Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Capota motor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Murillo
Am avut ieri o surpriza neplacuta. vrand sa pun niste lichi pt spalat parbrizul, n-am reusit sa mai deschid capota sad.gif De la clapeta din interior se trage, cred ca nu e cablul rupt ca simt o oarecare rezistenta, dar probabil ca nu trage suficient cat sa sara capota. Exista vreo modalitate de a o deschide, ca n-am chef sa ma duc la service?
d3m3ntzial
In spatele clapetei trebuie sa fie un cablu.Incearca sa tragi de el.
dya
pai incearca sa tragi usor de capotan in sus din partea dinspre botul masinii...
nici la mine nu sare, dar o trag usor si atunci sare dupa care actionez parghia aceea ca un "T" pentru a-i decupla siguranta.
ca sa sara pune vaselina in gaura unde intra cuiul ala de prindere al capotei si chiar si pe el.
bafta
Laurentziu83
Si cu prima ocazie in care reusesti sa desfaci capota regleaza cablul de capota. S-ar putea sa se fi slabit.
k0b3
Te duci in service sa iti regleze capota in zona unde e mecanismul de blocare. Am patit si eu faza similara (nu puteam sa deschid decat daca o persoana tragea de clapeta si alta de capota) si mi-am rezolvat pe garantie...

E de la gropi smile.gif
google
Mai bine il regleaza singur avand in vedere ca nu mai e in garantie, s-ar putea sa-i spuna sa schimbe cablul sau broasca.
Murillo
Azi dimineata a mers normal, ca prin minune. Totusi am uns cu vaselina cuiul si tot mecanismul de zavorare. Acum merge normal. Oricum, cum se regleaza cablul, sa nu mai am surprize pe viitor? Multumesc de sfaturi
EL_BGD
Pai nici mie de exemplu nu mi se deschide capota tot timpul, nu o impinge arcul cred....singura chestie ca dupa ce actionez maneta de deschidere o ridic manual cei 2-3 cm, dupa care....pasii normali smile.gif
dya
Da Solon, nu te mira, eu am vazut miscarea cu vaselina facuta de nenea mecanicu' de la service si mi-a picat fisa aducandu-mi aminte cum si eu trageam de clapeta in interiorul masinii si capota nu "sarea" ci o ridicam cu mana..
k0b3
La mine era dupa cum fluctua vantul pe afara smile.gif Uneori se deschidea, alteori nu. Ce este cert (dupa ce mi-au verificat-o in service) ca acum pe langa ca se deschide se si "ridica" mai mult ca in momentul cand am luat-o de nou noutza.
zicuzen
murillo:
miscarea 1: tragi de manerul de sub volan. capota sare putin in sus si ramane intredeschisa
miscarea 2: iti bagi degetele sub capota, prinzi de manerul in forma de T si il ragi catre tine. apoi ridici capota.
nu ai nevoie nici de vazelina nici de mecanici isteti.
Murillo
@zicuzen
Ideea e ca nu sarea deloc cand trageam de maner.nici macar 1 mm. nu e o problema la arcul de la cui, ci la mecanismul de zavorare, care nu este actionat pana la capat. oricum, dupa cum am mai spus, s-a rezolvat de la sine, dar ma astept sa mai apara, cu toata vaselina...
maryval
Salutare. Am si eu o problema cu capota de la motor. Cand am vrut sa o deschid sa ii pun lichid de parbriz, manerul era moale si nu actiona in nici un fel. Am desfacut manerul sa scot cablul de acolo si sa trag cu patentul de interior, nimic. A mai patit cineva asa ceva? Ma poate ajuta cineva cum sa dasfac capota? Masina este cea din semnatura. Renault Clio 2001.
crisolro
capota e deschisa?
eu am patit sa se deschida si probabil am tras prea tare si a ramas pe deschis si manerul ala fleasca - adica statea capota agatata doar in sistemul de siguranta
se blocase pe deschis sistemul ala de sub capota (rugina, praf etc.)

daca la tine e moale manerul si capota inchisa, cam nasol - suna a cablu desfacut (ma indoiesc ca se poate rupe) din maner sau din sistemul de deschidere de la capota
maryval
Capota este inchisa.
RazvanF
Baga niste dw40 la mecanismul de inchidere a capotei, trebuie sa folosesti tubul cu pai. Astepti 10 minute si incerci sa deschizi capota.
maryval
Am rezolvat problema cu capota. Cablul era rupt din fata ( nu am inteles cum s-a putut intampla asta).
crisolro
cum au deschis totusi capota?
deranj mare?
multumim
maryval
Totul a durat 10 min. Am fortat putin capota in sus atat cat sa bag cheia de 10 si am desfacut cele doua piulite in care este prins sistemul de pe capota.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.