Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ce ulei folositi?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
sosoenduristu
in primul rand nu am idee ce ulei pun serviceurile reno la revizii.ma gandeam sa mi cumpar eu un ulei sintetic 5w40, mai ales pe considerentul ca nu il schimb la 10000, ci la 15000.voi ce folositi?(marca si indicative)
as mai avea o intrebare.la prima revizie la clio din semnatura, sunt obligat sa schimb filtrul de motorina?in sensul ca nu am vazut nicaieri in manual ca e OBLIGATORIU sa se inlocuiasca la 15000.
CGB
s-au mai discutat chestiile cu uleiul p-aici. da-i si tu un search.
legat de filtru....la masina mea filtrul de motorina n-a fost schimbat la prima revizie. mecanicu a zis ca nu e nevoie. doar l-a scos si l-a purjat (cica a bagat aer cu presiune in el si l-a curatat). abia la 2 ani l-am schimbat. si a fost o groaza de bani:(((( fro 2.4 mil sad.gif la serus.
radari
am schimbat filtrul la 30k. scrie si in carte. se schimba la 30k. se poate si curata...
ulei in general la sevice pun elf.
padre
Ia uleiul sintetic, diferenta de bani e pe la 50-60 RON la toata cantitatea necesara si eu cred ca merita, mai ales ca vine iarna si il schimbi la 15.000 km.
Magarii aia de la Mach 1 mi-au schimbat filtrul de motorina la 12.500 km, nici vorba sa il curete, ceva. Oricum, pentru cumul de "cartonase galbene" mi-am schimbat optiunile. La ei ma mai duc numai pentru chestii marunte, pentru ca sunt relativ aproape.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.