Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Consum 2.0L 16v
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II
Pages: 1, 2, 3
sandman_
Am un megane2 c-c 2L 16v si m-ar interesa consumurile inregistrate de alti posesori ai acestui motor in diferite situatii...
JADRRO
Nush de ce am impresia ca 2.0 nu consuma cu mult mai mult decat un 1,6 smile.gif
sandman_
eh, depide de regim.
daca mergi cu amandoua la 190, atunci e posibil ca 1,6 sa consume mai mult ca 2,0
daca mergi constant la 90-100, cred ca 1.6 e putin sub. insa in oras cred ca e diferenta de vreo 15-20% in favoarea lui 1.6
alone
Eu Sabin cred ca ti`am mai spus cam ce consum am. Vreau sa spun ca pentru un motor de 2.0 este un consum bun. 7-8-9 % si 10-11 . Cam asa este al meu . Tin sa mentionez ca "alerg" masinuta asta.
Solon
Am mai postat pe undeva referitor la consumul lui 2 litri hatch, dar nu mai stiu exact unde si exact cat era consumul.Oricum m-am ingrozit.Cum ziceam si atunci consuma ca un tanc.
sandman_
Pe topicul cu cunsumul la 1,6 16v, zyppo solicita niste teste la viteze mai mari : 150-160-170.

Am facut ceva teste, dar nu foarte ample, la 150:

-coupe, 150, mers constant, 15° afara, consum instant cam 8-8,2
-cabrio, aceleasi conditii, consum instant cam 8,2-8,5

Ce mi s-a parut foarte interesant a fost faptul ca la 140 si la 150 consumul momentan era cam acelasi.

la 190, in accelerare, consum momentan cam 19,5 (neconcludent).
MAC
La mine consumul (regim urban) e cam 11%.
Nu stiu sa va zic la diferite viteze, dar cu prima ocazie notez. wink.gif
cri123
Si eu sunt foarte curios de un consum la mers constant peste 160. Pe autostrada dreapta si nu in accelerare, ci constant.
sandman_
cam 9
cri123
Deci comparabil cu 1.9dci...
sandman_
Am gresit putin.
la 160 pe Pitesti-Bucuresti consuma cam 10.2 momentan.
la 150 e cam 9.3
sandman_
Am parcurs ieri Bucuresti - TgJiu.
La Metro Militari am facut plinul; in Pitesti aveam consum mediu de 9,5 /100.
Am ocolit prin comuna Baia de Fier, iar in centru in TgJiu aveam consum mediu de 8,1 /100 , ceea ce inseamna un consum mediu de la Pitesti la Tg-Jiu de 6.9-7.0 .
toate astea dupa ce am trecut Dealu Negru, pe un drum cu sate, mers cam 60 in localitatile cu potentiale radare si 70 in celelalte si maxim 120-130 in afara localitatilor.

Asa cum zicea si cipman in postul lui de la 1.6L, e foarte important sa nu franezi aiurea, sa nu bruschezi masina, etc... cool.gif
sorin
QUOTE(cri123 @ Nov 4 2005, 09:22 PM)
Deci comparabil cu 1.9dci...

daca 5,5=9 atunci este comparabil biggrin.gif
__________
1.9dCI
sandman_
tie iti consuma 5,5 /100 la 160 constant?
da-mi voie sa fiu putin reticent in privinta asta wink.gif
ktmbull
Intreb si eu neavand ocazia sa ma dau cu una de 2.0
Exista si o diferenta sesizabila de putere intre 1.6 si 2.0?
Din ce-am citit prin revistele auto aia ziceau ca nu ar fi mare diferenta si ca nu ar merita bani. Voi ce ziceti?
cri123
QUOTE(sorin @ Nov 8 2005, 08:02 PM)
daca 5,5=9 atunci este comparabil

La 160h CONSTANT? Ar fi super, dar din ce aud de la colegi care au Mondeo (2.0tdci), sare peste 9 la asa viteza. Sa fie asa putin gurmand 1.9dci la viteza aia?
sorin
QUOTE(sandman_ @ Nov 8 2005, 06:16 PM)
tie iti consuma 5,5 /100 la 160 constant?
da-mi voie sa fiu putin reticent in privinta asta  wink.gif

Cum vrei sa-ti demonstrez? smile.gif A fi reticent este alegerea ta,doar nu ai crezut ca i-a ca si un 2.0,ar fi culmea,ce rost ar mai avea dieselul si viteza 6.Pot sa fiu si eu reticent in privinta consumului tau de 9? smile.gif

_________
1.9 dCI
sandman_
QUOTE(ktmbull @ Nov 8 2005, 07:26 PM)
Intreb si eu neavand ocazia sa ma dau cu una de 2.0
Exista si o diferenta sesizabila de putere intre 1.6 si 2.0?
Din ce-am citit prin revistele auto aia ziceau ca nu ar fi mare diferenta si ca nu ar merita bani. Voi ce ziceti?

Eu nu am mers cu 1.6 pana acum.
Initial, eu comandasem un 1.6, dar mi-a picat ästa.
Daca ar avea cutia de 6+1, sunt convins ca nu ar fi mare diferenta.
Personal, n-am reusit sa inteleg de ce l-au facut doar de 136 la 5,5k, si nu de 150 la 6k.
cri123
@sorin: Nu trebuie sa imi demonstrezi, voiam sa ma asigur ca nu vorbesti de consum instantaneu wink.gif Consumul de 9 este de la un Mondeo din 2001, break, alergat pana la Budapesta.

In rest, 5-6% la 1.9dci la 160h este chiar frumos smile.gif
dmc
QUOTE(sandman_ @ Nov 8 2005, 09:38 PM)
Eu nu am mers cu 1.6 pana acum.

Din ce imi aduc aminte la 1.6, la viteza constanta 130-140 consumul este cam de 7.4 - 7.8, 160-170 cred ca este in jur de 9-9.2. Exact nu stiu, dar cu prima ocazie va anunt.
sandman_
QUOTE(sorin @ Nov 8 2005, 08:37 PM)
Cum vrei sa-ti demonstrez? smile.gif A fi reticent este alegerea ta,doar nu ai crezut ca i-a ca si un 2.0,ar fi culmea,ce rost ar mai avea dieselul si viteza 6.Pot sa fiu si eu reticent in privinta consumului tau de 9? smile.gif
   
_________
1.9 dCI

consumul meu e de 10.2, asa cum am corectat dupä.
Insa consumul ala pus de tine se inregistreaza la 130, nu la 160 wink.gif (sau pe coborare laugh.gif )
sorin
Trebuie sa te contrazic.La 130km/h in viteza a sasea am doar 2100 rpm si 4,5 l consum instantaneu.La 160km/h un consum instantaneu intre 5 si 6 l.Nu uita ca nu este o accelerare si intr-un final nu am interesul sa mint.
________
1.9 dCI
sandman_
Sa nu fie deceleratie...
cri123
Sorin, ce turatie are 1.9dci la 160/h? Cum sta cu zgomotul in interior? Si fiindca mi-e cam lene sa caut, ce masina ai mai exact cu 1.9dci? E pe lista mea scurta... asa ca sunt in febra smile.gif
cornel_t
Deci se pare ca optezi pt Laguna 1,9 dci, turbo e pe locul 2.
sorin
QUOTE(cri123 @ Nov 10 2005, 08:43 PM)
Sorin, ce turatie are 1.9dci la 160/h? Cum sta cu zgomotul in interior? Si fiindca mi-e cam lene sa caut, ce masina ai mai exact cu 1.9dci? E pe lista mea scurta... asa ca sunt in febra smile.gif

Este Megane 2 Estate.Dintre toate diesel pe care le-am avut pana acum,vreo 5,este cel mai silentios la turatii ridicate 2000-3500 rpm chiar mai silentios decat 1,5 dCI.Despre zgomotul per ansamblu in interior pot sa-ti spun ca nu este deranjant(mai ales la drum lung cand se acumuleaza oboseala) ceea ce la alte masini m-a surprins neplacut.Motorul este o bijuterie,masina ma satisface.
________
1.9 dCI
sandman_
Nu vreau sa fiu din nou cârcotash, dar extrapolând, la 4000 rpm (Pmax) viteza indicata ar fi de vreo 235km/h...
sorin
In a sasea nu treci de 3500 rpm si 210 km/h,in a cincea nu am incercat.
_________
1.9 dCI
Solon
Nu aplica regula de 3 simpla ca iti ies niste viteze de zici ca avem toti avioane. biggrin.gif
sandman_
Ia aplic-o tu la masina ta si ai sa fii uimit. wink.gif
Daca te uiti in brosurile pentru diferite autoturisme, ai sa vezi ca se furnizeaza rapoartele cutiei de viteze, ci viteza la 1000rpm in fiecare treapta. Oare de ce?
mirciulica_i
Si eu sunt interesat de impresiile celor care au condus atat 1.6 cat si 2.0 pe Megane.

Am avut un Classic de 1.6 16V si acum am un Sedan de 1.6 16 V si mi se pare mult mai calm...

Din specificatii intre 2.0 si 1.6 e diff. de performata cam de 2 sec.(0-100)...

Cam atat e si intre 1.6 Classic si 1.6 Sedan si eu o simt destul de bine...
sandman_
weekendul acesta (24-26.02) am fost pana la Oradea si am inregistrat urmatoarele consumuri:
dus: 8,3% mediu, pana la intrarea in vama Bors, cu asteptare vreo 15min. in vama la Nikelsdorf.
intors: 9,3% mediu, din Oradea pana la intrare in Viena.
la dus am mers cu benzina OMV95 luata din Viena, la intors cu Petrom 99. Cel mai interesant a fost ca la dus, la 140 constant, consumul instantaneu era 8,5-9 , iar la intors era cam 10-10,2.
Cand m-am apropiat de Viena si se consumase benzina de la Oradea, consumul a scazut din nou la valorile de la dus.
Cred ca benzina de la Petrom era cam slabutzä.
Un 8,3 mediu, cu 140-150 pe autostrada, 120 pe DN si 60 in localitati a fost un consum multumitor.
sandman_
Miercuri (19.07) am venit de la Viena la München. Consum mediu pana la granita A-D : 8,4 (circulat in limitele legale). De la frontiera pana la München, consum mediu 9,4 (prins putin ambuteiaj, ocolit pe DN, prin localitati, etc..., pe autostrada circulat cu 170)

Deplasare München-Augsburg-München joi seara, mers in permanenta cabrio, mers in limitele legale, iar unde nu era limitare mers cu 160 constant, cu un varf de 200, ca sa vad cum se comporta, consum mediu 8,3.

Azi voi calatori spre Viena si voi posta datele statistice dupa ce ajung acolo.

(in Germania, pe unele portiuni de autostrada nu este limita de viteza, deci nu am incalcat legea cand am circulat cu 160, 170, 200)
skorpio_bog
Am si eu o intrebare si o sa o postez aici ca sa nu mai deschid un alt topic aiurea. Are idee cineva cat consuma un motor 1.8 16V? (cel de pe Laguna I RXE)
sandman_
Mai baietzi, in ultimele zile am bagat cam 1200 km si va postez alaturat rezultatele:

Plecat din Viena spre Münchenjoi 14.09, 07:00, cu rezervor plin si totul resetat;
La granita cu Germania (catre passau) am alimentat, aveam 267km si consum mediu 8,5 , circulat aproape legal, Vmed aprox 125kmh;
La destinatia de langa München (Unterföhring) aveam 470km, Vmed=130kmh si consum 9,4 , circulat tot legal : 180km/h pe unde se putea, in rest frane si acceleratii catre aceasta viteza. (inte timp avusesem si Vmed = 136).
Putina fâtâialä prin zona (cam 10km), apoi plecat vineri seara 18:00 din Unterföhring spre Villach, pe ruta: A9-A99(centura M)-A8(spre Salzburg)-A10-Villach
Ajuns in Villach, putina fâtâialä (vreo 10km), alimentat sambata dimineata, 840km, consum 8,5;
Plecat sambata la 11:00 spre Viena, pe ruta Villach-A2-Klagenfurt-StVeit (B317)-Judenburg(S36)-Bruck/Mur(S6)-WrNeustadt(A2)-Viena, cu o sincopa la Zeltweg, unde am pierdut 45 de minute cautand circuitul (care, din pacate, e o ruina);
Sosit la Viena la 15:00, 1195 km, consum mediu 8,2 .
IF 18 BRA
eu am un 1.9 dci bicorp si vreau sa spun ca sunt super incantat de masina si de consum
la 190km aveam consum instant ve 6,7l deci....la benzina nu cred ca se poate scote asa consum
sandman_
Iar eu nu cred ca tu aveai viteza constanta 190kmh... pe drum orizontal:P
Poate nu scadea/crestea vizibil sau poate era in panta.

Eu in DE, la 180kmh (parea destul de constant), aveam cam 11 (in functie de inclinatia drumului, cred, varia intre 10,5 si 11,5).

Daca tu ai fi mers in acelasi regim acest traseu, ai fi fost pe la 7-7,5 cu consumul...

PS: esista topic separat pentru 1.9 dci; aici se spun povesti vanatoresti despre 2.0 16v biggrin.gif
A l e x
Mai baieti, am citit topicul asta, si celalalt topic (2.0 vs 1.9 dci), dar tot nu am reusit sa ajung la o concluzie. Un 2.0, cat consuma urban prin Bucuresti ? Unii spun ca le consuma decent, altii ca le consuma "cat un tanc", pana la urma ? E macar 11-12% ?
sandman_
mie mi-a consumat si 17, si 13 in bucuresti, vara asta, cu AC si faruri aprinse in permanenta. am avut si consumuri de 12 in B. In Viena imi consuma intre 11 si 11,5.

In carte e trecut 11,2.
A l e x
Hmm, multisor... Dupa tine, crezi ca merita consumul si pretul in plus de la 1.6 ? Adica, trage tare masina sau nu ?
sandman_
diferenta de consum este de 15%. Mie imi place cum trage si cum se misca. Ce-i drept, inca n-am mers cu CC 1.6 , dar sunt multumit. Pe de alta parte, asa cum am mai scris pe-aici anul trecut, comanda initiala continea un 1.6 16v, cu jante de 16, tapiserie mixta, ESP si cruise-control; ca sa imi vina respectiva masina ar fi trebuit sa astept pana spre sf. lui august, ceea ce ar cam fi negat utilitatea unui cabrio, asa ca am acceptat o oferta facuta de RNR si am luat-o pe actuala: 2.0 16v, 17", piele, ESP, fara tempomat.

Cum spuneam si la inteputul postului, nu imi pare rau ca am luat motorizarea asta.
ionutzbogdan
am clio 2.0 16v si consumul e super
in oras pe 2000 km nu a sarit de 10 si am mers si tare cu ea si f tare
in afara am scos si 6 dar mers batraneste
in rest in afara cu 4 oameni ia 7 sapte si ceva
numai vara cu aerul si iarna ca e rece (pana se incalzeste motorul) a ajuns pe la 10,4 maxim
bag numai 98 benzina
cu 95 consuma mai mult
Lao
Puþin offtopic: e un Clio cu motor de 2L, gri cu jenþi OZ pe Tineretului. Al tãu e?
ghetau dan
QUOTE(ionutzbogdan @ 24 Nov 2006, 12:04)
am clio 2.0 16v si consumul e super
in oras pe 2000  km nu a sarit de 10 si am mers si tare cu ea si f tare
in afara am scos si 6 dar mers batraneste
*



Si eu aveam afara la mers la 100km/h consum de sub 6%.
Mersul tare si foarte tare are o pondere foarte mica (zic eu ) in cei 2000km...
Si eu daca merg in primii 20 km cu accelerari bruste am consum de 12 sa zicem dar daca pina la Bucuresti merg normal,pina in 140 consumul nu sare de 8,5.
Avantajul meu este ca la un condus fara accelerari bruste consumul mediu e mic avind in vedere puterea si cuplul mari dezvoltate.In rest...se vede la buzunar.
sandman_
chiar, cat iti consuma tie si cat ai in cartea tehnica?

am vazut ca la M2CC 2.0T consuma mai putin decat 2.0 aspirat (conform cartii tehnice)
ghetau dan
Consumul nu e cu mult mai mare decit varianta aspirata (pina in 0,5 litri).
Media la un drum de Bucuresti cu frecusul de rigoare este ba 7,8 ba 8,4 nu cred ca trece de 9 decit daca merg ca nebunul.
Am scris la sectiunea Laguna la Consum 2.0T.
In carte sint date consumurile la anumite regimuri pe care nu le intilnesti in realitate.Singura verificata a fost cea la 90km/h unde am avut si consum de pina in 5,5 constant pe mai multi km.
Nimeni nu merge in afara strict cu 90 asa ca aceste consumuri sint irelevante.
sandman_
da,da, clar. Alea din carte sun in conditii speciale. De-aia te-am intrebat cam care sunt diferentele dintre consumurile reale. Pe mine ma batea gandul sa o schimb pe a mea cu una 2.0t 163CP biggrin.gif
ionutzbogdan
in carte la mine scrie 11 si ceva in oras,6 si ceva in afara si 8,1 mediu
si cam asa e.
am fost pana la sibiu in weekend si m alergat o pe valea oltului super tare si am avut un mediu de 8,2
cand m am intors am mers mai incet si tot mi a luat 7 si ceva.
ciudat ,am observat ca ia mai putin dc mergi cu ea mai turata,nu numai a mea de fapt toate masinile in general.
voi ce parere aveti
ghetau dan
QUOTE(ionutzbogdan @ 28 Nov 2006, 09:07)
ciudat ,am observat ca ia mai putin dc mergi cu ea mai turata,nu numai a mea de fapt toate masinile in general.
*



Asa e,daca e nevoie de 60km/h,foloseste tr 3 nu 4...apasarea pedalei e mai mare in tr4 decit in tr3 pt o crestere de viteza.
ciprian burlacu
Pt. Scenic RX4 2.0 16v:
8,5-9% la drum intins cu 110-120 km/h, in oras 11-11,5%.
De curiozitate, am facut si un test de economicitate, pe A2 de la Drajna la Bucuresti, mers constant cu 90 km/h, consumul a fost 7,2%
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.