Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: PEDALA ACCELERATIE SE BLOCHEAZA PUTIN
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault Logan
puiuart
Am observat de putin timp ca, pedala de acceleratie incepe sa revina mai greu la pozitia initiala, practic incepe sa se blocheze.
Trebuie sa merg la service ori trebuie unsa, stiu si eu?
cmandrei
nu stiu cum ti se intampla tie dar eu stiu asa ... trage presul ala de sub sau de langa pedala ... ca eu am ramas odata cu ea blocata jos rolleyes.gif si ... a fost "interesant" ... alte motive nu am vazut ... bafta
puiuart
Nu este de la covoras, chiar acum am verificat!
zah
Am patit-o si eu pe asta cu blocatul in covoras si e foarte nasol frate...
La tine, din ce-ai spus tu, cred ca ai doar senzatia ca se blocheaza... la Logan acceleratia nu e cu cablu ci este electronica si exista o diferenta de timp de 1-2 secunde din momentul in care ridici piciorul de pe acceleratie si pana cand masina incepe sa scada in ture..
eddie33
Misto,s-ar bucura posesorii de Logan sa aiba asa acceleratie.....dar tot prin cablu este ! Si aceeasi treaba am semnalat-o daca nu primul,atunci printre primii la un Logan de teste pe care l-am avut pe mana in 2 serii....
DFA
QUOTE(zah @ Nov 8 2005, 11:04 AM)
la Logan acceleratia nu e cu cablu ci este electronica

Acceleraţie electronică există doar la Logan varianta Diesel.
andreib
Verifica cat este de intins cablul de acceleratie (pe corpul clapetei, sub capota). Daca este prea slab este posibil ca la revenire sa calce aiurea.
rombu
am patzit asta la solenza....e ceva cu mantaua de cauciuc a cablului de acceleratie
aia ramanea turata la maxim....ramanea literalmenteinfipta pedala
dar dupa un timp nu a mai facut..probabil avea o bavura din turnare ceva
Solon
Ati incercat cu un spray degresant?
puiuart
-si-a revenit singura!Asta e!
Oricum la revizia de un an ii pun sa o verifice.
BOG
E de la cablu....se apasa mai greu si revenea la fel.....solutia a fost inlocuirea, pt ca asa ''e la toate"......si partea distractiva e ca la mine s-a dus fara sa rulez masina...a stat parcata mai mult timp.....
razu
Sigur e de vina cablul, s-au desprins cateva spire si se blocheaza in camasa!

Sa speram ca nu se blocheaza la podea ca altfel sa vezi ce de liniute or sa fie intre posesorii de logan si cei de clio sau megane laugh.gif
letitia
Sotul meu a patit-o cu un logan nou la firma, un prieten a patit-o cu loganul lui diesel (la 3000km) si mai stiu si pe altii. Din pacate nu are legatura cu presul ci cu cablul de acceleratie. Nasol a fost ca amandoi au patit-o in trafic fara sa bruscheze acceleratia - eu zic sa nu stai sa astepti revizia, mergi la service a.s.a.p. ca intri in cel din fata original!
BOG
Daca sotul conducea un benzinar treaba cu cablu de acceleratie e valabila....dar la prietenul cu dCi -ul e o problema....pt ca nu are asa ceva..... biggrin.gif
ursamajor
Împotriva inerþiei pedalei, încearcã varianta gresãrii cablului de acceleraþie, din când în când, cu un ulei fin de mecanisme, cu o seringã.
Chestia cu blovajul pedalei ºi eu am pãþit-o de vreo câteva ori (la mine era de la covoraº). Soluþie: am reglat pedala ceva mai sus. Acum, ºi cu cablul uns, accelerez mult mai bine.
puiuart
-Am facut revizia tehnica la 7500km si le-am spus si de pedala de acceleratie si mi-au rezolvat problema, au uns cablul de acceleratie, ca era "gripat", intradevar, dupa acesta operatie se simte diferenta!
bobo77
Este doar o solutie de moment cu ungerea cablului, in final tot o sa trebuiasca sa-l schimbi, incearca pe garantie.
geo_paun
fiare se mai strica si ele ! unele mai des altele mult mai des!!!!

o ai in garantie banuiesc ! las=o ba ca merge=a=asa!

la mine s-a blocat presu ziceam ca am masina din aia de raliu ca sunet vb-esc (ca exista ambreiaj)...si merge sa o turezi pana nu mai poate ca nu are nimic !!! treaba incercata cu a mea si am pe ea 55 k
mirelmirel
Zilele trecute am fost cu logan-ul la verificarea de 30 mii si am avut aceiasi problema cu acceleratia...mi-au ''uns-o'' si se apasa binisor asa ca solutia la care m-am gandit e sa-mi iau un spray d'ala!:D

PS: Ramanea un pic blocata dar se apasa relativ greu!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.