Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Schimbare casetofon cu radio-cd
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
tavone
Daca ma poate ajuta si me mine cineva, am un Megane 1, an 2000, vreau sa-i schimb casetofonul cu un CdPLayer, insa casetofonul din fabrica este pe semirotund dar CDPlayer-ele sunt ..."drepte".Intrebarea este, se gaseste o carcasa pe semirotund in care sa se introduca etans noul casetofon. Daca da, unde gasesc.
P.S. Informatiile de pe consola de pe bord vor coincide cu cele de la CDPlayer.
Tavi Dumitru
Eu cand am cumparat masina, am luato direct cu un mp3 dar uitandu-ma la megne-ul unui prieten am observat ca este numai o iluzie optica forma rotunda a cass-ului.
Cat despre display nu-mi mai afiseaza decat temperatura si ceasul
sandman_
tavone: sigur se gaseste, dar nu stiu sa-ti spun exact unde.
Eu a inlocuit playerul original cu un dvdplr si mi-au pus baietii de la concesionar o ramä, lata de vreo 5-10 mm. A costat 250k ROL. rama au luat-o de la un magazin care vinde materiale plastice.
zah
@tavi dumitru: Nu e deloc o iluzie optica forma casetofonului, iti zic eu ca e cat se poate de reala.
@tavone: masca despre care vorbesti o gasesti in vitan la tornado cu aproximativ 70 ron, iar ca sa iti afiseze informatiile pe lcd-ul de pe bord si ca sa iti ramana active comenzile de pe volan, iti trebuie o interfata speciala (care pentru un mp3 player alpine, de exemplu, poate ajunge in jur de 400 ron, doar interfata!!!)
eminescu0
Doamne cate posturi cred ca am scris numai eu pe tema asta, deja ametesc ! blink.gif
Player-ul stock este intr-adevar curbat, masca adaptoare pentru montarea unui alt player costa intr-adevar vreo 700 000 la Tornado in Vitan, si se pierd intr-adevar comenzile satelitului si afisajul din bord. Pentru asta e nevoie de un player care sa aiba aceste functii de legare la comezile si afisajul cu care vin diversele masini din fabrica (costa vreo 8 000 000 - Pioneer) si interfetele adaptoare (vreo 4-5 milioane). Solutia cea mai buna ramane, dupa parerea mea, o magazie de mp3, VDO Dayton ca aia se potriveste. (11 000 000 la Falcon Electronics pe Magheru).

Sau poti cauta, in zadar as spune eu pentru ca incerc asta de cel putin 2 luni, un cd-player din aceeasi gama precum cass-ul... slabe sanse de izbanda; sau o magazie de cd originala de pe vreun Renault.
ktmbull
La magazia asta nu mai este nevoie de nici un adaptor din ce inteleg eu. Mai am o intrebare: Se potriveste pe casetofonul fara cd de la Megane Classic? Mersi
eminescu0
100 %. Am fost chiar eu la Falcon si exact asa mi s-a spus. Se potriveste prfect, fara nici un fel de adaptare. Si eu am tot cass, doar ca masina e hatch, nu classic.
ktmbull
Perfect. Pana la sfarsitul anului dotez Meganetele Classic cu mp3-uri. Mersi inca o data!
andrey05
Eu, la masina mea, cum pot sa ii pun cd-player? E un megane 1 din 2002 si are casetofonul cat tot bordul.
eminescu0
cu un adaptor special, o masca din plastic in care se monteaza noul player. 70 ron.
cj98czh
Eu am gasit o "modalitate" mai simpla....

MP3 player 512MB (1.000.000 ROL) + caseta adaptoare (200.000 ROL).

Parerea mea ca este cea mai ieftina solutie....
Toto - BOD
dar este si incomod...
eminescu0
ma repet dar cred ca si de data asta va di in zadar:

QUOTE
Doamne cate posturi cred ca s-au scris numai eu pe tema asta, deja ametesc !
Madriann
Pana la urma s-a rezolvat?
Vreau si eu sa schimb cass-ul cu un RadioCD.....si nu mai gasesc link-ul catre tornado, poate ma ajutati voi.
Sau...poate aveti voi idei mai bune.
Take a look!
claus
uite linkul
eminescu0
se poate rezolva foarte simplu. mergi la tornado de exemplu si-ti cumperi o masca adaptoare in care se fixeaza noul tau player. sunt facute special pentru bordul de reno si costau la sfarsitul lui 2005 cica 70 lei.
danello
Salut,

Pentru Megane 1 mai exista o solutie pentru audio despre care nu s-a vorbit aici (cel putin eu nu am citit). Este de la VDO-Dayton. Asadar orice player din seria "Exclusive Line" are "EDI - External Display Interface" si "Car Specific Steering Wheel Remote Control Adapter", iar cele 2 adaptoare pentru Megane1 costa aprox. 36 euro fara tva. Intr-o perioada aveau la Metro modelul CD 2104 si era in jur de 3.5 mil. Pentru adaptoare intrebati la falcon, ei sunt unic importator VDO in Romania.
Flexy
In sfarsit am fost azi la reprezentanta pitesti si le-am spus ca vreau sa schimb rcs cu rcd .Prima oara mi-au spus ca e imposibil si dupa vreo 10 minute de contradictii cu mine acea domnisoara de la accesorii care habar nu avea pe ce lume traieste a chemat pe cineva cu care m-am inteles intradevar.Numai ca am ramas gura casaca pentru ca ce mi-a zis intrecea orice imaginatie............
Schimbrae rcs cu rcd simplu fara magazie fara mp3,Rcd normal care se pune pe Laguna=2000 lei
Asa ca am fost la niste baietzii priceputzi si i-am intrebat despre.Au zis ca la un pret de vreo 700-800 ron imi pune un Rcd Alpine in 3 culori+ un adaptor special ca sa imi ramana comenzile pe volan si afisajul in bord.Asa ca fratilor avetzi grija la preturi,din asa zisele "reprezentane".
sandman_
probabil baietii de la reprezentanta ti-ar fi schimbat si satelitul
speedan
am vazut un mp3 player, Sony CDX GT100. pret beton, 290 lei. sigur nu merge satelitul? cu un vdo cum au acum in oferta la metro ar merge satelitul? sau depinde de model?
merci
speedan
mai exact e un siemens vdo. zice prospectul ca se intelege cu ipod-ul din dotare. nu stiu cum ca nu vad usbeu. ce parere aveti?
dcsiki
Eu am ales ceva mai simplu un modulator radio care are cu cupla usb , pun muzica pe stick si il prind pe radio frecventa , are butoane tot si este superb.
vezi de exemplu:
http://www.okazii.ro/catalog/2961192/auto-...L-DOAR-RON.html

Eu am unul mai vechi ( de vreo 2 ani adus din state ) care nu are telecomanda .


BAFTA
KobrAs
@Flexy: poti specifica despre ce Alpine este vorba? pret si ce modificari au mai facut cei de la service?
eminescu0
QUOTE(danello @ 25 May 2006, 15:52)
Pentru Megane 1 mai exista o solutie pentru audio despre care nu s-a vorbit aici (cel putin eu nu am citit). Este de la VDO-Dayton. Asadar orice player din seria "Exclusive Line" are "EDI - External Display Interface" si "Car Specific Steering Wheel Remote Control Adapter", iar cele 2 adaptoare pentru Megane1 costa aprox. 36 euro fara tva.
*


sigur doar atat costa? ia sa dau un mail la Falcon.

QUOTE(speedan @ 26 Apr 2007, 20:54)
cu un vdo cum au acum in oferta la metro ar merge satelitul? sau depinde de model?
*


merge in aceleasi conditii cu Alpine, etc. : CU ADAPTOARE!
bucluc2004
salut tuturor ! M-ar interesa sa-mi cumpar un megane 1.! sincer sunt curios si de partea audio ce intra in dotarea lui ! de la un sistem standard la ce sa ma astept !? cele 2 boxe sau 4 !?scot?se aud bine?! cd-ul sau casset din dotare cat scoate?!boxele ce putere au !?merita schimbate pt o auditie mai buna...sau o sa-mi para rau ca nu imi mai apar comenzile pe display?astept parerile voastre biggrin.gif
m-eel
Personal si eu am stat pe ganduri mult timp ce sa fac...si chiar am avut magazie nu de mp3 ci de CD-uri normale pe casetofonul original dar... ce pot sa spun e ca, casetofnoul stock e o banana si la putere 4x15w si aia distorsionati si reglaje infecte (nu zic ca un mp3 player after market are putere dar astea de pe piata 4x50 au de fapt 4x35... tot ceva in plus) si mai mult... pentru impatimiti are si iesiri neamplificate pentru subwoofer (ceea ce e extraordinar dupa mine deoarece un sub completeaza f bine sunetul intr-o masina cu difuzoare mici (astea de pe megane is de 13) si debia fac fata la un bass mai adanc).

Dupa juma de an m-am hotarat sa imi iau un mp3 player (era oferta in Carrefour) si pentru 2 milioane 100 am luat un Pioneer (cel mai banana). Pot sa zic ca dupa ce l-am montat (singur) in masina sunetul s-a schimbat radical... si mentionez ca e pus (si acuma) pe difuzoarele stock (care sunt si ele niste banane).

Am mers cu el fixat in suportul de la vechiul casetofon (am improvizat ceva) si se vedea nasol dar nu m-o prea interesat si nici nu vroiam sa dau 900 de mii pe o masca din aia din Iasi de la Bras. Dupa jumate de an am fost intamplator in Oradea unde e firma metrafo (parca asa se cheama) si am gasit masca adaptoare la 200 de mii bucata pe 3 nuante disponibila. Este (cred) o copie dupa cea originala ca plasticul e cam moale dar ideea e ca-si face treaba grozav pentru 200 de mii smile.gif

Eu recomand cu inima deschisa pentru cei care sunt pasionati de muzica (nu bubuieli sau alte beshini/impresii) sa-si achizitioneze un mp3-player dupa gustul lor si sa-si puna masca adaptoare. Eventual daca se strang mai multi de undeva sa faca comanda la oradea nu in bucuresti ca e diferenta de 400 de mii intre masti si nu cred ca se merita (parerea mea) atatia bani pentru o bucata de plastic penala.

Problema cu plasticul moale am rezolvat-o punand poxipol pe marginile mastii pe interior si am lipit-o evectiv de bord (nu vad de ce nu ar fi bine deoarece casetofonul se poate scoate prin sistemul lui)

Despre display intradevar o sa pierdeti afisajul pieselor. Dar nu stiu cat de deranjant e.... doar o chestie de obisnuinta. Am vazut adaptoare (scumpe) care permit afisarea si pe display dar mi se pare penal sa ai afisaj si pe mp3 si pe display.

Despre comanda (am avut comanda la volan) m-am documentat oleaca si am descoperit ca se pot face adaptari pentru ea ca sa mearga la Sony/Pioneer care au intrare in spate pentru remote control. Pot sa descriu pentru cei interesati cum se poate face cu doar cateva rezistente si un cablu cu mufa stereo (momentan asa am eu)

Daca am ofensat pe cineva imi cer scuze... sunt doar niste pareri si sfaturi (si consider ca daca eu mi-am batatu capul nu are rost sa isi mai bata si altu capul pentru acelasi lucru).

Is multumit de Pioneer ca are culorile in ton cu bordul smile.gif

p.s in poze se vede ca n-am nimerit prea bine nuanta dar iarasi... nu prea conteaza... intai functionalitatea si apoi aspectul de nota 10
adrian mgn
la mgn-ul classic si eu am schimbat casetofonul original ... si nici eu nu am nimerit-o cu nuanta mastii biggrin.gif dar asta e.eu mi-am pus un Panasonic cu boxele din fabrica si sunt multumit de performantele sale.

poza a fost facuta cu alt scop dar ...merge [attachmentid=1627466241]

si eu zic ca se merita si detaliez ...
-daca nu esti un meloman inrait si prinzi o oferta la un rcd cu mp3 merge si cu boxele originale.
- daca vrei mai mult sau ai dat bani grei pe un rcd smecher ... trebuie schimbate si boxele.
m-eel
Si este diferenta dintre casetofnul stock (Philips era al meu) si ceva cumparat after market ? Ca lumea intreaba daca se merita... eu zic ca se merita. Sa zica si altii parerea lor.
r3ptu
sal cum scot si ue casu din bord am un cas sony mai vechi si am luat unu nou si vreau sa il montez si nu stiu cum sa il scot ...
cel vechi era deja pe masina cand am luato...
am un megane clasic

Ms. anticipat...
bleckota
Salutare.Acest casetofon este combatibil cu comenzile de pe volan si cu afisajul ?ms mult.
P.S. pentru masina din semnatura.
http://carsystems.ro/car-audio-video/playe...iesiri-rca.html
sau
http://carsystems.ro/car-audio-video/playe...iesiri-rca.html
care din cele 2 e mai bun?
r3ptu
QUOTE(bleckota @ 24 Apr 2011, 15:15)
Salutare.Acest casetofon este combatibil cu comenzile de pe volan si cu afisajul ?ms mult.
P.S. pentru masina din semnatura.
http://carsystems.ro/car-audio-video/playe...iesiri-rca.html
sau
http://carsystems.ro/car-audio-video/playe...iesiri-rca.html
care din cele 2 e mai bun?
*





salut al 2-lea ca are si usb
bleckota
Si primul are. tongue.gif
catalin1
buna colegi de forum am o problema am un player blaupunkt amsterdam 130 si la montarea lui dupa ce am observat dupa montaj ca nu mai functioneaza kilometrajul masinii , am sc\os playerul si masina indica km la ora dar parca nu asa cum ar trebui un sfat un coleg de pe un alt forum a zis ca ar trebui un fir taiat , ce are legatura cu km masinii dar care nu stie
espacern
@catalin mai citeste regulamentul........
QUOTE
j) Nu este permisa postarea unui mesaj in mai multe sectiuni cu scopul de a atrage o atentie sporita.
catalin1
am postat aici dar nu mi raspunsese nimeni crezand ca topicul e mai la dos sa zic asa momentan , si am postat in sectiunea megane in dorinta de a primi un raspuns cat mai repede ok am gresit ,
alwaysfresh
Din experienta voastra, merita sa schimb cd player-ul original cu ceva mp3 din magazin? ma refer la calitatea sunetului.

Sau trebuie neaparat insotita schimbarea aceasta si de schimbarea difuzoarelor ca sa se simta diferenta de sunet?

Megane 2 am eu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.