Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Lac protector vopsea curs
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
dragos13
Am cumparat masina in 7 septembrie, dar datorita grabei sau mai degraba stresului, nu am verificat cu atentie masina in totalitate. Au urmat ploile, mi-a intrat apa in masina, am fost la service (AMG), dar nimeni nu a descoperit locul sau mod de intrare al apei in masina. Bineinteles ca nu am spalat masina, cu gandul de a o feri de rugina, si de a ma bucura de ea cat mai mult timp. Cand in sfarsit m-am apucat sa o spal, dupa samponare si clatire cu apa, la lustruirea cu pielea de caprioara, pe partea din spate, pe capota portbagajului, deasupra emblemei Symbol am observat ca lacul protector al vopselei(gri holograme) este curs, ca si cum cineva ar fi sters cu o carpa imbibata in diluant, acetona, etc.Daca cineva s-a lovit de acelasi fenomen va rog sa ma ajutati.
bunelu
Si eu am luat masina de la AMG si nu am fost atent (ploua) dar am remarcat la prima spalare.
In zona de sub siglele Renault si Symbol parca a curs lipiciul cu care au lipit siglele. Spun asta fiindca sub Symbol a curs si pe bara de plastic. Chiar ma gindeam cum sa scot acele pete de lac (sau lipici). O sa incerc pe o portiune mica cu acetona dar nu prea sunt convins ca nu o sa iau si vopseaua.
Astept sugestii!
Laurentziu83
Polish, ceva? N-am folosit pana acum dar merita incercat, poate ia si stratul nedorit.
EL_BGD
am dat eu cu acetona pe vopsea si nu s-a intamplat nimic, sau n-am observat eu. Cu mentiunea ca imediat ce terminam o portiune mica de curatat cu carpa imbibata in acetona, clateam repede cu multa apa + burete.
Kata
ati putea incerca cu polish, motorina sau chiar benzina.

dar sincer nu e normal sa cumperi masina noua cu urme pe ea. iar daca spuneti ca e de la acelasi dealer de ce nu va duceti sa le faceti scandal?
dragos13
Am rezolvat problema la un amic care a utilizat intai diluant, sters usor cu un prosop de hartie, si apoi cu polish. Dar trebuie sa mentionez ca amicul este meseriasul meseriasilor, deoarece in momentul in care am vazut ca utilizeaza diluant mai aveam putin si faceam infarct. Dupa primul strat de polish iar am crezut ca mor, dar dupa stratul de ceara nu se mai cunostea absolut nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.