Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stergatoare parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
k0b3
Salutare,

Cred ca foarte multi din posesorii de Clio au observat urmatorul aspect (neplacut din punctul meu de vedere): in momentul in care speli parbrizul, dupa ce se termina seria celor 3 treceri ale stergatoarelor, toata mizeria adusa de capatul superior al stergatorului din dreapta se scurge pe campul vizual al soferului. In special daca esti oprit pentru ca daca ai viteza mizeria se ridica pe parbriz (traiasca aerodinamica).

Cauza este evidenta, exista o zona de aproximativ 5-6 cm acoperita de stergatorul din dreapta pe unde nu mai trece si cel din stanga la coborare.

Inginereste vorbind, o prelungire cu 5-6 cm a stergatorului din stanga ar rezolva problema. Ce vreau sa intreb este daca un stergator mai lung nu poate afecta functionalitate motorasului sau sa aduca alte impedimente.

Exista stergatoare "usor" mai lungi pentru partea stanga?

Keep driving!

Kobe rolleyes.gif
Tudor
Problema asta mi-am pus-o si eu.
Un stergator mai lung in stanga nu poate fi montat, deoarece s-ar lovi cu cel din dreapta, atunci cand sunt in pozitie orizontala (in partea de jos a parbrizului).
Solutia pe care as incerca-o eu (nu am apuca sa desfac sa vad cum sta treaba) este sa mut mai sus cu 2-3 cm pozitia oprit a stergatorului din dreapta, astfel incat el sa coboare mai jos la capatul celalalt al cursei si sa petreaca zona in care trece stergatorul stanga (ca sa fiu mai clar: cursa stergatorului din dreapta, sa se schimbe din si15min la fara2min in si12min la fara5min; aceasta rezolvare am aplicat-o la Dacia veche pe care am avut-o, acolo era foarte simplu de repozitionat stergatorul)
k0b3
Tudor,

Nu cred ca s-ar lovi, din cate vad eu distanta dintre capetele stergatoarelor in pozitie orizontala este aproape dubla fata de distanta care ramane neacoperita de stergatorul dreapta in pozitie verticala. Problema este unde s-ar putea gasi un stergator un pic mai lung....

Nu inteleg exact ce vreo sa spui cu repozitionarea stergatorului. De unde poate fi efectuata aceasta miscare? In cazul acesta nu se reduce campul vizual curatat de catre stergator?
cmandrei
k0b3 ... sunt de acord cu Tudor ... nu stiu cum sunt la tine stergatoarele dar si la mine cand sunt in pozitia "somn" cred ca nici degetul mic nu-mi intra intre ele ... daca vrei fac o poza si iti arat ... smile.gif
k0b3
Interesant... la mine este spatiu, ba chiar mi se pare ca ala din dreapta aproape iese de pe parbriz... unsure.gif
google
Lungeste-l pe ala din dreapta si scurteaza-l pe cel din stanga. Totusi cred ca cel mai simplu ar fi sa-l "ridici" pe cel din stanga 1-2cm.
Ca tot venii vorba de stergatoare, stie cineva de unde pot face rost de-o "aripioara" din aia care se monteaza pe brat ca sa-l tina lipit de parbriz (cum e la stergatorul din dreapta) ca vreau sa pun si pe cel din stanga deoarece cam vibreaza la viteza mare si topaie pe parbriz cand sterge.
k0b3
@google: sa il lungesc... adica cum? unsure.gif Ce vrei sa spui prin "ridicat" stergatorul?

Am sa incerc sa revin maine cu niste fotografii pentru Tudor si cmandrei, ca sa va arat ca exista diferenta (suficienta) intre stergatoare....
google
Adica sa cumperi unul mai lung decat asta si unul mai scurt decat celalalt, dar asta inseamna bani de aceea ti-am spus sa-l "ridici" pe cel din dreapta. A "ridica" inseamna sa desfaci bratul stergatorului din prinderea de pe caroserie si sa-l prinzi la loc schimband pozitia acestuia, adica sa fie montat cu 2-3 cm mai sus fata de pozitia din care l-ai scos (in pozitia oprit nu va mai sta asa jos pe geam ci mai sus cu cei 2-3 cm)
k0b3
Iata si imaginea de care vorbeam, deci spatiu intre stergatoare exista smile.gif

@google: am stat si m-am gandit biggrin.gif dar sincer, inginereste vorbind, nu inteleg cu ce s-ar ameliora solutia daca stergatorul ar fi cu 2-3 cm mai sus. Cursa lui s-ar finaliza mai in stanga, dar in rest nu vad care ar fi efectul pe "inaltime".
cmandrei
Wowwwww k0b3 ... la mine nu exista asa ceva ... poate ca nu sunt stergatoare "originale" sau ceva ... la mine distanta aceea este cum ti-am spus mica ... mult mult mai mica decat cea de la tine ... voi incerca si eu sa fac o poza sa iti arat ...
k0b3
Pai sunt stergatoarele originale Valeo sau cum s-or fi numind... wink.gif Asa sunt acum la toate Symbol-urile.
google
QUOTE(k0b3 @ Nov 16 2005, 09:53 AM)
Iata si imaginea de care vorbeam, deci spatiu intre stergatoare exista smile.gif

@google: am stat si m-am gandit  biggrin.gif dar sincer, inginereste vorbind, nu inteleg cu ce s-ar ameliora solutia daca stergatorul ar fi cu 2-3 cm mai sus. Cursa lui s-ar finaliza mai in stanga, dar in rest nu vad care ar fi efectul pe "inaltime".

Daca se termina mai in stanga, practic cele doua arce de cerc desenate de stergatoare pe geam se vor suprapune mai mult si stunci stergatorul din stanga va prelua mai mult din "urma" lasata la capat de cursa de cel din dreapta. Tu trebuie sa reglezi stergatorul din dreapta astfel incat cele doua arce de cerc sa se uneasca pe toata raza arcului desenat de cel din drepta dar la distanta dintre ele pe care o vad eu in poza nu cred ca reusesti fara sa pui un stergator mai lung pe partea stanga.
cmandrei
k0b3 ... uite asa sunt la mine

user posted image

user posted image
CGB
oau??? man la mine, intre stergatoare intra cam 4 degete. si tot valeo originale am. tare ciudat. si ala din dreptul soferului la mine se intinde mai mult spre oglinda retrovizoare.

p.s vezi ca ai niste chiloti pe bord. i-a uitat gagica??? smile.gif smile.gif
EL_BGD
La mine e spatiu, dar nu asta e important; ma gandesc la faptul ca daca se va pune o lama mai lunga la stergatorul din drapta, exista riscul "sa dea pe afara", sa nu se opreasca pana in coltul din dreapta jos, ci sa ajunga si " pe metal". Sper ca s-a inteles ceva din ce am scris.
Off-topic -am fost sambata la Practiker si am luat un "butoi" cu lichid de parbriz de 80.000 care am observat ca creaza si o pelicula care are efect cam ca ceara (se vede cum aluneca apa.....ca la spalatorie, dupa ce aplica ceara). Daca sunteti interesati, e la Practiker Voluntari, la un stand in drepul caselor, mai spre intrare.
EL_BGD
diseara cand ajung acasa va dau mai multe detalii ..stiu ca are un nume in engleza gen windscreen cleaner. Arata ca un butoi de 5l (ca cele de apa/ulei/manele biggrin.gif ) dar cred care vreo 4 (nu mi-am dat seama excat); pun si poza.
k0b3
@cmandrei
Sunt bulversat, mie tare mi se pare ca stergatoarele tale sunt... cam egale la lungime? Anyway ai aceeasi problema ca si mine la stergere?
cmandrei
k0b3 ... din punctul meu de vedere nu am nici cea mai mica problema la stergere ... sterg ok ... suprafata ok ... si tin sa spun ca sunt stergatoarele originale de pe masina ... nu au fost schimbate din dec. 2001 (nu stiu ce dimensiune au ca nu le-am dat niciodata jos si nici nu le-am masurat dar daca vrei le maso si iti spun) ... nebunie curata ... au inceput sa dea semne de oboseala dar ... mai merg o tura
EL_BGD
ca sa fac putina lumina... dupa parerea mea symbolul lui cmandrei fiind generatie mai veche are probabil din acest motiv altfel de stergatoare (fiind aceleasi cu cele recomandate de producator); iar la cele mai noi au adoptat alt model de stergatoare, unde apare acea distanta. Probabil ca daca e acelasi sistem de prindere (si nu vad de ce nu ar fi), merg puse stergatoate ca cele de pe symblolul lui cmandrei pe symbolurile mai noi ("facelifeted" .. nu stiu cum sa ma exprim mai exact). Sunt curios daca e la fel si la bicorp, ca atunci e clar..face parte din facelift.
k0b3
@cmandrei: poti te rog sa specifici dimensiunile la stergatoare?
cmandrei
Uite aici ... desen ... huh n-am cuvinte ... proportiile desenului nu sunt perfecte ... dar masuratorile cam da ...

user posted image

Adica:

50 cm stergatoarele
50 cm distanta dintre unde ele se prind (aprox. 52-53)
10 cm de la stergatorul de la sofer pana la aripa
77 cm de la stergatorul de la pasager la aripa

50 cm = 19,7 inch
k0b3
Picasso wub.gif

Multumesc mult pentru dimensiuni, fac si eu o masuratoare si un calcul sa vad daca se poate rezolva problema... Cred ca un stergator pe stanga mai lung in partea superioara ar fi solutia, dar sa vad daca exista pe piatza lungimea necesara.
cmandrei
k0b3 ... daca si la tine distantele sunt cam aceleasi ... poti cumpara stergatoare de 20" si ai rezolvat problema ...
k0b3
Nu, nu, sunt mult mai mari distantele. In mod cert stergatoarele sunt inegale ca dimensiune si nu e vorba de doar cativa centimetri...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.