Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Borcan spalator parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
senna
De ceva timp ramaneam foarte repede fara lichid de parbriz, am intervenit lipindu-l dar problema a aparut iar. Vreau sa-l schimb, stie cineva unde il pot gasi de vanzare si la ce pretz? Merge de la Solentza/Supernova? Multumesc.
Laurentziu83
demonteaza-l si dute la magazinul de piese dacia si vezi daca seamana cu cel de dacia.
Toto - BOD
dar stii cum il dai jos? eu nu mi-am pus niciodata problema dar totusi... ?????
Codrutz
Borcanul de apa pt. parbriz nu se potriveste cu cel de Solenza sau Logan.
Si mie mi s-a spart iar cand am intrebat la dealer-ul Renault mi-au spus 2.000.000Lei(cred fara TVA)
Asa ca am cumparat de la magazin de piese auto cu 1.800.000Lei (original Renault)
Laurentziu83
Incearca si cu poxipol sau poxilina, poate merge. e enorm de mult 180000. Vezi daca nu "intra" acolo ceva de dimensiuni asemanatoare sau da-mi dimensiunile la spatiul disponibil si iti spun ce ar putea merge. Poate ar intra unul de Oltcit(mai inalt decat cel de 1310 dar mai ingust.
Eu la matiz am mers vreo 3 luni de zile (nu gaseam nicaieri rezervor sau mi-l vindeau cu tot cu pompa 900 de mii) cu o sticla legata cu sarma cu gura in jos si cu pompa infipta un gura sticlei (se potrivea pompa+garnitura) Facusem si gaura in fundul sticlei si bagasem acolo furtunul. Singura problema era ca nu puteam sa umplu pana sus sticla, in rest nici nu-ti dadeai seama de improvizatie.
Cu datul jos nu-i o problema. Faci rost de un set de chei si de surubelnite si iti dai seama pana la urma cum ajungi acolo. Nu mi-ar fi rusine sa ma bag nici la mercedes.
senna
L-am demontat, cel mai greu a fost sa scot stergatoarele de parbriz, a trebuit sa folosesc o mica presa caci se intepenisera pe arborii cu caneluri. Borcanul este spart chiar in dreptul unde se infige motorasul, pesemne la montaj a fost apasat prea tare. Am lipit cu Poxipol si n-a mai curs. Clio e masina nobila? Chiar nu stiam ce mai conduc din cand in cand smile.gif)
cipman
Incearca sa te mai uiti zilnic la lipitura. Din experienta mea cu poxipol pot sa-ti spun ca se face plastilina in 24 de ore daca e in contact cu apa. L-am folosit pe post de silicon (pt. etansare, ca o garnitura) la un bazin cu apa si a doua zi curgea din nou. Cand l-am scos (se dezlipise complet) era ca un gumilastic.
Macar ia un borcan de la dezmembrari.
Laurentziu83
Poxilina ce zice? ca vad ca-i chiar pentru umezeala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.