Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unde sa fac revizia?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
reno-Prowler
Masina face luna asta 2 ani, are 12400km - merge f bine.
Vine insa revizia anuala. Ce recomandati sa fac la revizie si MULT mai important... UNDE ? ca sa ies si eu mai ieftin. smile.gif

Multumesc in avans...
rttt_gia
prowler avand in vedere ca masina merge f bine, asta ar insemna ca nu are ce sa iti schimbe la ea decat "chestiile uzuale": filtru aer, ulei/filtru etc....astea poti sa le schimbi la orice service de cartier (ca sa iesi mai ieftin), dar fiind o revizie recomand sa o faci la orice service autorizat Renault.
Bafta si sarbatori fericite
Laurentziu83
Daca mai ai garantie o faci la un service Renault. Daca nu, poti sa o faci la un service mai "de cartier". Orice service este oricum obligat sa-ti asigure garantia lucrarii. Asadar sa te uiti la partea asta.
Daca optezi sa o faci in alta parte si ai motorul 1.4 8v, atunci poti continua sa faci si urmatoarele revizie la service Dacia, daca ti se pare convenabil, intrucat motorul acesta intra si in echiparea Dacia SRN/SLZ/LGN.
hellcat
Din cate stiu, in 2003 renault-ul acorda 18 luni garantie, clio lui prowler fiind posibil sa fi iesit din garantie.
Eu vreau sa-i recomand sa faca revizia unde a facut-o si pe prima daca a fost multumit, daca nu, pe unde mai ai vreo relatie, conostinta, intr-un service unde-ai mai fost.
semit
hellcat, stiam ca esti din retea...cum poti sa-i recomanzi omului sa se duca unde are cunostinte, neamuri, pile??? asta inseamna ca reteaua Reno din Romania este Proasta? sau ca daca nu te duci unde ai cunostinte pot sa refuze sa-ti schimbe piese in garantie (cum am patit eu cu nesimtitii de la AUTOMARCUS care au refuzat de vreo 3 ori sa-mi schimbe claxonul care abia mai bazaia- ei insistau sa mi-l regleze... sau boii de la IPSO in frunte ca bosorogul de la vopsitorie- le-am dus masina cu 2 zgarieturi pe usa din fata si mi-au dat-o inapoi cu usa in valuri... si cica domne n-o spala cateva zile sa prinda vopseaua si masina era vai mama ei de murdara cand am luat-o, cand am spalat-o am vazut ca aveam valuri pe usa...) sau sa uite sa mai puna anumite piese??? desigur aceste cazuri sunt pur din imaginatie...oare? pentru restul va astept pe prv...in rest masina e buna...service-urile...majoritatea pline de ex-ciocanitori in 1300...scuze pentru tonul vehement, dar astea sunt servuice-urile in care va bagati masinile pentru care poate ati muncit cativa ani de zile si unii isi bat joc de ele. bafta
Solon
Ma da' suparat mai esti! Pe buna dreptate.
reno-Prowler
Multumesc tuturor pt reply

Am uitat sa mentionez ca masina a iesit din garantie ... (a avut 18 luni) si am motorul de 1.4 8v...

Inteleg ca trebuie schimbat:
uleiul
filtrul

Ar mai trebui si altceva...?

Si totusi unde sa ma duc sa ies si eu mai ieftin fara sa compromit calitatea lucrarii...? ca de serus m-am saturat... preturi cam mari...
vladoiui
Dupa mine toate sevice_urile Renault sint o apa si un pamint.De ce?Ptr ca peste tot sunt MESERIASI ROMANI CARE LUCREAZA IN ROMANIA.Daca te pricepi incearca ca cele uzuale si anume filtrele ,uleiul,placute de frina se le schimbi cu minuta ta ptr ca oricum la masina iesita din garantie nu prea mai ai ce sa faci cu reviziile .In ceea ce priveste garantia lucrarii mai buna decit minuta ta nu cred ca exista vreun dealer Renault.Iar pisele care le-am enumerat mai sus sunt fff usor de schimbat.Iar daca nu stii inveti si uite asa intrii in rindul rominilor wink.gif Asta e doar parerea mea........
hellcat
QUOTE(Prowler @ Dec 27 2005, 01:55 PM)
Si totusi unde sa ma duc sa ies si eu mai ieftin fara sa compromit calitatea lucrarii...? ca de serus m-am saturat... preturi cam mari...

Pai nu te-a lamurit semit?

@semit: N-ai citit cu atentie postul meu, mai citeste-l o data. Lucrez la logistica, nu sunt vopsitor la tinichigerie, iar daca vrei sa ai masina ok du-te unde sunt angajati care mai stiu si meserie.
semit
si unde ar fi asta??? ca trebuie sa repar un prag.. wink.gif
Solon
Daca de serus te-ai saturat ca au preturi mari stai sa vezi ce preturi sunt pe la Ipso.Eu zic sa ramai tot la astia ca restu' vad ca sunt toti o apa si un pamant.
a(mic)
Macar aveti de unde alege... exista o minima concurenta... Ce facem insa noi, constantenii cu TSI, care are monopol in judet (inca un atelier in Mangalia). Am doi amici care au masinile praf dupa o vizitya pe acolo... si un al treilea cu o aripa vopsita cu lacul scurs. Asta este, cred ca imi fac revizia cand plec in concediu, la Sibiu am auzit ca ar fi cel mai bine.

a
Laurentziu83
QUOTE(semit @ Dec 26 2005, 10:19 PM)
hellcat, stiam ca esti din retea...cum poti sa-i recomanzi omului sa se duca unde are cunostinte, neamuri, pile??? asta inseamna ca reteaua Reno din Romania este Proasta?

Nu, poate sa zica ca este scumpa. am scris mai sus ca e acelasi motor de pe dacia iar revizia poate fi efectuata la fel de bine la un service dacia, dupa cum poate fi efectuata foarte bine in fata blocului (numai ca e cam greu de scos filtrul de ulei), mai putin partea de inlocuit eventuale curele.
Omul a intrebat o solutie mai ieftina, deoarece, sa recunoastem, multe lucruri la Renault nu-s fac banii. Service-ul renault are tarifele mai mari deoarece are o pozitie de monopol, numai anumite service-uri sunt acreditate pentru mentinerea garantiei, in general unul pe oras/zona, asa ca omul, daca are masina in garantie, n-are de unde alege.
reno-Prowler
de unul singur nu ma bag... - recomandati-mi voi daca puteti un service dacia mai de incredere...

Atasez si ce ma costat la prima revizie la serus...

DATA Produs/servicii Cantitate Pret unitar Total

4.12.2004 ULEI ELF Competition 4 180000 720000
Garnitura buson baie 1 20000 20000
Filtru Ulei 1 150000 150000
Manopera 1 500000 500000
1390000
Laurentziu83
Aici ii las pe Bucuresteni sa te indrume, sau da un search pe daciaclub pentru service acreditat Dacia.
il mecanico
DAN-LUC AUTO de pe sos.Grivita

manopera pentru piesele schimbate este gratis daca cumperi de la el , si oricum cumperi la acelasi pret din magazin sau chiar mai ieftin .Plus ca nu ai nevoie de programare .

Va dau si nr. de telefon daca vreti !!!
reno-Prowler
Unde e exact pe grivita...?

Si totusi eu unde duc masina ca miine am programare la serus ... si ma cam preseaza timpul...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.