Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Siguranţa la Clio Symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
sagetator
Salutare lume bună!

Am deschis acest topic în speranţa aflării de detalii şi opinii despre siguranţa activă şi pasivă pe care o oferă Clio Symbolul.

De asemenea rog pe cei păţiţi, adică cei implicaţi în coliziuni (mai serioase) de toate tipurile (făţă, lateral, spate, căderi pietre, etc.), să ne împărtăşească din experienţa lor părerile privind siguranţa oferită în momente acelea de către Renault Clio Simbol.

Aveţi vre-o idee câte stele a luat Symbolul la testul EuroNCAP ?

Merci anticipat, şi D-ne ajută să nu ne (mai) întâlnim cu asemenea situaţii !
google
Symbolul nu are test EuroNCAP. Bicorpul are si a obtinut 4*.
Kata
Clio 2005, adica Clio III cred a obtinut 5 *

www.euroncap.com parca...
mandelu
Ciudat. eu stiu ca si symbol are NCAP si anume 3 stele (stiu ca am auzit la cineva si era dat si un link, dar e posibil sa ma insel). Iar bicorpul e normal sa aiba mai mult ca are mai multe airbaguri.
Oricum stai linistit, evitarea accidentelor, mersul ponderat sunt lucrurile cele mai importante, nu siguranta aia. Daca la 120 km/h te lovesti frontal de un tir nu te mai salveaza nici 10 stele.
sagetator
Salutare din nou.

Am deschis acest topic în speranţa aflării unor situaţii clare, de accident mai serios sau mai puţin serios, dar soldat cu avarierea medie spre gravă (chiar totală) a Symbolului; cum s-a comportat? cum a rezistat accidentului în care aţi fost implicaţi? sunteţi mulţumiţi de prestaţia Symbolului în acel moment? consideraţi că va protejat corespunzător? sau consideraţi că se putea şi mai bine?

Desigur că e f. important norocul, dar uneori norocul ţi-l mai şi faci. De pildă dacă s-ar dovedi că Symbolul e chiar varză, nu m-aş mai gândi să-mi iau unul. Aş prefera să dau 1000-2000 euroi în plus pt. o altă maşină, deşi aş fi obligat să stau pe tuşă încă un juma' de an, întrucât sănătatea e înainte de toate. Ori siguranţa familiei mele e mai importantă decât o mie - două de euro. Menţionez că doresc un Fidji.... dar vreau să fiu convins înainte de a mă convinge definitiv asupra alegerii mele, dacă şi din punctul de vedere al siguranţei merită luat.

Aşadar vă mai rog încă o dată să ne împărtăşiţi din experienţa voastră privind gradul de protecţie oferit de Symbol în cursul unor astfel de situaţii neplăcute.

Merci anticipat.
Numai bine şi un şofat fără evenimente!
diesel_power
s-a mai discutat ceva asemanator aici: http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=41541&hl=ncap

Lucru cert e ca bicorpul are 4 stele iar symbolul nu a fost testat de NCAP, rusii l-au testat pe Symbol in conditii asemanatoare Euro NCAP dar nu stiu amanunte...
octav_
Mie imi pare cam rau ca m-am zgarcit la 500 E pt optionalul de ABS + Airbag pasager... mai ales ca am simtit pe pielea mea ce inseamna siguranta si mai ales airbag. Sunt curios cum se simte franarea la o masina cu ABS, desi de franele de la Symbolul meu sunt foarte multumit.
sagetator
QUOTE(octav_ @ Nov 3 2005, 07:06 PM)
mai ales ca am simtit pe pielea mea ce inseamna siguranta si mai ales airbag

Ce vrei să zici? Ai fost implicat cu Clio Symbol în ceva accident mai serios de ai avut nevoie de airbag? Dacă da, cum s-a comportat? Ai fost mulţumit de siguranţa care ţi-a oferit-o?

Merci anticipat pt. răspunsuri.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.