Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme inbinare fete de usa fata
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Claudiu 6100
Va salut, pe toti posesorii de Clio. Am intrat si eu in categoria voastra acum o saptamana, cumparand un Symbol Fidji, si deja la numai 500 de Km, am destule de povestit in legatura cu masina. Dar ce ma deranjeaza cel mai tare e faptul ca fetele de usa pe fata , in special cea de pe partea soferului sunt foarte prost puse sau deformate. Oricum ideea e ca intre cheder si plasticul de pe fata de usa mai ales in zona butonului de la inchiderea centralizata, este o distanta considerabila intre ele, si asta nu m-ar deranja daca nu ar si zdrangani.
La service mi-au spus ca nu e nici o problema , ca asa e la toate ( cu toate ca am vazut si alte masini si nu e asa) si ca ei nu imi garanteaza ca daca deschid usa se rezolva problema , ba chiar mai rau , se poate crea o distanta mai mare.
Am deschis acest topic in atentia lui AlexV care a facut si un tuorialpe tema asta cu fetele de usa si ma intrebam daca ma poate sfatui .
Va multumesc anticipat si astept sugestii.
cmandrei
pentru curiozitatea mea poti posta si o poza cu problema/usa/imbinarea de care vorbesti ? ... mersi
k0b3
Si la mine exista o distanta, nu considerabila, dar exista. Mai pe romaneste, daca apas cu mana pe elementul decorativ, se lipeste de portiera (cum ar fi normal), daca iau mana - isi revine.

Totusi, nu e nimic catastrofal, prin urmare consider si eu ca prezenta unei fotografii ar fi de bun augur smile.gif
Laurentziu83
eu am dat jos odata fata de la usa si se aplica exact aceeasi tehnica ca in tutorial. E aproximativ identica cu cea de la bicorp. tacanitul nu l-am putut inlatura. dar parca a mai scazut ori nu-i mai dau atentie eu, nu stiu. tacanitul vine din mecanismul de incuiere al usii, loc in care se ajunge foarte greu.
reno-cbrana
Aceleasi zdranganeli le am si eu la usa dreapta fata. Am desfacut-o si am izolat si capitonat cu burete toate tijele metalice, respectiv fata de usa, da' zgomotul persista la rulare peste denivelari.
Am mai desfacut odata si am ajuns la concluzia k e dela motorasul de la inchiderea centralizare ... are un joc in suportul in care sta.
Maine o sa-mi fac timp si pentru el.... sper sa fie asta cauza, da' am auzit un zgomot ciudat si din stalpul central, undeva in zona unde se prinde centura. Poate-l desfac si pe ala , k nu-i mare lucru, la prima vedere.
hai ca va tzin la curent.

Bafta
EL_BGD
vezi cu stalpul central, la mine daca folosea cineva centura la pasager, datorita pozitiei scaunului, nu mai revenea siguranta la locul ei (adica paralel cu stalpul), si statea cumva ~perpendiculara. oricum, ideea e ca la denivelari tzacanea f urat caci se tot lovea de stalp si ma seca rau de tot; i-am dat de cap cand stateam la un semafor si ma uitam la ea ca statea usor rezemata de scaun si nu era simetrie intre ele biggrin.gif , si cand am plecat de pe loc nu s-a mai auzit (sunt obsedat). In rest mai am un bazait in plafoniera (am dat cu search si nu s-a rezolvat) si unul in dreapta bordului care creste in intensitate doar cand accelerez.
p.s. bazaiturile nu sunt identice, unul e de albina, altul e de bondar laugh.gif
iar legat de ideea topicului, si la mine e o distanta intre panou si usa in dreptul sigurantei de la usile din spate. (la mine e bicorp) Asa e si la altii ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.