Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbator viteze in marche arierre
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
hebron
Salut tuturor!

E primul topic pe care il deschid...am cautat prin forum dar nu am gasit o problema ca a mea asa ca m-am decis sa va intreb...
De la un timp (vreo 2 saptamani) cand bag schimbatorul in marche arierre acesta, intra chiar bine, fara carait sau alte probleme, dar ramanand pe pozitie incepe sa vibreze in ton cu motorul.Maneta are un joc rapid, nu mare si in ton cu motorul, toate ducand la un bazait...
Stiti ce ar putea fi, a mai avut cineva probema asta?Masina are 36 000 km.

Multumesc anticipat!
hellcat
Este o particularitate a modelului clio. Nu numai maneta masinii tale vibreaza.
La o masina noua pendularea manetei e putin sesizabila, dar odata cu instalarea uzurii se accentueaza.
Solutia aleasa pt comanda cutiei la clio este cu timonerie prin parghii fixe, un procent insemnat din vibratiile motorului transmitandu-se schimbatorului.
Ei, si in componenta timoneriei se alfa si o bieleta (gmp) care are rolul preluarii vibratiilor. La capete are bucse din cauciuc, supuse unei uzuri puternice mai ales la motoarele diesel.
In concluzie, nu ai nimic stricat, dar mai devreme sau mai tarziu e bine sa-ti inlocuiesti bieleta. Iti va "intineri" schimbatorul de viteze.
hebron
mersi pentru sfat....luni ajung intr un service Reno, la un mecanic care imi e vecin, sa speram ca e ok...Eu nu m-am plans de greierasi, si alte chestii la care in loc sa conduci trebuie sa stai cu urechea "pe" masina, dar schimbatorul asta chiar face urat in marche arierre... mad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.