazia asta, inca o data, ocoliti locatia aia...e jale sad.gif
blus113
Ca tot veni vorba de zgarieturi: mi-am zgariat parbrizul, cu manuta mea (cu ajutor de la spargatorul de gheata) sad.gif .
Sunt niste zgarieturi mici, dar lungi; si mai mult ma oftica, decat deranjeaza. Si le am doar pe parbriz, nu si pe geamurile laterale(Murphy vegheaza).
Aveti idee cum se pot 'repara', corecta sau ceva de genul...
Laurentziu83
Zgarieturile se repara prin schimbare, sorry. Am patit si eu asa de la bucati de noroi pe care mi-a fost lene sa le dau jos cu mana de pe geam si le-am dat din stergatoare.
Solon
Asta e cea mai mare greseala!
Laurentziu83
Noroc ca am schimbat masina intre timp tongue.gif
blus113
am auzit ca se poate face o 'slefuire' a parbrizului, dar nu stiu mai multe...am sa-l intreb pe cel ce mi-a zis, numai sa vina din concediu
RoVal1972
QUOTE(Laurentziu83 @ Dec 28 2005, 05:50 PM)
1800 RON ???????????  ohmy.gif  Sa-mi trag cuiul la grenada.
Eu am cam aceleasi daune: spoiler spart, suport numar spart intr-un colt, proiectorul nu mai functioneaza (mergea atunci si cred ca a sarit filamentul), pasaj inferior (aparatoare de noroi) lipsa, asa ca imi arunca noroi prin crapaturile din spoiler. Restul au scapat. Ma gandeam la un maxim 8 milioane(hai 11 cu tot cu proiector daca o sa trebuiasca schimbat), da 18 milioane e enorm de mult.

Si de ce sa nu suporte CASCO asemenea daune fine? mad.gif  nu ies la aparatul de pozat al agentului sau ce? tot daune se cheama. Da in telefon la sediul central al sc de asigurari si intreaba-i daca e asa.

Stai asa !!! Pai la service daca se constata altceva fata de poza initiala, se face reconstatare si musai trebuie sa-ti dea toti banii !!!
Am o colega care tocmai ce a fost "pupata in fund". La constatarea initiala a iesit doar bara spate si incuietoare portbagaj si cand a mers in service la Ford sa i-o schimbe, au constatat ca sub bara era totu' muci... A venit baiatu' de la asigurare, a tras alt rand de poze si gata. Pe 15 ianuarie le vine piesa si se rezolva. Free of charge !
ioana
zgarieturile de pe far se pot lua in vreun fel?...
Laurentziu83
daca e din plastic farul cred ca da, se pot lua. daca e din sticla, nu.
Dar eu zic sa nu-ti bati capul daca nu e inestetic, nu cred ca are vreun efect asupra vizibilitatii.
ioana
nu stiu din ce e ... daca e de plastic cu ce pot da? ca pare mai mat intr-o parte
RoVal1972
Eu zic ca e plastic...
google
E plastic sigur.
Laurentziu83
teoretic plasticul ala ar putea fi lustruit intr-un fel si cred ca ar disparea matuiala aia. Acum nu imi dau seama exact cu ce.
Matuiala la suprafete moi (plastic aici) normal este generata de o suprafata ori acoperita cu ceva, ori zgariata, deci schimbata structura interna. Normal, asta s-ar produce numai la suprafata. Deci trebuie sa existe un fel de lustruitor pentru suprafata aia. Un fel de polish pentru plastic.
Gresesc cumva?
Solon
Ioana,da un search pe forum ca s-a mai discutat chiar acum vreo cateva zile.Cica ar exista un polish pentru plastic.
octav_
Farul stanga il am si eu putin zgariat, dar nu adanc de la un binevoitor cu X5 care s-a gandit sa dea cu spatele in intersectie si sa se propteasca in mine...
Anyway, am incercat cu polish lichid insa nu au iesit....
ioana
@kob3
mersi de link
andutu
Nu am gasit pe unde sa postez, asa ca sa nu deshid alt topic am gasit unul cat de cat pe aceiasi tema.
Si inevitabilul s-a produs dupa 1 deceniu, nu inteleg cum dar rugina si-a facut prezenta.
[attachmentid=1628004036] [attachmentid=1628004037]
Masina nu a fost lovita, initial am crezut ca este doar in fata capotei , dar cand m-am uitat pe laterala vopseaua avea mici umflaturi cand am inceput sa curat imediat a sarit iar sub vopsea erau pori de rugina.Am frecat cat am putut si bineinteles ca au ramas pori de rugina am folosit un tratament care stopeaza rugina de la Nigrin.
Nu m-am incumetat sa bag flex sau alte nebunii si asa este destul de subtire tabla.Ce nu mi-a placut este ca rugina o luase pe sub chitul acela de pe margine si a trebuit sa rup din el.
Las sa actioneze dupa care ii dau cu niste grund grii la pensula si cred ca o sa il las asa ca oricum nu se vede.


32 Lei.
[attachmentid=1628004038]
verde
Boala grea. Am gasit si eu basica , dar n-am spart inca. Tot solutia aia folosit la imbinare aripa spate -plafon colt luneta . Astept o zi mai racoroasa pentru tratat capota.
andutu
Curata nu lasa asa , eu am dat cu solutia seara am lasat pana a doua zi a proximativ dupa 12 ore tabla era neagra unde am curatat-o, semn ca ar fi actionat substanta.Am mai degresat putin dupa care am aplicat la pensula niste grund gri nu ma intereseaza asteptul mai ales ca este sub capota.
pamparam
-- editat --

Stie cineva cat de repede avanseaza rugina? Daca e o pata de 1 cm patrat, cat avanseaza intr-un an?
andutu
Depinde de mediu , umezeala etc.
Ideal este cum observi vopseaua basicata sa cureti imediat, sigur este rugina pe sub vopsea, un inceput de rugina.Unde vezi rugina deja sa te astepti ca la curatare sa gasesti tabla afectata, asa cum am gasit eu in partea de sus.
Cat mai repede trebuie curatat , tratat si grunduit.
Daca te uiti in pozele atasate sus sunt puncte negre aia e rugina care nu am putut sa o curat la smirghel si sa bag flexul in tabla nu prea imi convenea.Am tratat si am grunduit.
Pe viitor o sa imi cumpar o ceara de la Teroson pentru protectie , aticoroziva am testat-o pe o solenza unui prieten, cand pulverizezi este lichida sa se prelinga peste tot , dupa cateva ore se intareste si ramane lipita de tabla si protejeaza.
Am dat prin praguri , prin usi , este mult mai ok decat sa bagi ulei care se scurge si mai rau manjesti.
[attachmentid=1628004104]
verde
Tot de la nigrin am vazut un sprey la fel ca ala de tratat dar e cu lac protectie si se aplica dupa ce faci tratamentul . L-am vazut in Practiker cand l-am luat pe ala de tratament antirugina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.